Sampsa

Autot

Valikko

Autot

Volkswagen tammikuussa Suomen myydyin automerkki

AUTOKAUPPA
Automarkkina kasvoi tammikuussa.
Tammikuussa rekisteröitiin 11 788 uutta henkilöautoa, mikä on 14,8 prosenttia enemmän kuin viime vuoden tammikuussa. Suomalaiset kuluttajat eivät näköjään hätkähtäneet VW-konsernin päästöskandaalia, sillä Volkswagen oli maan myydyin merkki.

Suurimpana yksittäisenä syynä rekisteröintien kasvuun Suomessa oli alan mielestä romutuspalkkiokokeilu, jonka piiriin kuuluvia autoja rekisteröitiin vielä tammikuun aikana. Toinen syy on autoveron lievä alentuminen vuoden alusta.

Uusia pakettiautoja rekisteröitiin tammikuussa 1 149 kappaletta ja viime vuoden tammikuuhun verrattuna määrä kasvoi 19,8 prosenttia. Pakettiautokauppaan on kertynyt patoumaa viimeisten seitsemän laihan vuoden jälkeen, joka alkaa nyt vaikuttaa myyntiin. Autoalan ennusteryhmä ennustaa kuluvalle vuodelle lievää kasvua pakettiautokauppaan.

Pakettiautojen tavoin myös kuorma-autojen rekisteröintimäärä kasvoi viime vuodesta. Uusia kuorma-autoja rekisteröitiin 285 kappaletta. Linja-autoja ensirekisteröitiin tammikuussa 29 kappaletta.

Myydyimmät automerkit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.VOLKSWAGEN 1 42612,21 29512,710,1
2.TOYOTA 1 21910,49419,229,5
3.SKODA 1 21410,49409,229,1
4.FORD 9728,36806,742,9
5.VOLVO 9628,28978,87,2
6.OPEL 7166,15065,041,5
7.AUDI 7156,16756,65,9
8.NISSAN 6555,66636,5-1,2
9.BMW 5424,67327,2-26,0
10.MERCEDES-BENZ 5374,64624,516,2
11.KIA 4844,14724,62,5
12.HONDA 3473,02352,347,7
13.HYUNDAI 2872,42212,229,9
14.SEAT 2622,21961,933,7
15.PEUGEOT 2432,13012,9-19,3
16.MAZDA 2271,91551,546,5
17.CITROEN 1541,31891,9-18,5
18.MITSUBISHI 1421,22102,1-32,4
19.SUBARU 1231,0840,846,4
20.RENAULT 1201,01121,17,1
21.DACIA 1151,0770,849,4
22.SUZUKI 950,8310,3206,5
23.LAND ROVER 330,3300,310,0
24.LEXUS 210,2390,4-46,2
25.MINI 200,2210,2-4,8
26.ALFA ROMEO 190,210,01 800,0
27.PORSCHE 150,1280,3-46,4
28.SSANGYONG 120,1.,-
29.JEEP 110,1.,-
30.TESLA MOTORS 100,150,0100,0
Muut merkit 240,2120,1100,0

Myydyimmät automallit

Markkina-Markkina-Kumulatiivinen
Merkki ja mallisarja01/2016osuus (%)01/2015osuus (%)muutos (%)
1.SKODA OCTAVIA5524,76236,1-11,4
2.NISSAN QASHQAI4503,84424,31,8
3.FORD FOCUS3893,31631,6138,7
4.VOLKSWAGEN GOLF3873,33943,9-1,8
5.TOYOTA AURIS3833,32852,834,4
6.TOYOTA AVENSIS3663,11741,7110,3
7.OPEL ASTRA3643,11371,3165,7
8.VOLKSWAGEN PASSAT3473,03173,19,5
9.SKODA SUPERB2842,4730,7289,0
10.VOLKSWAGEN POLO2822,41281,3120,3
11.TOYOTA YARIS2752,32212,224,4
12.AUDI A42632,21281,3105,5
13.VOLVO V402432,12492,4-2,4
14.FORD FIESTA2131,81761,721,0
15.VOLVO XC602011,71611,624,8
16.VOLVO V601881,62022,0-6,9
17.AUDI A31851,62752,7-32,7
18.FORD MONDEO1841,61931,9-4,7
19.SKODA FABIA1671,4460,5263,0
20.HONDA CR-V1531,31011,051,5
21.BMW 5-SARJA1491,32902,8-48,6
22.KIA RIO1451,21441,40,7
23.MERCEDES-BENZ C-SARJA1451,21761,7-17,6
24.HYUNDAI I201411,2540,5161,1
25.KIA CEED1411,21281,310,2
26.HONDA CIVIC1301,11131,115,0
27.BMW 3-SARJA1291,11971,9-34,5
28.OPEL CORSA1211,0620,695,2
29.AUDI A61110,91091,11,8
30.VOLKSWAGEN TOURAN1090,9340,3220,6
31.SKODA RAPID1070,9910,917,6
32.SEAT LEON1060,9810,830,9

