Digitoday

Valikko

Microsoft panee arvovaltaansa peliin: Tässä ennusteet EM-turnauksesta

Microsoft pyrkii nostamaan Bingin profiilia ennusteilla jalkapallon EM-lopputurnauksen otteluiden tuloksista. Yhtiö julkaisi ensimmäisen kierroksen ennusteensa.
Lukemattomilla työpaikoilla on menossa kiihkeät futisveikkaukset huomenna alkavan jalkapallon EM-lopputurnauksen tuloksista.

Tunnetuin jalkapallo-oraakkeli lienee vuoden 2008 EM-kisojen ja 2010 MM-kisojen lopputuloksia kohtalaisella menestyksellä ennustanut mustekala Paul. Tänä vuonna ennusteita tekee muun muassa saksalainen Flocke-pingviini.

Microsoft on myös työntänyt lusikkansa ennustesoppaan Bing Predicts -tekniikallaan. Yhtiön ennusteen mukaan Ranska voittaa Romanian turnauksen avausottelussa 71 prosentin todennäköisyydellä.

Samalla yhtiö julkaisi ennusteet koko ensimmäisen kierroksen tuloksista (taulukko jutun lopussa).

Ennusteen taustalla ovat muun muassa webistä tehtävät analyysit, kuten nettiaktiivisuus kannatuksen suhteen ja niin sanottu wisdom of the crowd -ilmiö, ja taustalla olevissa tilastollisissa malleissa leikataan pois kohina sekä poikkeavat havainnot.

Microsoft sanoo kokeilleensa tekniikkaa aiemmin muun muassa NBA-varausten ja American Idol -tositeeveeohjelmasarjan ja jalkapallon MM-lopputurnauksen kanssa. Idolissa Microsoft sanoo saavuttaneensa 85 ja jalkapalloturnauksessa 93 prosentin onnistumistarkkuuden.

Live-urheilun ennustamista monimutkaistavat muun muassa loukkaantumiset, yllättävät kokoonpanomuutokset ja pelikiellot.

Tehdessään ennusteistaan julkisia, Microsoft panee samalla peliin osan omasta arvovallastaan. Tunnetusti jalkapallo-otteluissa voi tapahtua mitä tahansa.

Yhtiö aikoo jatkaa lopputulosten ennustamista pelien edetessä.

Lopputulosennusteet on ilmoitettu todennäköisyyksinä. Taulukkoa luetaan siten, että aloitusottelun ennusteessa Ranskan voitolle annettu 0,7140911:n todennäköisyys tarkoittaa 71 prosenttia ja Romanian 0,09153 on yhtä kuin 9 %.

Microsoftin ennusteet EM-turnauksen alkukierroksesta
KotiVierasKierrosKotivoittoVierasvoittoMaaliero
RanskaRomaniakierros 10,71409110,091531
AlbaniaSveitsikierros 10,09785680,7014877-1
WalesSlovakiakierros 10,32101790,30326660
EnglantiVenäjäkierros 10,63528110,11328461
TurkkiKroatiakierros 10,29797520,32202170
PuolaPohjois-Irlantikierros 10,64669980,11821771
SaksaUkrainakierros 10,63281640,11427391
EspanjaTshekkikierros 10,64614760,11982391
IrlantiRuotsikierros 10,44052320,24765991
BelgiaItaliakierros 10,42888730,27242371
ItävaltaUnkarikierros 10,51909330,17969641
PortugaliIslantikierros 10,59197360,16011081
VenäjäSlovakiakierros 10,3781050,30366931
RomaniaSveitsikierros 10,29797520,32202170
RanskaAlbaniakierros 10,74809280,07080582
EnglantiWaleskierros 10,56772340,14980461
UkrainaPohjois-Irlantikierros 10,69612150,09742351
SaksaPuolakierros 10,64788450,10695781
ItaliaRuotsikierros 10,49085390,21920641
TshekkiKroatiakierros 10,22210840,4894074-1
EspanjaTurkkikierros 10,56772340,14980461
BelgiaIrlantikierros 10,44052320,24765991
IslantiUnkarikierros 10,47071030,22721361
PortugaliItävaltakierros 10,55265530,15712071
SveitsiRanskakierros 10,10375030,6835181-1
RomaniaAlbaniakierros 10,63528110,11328461
SlovakiaEnglantikierros 10,09785680,7014877-1
VenäjäWaleskierros 10,30366930,31822570
UkrainaPuolakierros 10,38000310,29797521
Pohjois-IrlantiSaksakierros 10,05767770,8452166-2
TshekkiTurkkikierros 10,27242370,4288873-1
KroatiaEspanjakierros 10,15712070,5526553-1
IslantiItävaltakierros 10,45584530,24468412
UnkariPortugalikierros 10,10695780,6478845-1
ItaliaIrlantikierros 10,45584530,24468412
RuotsiBelgiakierros 10,19663070,524416-1
Lähde: Microsoft


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Poliisi julkaisi kuvan: Tässä on etsitty sarjahukuttaja Pekka Seppänen

    2. 2

      Tapio Suominen esitteli naisystävänsä julkisesti ensi kertaa – tässä on kuvankaunis Evelin

    3. 3

      Janni Hussi saapui Urheilugaalaan paljastavassa pitsiunelmassa – ”Tahdoin räväyttää”

    4. 4

      Näin Nico Rosberg kommentoi Bottaksen valintaa

    5. 5

      Onko sinulla näitä piirteitä? Ne kertovat älykkyydestä

    6. 6

      Tällainen mies on karvalakin taakse piiloutuva, tuomiota pakeneva sarjahukuttaja – asianomistajilta karmea kuvaus

    7. 7

      Matti Nykäsen nimikkohyppyrimäen lähistöltä löytyi hämmentävä muistoseppele – mäkilegenda hämmästyi

    8. 8

      Tänään se tapahtui: Rantasipiä ei enää ole

    9. 9

      Miksi yli 14 vuodeksi vankeuteen tuomittu sarjahukuttaja on vapaana?

