Mobiili

Valikko

Nokia intialaisten ja etelä-afrikkalaisten mobiilisurfaajien suosiossa

Mobiileille web-sivuille mainoksia tarjoilevan Admobin tilastojen mukaan Nokialla on vahva jalansija mobiilisurfauksessa etenkin Intiassa. Myös Etelä-Afrikassa nokialaiset ovat kovassa suosiossa. Yhdysvalloissa Nokian puolestaan rökittää Motorola ja Isossa-Britanniassa Sony Ericsson.
Teksti- ja bannerimainoksia yli kahden tuhannen julkaisijan mobiilisivuille tarjoilevan Admobin tilastotietojen mukaan Yhdysvalloissa suosituin kännykkämerkki mobiilisurfaukseen on Motorola vajaalla viidenneksen markkinaosuudella. Heti Motorolan perässä hiihtävät RIM ja Samsung.

Neljäntenä tulevalla Nokialla on vain kymmenesosa Yhdysvaltain mobiiliselainmarkkinoista. Sony Ericsson puolestaan hiihtää vasta kahdeksannella sijalla vajaan kahden prosentin osuudella.

Yhdysvalloissa lähes kaksi kolmasosaa kännyköistä tukee polyfonisia soittoääniä ja neljä viidesosaa wapin push-viestejä. Vaikka noin puolet laitteista pystyy lataamaan videoleikkeitä, vain kuusitoista prosenttia tukee suoratoistovideoita.

Briteissä puolestaan Sony Ericssonilla menee hiukan Nokiaa lujempaa. Eroa on 4,3 prosenttiyksikköä, mutta viidestä mobiilisurfaukseen käytetyimmästä mobiililaitteesta neljä on Sony Ericssonin ja yksi ZTE:n.

Nokia ja Sony Ericsson hallitsevat kaksistaan Ison-Britannian mobiiliselailusta yli puolia. Perässä hiihtävät Samsung, Motorola, NEC, LG ja ZTE.

Isossa-Britanniassa kännykät tukevat huomattavasti Yhdysvaltain laitekantaa paremmin kehittyneempiä toimintoja. Suoratoistovideoista selviytyy hiukan yli puolet laitteista ja videoleikkeitä lataa kolme neljäsosaa.

Intiassa Nokialla on järeä ylivoima. Yli kaksi kolmasosaa mobiilisurfaajista hyödyntää Nokian kapuloita. Toisena tulevan Sony Ericssonin osuus onkin jo vain kuusitoista prosenttia ja Motorolalla vajaat kolme prosenttia.

Lähes kolme neljäsosaa mobiilisurfaajien laitteista tukee Intiassa suoratoistovideoita. Videoleikkeitä kuitenkin pystyy lataamaan vain vähän reilut kaksi kolmasosaa.

Etelä-Afrikassa mobiilisurfaajat käyttävät suhteellisen tasaisesti eri valmistajien laitteita. Nokia on haukannut kolmanneksen, Samsung reilun neljänneksen ja Motorola viidenneksen. Sony Ericsson puolestaan porskuttaa perästä reilulla kymmenen prosentin osuudella.

Vaikka Yhdysvaltain ja Ison-Britannian mobiilisurfausmarkkinoilla Nokialla menee huonommin, on se kuitenkin maailmanlaajuisesti ykkönen 30,4 prosentin osuudella. Nokian perässä tulee yli puolet pienemmällä osuudella Motorola ja vain prosenttiyksikön perässä Samsung ja kahden prosenttiyksikön perässä Sony Ericsson.

AdMobin syyskuun sivunäytöistä enemmistö tuli Amerikasta
Pohjois-Amerikka703,838,83344.2%
Aasia355,431,37622.3%
Afrikka148,543,2989.3%
Länsi-Eurooppa147,890,2659.3%
Itä-Eurooppa71,796,8944.5%
LatinalainenAmerikka59,519,4863.7%
Muut106,633,0106.7%
Yhteensä1,593,653,162100.0%
Lähde: AdMob


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Teloituksessa kammottava käänne Alabamassa – teloitettava avasi silmänsä ja haukkoi henkeään

    2. 2

      Kuhmossa iso poliisioperaatio – partioita Oulun ja Itä-Suomen poliisista

    3. 3

      Alusvaatemalli Alyssa, 20, matkustelee maailman luksuskohteisiin ilmaiseksi – vanhemmat miehet kuittaavat kulut: ”Tuntuu hyvältä, kun kaikki maksetaan”