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    2. 2

      Katin ja Mikon loppumaton tuska – tytär ei elä enää pitkään: ”Lapsi jota on niin kovasti toivonut, otetaan pois”

    3. 3

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    4. 4

      Arman Alizad valitsi Linnan juhlien parhaat pukeutujat – 5 napakymppiä: ”Näytti Kreikan kuningattarelta”

    5. 5

      Suomen 50 halutuinta osoitetta – löytyykö omasi listalta?

    6. 6

      10 tieteellisti todistettua syytä harrastaa seksiä päivittäin

    7. 7

      Uutuuskirja: Miksi Adolf Ehrnrooth ammutti tykeillä omia miehiään?

    8. 8

      Kyösti Kakkonen Karjalaisessa: Työntekijät nousevat pian kapinaan ay-liikettä vastaan

    9. 9

      Suomalainen likööri hävisi kilvan 100-vuotisjuhlaliköörin tittelistä virolaiselle Vana Tallinnille – Alko vetoaa laboratorioanalyysiin

    10. 10

      ”Loheton lohi” on tämän hetken suurin ruokahitti – tärkeä ainesosa ostettiin loppuun kaupoista

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    2. 2

      Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

    3. 3

      Järkyttävä tragedia golfin huipputurnauksessa – ”Kaikki ovat shokissa ja järkyttyneitä”

    4. 4

      X Factor -finalistin kotiinpaluujuhla kalpeni selvästi Saara Aallolle – Helsinki-hysteriassa moninkertainen yleisömäärä

    5. 5

      Matti Vanhasen tyrmäävä naisystävä Heidi säväytti Linnassa – sahaperijättären mekko paljasti dekolteen

    6. 6

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    7. 7

      Sharon Osbourne ”teki kylmät” Saara Aallolle – vaikuttaako mentorin tuen puuttuminen X Factorin voittoon?

    8. 8

      Ruben Stiller yllättäen pois tv-ruudusta

    9. 9

      Linnan juhlien paljastavimmat iltapuvut – paljasta pintaa ja syviä kaula-aukkoja! Kuka räväytti eniten?

    10. 10

      Arman Alizad valitsi Linnan juhlien parhaat pukeutujat – 5 napakymppiä: ”Näytti Kreikan kuningattarelta”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    3. 3

      7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

    4. 4

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    5. 5

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    6. 6

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    7. 7

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    8. 8

      Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

    9. 9

      Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

    10. 10

      Eija, 32, huomasi vauvansa olevan erilainen – elämä muuttui pikkuhiljaa painajaiseksi

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    2. 2

      Katin ja Mikon loppumaton tuska – tytär ei elä enää pitkään: ”Lapsi jota on niin kovasti toivonut, otetaan pois”

    3. 3

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    4. 4

      Arman Alizad valitsi Linnan juhlien parhaat pukeutujat – 5 napakymppiä: ”Näytti Kreikan kuningattarelta”

    5. 5

      Suomen 50 halutuinta osoitetta – löytyykö omasi listalta?

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    2. 2

      Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

    3. 3

      Järkyttävä tragedia golfin huipputurnauksessa – ”Kaikki ovat shokissa ja järkyttyneitä”

    4. 4

      X Factor -finalistin kotiinpaluujuhla kalpeni selvästi Saara Aallolle – Helsinki-hysteriassa moninkertainen yleisömäärä

    5. 5

      Matti Vanhasen tyrmäävä naisystävä Heidi säväytti Linnassa – sahaperijättären mekko paljasti dekolteen

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    3. 3

      7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

    4. 4

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    5. 5

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    6. Näytä lisää