Mobiili

Valikko

Nokia-Microsoft hävisi myös Sonylle Länsi-Euroopassa

Älypuhelinten toimitukset nousivat viime vuonna uuteen ennätykseen Länsi-Euroopassa. Toimitukset kasvoivat 6,4 prosenttia 145,8 miljoonaan.


Länsi-Euroopan älypuhelintoimitusten arvo ei viime vuonna pysynyt kappalemääräisten toimitusten vauhdissa, IDC:n raportista ilmenee. Se kasvoi kuitenkin 1,7 prosenttia 54,8 miljardiin euroon.

Älypuhelinten markkina-arvon kasvusta on pitkälti kiittäminen isonäyttöisten phabletien 174 prosenttia lisääntyneitä toimituksia, mikä vastaa 10 prosenttia kaikista toimitetuista älypuhelimista. Niiden keskihinta oli 586 euroa, kun kaikkien älypuhelinten keskihinta oli 375 euroa.

Phablet-laitteita toimitettiin 14,3 miljoonaa. Samsung, Apple ja LG vastasivat yhdessä 80 prosentista toimituksia.

Käyttöjärjestelmien välisessä kilpailussa on jäljellä vain kolme osanottajaa; Android, iOS ja Windows Phone. Muut ovat romahtaneet lähelle nollatasoa.

Googlen Android kasvatti viime vuonna markkinaosuuttaan seitsemällä prosentilla ylivoimaiseen 71,2 prosenttiin. Eniten suhteellista osuuttaan edellisvuodesta kasvatti Microsoftin Windows Phone, 20,7 prosenttia, mutta silti sen osuus oli vain 6,8 prosenttia. Applen iOS:n markkinaosuus nousi 14,9 prosenttia, mikä antoi sille 21,2 prosentin osuuden toimitetuista käyttöjärjestelmistä.

Äly- ja feature-puhelimissa Apple oli selvä voittaja. Sen markkinaosuus kasvoi vuoden 2013 14,6 prosentista 17,7 prosenttiin. Samsungin osuus sen sijaan kutistui 42,3 prosentista 35,3 prosenttiin. Nokia-Microsoftin menestys puhelinmarkkinoilla ei ollut hääppöinen. Sen kokonaistoimitusmäärä laski, ja 14,1 prosentin markkinaosuus kutistui 11,3 prosenttiin.

Apple vie, Samsung ja Microsoft vikisevät
Länsi-Euroopan äly- ja featurepuhelinten toimitukset 2014

Toimittaja2014 kpl, milj.2014 osuus2013 kpl, milj.2013 osuus2014/2013 muutos
1. Samsung61.435.30%77.742.30%-21%
2. Apple30.917.70%26.914.60%14.90%
3. Nokia/Microsoft19.711.30%25.914.10%-23.90%
4. Sony15.28.70%14.88.10%2.70%
5. LG Electronics8.75%8.14.40%7.40%
6. Others38.222%30.316.50%26.10%
Lähde: IDC


Älypuhelimissa Nokia-Microsoft 6,9 prosentin markkinaosuudellaan jäi neljänneksi Samsungin (35%), Applen (21,2) ja Sonyn (10,4) jälkeen.  Viides oli LG (5,9). Asiasta uutisoi muun muassa FierceWireless.

Windows ja iOS voittivat, Blackberry romahti
Länsi-Euroopan älypuhelinten käyttöjärjestelmätoimitukset 2014

Toimittaja2014 kpl, milj.2014 osuus2013 kpl, milj.2013 osuus2014/2013 muutos
1. Android103.871.20%9770.80%7%
2. iOS30.921.20%26.919.60%14.90%
3. Windows Phone9.96.80%8.26%20.70%
4. BlackBerry OS10.70%4.73.40%-78.70%
5. Firefox OS0.10.07%0.10.10%0%
6. muut0.10.07%0.10.10%0%
Lähde: IDC

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Teloituksessa kammottava käänne Alabamassa – teloitettava avasi silmänsä ja haukkoi henkeään

    2. 2

      Kuhmossa iso poliisioperaatio – partioita Oulun ja Itä-Suomen poliisista

    3. 3

      Kauniista ja rohkeista tuttu näyttelijä menehtyi – yli 2000 jakson elämäntyö saippuaoopperoissa

