Matti, Matias

Kotimaa

Valikko

Kotimaa

Tässä ovat Suomen väkivaltaisimmat paikat - katso oman kuntasi sijoitus!

Tilastojen mukaan Maarianhamina oli viime vuonna Suomen väkivaltaisin paikkakunta suhteutettuna asukaslukuun. Ahvenanmaan pääkaupungissa kirjattiin yli 16 henkeen ja terveyteen kohdistuvaa rikosta tuhatta asukasta kohti.

Elämä Maarianhaminassa ei kuitenkaan ole niin synkkää kuin tilastot antavat ymmärtää. Suurin syy kärkisijaan on se, että risteilypahoinpitelyt kirjataan usein Maarianhaminassa.

Toiseksi väkivaltaisin paikkakunta oli Kainuussa sijaitseva Hyrynsalmi. Hyrynsalmella poliisin tietoon tuli noin 11,5 väkivaltarikosta tuhatta henkilöä kohti.

Kainuun poliisilaitoksen poliisipäällikkö Pertti Rönkkö oli yllättynyt Hyrynsalmen kakkossijasta.

- Kainuu on perinteisesti ollut korkealla tällaisissa tilastoissa, sillä Kainuussa pahoinpitelyt ovat melko yleisiä. Mutta se on hieman yllättävää, että juuri Hyrynsalmi on noin korkealla, Rönkkö sanoo.

Kakkossijan syynä
laskettelukeskus?

Rikoskomisario Seppo Leinonen sen sijaan löysi syitä Hyrynsalmen kakkossijan takaa.

- Yksi syy on varmasti Ukkohallassa sijaitseva laskettelukeskus. Se kasvanut koko ajan isommaksi ja alueelta löytyy monenlaista toimintaa. Suurin osa viime vuoden väkivaltarikoksista kirjautui Ukkohallan alueella, Leinonen sanoo.

- Mutta huomioitavaa on, ettei rikoksiin syyllistynyt ainoastaan paikkakuntalaisia, vaan hyvin monet heistä olivat tulleet Ukkohallaan lomalle muualta.

Hyrynsalmen (n. 2 800 asukasta) kaltaisilla pienillä paikkakunnilla yksittäiset tapaukset ja rikosaallot voivat nopeasti nostaa paikkakunnan sijoitusta väkivaltatilastossa.

- Viime vuonna meillä oli 2-3 henkilöä, jotka syyllistyivät useisiin väkivaltarikoksiin. Sekin selittää väkivaltarikosten hurjaa määrää, Leinonen kertoo.

Helsingissä yli
6500 väkivaltarikosta

Kuvaavaa onkin, että Hyrynsalmella tapahtui viime vuonna yhteensä 32 väkivaltarikosta. Tilastossa kolmantena olevassa Helsingissä väkivaltarikoksia kirjattiin peräti 6 565 kappaletta.

- Kun puhutaan muuttotappiokunnasta, niin esimerkiksi Ukkohallassa tapahtuvien väkivaltarikosten vaikutus suhdelukuun korostuu entisestään. Kun väki vähenee, suhdeluku kasvaa väkisin Ukkohallan takia, Leinonen muistuttaa.

IS laski väkivaltarikostilaston jakamalla rikosten määrän kunnan asukasluvulla. Tiedot ovat peräisin Tilastokeskukselta.

Katso alla olevasta taulukosta, millä sijalla kotikuntasi oli vuoden 2009 väkivaltatilastoissa!

