Digitoday

Valikko

Microsoft panee arvovaltaansa peliin: Tässä ennusteet EM-turnauksesta

Microsoft pyrkii nostamaan Bingin profiilia ennusteilla jalkapallon EM-lopputurnauksen otteluiden tuloksista. Yhtiö julkaisi ensimmäisen kierroksen ennusteensa.
Lukemattomilla työpaikoilla on menossa kiihkeät futisveikkaukset huomenna alkavan jalkapallon EM-lopputurnauksen tuloksista.

Tunnetuin jalkapallo-oraakkeli lienee vuoden 2008 EM-kisojen ja 2010 MM-kisojen lopputuloksia kohtalaisella menestyksellä ennustanut mustekala Paul. Tänä vuonna ennusteita tekee muun muassa saksalainen Flocke-pingviini.

Microsoft on myös työntänyt lusikkansa ennustesoppaan Bing Predicts -tekniikallaan. Yhtiön ennusteen mukaan Ranska voittaa Romanian turnauksen avausottelussa 71 prosentin todennäköisyydellä.

Samalla yhtiö julkaisi ennusteet koko ensimmäisen kierroksen tuloksista (taulukko jutun lopussa).

Ennusteen taustalla ovat muun muassa webistä tehtävät analyysit, kuten nettiaktiivisuus kannatuksen suhteen ja niin sanottu wisdom of the crowd -ilmiö, ja taustalla olevissa tilastollisissa malleissa leikataan pois kohina sekä poikkeavat havainnot.

Microsoft sanoo kokeilleensa tekniikkaa aiemmin muun muassa NBA-varausten ja American Idol -tositeeveeohjelmasarjan ja jalkapallon MM-lopputurnauksen kanssa. Idolissa Microsoft sanoo saavuttaneensa 85 ja jalkapalloturnauksessa 93 prosentin onnistumistarkkuuden.

Live-urheilun ennustamista monimutkaistavat muun muassa loukkaantumiset, yllättävät kokoonpanomuutokset ja pelikiellot.

Tehdessään ennusteistaan julkisia, Microsoft panee samalla peliin osan omasta arvovallastaan. Tunnetusti jalkapallo-otteluissa voi tapahtua mitä tahansa.

Yhtiö aikoo jatkaa lopputulosten ennustamista pelien edetessä.

Lopputulosennusteet on ilmoitettu todennäköisyyksinä. Taulukkoa luetaan siten, että aloitusottelun ennusteessa Ranskan voitolle annettu 0,7140911:n todennäköisyys tarkoittaa 71 prosenttia ja Romanian 0,09153 on yhtä kuin 9 %.

Microsoftin ennusteet EM-turnauksen alkukierroksesta
KotiVierasKierrosKotivoittoVierasvoittoMaaliero
RanskaRomaniakierros 10,71409110,091531
AlbaniaSveitsikierros 10,09785680,7014877-1
WalesSlovakiakierros 10,32101790,30326660
EnglantiVenäjäkierros 10,63528110,11328461
TurkkiKroatiakierros 10,29797520,32202170
PuolaPohjois-Irlantikierros 10,64669980,11821771
SaksaUkrainakierros 10,63281640,11427391
EspanjaTshekkikierros 10,64614760,11982391
IrlantiRuotsikierros 10,44052320,24765991
BelgiaItaliakierros 10,42888730,27242371
ItävaltaUnkarikierros 10,51909330,17969641
PortugaliIslantikierros 10,59197360,16011081
VenäjäSlovakiakierros 10,3781050,30366931
RomaniaSveitsikierros 10,29797520,32202170
RanskaAlbaniakierros 10,74809280,07080582
EnglantiWaleskierros 10,56772340,14980461
UkrainaPohjois-Irlantikierros 10,69612150,09742351
SaksaPuolakierros 10,64788450,10695781
ItaliaRuotsikierros 10,49085390,21920641
TshekkiKroatiakierros 10,22210840,4894074-1
EspanjaTurkkikierros 10,56772340,14980461
BelgiaIrlantikierros 10,44052320,24765991
IslantiUnkarikierros 10,47071030,22721361
PortugaliItävaltakierros 10,55265530,15712071
SveitsiRanskakierros 10,10375030,6835181-1
RomaniaAlbaniakierros 10,63528110,11328461
SlovakiaEnglantikierros 10,09785680,7014877-1
VenäjäWaleskierros 10,30366930,31822570
UkrainaPuolakierros 10,38000310,29797521
Pohjois-IrlantiSaksakierros 10,05767770,8452166-2
TshekkiTurkkikierros 10,27242370,4288873-1
KroatiaEspanjakierros 10,15712070,5526553-1
IslantiItävaltakierros 10,45584530,24468412
UnkariPortugalikierros 10,10695780,6478845-1
ItaliaIrlantikierros 10,45584530,24468412
RuotsiBelgiakierros 10,19663070,524416-1
Lähde: Microsoft


