Mobiili

Valikko

Nokia intialaisten ja etelä-afrikkalaisten mobiilisurfaajien suosiossa

Mobiileille web-sivuille mainoksia tarjoilevan Admobin tilastojen mukaan Nokialla on vahva jalansija mobiilisurfauksessa etenkin Intiassa. Myös Etelä-Afrikassa nokialaiset ovat kovassa suosiossa. Yhdysvalloissa Nokian puolestaan rökittää Motorola ja Isossa-Britanniassa Sony Ericsson.
Teksti- ja bannerimainoksia yli kahden tuhannen julkaisijan mobiilisivuille tarjoilevan Admobin tilastotietojen mukaan Yhdysvalloissa suosituin kännykkämerkki mobiilisurfaukseen on Motorola vajaalla viidenneksen markkinaosuudella. Heti Motorolan perässä hiihtävät RIM ja Samsung.

Neljäntenä tulevalla Nokialla on vain kymmenesosa Yhdysvaltain mobiiliselainmarkkinoista. Sony Ericsson puolestaan hiihtää vasta kahdeksannella sijalla vajaan kahden prosentin osuudella.

Yhdysvalloissa lähes kaksi kolmasosaa kännyköistä tukee polyfonisia soittoääniä ja neljä viidesosaa wapin push-viestejä. Vaikka noin puolet laitteista pystyy lataamaan videoleikkeitä, vain kuusitoista prosenttia tukee suoratoistovideoita.

Briteissä puolestaan Sony Ericssonilla menee hiukan Nokiaa lujempaa. Eroa on 4,3 prosenttiyksikköä, mutta viidestä mobiilisurfaukseen käytetyimmästä mobiililaitteesta neljä on Sony Ericssonin ja yksi ZTE:n.

Nokia ja Sony Ericsson hallitsevat kaksistaan Ison-Britannian mobiiliselailusta yli puolia. Perässä hiihtävät Samsung, Motorola, NEC, LG ja ZTE.

Isossa-Britanniassa kännykät tukevat huomattavasti Yhdysvaltain laitekantaa paremmin kehittyneempiä toimintoja. Suoratoistovideoista selviytyy hiukan yli puolet laitteista ja videoleikkeitä lataa kolme neljäsosaa.

Intiassa Nokialla on järeä ylivoima. Yli kaksi kolmasosaa mobiilisurfaajista hyödyntää Nokian kapuloita. Toisena tulevan Sony Ericssonin osuus onkin jo vain kuusitoista prosenttia ja Motorolalla vajaat kolme prosenttia.

Lähes kolme neljäsosaa mobiilisurfaajien laitteista tukee Intiassa suoratoistovideoita. Videoleikkeitä kuitenkin pystyy lataamaan vain vähän reilut kaksi kolmasosaa.

Etelä-Afrikassa mobiilisurfaajat käyttävät suhteellisen tasaisesti eri valmistajien laitteita. Nokia on haukannut kolmanneksen, Samsung reilun neljänneksen ja Motorola viidenneksen. Sony Ericsson puolestaan porskuttaa perästä reilulla kymmenen prosentin osuudella.

Vaikka Yhdysvaltain ja Ison-Britannian mobiilisurfausmarkkinoilla Nokialla menee huonommin, on se kuitenkin maailmanlaajuisesti ykkönen 30,4 prosentin osuudella. Nokian perässä tulee yli puolet pienemmällä osuudella Motorola ja vain prosenttiyksikön perässä Samsung ja kahden prosenttiyksikön perässä Sony Ericsson.

AdMobin syyskuun sivunäytöistä enemmistö tuli Amerikasta
Pohjois-Amerikka703,838,83344.2%
Aasia355,431,37622.3%
Afrikka148,543,2989.3%
Länsi-Eurooppa147,890,2659.3%
Itä-Eurooppa71,796,8944.5%
LatinalainenAmerikka59,519,4863.7%
Muut106,633,0106.7%
Yhteensä1,593,653,162100.0%
Lähde: AdMob


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Tappolistat, agentit, vakoilusatelliitit... 8 salaisuutta, jotka Donald Trump saa tietää virkaan astuttuaan

    2. 2

      Upea Melania Trump varasti huomion tanssiaisissa – presidenttipari tanssi My Wayn tahtiin

    3. 3

      6 yleistä virhettä, jotka sinäkin luultavasti teet joka kerta suihkussa

    4. 4

      Kaksi vuotta sairaalassa ollut mies ajettiin oikeuden päätöksellä pois – ”Oli kuin hotellissa”

    5. 5

      Trumpin ensimmäinen päivä presidenttinä huipentuu tanssiaisiin

    6. 6

      Loimaalaisen Tommin Gambian-matka loppui lyhyeen: ”Sinne jäi rahat”

    7. 7

      Kumppaniaan pettänyt listaa: ”Olisinpa tiennyt nämä asiat ennen kuin petin”

    8. 8

      Yhdysvallat teki ilmaiskun – yli 100 al-Qaidan taistelijaa kuoli Syyriassa

    9. 9

      Kiusallinen sekaannus Melania Trumpin ja Michelle Obaman välillä – presidenttiparit pyörivät Valkoisen talon portailla hämmentyneinä

    10. 10

      Tässä Trumpin koko kohuttu puhe – lue sanasta sanaan

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Uimapukumalli Chrissy Teigen jakoi rehellisen kuvan reisistään – miehet hämmentyivät: ”Olen katsonut tätä jo minuutin, ja...”

