Digitoday

Valikko

Microsoft panee arvovaltaansa peliin: Tässä ennusteet EM-turnauksesta

Microsoft pyrkii nostamaan Bingin profiilia ennusteilla jalkapallon EM-lopputurnauksen otteluiden tuloksista. Yhtiö julkaisi ensimmäisen kierroksen ennusteensa.
Lukemattomilla työpaikoilla on menossa kiihkeät futisveikkaukset huomenna alkavan jalkapallon EM-lopputurnauksen tuloksista.

Tunnetuin jalkapallo-oraakkeli lienee vuoden 2008 EM-kisojen ja 2010 MM-kisojen lopputuloksia kohtalaisella menestyksellä ennustanut mustekala Paul. Tänä vuonna ennusteita tekee muun muassa saksalainen Flocke-pingviini.

Microsoft on myös työntänyt lusikkansa ennustesoppaan Bing Predicts -tekniikallaan. Yhtiön ennusteen mukaan Ranska voittaa Romanian turnauksen avausottelussa 71 prosentin todennäköisyydellä.

Samalla yhtiö julkaisi ennusteet koko ensimmäisen kierroksen tuloksista (taulukko jutun lopussa).

Ennusteen taustalla ovat muun muassa webistä tehtävät analyysit, kuten nettiaktiivisuus kannatuksen suhteen ja niin sanottu wisdom of the crowd -ilmiö, ja taustalla olevissa tilastollisissa malleissa leikataan pois kohina sekä poikkeavat havainnot.

Microsoft sanoo kokeilleensa tekniikkaa aiemmin muun muassa NBA-varausten ja American Idol -tositeeveeohjelmasarjan ja jalkapallon MM-lopputurnauksen kanssa. Idolissa Microsoft sanoo saavuttaneensa 85 ja jalkapalloturnauksessa 93 prosentin onnistumistarkkuuden.

Live-urheilun ennustamista monimutkaistavat muun muassa loukkaantumiset, yllättävät kokoonpanomuutokset ja pelikiellot.

Tehdessään ennusteistaan julkisia, Microsoft panee samalla peliin osan omasta arvovallastaan. Tunnetusti jalkapallo-otteluissa voi tapahtua mitä tahansa.

Yhtiö aikoo jatkaa lopputulosten ennustamista pelien edetessä.

Lopputulosennusteet on ilmoitettu todennäköisyyksinä. Taulukkoa luetaan siten, että aloitusottelun ennusteessa Ranskan voitolle annettu 0,7140911:n todennäköisyys tarkoittaa 71 prosenttia ja Romanian 0,09153 on yhtä kuin 9 %.

Microsoftin ennusteet EM-turnauksen alkukierroksesta
KotiVierasKierrosKotivoittoVierasvoittoMaaliero
RanskaRomaniakierros 10,71409110,091531
AlbaniaSveitsikierros 10,09785680,7014877-1
WalesSlovakiakierros 10,32101790,30326660
EnglantiVenäjäkierros 10,63528110,11328461
TurkkiKroatiakierros 10,29797520,32202170
PuolaPohjois-Irlantikierros 10,64669980,11821771
SaksaUkrainakierros 10,63281640,11427391
EspanjaTshekkikierros 10,64614760,11982391
IrlantiRuotsikierros 10,44052320,24765991
BelgiaItaliakierros 10,42888730,27242371
ItävaltaUnkarikierros 10,51909330,17969641
PortugaliIslantikierros 10,59197360,16011081
VenäjäSlovakiakierros 10,3781050,30366931
RomaniaSveitsikierros 10,29797520,32202170
RanskaAlbaniakierros 10,74809280,07080582
EnglantiWaleskierros 10,56772340,14980461
UkrainaPohjois-Irlantikierros 10,69612150,09742351
SaksaPuolakierros 10,64788450,10695781
ItaliaRuotsikierros 10,49085390,21920641
TshekkiKroatiakierros 10,22210840,4894074-1
EspanjaTurkkikierros 10,56772340,14980461
BelgiaIrlantikierros 10,44052320,24765991
IslantiUnkarikierros 10,47071030,22721361
PortugaliItävaltakierros 10,55265530,15712071
SveitsiRanskakierros 10,10375030,6835181-1
RomaniaAlbaniakierros 10,63528110,11328461
SlovakiaEnglantikierros 10,09785680,7014877-1
VenäjäWaleskierros 10,30366930,31822570
UkrainaPuolakierros 10,38000310,29797521
Pohjois-IrlantiSaksakierros 10,05767770,8452166-2
TshekkiTurkkikierros 10,27242370,4288873-1
KroatiaEspanjakierros 10,15712070,5526553-1
IslantiItävaltakierros 10,45584530,24468412
UnkariPortugalikierros 10,10695780,6478845-1
ItaliaIrlantikierros 10,45584530,24468412
RuotsiBelgiakierros 10,19663070,524416-1
Lähde: Microsoft


