Mobiili

Valikko

Nokia intialaisten ja etelä-afrikkalaisten mobiilisurfaajien suosiossa

Mobiileille web-sivuille mainoksia tarjoilevan Admobin tilastojen mukaan Nokialla on vahva jalansija mobiilisurfauksessa etenkin Intiassa. Myös Etelä-Afrikassa nokialaiset ovat kovassa suosiossa. Yhdysvalloissa Nokian puolestaan rökittää Motorola ja Isossa-Britanniassa Sony Ericsson.
Teksti- ja bannerimainoksia yli kahden tuhannen julkaisijan mobiilisivuille tarjoilevan Admobin tilastotietojen mukaan Yhdysvalloissa suosituin kännykkämerkki mobiilisurfaukseen on Motorola vajaalla viidenneksen markkinaosuudella. Heti Motorolan perässä hiihtävät RIM ja Samsung.

Neljäntenä tulevalla Nokialla on vain kymmenesosa Yhdysvaltain mobiiliselainmarkkinoista. Sony Ericsson puolestaan hiihtää vasta kahdeksannella sijalla vajaan kahden prosentin osuudella.

Yhdysvalloissa lähes kaksi kolmasosaa kännyköistä tukee polyfonisia soittoääniä ja neljä viidesosaa wapin push-viestejä. Vaikka noin puolet laitteista pystyy lataamaan videoleikkeitä, vain kuusitoista prosenttia tukee suoratoistovideoita.

Briteissä puolestaan Sony Ericssonilla menee hiukan Nokiaa lujempaa. Eroa on 4,3 prosenttiyksikköä, mutta viidestä mobiilisurfaukseen käytetyimmästä mobiililaitteesta neljä on Sony Ericssonin ja yksi ZTE:n.

Nokia ja Sony Ericsson hallitsevat kaksistaan Ison-Britannian mobiiliselailusta yli puolia. Perässä hiihtävät Samsung, Motorola, NEC, LG ja ZTE.

Isossa-Britanniassa kännykät tukevat huomattavasti Yhdysvaltain laitekantaa paremmin kehittyneempiä toimintoja. Suoratoistovideoista selviytyy hiukan yli puolet laitteista ja videoleikkeitä lataa kolme neljäsosaa.

Intiassa Nokialla on järeä ylivoima. Yli kaksi kolmasosaa mobiilisurfaajista hyödyntää Nokian kapuloita. Toisena tulevan Sony Ericssonin osuus onkin jo vain kuusitoista prosenttia ja Motorolalla vajaat kolme prosenttia.

Lähes kolme neljäsosaa mobiilisurfaajien laitteista tukee Intiassa suoratoistovideoita. Videoleikkeitä kuitenkin pystyy lataamaan vain vähän reilut kaksi kolmasosaa.

Etelä-Afrikassa mobiilisurfaajat käyttävät suhteellisen tasaisesti eri valmistajien laitteita. Nokia on haukannut kolmanneksen, Samsung reilun neljänneksen ja Motorola viidenneksen. Sony Ericsson puolestaan porskuttaa perästä reilulla kymmenen prosentin osuudella.

Vaikka Yhdysvaltain ja Ison-Britannian mobiilisurfausmarkkinoilla Nokialla menee huonommin, on se kuitenkin maailmanlaajuisesti ykkönen 30,4 prosentin osuudella. Nokian perässä tulee yli puolet pienemmällä osuudella Motorola ja vain prosenttiyksikön perässä Samsung ja kahden prosenttiyksikön perässä Sony Ericsson.

AdMobin syyskuun sivunäytöistä enemmistö tuli Amerikasta
Pohjois-Amerikka703,838,83344.2%
Aasia355,431,37622.3%
Afrikka148,543,2989.3%
Länsi-Eurooppa147,890,2659.3%
Itä-Eurooppa71,796,8944.5%
LatinalainenAmerikka59,519,4863.7%
Muut106,633,0106.7%
Yhteensä1,593,653,162100.0%
Lähde: AdMob


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Katri Sorsalta kuitti Anu Saagimille: ”Eestissä nainen näyttää herättyään tältä, meillä Suomessa tältä...”