    2. 2

      Psykologi lataa: ADHD-tyyppisistä oireista suuri osa johtuu vanhemmuuden puutteesta

    3. 3

      Juo aamulla vettä tyhjään vatsaan – 8 mahtavaa vaikutusta

    4. 4

      Trumpin ensimmäinen päivä presidenttinä huipentuu tanssiaisiin

    5. 5

      Serbian seksikkäin laulaja Milica, 25, purskahti korsetistaan ulos kesken keikan – yleisö villiintyi

    6. 6

      Dramaattiset kuvat: Myrskypuuska romahdutti rakenteilla olleen, yli 100-neliöisen talon maan tasalle Kuopiossa

    7. 7

      Mies oli kaljalla kavereidensa kanssa: Keksi ”nerokkaan” tavan huijata naiselleen olevansa omassa pedissään – ”Taas yksi syy olla luottamatta miehiin”

    8. 8

      Ex-mies haukkui lihavaksi – nainen laihdutti 65 kiloa: Ihastuttaa nyt tuhansia Instagramissa poseeraamalla kuin fitnessjumalatar

    9. 9

      6 yleistä virhettä, jotka sinäkin luultavasti teet joka kerta suihkussa

    10. 10

      Haapaveden tragedian sotaveteraani taisteli oikeudessa sairauskorvauksesta – ”Loppuun saakka terävä pää”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Juo aamulla vettä tyhjään vatsaan – 8 mahtavaa vaikutusta

    2. 2

      Häikäisevän kaunis morsian! Mika Häkkinen ja Marketa pääsivät poroajelun kyytiin – suloiset lapset mukana

    3. 3

      Mikan ja Marketan rakkaustarina – saksalaislehti paljasti kaunottaren menneisyyden

    4. 4

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    5. 5

      Serbian seksikkäin laulaja Milica, 25, purskahti korsetistaan ulos kesken keikan – yleisö villiintyi

    6. 6

      Nainen synnytti salaa vessassa – raskaudesta tietämättömät vanhemmat havahtuivat pamaukseen

    7. 7

      Kolme povekasta blondia: Natalie, 45, sekoitetaan jatkuvasti tyttäriinsä – erotatko kuvista kuka on äiti?

    8. 8

      Yksi kuoli rekan pudottua moottoritieltä Lohjalla – erikoinen tapahtumaketju johti karmeaan turmaan

    9. 9

      Dramaattiset kuvat: Myrskypuuska romahdutti rakenteilla olleen, yli 100-neliöisen talon maan tasalle Kuopiossa

    10. 10

      Floridan poliisi julkaisi mykistävän videon rämeeltä – ”Kuka sanoi, että dinosaurukset ovat kuolleet sukupuuttoon?”

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Tappolistat, agentit, vakoilusatelliitit... 8 salaisuutta, jotka Donald Trump saa tietää virkaan astuttuaan

    2. 2

      Upea Melania Trump varasti huomion tanssiaisissa – presidenttipari tanssi My Wayn tahtiin

    3. 3

      6 yleistä virhettä, jotka sinäkin luultavasti teet joka kerta suihkussa

    4. 4

      Kaksi vuotta sairaalassa ollut mies ajettiin oikeuden päätöksellä pois – ”Oli kuin hotellissa”

    5. 5

      Trumpin ensimmäinen päivä presidenttinä huipentuu tanssiaisiin

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Uimapukumalli Chrissy Teigen jakoi rehellisen kuvan reisistään – miehet hämmentyivät: ”Olen katsonut tätä jo minuutin, ja...”

    2. 2

      Psykologi lataa: ADHD-tyyppisistä oireista suuri osa johtuu vanhemmuuden puutteesta

    3. 3

      Juo aamulla vettä tyhjään vatsaan – 8 mahtavaa vaikutusta

    4. 4

      Trumpin ensimmäinen päivä presidenttinä huipentuu tanssiaisiin

    5. 5

      Serbian seksikkäin laulaja Milica, 25, purskahti korsetistaan ulos kesken keikan – yleisö villiintyi

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Juo aamulla vettä tyhjään vatsaan – 8 mahtavaa vaikutusta

    2. 2

      Häikäisevän kaunis morsian! Mika Häkkinen ja Marketa pääsivät poroajelun kyytiin – suloiset lapset mukana

    3. 3

      Mikan ja Marketan rakkaustarina – saksalaislehti paljasti kaunottaren menneisyyden

    4. 4

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    5. 5

      Serbian seksikkäin laulaja Milica, 25, purskahti korsetistaan ulos kesken keikan – yleisö villiintyi

    6. Näytä lisää