Mobiili

Valikko

Nokia-Microsoft hävisi myös Sonylle Länsi-Euroopassa

Älypuhelinten toimitukset nousivat viime vuonna uuteen ennätykseen Länsi-Euroopassa. Toimitukset kasvoivat 6,4 prosenttia 145,8 miljoonaan.


Länsi-Euroopan älypuhelintoimitusten arvo ei viime vuonna pysynyt kappalemääräisten toimitusten vauhdissa, IDC:n raportista ilmenee. Se kasvoi kuitenkin 1,7 prosenttia 54,8 miljardiin euroon.

Älypuhelinten markkina-arvon kasvusta on pitkälti kiittäminen isonäyttöisten phabletien 174 prosenttia lisääntyneitä toimituksia, mikä vastaa 10 prosenttia kaikista toimitetuista älypuhelimista. Niiden keskihinta oli 586 euroa, kun kaikkien älypuhelinten keskihinta oli 375 euroa.

Phablet-laitteita toimitettiin 14,3 miljoonaa. Samsung, Apple ja LG vastasivat yhdessä 80 prosentista toimituksia.

Käyttöjärjestelmien välisessä kilpailussa on jäljellä vain kolme osanottajaa; Android, iOS ja Windows Phone. Muut ovat romahtaneet lähelle nollatasoa.

Googlen Android kasvatti viime vuonna markkinaosuuttaan seitsemällä prosentilla ylivoimaiseen 71,2 prosenttiin. Eniten suhteellista osuuttaan edellisvuodesta kasvatti Microsoftin Windows Phone, 20,7 prosenttia, mutta silti sen osuus oli vain 6,8 prosenttia. Applen iOS:n markkinaosuus nousi 14,9 prosenttia, mikä antoi sille 21,2 prosentin osuuden toimitetuista käyttöjärjestelmistä.

Äly- ja feature-puhelimissa Apple oli selvä voittaja. Sen markkinaosuus kasvoi vuoden 2013 14,6 prosentista 17,7 prosenttiin. Samsungin osuus sen sijaan kutistui 42,3 prosentista 35,3 prosenttiin. Nokia-Microsoftin menestys puhelinmarkkinoilla ei ollut hääppöinen. Sen kokonaistoimitusmäärä laski, ja 14,1 prosentin markkinaosuus kutistui 11,3 prosenttiin.

Apple vie, Samsung ja Microsoft vikisevät
Länsi-Euroopan äly- ja featurepuhelinten toimitukset 2014

Toimittaja2014 kpl, milj.2014 osuus2013 kpl, milj.2013 osuus2014/2013 muutos
1. Samsung61.435.30%77.742.30%-21%
2. Apple30.917.70%26.914.60%14.90%
3. Nokia/Microsoft19.711.30%25.914.10%-23.90%
4. Sony15.28.70%14.88.10%2.70%
5. LG Electronics8.75%8.14.40%7.40%
6. Others38.222%30.316.50%26.10%
Lähde: IDC


Älypuhelimissa Nokia-Microsoft 6,9 prosentin markkinaosuudellaan jäi neljänneksi Samsungin (35%), Applen (21,2) ja Sonyn (10,4) jälkeen.  Viides oli LG (5,9). Asiasta uutisoi muun muassa FierceWireless.

Windows ja iOS voittivat, Blackberry romahti
Länsi-Euroopan älypuhelinten käyttöjärjestelmätoimitukset 2014

Toimittaja2014 kpl, milj.2014 osuus2013 kpl, milj.2013 osuus2014/2013 muutos
1. Android103.871.20%9770.80%7%
2. iOS30.921.20%26.919.60%14.90%
3. Windows Phone9.96.80%8.26%20.70%
4. BlackBerry OS10.70%4.73.40%-78.70%
5. Firefox OS0.10.07%0.10.10%0%
6. muut0.10.07%0.10.10%0%
Lähde: IDC

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Nainen synnytti salaa vessassa – raskaudesta tietämättömät vanhemmat havahtuivat pamaukseen

    2. 2

      Antti Pihlström saapui Urheilugaalaan hiukan ikävästä syystä: ”Oli kyllä aika huonot fiilikset”

    3. 3

      Patrik Laineelle tuplakunniaa Urheilugaalassa – väläytti huumorintajuaan videotervehdyksessä

    4. 4

      Poliisi peitti omia jälkiään sarjahukuttajan kotitiellä

    5. 5

      Näyttäviä halkioita ja räiskyviä värejä – kuka on Urheilugaalan upein kaunotar? Äänestä suosikkiasi!