Poliisin tietoon tulleet henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset / 1000 asukasta
KuntaRikoksetAsukaslukuRikokset / 1000 asukasta
Maarianhamina - Mariehamn1801110016,22
Hyrynsalmi32278911,47
Helsinki - Helsingfors656558309111,26
Hanko - Hangö106960011,04
Punkaharju41380310,78
Pietarsaari - Jakobstad2111962010,75
Harjavalta81754410,74
Pelkosenniemi11102510,73
Loviisa - Lovisa77739810,41
Kemi2312257210,23
Forssa1791780510,05
Mäntyharju6364759,73
Eckerö99279,71
Järvenpää - Träskända372387199,61
Pori - Björneborg730766279,53
Taivalkoski4244939,35
Pyhäjärvi5660029,33
Saarijärvi99106659,28
Laitila7784419,12
Sotkamo97106979,07
Puumala2325499,02
Juva6370598,92
Raahe - Brahestad200224998,89
Mikkeli - S:t Michel432486798,87
Turku - Åbo15591760558,86
Ristiina4349458,70
Inari - Enare5968638,60
Kauhajoki123143848,55
Äänekoski173202418,55
Kuhmalahti910568,52
Iisalmi - Idensalmi188221678,48
Vaasa - Vasa497591638,40
Uusikaupunki - Nystad133158768,38
Perho2529868,37
Riihimäki239285858,36
Kittilä5161168,34
Kajaani - Kajana311382088,14
Kolari3138528,05
Savonlinna - Nyslott223277488,04
Sottunga11258,00
Vantaa - Vanda15791974688,00
Kokkola - Karleby364458937,93
Heinola160203757,85
Oulainen6279317,82
Parikkala4658867,82
Kaustinen - Kaustby3342977,68
Valtimo1924797,66
Varkaus175229397,63
Ikaalinen - Ikalis5674267,54
Pieksämäki151201587,49
Enonkoski1216177,42
Kuopio682925997,37
Raasepori - Raseborg212289497,32
Rovaniemi437598407,30
Kerava - Kervo247338267,30
Sysmä3243917,29
Jyväskylä9391296217,24
Lahti - Lahtis7301008337,24
Sauvo - Sagu2230417,23
Mynämäki5880417,21
Kokemäki - Kumo5880767,18
Seinäjoki409570267,17
Kemijärvi6185167,16
Leppävirta76106387,14
Viitasaari5171967,09
Keuruu76107617,06
Lumijoki1419907,04
Porvoo - Borgå340485807,00
Joensuu507727046,97
Kangasniemi4260306,97
Outokumpu5274966,94
Utsjoki913026,91
Naantali - Nådendal128185396,90
Vaala2334016,76
Imatra193286746,73
Alajärvi70105716,62
Hämeenlinna - Tavastehus441666206,62
Salla2842306,62
Karkkila - Högfors6091096,59
Lapinlahti4975296,51
Evijärvi1827726,49
Kuusamo107166666,42
Kaavi2234306,41
Nurmes5585766,41
Vihti - Vichtis178278636,39
Oulu - Uleåborg8871391396,37
Raisio - Reso152241866,28
Tampere - Tammerfors12962114586,13
Koski Tl1524546,11
Rääkkylä1626226,10
Kesälahti1524646,09
Posio2439496,08
Lapua - Lappo87143176,08
Kankaanpää74122196,06
Siikalatva3862946,04
Kirkkonummi - Kyrkslätt220365066,03
Jämsä138229466,01
Simo2134976,01
Vihanti1931745,99
Nilsiä3965225,98
Rautalampi2135175,97
Loppi4982335,95
Virolahti2135325,95
Kouvola522881735,92
Lappeenranta - Villmanstrand416704045,91
Laihia - Laihela4677925,90
Ranua2644085,90
Ruotsinpyhtää - Strömfors1728885,89
Kyyjärvi915365,86
Heinävesi2339735,79
Vieremä2339865,77
Hirvensalmi1424375,74
Kylmäkoski1526135,74
Tohmajärvi2950775,71
Orivesi5596355,71
Punkalaidun1933375,69
Juankoski3052725,69
Kustavi - Gustavs58805,68
Kotka311547655,68
Janakkala95167965,66
Hämeenkyrö - Tavastkyro59104345,65
Loimaa96170015,65
Rantasalmi2340745,65
Töysä1831945,64
Hartola1933885,61
Pudasjärvi5089425,59
Tuusniemi1628645,59
Kitee5294025,53
Noormarkku - Norrmark3461565,52
Muonio1323755,47
Haukipudas102186515,47
Jomala2240245,47
Kalajoki5295145,47
Tornio - Torneå122224325,44
Hyvinkää - Hyvinge245452595,41
Sulkava1629665,39
Kumlinge23715,39
Parkano3870705,37
Siikajoki3157755,37
