Keijo

Autot

Valikko

Autot

Volkswagen tammikuussa Suomen myydyin automerkki

AUTOKAUPPA
Automarkkina kasvoi tammikuussa.
Tammikuussa rekisteröitiin 11 788 uutta henkilöautoa, mikä on 14,8 prosenttia enemmän kuin viime vuoden tammikuussa. Suomalaiset kuluttajat eivät näköjään hätkähtäneet VW-konsernin päästöskandaalia, sillä Volkswagen oli maan myydyin merkki.

Suurimpana yksittäisenä syynä rekisteröintien kasvuun Suomessa oli alan mielestä romutuspalkkiokokeilu, jonka piiriin kuuluvia autoja rekisteröitiin vielä tammikuun aikana. Toinen syy on autoveron lievä alentuminen vuoden alusta.

Uusia pakettiautoja rekisteröitiin tammikuussa 1 149 kappaletta ja viime vuoden tammikuuhun verrattuna määrä kasvoi 19,8 prosenttia. Pakettiautokauppaan on kertynyt patoumaa viimeisten seitsemän laihan vuoden jälkeen, joka alkaa nyt vaikuttaa myyntiin. Autoalan ennusteryhmä ennustaa kuluvalle vuodelle lievää kasvua pakettiautokauppaan.

Pakettiautojen tavoin myös kuorma-autojen rekisteröintimäärä kasvoi viime vuodesta. Uusia kuorma-autoja rekisteröitiin 285 kappaletta. Linja-autoja ensirekisteröitiin tammikuussa 29 kappaletta.

Myydyimmät automerkit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.VOLKSWAGEN 1 42612,21 29512,710,1
2.TOYOTA 1 21910,49419,229,5
3.SKODA 1 21410,49409,229,1
4.FORD 9728,36806,742,9
5.VOLVO 9628,28978,87,2
6.OPEL 7166,15065,041,5
7.AUDI 7156,16756,65,9
8.NISSAN 6555,66636,5-1,2
9.BMW 5424,67327,2-26,0
10.MERCEDES-BENZ 5374,64624,516,2
11.KIA 4844,14724,62,5
12.HONDA 3473,02352,347,7
13.HYUNDAI 2872,42212,229,9
14.SEAT 2622,21961,933,7
15.PEUGEOT 2432,13012,9-19,3
16.MAZDA 2271,91551,546,5
17.CITROEN 1541,31891,9-18,5
18.MITSUBISHI 1421,22102,1-32,4
19.SUBARU 1231,0840,846,4
20.RENAULT 1201,01121,17,1
21.DACIA 1151,0770,849,4
22.SUZUKI 950,8310,3206,5
23.LAND ROVER 330,3300,310,0
24.LEXUS 210,2390,4-46,2
25.MINI 200,2210,2-4,8
26.ALFA ROMEO 190,210,01 800,0
27.PORSCHE 150,1280,3-46,4
28.SSANGYONG 120,1.,-
29.JEEP 110,1.,-
30.TESLA MOTORS 100,150,0100,0
Muut merkit 240,2120,1100,0

Myydyimmät automallit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki ja mallisarja01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.SKODA OCTAVIA5524,76236,1-11,4
2.NISSAN QASHQAI4503,84424,31,8
3.FORD FOCUS3893,31631,6138,7
4.VOLKSWAGEN GOLF3873,33943,9-1,8
5.TOYOTA AURIS3833,32852,834,4
6.TOYOTA AVENSIS3663,11741,7110,3
7.OPEL ASTRA3643,11371,3165,7
8.VOLKSWAGEN PASSAT3473,03173,19,5
9.SKODA SUPERB2842,4730,7289,0
10.VOLKSWAGEN POLO2822,41281,3120,3
11.TOYOTA YARIS2752,32212,224,4
12.AUDI A42632,21281,3105,5
13.VOLVO V402432,12492,4-2,4
14.FORD FIESTA2131,81761,721,0
15.VOLVO XC602011,71611,624,8
16.VOLVO V601881,62022,0-6,9
17.AUDI A31851,62752,7-32,7
18.FORD MONDEO1841,61931,9-4,7
19.SKODA FABIA1671,4460,5263,0
20.HONDA CR-V1531,31011,051,5
21.BMW 5-SARJA1491,32902,8-48,6
22.KIA RIO1451,21441,40,7
23.MERCEDES-BENZ C-SARJA1451,21761,7-17,6
24.HYUNDAI I201411,2540,5161,1
25.KIA CEED1411,21281,310,2
26.HONDA CIVIC1301,11131,115,0
27.BMW 3-SARJA1291,11971,9-34,5
28.OPEL CORSA1211,0620,695,2
29.AUDI A61110,91091,11,8
30.VOLKSWAGEN TOURAN1090,9340,3220,6
31.SKODA RAPID1070,9910,917,6
32.SEAT LEON1060,9810,830,9
  • Volkswagen

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Emmerdalesta tuttu näyttelijä kihlautui Britannian väkivaltaisimman ja vaarallisimman vangin kanssa: ”Olen rakastunut häneen”

    2. 2

      Melrose Placesta tuttu Lisa Rinna, 53, julkaisi uskaliaan alastonkuvan – ”Naisvartalo on niin kaunis”

    3. 3

      Poliisit kommentoivat ohjelmaa, johon Trumpin Ruotsi-puhe perustui – ”Hän editoi vastauksia”

    4. 4

      Martina Aitolehti huomannut huolestuttavan piirteen nuorissa naisissa: ”Eivät osaa mitään”