    4. 4

      Sisäpiirin paljastus: Saara Aallolle maksetaan Lontoossa kaikki, Meri-rakas ja ystävät sinnittelevät – ”Hyödynnämme tarjouksia”

    5. 5

      Myrkyttääkö narsisti elämääsi? 7 varoitusmerkkiä

    6. 6

      Patrik Laine solmi merkittävän varustesopimuksen – nousee heti keskeiseksi osaksi markkinointia

    7. 7

      Italialaisen mallikaunottaren, 42, härski alastonkuva kauhistuttaa faneja – pani isäpuolensa ja näyttelijä-äitinsä ikuistamaan itsensä jooga-asennossa

    8. 8

      Trump poseeraa Time-lehden kannessa – somessa huomattiin heti: Kuvaan piilotettiin viesti paholaisesta ja viittaus Hitleriin?

    9. 9

      Juho muutti Espanjaan – kämppä on kylmä ja kallis, eikä ilman villasukkia pärjää: ”Välillä pyyhkäisen hometta seinistä”

    10. 10

      Mila Kunis raivostui Ashton Kutcherin ex-vaimolle – Demi Mooren väitetään häiriköivän parin elämää

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Suuri lihapullatesti oli yhden pienen pyörykän ylivoimaa – ”Heittämällä paras”

    2. 2

      Äidin tekemä Excel-taulukko paljasti kylmän totuuden Nikon tilanteesta – näin poika kuittasi 50 000 € velat

    3. 3

      Psykoosiin ajautunut Kanye West palasi julkisuuteen muuttuneena – ensimmäinen kuva räppäristä poistettiin Instagramista nopeasti

    4. 4

      Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

    5. 5

      Kolme lasta ja äiti kuolivat tulipalossa Helsingin Vuosaaressa – näin tapahtumat etenivät

    6. 6

      Vuosaaren paloasunnossa ei ollut palovaroitinta – äiti ja lapset kuolivat, perheen isä kuuli suruviestin töissä

    7. 7

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    8. 8

      Poliisi kertoi lisää Vuosaaren tragediasta: nuorin uhri 2-vuotias, suurimmat tuhot saunassa

    9. 9

      Näin Patrik Laine asuu Winnipegissä – ”Just ja just osaan käyttää mikroa”

    10. 10

      Juho muutti Espanjaan – kämppä on kylmä ja kallis, eikä ilman villasukkia pärjää: ”Välillä pyyhkäisen hometta seinistä”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    3. 3

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    4. 4

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    5. 5

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    6. 6

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    7. 7

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    8. 8

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    9. 9

      Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

    10. 10

      Matti Vanhasen tyrmäävä naisystävä Heidi säväytti Linnassa – sahaperijättären mekko paljasti dekolteen

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Teloituksessa kammottava käänne Alabamassa – teloitettava avasi silmänsä ja haukkoi henkeään

    2. 2

      Kuhmossa iso poliisioperaatio – partioita Oulun ja Itä-Suomen poliisista

    3. 3

      Alusvaatemalli Alyssa, 20, matkustelee maailman luksuskohteisiin ilmaiseksi – vanhemmat miehet kuittaavat kulut: ”Tuntuu hyvältä, kun kaikki maksetaan”

    4. 4

      Sisäpiirin paljastus: Saara Aallolle maksetaan Lontoossa kaikki, Meri-rakas ja ystävät sinnittelevät – ”Hyödynnämme tarjouksia”

    5. 5

      Myrkyttääkö narsisti elämääsi? 7 varoitusmerkkiä

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Suuri lihapullatesti oli yhden pienen pyörykän ylivoimaa – ”Heittämällä paras”

    2. 2

      Äidin tekemä Excel-taulukko paljasti kylmän totuuden Nikon tilanteesta – näin poika kuittasi 50 000 € velat

    3. 3

      Psykoosiin ajautunut Kanye West palasi julkisuuteen muuttuneena – ensimmäinen kuva räppäristä poistettiin Instagramista nopeasti

    4. 4

      Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

    5. 5

      Kolme lasta ja äiti kuolivat tulipalossa Helsingin Vuosaaressa – näin tapahtumat etenivät

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    3. 3

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    4. 4

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    5. 5

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    6. Näytä lisää