    4. 4

      Alusvaatemalli Alyssa, 20, matkustelee maailman luksuskohteisiin ilmaiseksi – vanhemmat miehet kuittaavat kulut: ”Tuntuu hyvältä, kun kaikki maksetaan”

    5. 5

      Sisäpiirin paljastus: Saara Aallolle maksetaan Lontoossa kaikki, Meri-rakas ja ystävät sinnittelevät – ”Hyödynnämme tarjouksia”

    6. 6

      Myrkyttääkö narsisti elämääsi? 7 varoitusmerkkiä

    7. 7

      Trump poseeraa Time-lehden kannessa – somessa huomattiin heti: Kuvaan piilotettiin viesti paholaisesta ja viittaus Hitleriin?

    8. 8

      Patrik Laine solmi merkittävän varustesopimuksen – nousee heti keskeiseksi osaksi markkinointia

    9. 9

      Italialaisen mallikaunottaren, 42, härski alastonkuva kauhistuttaa faneja – pani isäpuolensa ja näyttelijä-äitinsä ikuistamaan itsensä jooga-asennossa

    10. 10

      Juho muutti Espanjaan – kämppä on kylmä ja kallis, eikä ilman villasukkia pärjää: ”Välillä pyyhkäisen hometta seinistä”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Suuri lihapullatesti oli yhden pienen pyörykän ylivoimaa – ”Heittämällä paras”

    2. 2

      Äidin tekemä Excel-taulukko paljasti kylmän totuuden Nikon tilanteesta – näin poika kuittasi 50 000 € velat

    3. 3

      Psykoosiin ajautunut Kanye West palasi julkisuuteen muuttuneena – ensimmäinen kuva räppäristä poistettiin Instagramista nopeasti

    4. 4

      Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

    5. 5

      Kolme lasta ja äiti kuolivat tulipalossa Helsingin Vuosaaressa – näin tapahtumat etenivät

    6. 6

      Vuosaaren paloasunnossa ei ollut palovaroitinta – äiti ja lapset kuolivat, perheen isä kuuli suruviestin töissä

    7. 7

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    8. 8

      Poliisi kertoi lisää Vuosaaren tragediasta: nuorin uhri 2-vuotias, suurimmat tuhot saunassa

    9. 9

      Näin Patrik Laine asuu Winnipegissä – ”Just ja just osaan käyttää mikroa”

    10. 10

      Juho muutti Espanjaan – kämppä on kylmä ja kallis, eikä ilman villasukkia pärjää: ”Välillä pyyhkäisen hometta seinistä”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    3. 3

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    4. 4

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    5. 5

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    6. 6

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    7. 7

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    8. 8

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    9. 9

      Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

    10. 10

      Matti Vanhasen tyrmäävä naisystävä Heidi säväytti Linnassa – sahaperijättären mekko paljasti dekolteen

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Teloituksessa kammottava käänne Alabamassa – teloitettava avasi silmänsä ja haukkoi henkeään

    2. 2

      Kuhmossa iso poliisioperaatio – partioita Oulun ja Itä-Suomen poliisista

    3. 3

      Kauniista ja rohkeista tuttu näyttelijä menehtyi – yli 2000 jakson elämäntyö saippuaoopperoissa

    4. 4

      Alusvaatemalli Alyssa, 20, matkustelee maailman luksuskohteisiin ilmaiseksi – vanhemmat miehet kuittaavat kulut: ”Tuntuu hyvältä, kun kaikki maksetaan”

    5. 5

      Sisäpiirin paljastus: Saara Aallolle maksetaan Lontoossa kaikki, Meri-rakas ja ystävät sinnittelevät – ”Hyödynnämme tarjouksia”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Suuri lihapullatesti oli yhden pienen pyörykän ylivoimaa – ”Heittämällä paras”

    2. 2

      Äidin tekemä Excel-taulukko paljasti kylmän totuuden Nikon tilanteesta – näin poika kuittasi 50 000 € velat

    3. 3

      Psykoosiin ajautunut Kanye West palasi julkisuuteen muuttuneena – ensimmäinen kuva räppäristä poistettiin Instagramista nopeasti

    4. 4

      Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

    5. 5

      Kolme lasta ja äiti kuolivat tulipalossa Helsingin Vuosaaressa – näin tapahtumat etenivät

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    3. 3

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    4. 4

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    5. 5

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    6. Näytä lisää