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Yhden hitin eläketurva – tässä on joululaulu, joka tuo kirjoittajilleen edelleen 590 000 euron vuosittaiset rojaltitulot

    2. 2

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    3. 3

      Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

    4. 4

      Vuoden oudoin oikeusjuttu? Moderni perhe -tähden Sofia Vergaran omat hedelmöittyneet IVF-alkiot haastoivat tämän oikeuteen

    5. 5

      Viestintäministeri Anne Berner, onko postin perustehtävä uhattuna? ”Postin on vastattava vahingosta”

    6. 6

      Moni kärsii tietämättään kakkostyypin diabeteksen esiasteesta – lisää äkkikuoleman vaaraa

    7. 7

      Lehti: Tukholman poliisin pikkujoulut riistäytyivät käsistä – ulostetta lavuaarissa, käytettyjä kondomeja pöydällä...

    8. 8

      Näin ylivoimainen Hannu Manninen oli avauskilpailussaan – sai heti mieluisan palkinnon

    9. 9

      Olli, 17, katosi Hämeenlinnassa – oletko nähnyt kuvan nuorta?

    10. 10

      Riistakamera nappasi kuvan harvinaisesta vieraasta sotilastukikohdassa Arizonassa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    2. 2

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    3. 3

      Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

    4. 4

      Bunkkeriin seksiorjaksi teljetty ruotsalaisnainen kirjoitti kirjan painajaisestaan – ”Yritin uskotella itselleni, ettei tämä voi olla totta”

    5. 5

      Sekava mies uhkasi vastaantulijaa Porvoossa – nyrkkeilytaustainen uhattu ei päästänyt karkuun

    6. 6

      Susanna, 33, vei Lumian huoltoon – uuteen puhelimeen alkoi ilmestyä outoja kuvia

    7. 7

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    8. 8

      Brittimedia: Saara Aalto laulaa finaalissa kaikkien aikojen Queen-klassikon yhdessä supertähti Adam Lambertin kanssa

    9. 9

      Katin ja Mikon loppumaton tuska – tytär ei elä enää pitkään: ”Lapsi jota on niin kovasti toivonut, otetaan pois”

    10. 10

      Katso, mitä tapahtui asuntolainan hinnalle – ”Pankin vaihtajia on liikkeellä”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    3. 3

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    4. 4

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    5. 5

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    6. 6

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    7. 7

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    8. 8

      Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

    9. 9

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    10. 10

      Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Yhden hitin eläketurva – tässä on joululaulu, joka tuo kirjoittajilleen edelleen 590 000 euron vuosittaiset rojaltitulot

    2. 2

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    3. 3

      Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

    4. 4

      Vuoden oudoin oikeusjuttu? Moderni perhe -tähden Sofia Vergaran omat hedelmöittyneet IVF-alkiot haastoivat tämän oikeuteen

    5. 5

      Viestintäministeri Anne Berner, onko postin perustehtävä uhattuna? ”Postin on vastattava vahingosta”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    2. 2

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    3. 3

      Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

    4. 4

      Bunkkeriin seksiorjaksi teljetty ruotsalaisnainen kirjoitti kirjan painajaisestaan – ”Yritin uskotella itselleni, ettei tämä voi olla totta”

    5. 5

      Sekava mies uhkasi vastaantulijaa Porvoossa – nyrkkeilytaustainen uhattu ei päästänyt karkuun

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    3. 3

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    4. 4

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    5. 5

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    6. Näytä lisää