Senja

Autot

Valikko

Autot

Volkswagen tammikuussa Suomen myydyin automerkki

AUTOKAUPPA
Automarkkina kasvoi tammikuussa.
Tammikuussa rekisteröitiin 11 788 uutta henkilöautoa, mikä on 14,8 prosenttia enemmän kuin viime vuoden tammikuussa. Suomalaiset kuluttajat eivät näköjään hätkähtäneet VW-konsernin päästöskandaalia, sillä Volkswagen oli maan myydyin merkki.

Suurimpana yksittäisenä syynä rekisteröintien kasvuun Suomessa oli alan mielestä romutuspalkkiokokeilu, jonka piiriin kuuluvia autoja rekisteröitiin vielä tammikuun aikana. Toinen syy on autoveron lievä alentuminen vuoden alusta.

Uusia pakettiautoja rekisteröitiin tammikuussa 1 149 kappaletta ja viime vuoden tammikuuhun verrattuna määrä kasvoi 19,8 prosenttia. Pakettiautokauppaan on kertynyt patoumaa viimeisten seitsemän laihan vuoden jälkeen, joka alkaa nyt vaikuttaa myyntiin. Autoalan ennusteryhmä ennustaa kuluvalle vuodelle lievää kasvua pakettiautokauppaan.

Pakettiautojen tavoin myös kuorma-autojen rekisteröintimäärä kasvoi viime vuodesta. Uusia kuorma-autoja rekisteröitiin 285 kappaletta. Linja-autoja ensirekisteröitiin tammikuussa 29 kappaletta.

Myydyimmät automerkit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.VOLKSWAGEN 1 42612,21 29512,710,1
2.TOYOTA 1 21910,49419,229,5
3.SKODA 1 21410,49409,229,1
4.FORD 9728,36806,742,9
5.VOLVO 9628,28978,87,2
6.OPEL 7166,15065,041,5
7.AUDI 7156,16756,65,9
8.NISSAN 6555,66636,5-1,2
9.BMW 5424,67327,2-26,0
10.MERCEDES-BENZ 5374,64624,516,2
11.KIA 4844,14724,62,5
12.HONDA 3473,02352,347,7
13.HYUNDAI 2872,42212,229,9
14.SEAT 2622,21961,933,7
15.PEUGEOT 2432,13012,9-19,3
16.MAZDA 2271,91551,546,5
17.CITROEN 1541,31891,9-18,5
18.MITSUBISHI 1421,22102,1-32,4
19.SUBARU 1231,0840,846,4
20.RENAULT 1201,01121,17,1
21.DACIA 1151,0770,849,4
22.SUZUKI 950,8310,3206,5
23.LAND ROVER 330,3300,310,0
24.LEXUS 210,2390,4-46,2
25.MINI 200,2210,2-4,8
26.ALFA ROMEO 190,210,01 800,0
27.PORSCHE 150,1280,3-46,4
28.SSANGYONG 120,1.,-
29.JEEP 110,1.,-
30.TESLA MOTORS 100,150,0100,0
Muut merkit 240,2120,1100,0

Myydyimmät automallit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki ja mallisarja01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.SKODA OCTAVIA5524,76236,1-11,4
2.NISSAN QASHQAI4503,84424,31,8
3.FORD FOCUS3893,31631,6138,7
4.VOLKSWAGEN GOLF3873,33943,9-1,8
5.TOYOTA AURIS3833,32852,834,4
6.TOYOTA AVENSIS3663,11741,7110,3
7.OPEL ASTRA3643,11371,3165,7
8.VOLKSWAGEN PASSAT3473,03173,19,5
9.SKODA SUPERB2842,4730,7289,0
10.VOLKSWAGEN POLO2822,41281,3120,3
11.TOYOTA YARIS2752,32212,224,4
12.AUDI A42632,21281,3105,5
13.VOLVO V402432,12492,4-2,4
14.FORD FIESTA2131,81761,721,0
15.VOLVO XC602011,71611,624,8
16.VOLVO V601881,62022,0-6,9
17.AUDI A31851,62752,7-32,7
18.FORD MONDEO1841,61931,9-4,7
19.SKODA FABIA1671,4460,5263,0
20.HONDA CR-V1531,31011,051,5
21.BMW 5-SARJA1491,32902,8-48,6
22.KIA RIO1451,21441,40,7
23.MERCEDES-BENZ C-SARJA1451,21761,7-17,6
24.HYUNDAI I201411,2540,5161,1
25.KIA CEED1411,21281,310,2
26.HONDA CIVIC1301,11131,115,0
27.BMW 3-SARJA1291,11971,9-34,5
28.OPEL CORSA1211,0620,695,2
29.AUDI A61110,91091,11,8
30.VOLKSWAGEN TOURAN1090,9340,3220,6
31.SKODA RAPID1070,9910,917,6
32.SEAT LEON1060,9810,830,9

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Marit Björgenin jättihauikset taas huomion kohteena – Kike Elomaalla vahva näkemys norjalaisen hurjista lihaksista

    2. 2

      Kommentti: Berner-farssi voi käydä Sipilälle kalliiksi

    3. 3

      Julkaisi rajun twiitin 10-vuotiaasta Barron Trumpista – Saturday Night Live -ohjelman käsikirjoittaja hyllytettiin

    4. 4

      Kahdeksan lapsen yh-äiti on ”liian kaunis töihin”: ”Miehet näkevät minut vain seksisymbolina”

    5. 5

      Kauneusleikkaus meni karmivalla tavalla pieleen: ”Kun operaatio oli tehty, kasvoni olivat jalkapallon kokoiset”

    6. 6

      ”Maailman identtisimmät kaksoset” katuvat kauneusleikkauksiaan – pitävät lopputulosta rumana: ”Häpeämme”