    10. 10

      Kalle Palander ja Riina-Maija-vaimo juhlivat villisti Mika Häkkisen häissä: ”Karmea krapula oli”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    2. 2

      Floridan poliisi julkaisi mykistävän videon rämeeltä – ”Kuka sanoi, että dinosaurukset ovat kuolleet sukupuuttoon?”

    3. 3

      Pin up -malli Sini Ariell astui vaa’alle – numerot ”shokeeraavia”: ”Olen ollut tyhmä, sokea ja tekopyhä”

    4. 4

      Santeri, 20, ja Sofia, 19, myivät koko omaisuutensa ja lähtivät maailmalle: ”Haluan nähdä kaiken”

    5. 5

      Jethro Rostedt lupasi tv-ohjelmassa Monicalle, 37, työpaikan: odottanut jo vuoden, eikä töitä ole kuulunut

    6. 6

      Onko sinulla näitä piirteitä? Ne kertovat älykkyydestä

    7. 7

      Kaksoissurmasta epäilty on jatkosodan veteraani – oli parempikuntoisena pitänyt huolta puolisostaan

    8. 8

      Presidentti Tarja Halonen antoi Suomen korkeimpia kunniamerkkejä tyranneille

    9. 9

      Tällainen mies on karvalakin taakse piiloutuva, tuomiota pakeneva sarjahukuttaja – asianomistajilta karmea kuvaus

    10. 10

      Näin Finnairin lentäjät pysyvät hereillä pitkillä lennoilla

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Madonna julkaisi haarovälikuvan – Piers Morgan: ”Oksensin aamupalani”

    2. 2

      Poliisi ampui miehen maaliskuussa – vainajan autosta löytyi kolkko kirje

    3. 3

      Valesotilas yritti huijata – Tiina vedättikin takaisin: ”Naurettiin ukkoni kanssa niin, että mahaan koski”

    4. 4

      Häikäisevän kaunis morsian! Mika Häkkinen ja Marketa pääsivät poroajelun kyytiin – suloiset lapset mukana

    5. 5

      Mikan ja Marketan rakkaustarina – saksalaislehti paljasti kaunottaren menneisyyden

    6. 6

      Arto, 35, joutui väkisin mukaan perustulo­kokeiluun: ”Älyttömän huonot tunnelmat ”

    7. 7

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    8. 8

      Kolme povekasta blondia: Natalie, 45, sekoitetaan jatkuvasti tyttäriinsä – erotatko kuvista kuka on äiti?

    9. 9

      Masennuksen huonosti tunnettu alatyyppi nakertaa vaivihkaa – onko sinulla kolme näistä oireista?

    10. 10

      Huikea muutos: Playboy-mallin kasvoilta pestiin tv-ohjelmassa vahva meikkikerros – tyrmistyi lopputuloksesta

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Poliisi julkaisi kuvan: Tässä on etsitty sarjahukuttaja Pekka Seppänen

    2. 2

      Tapio Suominen esitteli naisystävänsä julkisesti ensi kertaa – tässä on kuvankaunis Evelin

    3. 3

      Janni Hussi saapui Urheilugaalaan paljastavassa pitsiunelmassa – ”Tahdoin räväyttää”

    4. 4

      Näin Nico Rosberg kommentoi Bottaksen valintaa

    5. 5

      Onko sinulla näitä piirteitä? Ne kertovat älykkyydestä

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    2. 2

      Floridan poliisi julkaisi mykistävän videon rämeeltä – ”Kuka sanoi, että dinosaurukset ovat kuolleet sukupuuttoon?”

    3. 3

      Pin up -malli Sini Ariell astui vaa’alle – numerot ”shokeeraavia”: ”Olen ollut tyhmä, sokea ja tekopyhä”

    4. 4

      Santeri, 20, ja Sofia, 19, myivät koko omaisuutensa ja lähtivät maailmalle: ”Haluan nähdä kaiken”

    5. 5

      Jethro Rostedt lupasi tv-ohjelmassa Monicalle, 37, työpaikan: odottanut jo vuoden, eikä töitä ole kuulunut

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Madonna julkaisi haarovälikuvan – Piers Morgan: ”Oksensin aamupalani”

    2. 2

      Poliisi ampui miehen maaliskuussa – vainajan autosta löytyi kolkko kirje

    3. 3

      Valesotilas yritti huijata – Tiina vedättikin takaisin: ”Naurettiin ukkoni kanssa niin, että mahaan koski”

    4. 4

      Häikäisevän kaunis morsian! Mika Häkkinen ja Marketa pääsivät poroajelun kyytiin – suloiset lapset mukana

    5. 5

      Mikan ja Marketan rakkaustarina – saksalaislehti paljasti kaunottaren menneisyyden

    6. Näytä lisää