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Sulhanen tuomittiin brittikirjailijan murhasta – kirjailija oli keksinyt itse ruumiin piilopaikan

    2. 2

      Lauri, 30, kertoo miksi pettää vaimoaan Tinder-naisten kanssa: ”En tunne minkäänlaista syyllisyyttä”

    3. 3

      Nämä kuitit kannattaa säästää – ”Silloin kuittien on löydyttävä”

    4. 4

      Näitä tuotteita Suomen vaarallisimmat vangit himoitsevat selleihinsä Riihimäen vankilan omasta kaupasta

    5. 5

      AFP: Tutkija putosi aktiivisen tulivuoren kraatteriin Nicaraguassa

    6. 6

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    7. 7

      Nasa: Tutkijat löysivät seitsemän Maan kaltaista planeettaa – kolmella suotuisat olosuhteet elämälle

    8. 8

      Yle: Suomalaissyntyinen Carolina taistelee väkivaltaa vastaan Tukholmassa – oma poika tapettiin kotiovelle

    9. 9

      Nuorten epäasiallinen tempaus rikkoi hiihtohissin Turussa – ”Tulee hemmetin kova puhuttelu”

    10. 10

      Katso parhaat kuvat – tällaiset olivat Lahden MM-avajaiset

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    3. 3

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    4. 4

      Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

    5. 5

      Patrik Laine varasti show’n Torontossa – 30 maalia täyteen

    6. 6

      Nämä kuitit kannattaa säästää – ”Silloin kuittien on löydyttävä”

    7. 7

      Video: Kajaanin hyppyrimäki räjähti näyttävästi

    8. 8

      Näitä tuotteita Suomen vaarallisimmat vangit himoitsevat selleihinsä Riihimäen vankilan omasta kaupasta

    9. 9

      Tv-tähden sekava käytös ihmetytti aamu-tv:ssä – oliko muoti-idoli humalassa? Syljeskeli ja selasi puhelintaan, somekansa äimistyi

    10. 10

      Tuskien taival: Kohutun Adrian Solanon MM-hiihto alkoi karmealla tavalla – matka jäi lopulta kesken

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      MTV: Saara Aalto kärsii kiusallisesta ja kivuliaasta naistentaudista: ”Ei parannuskeinoa”

    3. 3

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    4. 4

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    5. 5

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    6. 6

      Stubb opetti Trumpille faktoja Ruotsista – viesti sytytti kiivaan keskustelun

    7. 7

      Kanadan hurmuriministeri sai Ivanka Trumpin pasmat sekaisin – flirttaileva kuva leviää vauhdilla

    8. 8

      Yleinen virhe wc-pöntöllä: Tästä syystä pyttyyn jää helposti ”jarrutusjäljet”

    9. 9

      Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

    10. 10

      Nokialla pahoinpidelty 17-vuotias tyttö on kuollut

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Sulhanen tuomittiin brittikirjailijan murhasta – kirjailija oli keksinyt itse ruumiin piilopaikan

    2. 2

      Lauri, 30, kertoo miksi pettää vaimoaan Tinder-naisten kanssa: ”En tunne minkäänlaista syyllisyyttä”

    3. 3

      Nämä kuitit kannattaa säästää – ”Silloin kuittien on löydyttävä”

    4. 4

      Näitä tuotteita Suomen vaarallisimmat vangit himoitsevat selleihinsä Riihimäen vankilan omasta kaupasta

    5. 5

      AFP: Tutkija putosi aktiivisen tulivuoren kraatteriin Nicaraguassa

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    3. 3

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    4. 4

      Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

    5. 5

      Patrik Laine varasti show’n Torontossa – 30 maalia täyteen

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      MTV: Saara Aalto kärsii kiusallisesta ja kivuliaasta naistentaudista: ”Ei parannuskeinoa”

    3. 3

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    4. 4

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    5. 5

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    6. Näytä lisää