    5. 5

      Suomen valtiota ja tuhansia kotikoneita piinannut teinihakkeri vangittiin – petti poliisille antaman lupauksensa

    6. 6

      Nokialla pahoinpidelty 17-vuotias tyttö on kuollut

    7. 7

      Päätös on tehty: Kaisa Mäkäräinen ei osallistu Lahden MM-kisoihin

    8. 8

      Äiti ihmettelee, miksi kuollut poika saa yhä karhukirjeitä – ”Häntä uhataan oikeuden­käynneillä”

    9. 9

      Donald Trumpin Tiffany-tytär, 23, nolattiin muotitapahtumassa – kukaan ei halunnut istua vieressä: ”Ihmiset pakenivat”

    10. 10

      Australiassa ostoskeskukseen pudonneessa pienkoneessa olleet kuolivat

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Nokialla pahoinpidelty 17-vuotias tyttö on kuollut

    2. 2

      Poliisi Sastamalan kaksoissurmasta: Tekoa edelsi perheriita

    3. 3

      Donald Trumpin Tiffany-tytär, 23, nolattiin muotitapahtumassa – kukaan ei halunnut istua vieressä: ”Ihmiset pakenivat”

    4. 4

      194-senttisen suomalaisen teinitytön temppu hätkäytti NBA-leirillä – valmentaja: ”Häntä yritetään repiä joka paikkaan”

    5. 5

      Sastamalan surmakuskin vaimo hakee eroa

    6. 6

      Jumboksi jääneeltä Hanna Sumarilta kova purkaus TTK:sta – koki karvaan pettymyksen: ”Tulin tosi surulliseksi”

    7. 7

      Muistatko missä kävit eilen tai viime viikolla? Yksi verkkosivu tietää kaiken

    8. 8

      Taistelu potilaiden oikeuksista: Parantumattomasti sairas Jari, 54, aikoo vaarantaa terveytensä, jos hallitus ei peru päätöstään

    9. 9

      Vanhojen tanssien pukuloistoa – katso lukijoiden upeat kuvat juhlapuvuista!

    10. 10

      Äiti ihmettelee, miksi kuollut poika saa yhä karhukirjeitä – ”Häntä uhataan oikeuden­käynneillä”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Prisman kassamyyjä sai pyörätuolimiehen itkemään Helsingissä – jonossa ollut Jatta riensi apuun: ”Olin niin kiukkuinen”

    2. 2

      Tutkijat tekivät pelottavan löydön merenpohjasta 10 kilometrin syvyydestä

    3. 3

      MTV: Saara Aalto kärsii kiusallisesta ja kivuliaasta naistentaudista: ”Ei parannuskeinoa”

    4. 4

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    5. 5

      Nuori mies jäi kiinni pettämisestä nololla tavalla – typerä töppäys sosiaalisessa mediassa kavalsi

    6. 6

      Stubb opetti Trumpille faktoja Ruotsista – viesti sytytti kiivaan keskustelun

    7. 7

      Kanadan hurmuriministeri sai Ivanka Trumpin pasmat sekaisin – flirttaileva kuva leviää vauhdilla

    8. 8

      Vuosikymmeniä mietityttänyt arvoitus ratkesi – Harri Kirvesniemi kertoo, miksi hiihti aina pää kenossa

    9. 9

      Sunnuntailisät pois, työpäivän pituus 12 tuntiin? ”Tehdään työtä silloin, kun sitä on”

    10. 10

      Donald Trumpilta outo viittaus Ruotsiin: ”Katsokaa, mitä tapahtui eilen illalla Ruotsissa – kuka olisi uskonut?”

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Emmerdalesta tuttu näyttelijä kihlautui Britannian väkivaltaisimman ja vaarallisimman vangin kanssa: ”Olen rakastunut häneen”

    2. 2

      Melrose Placesta tuttu Lisa Rinna, 53, julkaisi uskaliaan alastonkuvan – ”Naisvartalo on niin kaunis”

    3. 3

      Poliisit kommentoivat ohjelmaa, johon Trumpin Ruotsi-puhe perustui – ”Hän editoi vastauksia”

    4. 4

      Martina Aitolehti huomannut huolestuttavan piirteen nuorissa naisissa: ”Eivät osaa mitään”

    5. 5

      Suomen valtiota ja tuhansia kotikoneita piinannut teinihakkeri vangittiin – petti poliisille antaman lupauksensa

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Nokialla pahoinpidelty 17-vuotias tyttö on kuollut

    2. 2

      Poliisi Sastamalan kaksoissurmasta: Tekoa edelsi perheriita

    3. 3

      Donald Trumpin Tiffany-tytär, 23, nolattiin muotitapahtumassa – kukaan ei halunnut istua vieressä: ”Ihmiset pakenivat”

    4. 4

      194-senttisen suomalaisen teinitytön temppu hätkäytti NBA-leirillä – valmentaja: ”Häntä yritetään repiä joka paikkaan”

    5. 5

      Sastamalan surmakuskin vaimo hakee eroa

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Prisman kassamyyjä sai pyörätuolimiehen itkemään Helsingissä – jonossa ollut Jatta riensi apuun: ”Olin niin kiukkuinen”

    2. 2

      Tutkijat tekivät pelottavan löydön merenpohjasta 10 kilometrin syvyydestä

    3. 3

      MTV: Saara Aalto kärsii kiusallisesta ja kivuliaasta naistentaudista: ”Ei parannuskeinoa”

    4. 4

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    5. 5

      Nuori mies jäi kiinni pettämisestä nololla tavalla – typerä töppäys sosiaalisessa mediassa kavalsi

    6. Näytä lisää