    7. 7

      Uhkarohkea valehyökkäys Laatokan Karjalassa 24. 1. 1940 teki Lauri Törnistä sodan ammattilaisen

    8. 8

      Naku-uikkari on kesän kuumin uimapukutrendi – aivan kuin päällä ei olisi yhtään mitään

    9. 9

      Android-haittaohjelmasta vapaata riistaa: Pankkitilejä tyhjennetään jo

    10. 10

      Anne Berner kommentoi Twitterissä: ”Tämä vallankumous on käynnissä juuri nyt”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Ensitreffit alttarilla -tähti julkaisi kuvan vauvansa kanssa – tarkkasilmäiset fanit huomasivat kivuliaan sairauden

    2. 2

      Kahdeksan lapsen yh-äiti on ”liian kaunis töihin”: ”Miehet näkevät minut vain seksisymbolina”

    3. 3

      Auervaaroja netissä jahtaava Tuula, 74, täräytti valemajurille: ”Minä en maksa penniäkään” – huijarin vastaus oli paljon puhuva

    4. 4

      Sarjahukuttajan röyhkeä piiloleikki Joensuun torilla: ”Aika paljon pitää olla pokkaa”

    5. 5

      Kommentti: Autoveron poistaminen kätkee myös ansan – kuulutko satoihintuhansiin maksumiehiin?

    6. 6

      Naku-uikkari on kesän kuumin uimapukutrendi – aivan kuin päällä ei olisi yhtään mitään

    7. 7

      Katso listat: Näin on käynyt S- ja K-ryhmien alentamille hinnoille

    8. 8

      Syyte: hampurilaisketjun toimitusjohtaja kahmi 1,8 miljoonaa – veti jopa päiväkassat liiveihinsä ja suunnitteli muuttoa Australiaan

    9. 9

      Tässä ovat Tanssii tähtien kanssa -kilpailijat – mukana Musta Barbaari ja Eevi Teittinen

    10. 10

      Antti Tuiskulta tyhjentävä kommentti hänestä tehdystä Putouksen Abdul Tuisku -hahmosta – tiivisti ensireaktionsa yhteen sanaan

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Juo aamulla vettä tyhjään vatsaan – 8 mahtavaa vaikutusta

    2. 2

      Auervaaroja netissä jahtaava Tuula, 74, täräytti valemajurille: ”Minä en maksa penniäkään” – huijarin vastaus oli paljon puhuva

    3. 3

      Serbian seksikkäin laulaja Milica, 25, purskahti korsetistaan ulos kesken keikan – yleisö villiintyi

    4. 4

      Ei herkkohermoisille: Tältä näyttää työuupumus sairaalassa

    5. 5

      Nainen synnytti salaa vessassa – raskaudesta tietämättömät vanhemmat havahtuivat pamaukseen

    6. 6

      Ensitreffit alttarilla -tähti julkaisi kuvan vauvansa kanssa – tarkkasilmäiset fanit huomasivat kivuliaan sairauden

    7. 7

      Uimapukumalli Chrissy Teigen jakoi rehellisen kuvan reisistään – miehet hämmentyivät: ”Olen katsonut tätä jo minuutin, ja...”

    8. 8

      Kaikki irti Whatsappista! Tiesitkö jo nämä 9 kätevää kikkaa?

    9. 9

      Kahdeksan lapsen yh-äiti on ”liian kaunis töihin”: ”Miehet näkevät minut vain seksisymbolina”

    10. 10

      Yksi kuoli rekan pudottua moottoritieltä Lohjalla – erikoinen tapahtumaketju johti karmeaan turmaan

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Marit Björgenin jättihauikset taas huomion kohteena – Kike Elomaalla vahva näkemys norjalaisen hurjista lihaksista

    2. 2

      Kommentti: Berner-farssi voi käydä Sipilälle kalliiksi

    3. 3

      Julkaisi rajun twiitin 10-vuotiaasta Barron Trumpista – Saturday Night Live -ohjelman käsikirjoittaja hyllytettiin

    4. 4

      Kahdeksan lapsen yh-äiti on ”liian kaunis töihin”: ”Miehet näkevät minut vain seksisymbolina”

    5. 5

      Kauneusleikkaus meni karmivalla tavalla pieleen: ”Kun operaatio oli tehty, kasvoni olivat jalkapallon kokoiset”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Ensitreffit alttarilla -tähti julkaisi kuvan vauvansa kanssa – tarkkasilmäiset fanit huomasivat kivuliaan sairauden

    2. 2

      Kahdeksan lapsen yh-äiti on ”liian kaunis töihin”: ”Miehet näkevät minut vain seksisymbolina”

    3. 3

      Auervaaroja netissä jahtaava Tuula, 74, täräytti valemajurille: ”Minä en maksa penniäkään” – huijarin vastaus oli paljon puhuva

    4. 4

      Sarjahukuttajan röyhkeä piiloleikki Joensuun torilla: ”Aika paljon pitää olla pokkaa”

    5. 5

      Kommentti: Autoveron poistaminen kätkee myös ansan – kuulutko satoihintuhansiin maksumiehiin?

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Juo aamulla vettä tyhjään vatsaan – 8 mahtavaa vaikutusta

    2. 2

      Auervaaroja netissä jahtaava Tuula, 74, täräytti valemajurille: ”Minä en maksa penniäkään” – huijarin vastaus oli paljon puhuva

    3. 3

      Serbian seksikkäin laulaja Milica, 25, purskahti korsetistaan ulos kesken keikan – yleisö villiintyi

    4. 4

      Ei herkkohermoisille: Tältä näyttää työuupumus sairaalassa

    5. 5

      Nainen synnytti salaa vessassa – raskaudesta tietämättömät vanhemmat havahtuivat pamaukseen

    6. Näytä lisää