    2. 2

      Trump ihmetteli taas Chicagon veritekoja: ”Mitä siellä tapahtuu – tilanne on riistäytynyt täysin käsistä”

    3. 3

      Kim Jong-namin salamurhassa käytetty aine tunnistettu

    4. 4

      Suomalaiskuvaajan huvittava otos leviää maailmalla – kertoo nyt, miksi presidentin Lennu-koira katsoo suoraan kohti kameraa

    5. 5

      Miss Thaimaan, 22, uskomaton muodonmuutos – ”nörtistä” kuoriutui 6 kuukaudessa upea kaunotar: ”En ole ikinä seurustellut”

    6. 6

      Pariskunta ajoi aura-auton nostamaan ”valkoiseen muuriin” Sonkajärvellä – ”Todella pelottavaa”

    7. 7

      Isisillä barbaarinen taktiikka – AFP: Lapsia ja vammaisia kahlitaan nyt räjähdeajoneuvojen rattiin

    8. 8

      Jenni, 24, on aseksuaali: ”Tavallaan toivon, että olisin edelleen neitsyt”

    9. 9

      Lentokone laskeutui hurjannäköisesti Englantiin kovassa sivutuulessa – videota ei suositella lentopelkoisille

    10. 10

      Joukko tv-kanavia uhkaa pian pimentyä yli 1,5 miljoonassa kodissa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisin kuvat: palkitun kissakasvattajan pakastimesta löytyi karmea yllätys – ”Pyörryin, kun sain puhelun”

    2. 2

      Perhetragedia taustalla – MM-kisojen johtoon äkillinen muutos

    3. 3

      Suomalaismies aikoo miljonääriksi 500 päivässä – näin hän sen tekee

    4. 4

      Joukko tv-kanavia uhkaa pian pimentyä yli 1,5 miljoonassa kodissa

    5. 5

      Pelastajien kuvat kertovat lohduttomasta urakasta: 17-vuotias suomalaisnuori putosi Alpeilla jäärotkoon ja kuoli

    6. 6

      Isisin seksiorjaksi joutunut kertoo hirvittävistä kokemuksistaan: ”Sama mies raiskasi minut joka päivä”

    7. 7

      Katri Sorsalta kuitti Anu Saagimille: ”Eestissä nainen näyttää herättyään tältä, meillä Suomessa tältä...”

    8. 8

      51 Siwaa ja Valintataloa suljetaan – tässä koko lista

    9. 9

      Lehdet tyrmäsivät tosi-tv-kaunottaren arveluttavan gaalamekon – leopardiasu paljasti arkiset alushousut

    10. 10

      Maria Veitola järkyttyi rumaksi haukkumisesta – nyt kommentoi Anu Saagimin kohuhaastattelun tehnyt toimittaja

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    3. 3

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    4. 4

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    5. 5

      Stubb opetti Trumpille faktoja Ruotsista – viesti sytytti kiivaan keskustelun

    6. 6

      Yleinen virhe wc-pöntöllä: Tästä syystä pyttyyn jää helposti ”jarrutusjäljet”

    7. 7

      Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

    8. 8

      Nokialla pahoinpidelty 17-vuotias tyttö on kuollut

    9. 9

      Donald Trumpilta outo viittaus Ruotsiin: ”Katsokaa, mitä tapahtui eilen illalla Ruotsissa – kuka olisi uskonut?”

    10. 10

      Huippukokin pari niksiä: Näin syntyy fantastinen makaronilaatikko

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Katri Sorsalta kuitti Anu Saagimille: ”Eestissä nainen näyttää herättyään tältä, meillä Suomessa tältä...”

    2. 2

      Trump ihmetteli taas Chicagon veritekoja: ”Mitä siellä tapahtuu – tilanne on riistäytynyt täysin käsistä”

    3. 3

      Kim Jong-namin salamurhassa käytetty aine tunnistettu

    4. 4

      Suomalaiskuvaajan huvittava otos leviää maailmalla – kertoo nyt, miksi presidentin Lennu-koira katsoo suoraan kohti kameraa

    5. 5

      Miss Thaimaan, 22, uskomaton muodonmuutos – ”nörtistä” kuoriutui 6 kuukaudessa upea kaunotar: ”En ole ikinä seurustellut”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisin kuvat: palkitun kissakasvattajan pakastimesta löytyi karmea yllätys – ”Pyörryin, kun sain puhelun”

    2. 2

      Perhetragedia taustalla – MM-kisojen johtoon äkillinen muutos

    3. 3

      Suomalaismies aikoo miljonääriksi 500 päivässä – näin hän sen tekee

    4. 4

      Joukko tv-kanavia uhkaa pian pimentyä yli 1,5 miljoonassa kodissa

    5. 5

      Pelastajien kuvat kertovat lohduttomasta urakasta: 17-vuotias suomalaisnuori putosi Alpeilla jäärotkoon ja kuoli

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    3. 3

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    4. 4

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    5. 5

      Stubb opetti Trumpille faktoja Ruotsista – viesti sytytti kiivaan keskustelun

    6. Näytä lisää