    6. 6

      Siiri ”Äitee” Rantanen, 92, sulatti Urheilugaalan yleisön sydämet juhlapuheellaan: ”Menohalut ovat kovat”

    7. 7

      Taksikuski vei asiakkaan unohtaman salkun Pasilan poliisiasemalle: 20 000 euroa ja timantti – jää ilman 2000 euron löytöpalkkiota

    8. 8

      Yllätys urheilugaalassa – Kimi Räikkönen asteli lavalle ja piti pitkän puheen: ”Ittekin tekemällä voi tulla ihan hyvä lopputulos”

    9. 9

      Vuoden valmentajaksi valittu Jukka Jalonen murjaisi vitsin – Urheilugaalan yleisö repesi nauruun

    10. 10

      Kontiolahdella pelättiin sarjahukuttajaa jo kesällä – ”Monien tutun tutut ovat joutuneet miehen uhriksi”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Floridan poliisi julkaisi mykistävän videon rämeeltä – ”Kuka sanoi, että dinosaurukset ovat kuolleet sukupuuttoon?”

    2. 2

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    3. 3

      Onko sinulla näitä piirteitä? Ne kertovat älykkyydestä

    4. 4

      Tällainen mies on karvalakin taakse piiloutuva, tuomiota pakeneva sarjahukuttaja – asianomistajilta karmea kuvaus

    5. 5

      Jethro Rostedt lupasi tv-ohjelmassa Monicalle, 37, työpaikan: odottanut jo vuoden, eikä töitä ole kuulunut

    6. 6

      Kaksoissurmasta epäilty on jatkosodan veteraani – oli parempikuntoisena pitänyt huolta puolisostaan

    7. 7

      Presidentti Tarja Halonen antoi Suomen korkeimpia kunniamerkkejä tyranneille

    8. 8

      Poliisi julkaisi kuvan: Tässä on etsitty sarjahukuttaja Pekka Seppänen

    9. 9

      Poliisi peitti omia jälkiään sarjahukuttajan kotitiellä

    10. 10

      Useat partiot etsivät vankilaan tuomittua sarjahukuttajaa – ”ei ollut kotonaan”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Madonna julkaisi haarovälikuvan – Piers Morgan: ”Oksensin aamupalani”

    2. 2

      Poliisi ampui miehen maaliskuussa – vainajan autosta löytyi kolkko kirje

    3. 3

      Valesotilas yritti huijata – Tiina vedättikin takaisin: ”Naurettiin ukkoni kanssa niin, että mahaan koski”

    4. 4

      Häikäisevän kaunis morsian! Mika Häkkinen ja Marketa pääsivät poroajelun kyytiin – suloiset lapset mukana

    5. 5

      Mikan ja Marketan rakkaustarina – saksalaislehti paljasti kaunottaren menneisyyden

    6. 6

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    7. 7

      Arto, 35, joutui väkisin mukaan perustulo­kokeiluun: ”Älyttömän huonot tunnelmat ”

    8. 8

      Kolme povekasta blondia: Natalie, 45, sekoitetaan jatkuvasti tyttäriinsä – erotatko kuvista kuka on äiti?

    9. 9

      Masennuksen huonosti tunnettu alatyyppi nakertaa vaivihkaa – onko sinulla kolme näistä oireista?

    10. 10

      Huikea muutos: Playboy-mallin kasvoilta pestiin tv-ohjelmassa vahva meikkikerros – tyrmistyi lopputuloksesta

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Nainen synnytti salaa vessassa – raskaudesta tietämättömät vanhemmat havahtuivat pamaukseen

    2. 2

      Antti Pihlström saapui Urheilugaalaan hiukan ikävästä syystä: ”Oli kyllä aika huonot fiilikset”

    3. 3

      Patrik Laineelle tuplakunniaa Urheilugaalassa – väläytti huumorintajuaan videotervehdyksessä

    4. 4

      Poliisi peitti omia jälkiään sarjahukuttajan kotitiellä

    5. 5

      Näyttäviä halkioita ja räiskyviä värejä – kuka on Urheilugaalan upein kaunotar? Äänestä suosikkiasi!

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Floridan poliisi julkaisi mykistävän videon rämeeltä – ”Kuka sanoi, että dinosaurukset ovat kuolleet sukupuuttoon?”

    2. 2

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    3. 3

      Onko sinulla näitä piirteitä? Ne kertovat älykkyydestä

    4. 4

      Tällainen mies on karvalakin taakse piiloutuva, tuomiota pakeneva sarjahukuttaja – asianomistajilta karmea kuvaus

    5. 5

      Jethro Rostedt lupasi tv-ohjelmassa Monicalle, 37, työpaikan: odottanut jo vuoden, eikä töitä ole kuulunut

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Madonna julkaisi haarovälikuvan – Piers Morgan: ”Oksensin aamupalani”

    2. 2

      Poliisi ampui miehen maaliskuussa – vainajan autosta löytyi kolkko kirje

    3. 3

      Valesotilas yritti huijata – Tiina vedättikin takaisin: ”Naurettiin ukkoni kanssa niin, että mahaan koski”

    4. 4

      Häikäisevän kaunis morsian! Mika Häkkinen ja Marketa pääsivät poroajelun kyytiin – suloiset lapset mukana

    5. 5

      Mikan ja Marketan rakkaustarina – saksalaislehti paljasti kaunottaren menneisyyden

    6. Näytä lisää