Mobiili

Valikko

Suomalaiskaupoille toimitettiin 1,9 miljoonaa kännykkää vuodessa

Suomen matkapuhelinkauppa jatkaa kutistumistaan. Jälleenmyyjille toimitetuista puhelimista on alkuvuonna kadonnut kuukauden myyntiä vastaava määrä. Keskihinta laski edellisvuoden syyskuun 157 eurosta 139 euroon.
Tammi-syyskuun myyntimäärä oli jo 10 prosenttia viimevuotista jäljessä. Syyskuussa toimitettiin kauppoihin 153 000 matkapuhelinta, mikä neljä prosenttia vähemmän kuin viime vuoden syyskuussa.

Toimitusten euromääräinen arvo edelliseen vuoteen verrattuna laski vielä enemmän eli 15 prosenttia. Vuoden kumulatiivisen myynnin arvo laski 23 prosenttia.

Tammi-syyskuussa puhelimia toimitettiin kauppoihin yhteensä 1 249 000 puhelinta, mikä on 10 vähemmän kuin edellisvuoden vastaavana aikana.

3G puhelimien osuus
kokonaistoimituksista oli syyskuussa 24 prosenttia. Tiedot selviävät Elektroniikan Tukkukauppiaiden yhdistyksen kuukausiseurannasta.

Kuluneen 12 kuukauden aikana
matkapuhelimia on toimitettu kauppoihin noin 300 miljoonan euron arvosta. Samalla jaksolla toimitettujen puhelinten keskihinta on ollut 154 euroa kun se lokakuusta 2005 syyskuun loppuun 2006 oli 161 euroa.

Keskimäärin vuoden aikana kauppoihin toimitetaan runsaat 160 000 matkapuhelinta.

Matkapuhelintoimitukset jälleenmyyjille 12 kk:n aikana
 KPLEUR
Lokakuu 2006174853168
Marraskuus 2006288312174
Joulukuu 2006221788147
Tammikuu 2007141480128
Helmikuu 200785613152
Maaliskuu 2007131211124
Huhtikuu 2007104946213
Toukokuu 2007134073177
Kesäkuu 2007157899180
Heinäkuu 2007180462127
Elokuu 2006159618121
Syyskuu 2007153459139
Keskiarvo161 143154
Yhteensä1 933 714298 114 242
Lähde: Eletroniikan tukkukauppiaat ry


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Kommentti: Aikku Saarisen syrjäyttäminen MM-kympiltä oli virhe – päävalmentaja tappoi haaveen tylysti

    2. 2

      Petter Northugin viesti tv-kameran edessä Emil Iversenille: ”Hyvä, että kaadoit myös suomalaisen”

    3. 3

      Sliipatun pukumiehen kodista paljastui mykistävä yllätys – toukat ryömivät isännöitsijää vastaan

    4. 4

      Oscar-skandaalin syy selvisi – äänet laskenut firma myönsi ison virheen

    5. 5

      Nämä Suomen miehet hyökkäävät MM-kultajahtiin 15 kilometrillä!

    6. 6

      Matt Damon kärvisteli koko Oscar-illan Jimmy Kimmelin kiusoittelun kohteena – taustalla yli 10 vuotta jatkunut ”riita”

    7. 7

      Ikinuori Aira Samulin tänään 90 vuotta! Paljastaa nuoruutensa sensuellin alastonkuvan taustat – ”Aviomieheni halusi sitä”

    8. 8

      Parisprintissä pettynyt Kerttu Niskanen saa uuden sauman – Aino-Kaisa Saarinen putosi Suomen joukkueesta

    9. 9

      Ryan Goslingin uhkea sisko varasti huomion Oscareissa – fanit hullaantuivat: ”Kuka on tuo povipommi?”

    10. 10

      Miljardöörisijoittaja: Pankit lypsävät sinulta rahaa turhaan – sijoita sen sijaan näin

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Iivo Niskanen paljasti Ylellä, mitä sanoi Norjan tähtihiihtäjälle maalissa – Sami Jauhojärvi latasi perään täyslaidallisen

    2. 2

      Näin Emil Iversen perusteli törmäykseen johtanutta ratkaisuaan heti kisan jälkeen

    3. 3

      Marika saa Espanjassa pitkiä katseita – suomalaiset nimet, jotka eivät toimi ulkomailla

    4. 4

      Iivo Niskasen kaatanut Emil Iversen haluaa kotiin Lahden MM-kisoista – Norjan päävalmentajalta täystyrmäys

    5. 5

      38-vuotiaasta ostos-tv:n emännästä nousi mieletön seksisymboli – ”Muistuttaa ajasta ennen internetiä”

    6. 6

      Sliipatun pukumiehen kodista paljastui mykistävä yllätys – toukat ryömivät isännöitsijää vastaan

    7. 7

      4 eri mitoilla varustettua miestä avautuu seksielämästään: ”Teen parhaani sillä, mitä minulla on”

    8. 8

      Törmäys norjalaisen kanssa vei Suomelta MM-kullan – Iivo Niskanen kirosi maaliviivalla

    9. 9

      SS-miehet herättivät Mengelen keskellä yötä – Auschwitziin oli saapunut junalla seitsemän kääpiötä

    10. 10

      Skandaali Oscareissa! Väärä elokuva julistettiin voittajaksi – paras elokuva olikin Moonlight

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

    3. 3

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    4. 4

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    5. 5

      Tarkista ja kuuntele: Mikä oli Suomen listaykkösenä, kun sinä synnyit?

    6. 6

      Marika saa Espanjassa pitkiä katseita – suomalaiset nimet, jotka eivät toimi ulkomailla

    7. 7

      Yleinen virhe wc-pöntöllä: Tästä syystä pyttyyn jää helposti ”jarrutusjäljet”

    8. 8

      Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

    9. 9

      4 eri mitoilla varustettua miestä avautuu seksielämästään: ”Teen parhaani sillä, mitä minulla on”

    10. 10

      Nokialla pahoinpidelty 17-vuotias tyttö on kuollut

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Kommentti: Aikku Saarisen syrjäyttäminen MM-kympiltä oli virhe – päävalmentaja tappoi haaveen tylysti

    2. 2

      Petter Northugin viesti tv-kameran edessä Emil Iversenille: ”Hyvä, että kaadoit myös suomalaisen”

    3. 3

      Sliipatun pukumiehen kodista paljastui mykistävä yllätys – toukat ryömivät isännöitsijää vastaan

    4. 4

      Oscar-skandaalin syy selvisi – äänet laskenut firma myönsi ison virheen

    5. 5

      Nämä Suomen miehet hyökkäävät MM-kultajahtiin 15 kilometrillä!

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Iivo Niskanen paljasti Ylellä, mitä sanoi Norjan tähtihiihtäjälle maalissa – Sami Jauhojärvi latasi perään täyslaidallisen

    2. 2

      Näin Emil Iversen perusteli törmäykseen johtanutta ratkaisuaan heti kisan jälkeen

    3. 3

      Marika saa Espanjassa pitkiä katseita – suomalaiset nimet, jotka eivät toimi ulkomailla

    4. 4

      Iivo Niskasen kaatanut Emil Iversen haluaa kotiin Lahden MM-kisoista – Norjan päävalmentajalta täystyrmäys

    5. 5

      38-vuotiaasta ostos-tv:n emännästä nousi mieletön seksisymboli – ”Muistuttaa ajasta ennen internetiä”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

    3. 3

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    4. 4

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    5. 5

      Tarkista ja kuuntele: Mikä oli Suomen listaykkösenä, kun sinä synnyit?

    6. Näytä lisää