Liperi65121315,36
Föglö35625,34
Lavia1120625,33
Utajärvi1630145,31
Eurajoki - Euraåminne3158715,28
Pälkäne3770205,27
Kurikka76146255,20
Rauma - Raumo206397725,18
Askola2548315,17
Lieksa66127825,16
Kiuruvesi4893175,15
Akaa73142455,12
Orimattila76148945,10
Muhos4588555,08
Keitele1325635,07
Huittinen54107035,05
Mänttä-Vilppula58114995,04
Ähtäri - Etseri3365605,03
Petäjävesi2039805,03
Alavus4794005,00
Oravainen - Oravais1122034,99
Polvijärvi2448194,98
Eura62125514,94
Vöyri-Maksamaa - Vörå-Maxmo2244804,91
Nivala54110234,90
Kauhava85175444,84
Karttula1735124,84
Ylöjärvi146301894,84
Finström1224844,83
Suomussalmi4593324,82
Ilomantsi - Ilomants2960224,82
Lapinjärvi - Lappträsk1429254,79
Enontekiö - Enontekis918824,78
Espoo - Esbo11622442214,76
Varpaisjärvi1429534,74
Liminka - Limingo4288614,74
Uurainen1633824,73
Konnevesi1429714,71
Sonkajärvi2246944,69
Asikkala4085514,68
Urjala2553594,67
Säkylä2247194,66
Mäntsälä92197514,66
Nokia146313584,66
Maaninka1838704,65
Toivakka1123794,62
Paltamo1839184,59
Ylitornio - Övertorneå2248094,57
Somero4394014,57
Halsua613224,54
Kärsämäki1329184,46
Muurame4192314,44
Salo243548774,43
Lohja - Lojo174393324,42
Kannonkoski715874,41
Suonenjoki3376114,34
Sodankylä3888034,32
Ruovesi2251004,31
Pernaja - Pernå1739594,29
Vähäkyrö - Lillkyro2047424,22
Ylivieska58138794,18
Ilmajoki49117434,17
Rautavaara819194,17
Vehmaa1024014,16
Karstula1945674,16
Sipoo - Sibbo75180354,16
Nousiainen - Nousis2048224,15
Joutsa2150924,12
Nurmijärvi163396314,11
Kemiönsaari - Kimitoön3072954,11
Pomarkku - Påmark1024844,03
Veteli - Vetil1434824,02
Tervo717434,02
Ii3792923,98
Iitti2870443,98
Tuusula - Tusby146367713,97
Kiikoinen512703,94
Haapavesi2973913,92
Lempäälä79201763,92
Siilinjärvi82209643,91
Pöytyä3384593,90
Kerimäki2256553,89
Haapajärvi3077153,89
Pielavesi2051483,89
Luumäki2051793,86
Laukaa69179803,84
Puolanka1231283,84
Kökar12633,80
Sastamala93244633,80
Tyrnävä2463193,80
Juupajoki821163,78
Kempele59156593,77
Pornainen - Borgnäs1950663,75
Kaarina - S:t Karins115307503,74
Kuhmo3696323,74
Pello1540213,73
Pihtipudas1746113,69
Juuka2157033,68
Virrat - Virdois2876163,68
Ulvila - Ulvsby50136943,65
Vimpeli1232973,64
Isokyrö - Storkyro1849523,63
Kannus2157953,62
Rusko2158253,61
Keminmaa3186053,60
Pyhäranta822293,59
Kontiolahti49136843,58
Tarvasjoki719703,55
Miehikkälä822793,51
Köyliö - Kjulo1028533,51
Joroinen - Jorois1954263,50
Nakkila2057163,50
Valkeakoski72206313,49
Kärkölä1748783,49
Kuhmoinen925843,48
Marttila720173,47
Tervola1234613,47
Kaskinen - Kaskö514433,47
Myrskylä - Mörskom720223,46
Nummi-Pusula2161243,43
Nastola51150623,39
Kangasala96284533,37
Reisjärvi1030203,31
Lieto - Lundo53160213,31
Hamina - Fredrikshamn71214723,31
Soini824253,30
Paimio - Pemar34103353,29
Padasjoki1134493,19
Lappajärvi1134963,15
Aura1238403,13
Pertunmaa619813,03
Tammela2066283,02
Karvia826722,99
Siikainen516842,97
Masku2895092,94
Kiiminki38129672,93
Vesanto724102,90
Toholampi1034922,86
Oripää414032,85
Lemland517752,82
Länsi-Turunmaa - Väståboland43155042,77
Hausjärvi2486642,77
Kuortane1139812,76
Kristiinankaupunki - Kristinestad2072572,76
Luoto - Larsmo1347202,75
Artjärvi - Artsjö414562,75
Ypäjä725842,71
Hollola59218432,70
Hattula2696282,70
Kihniö622572,66
Multia519162,61
Lumparland13912,56
Pirkkala - Birkala42165132,54
Savukoski311812,54
Savitaipale1039562,53
Vesilahti1143652,52
Pukkila520042,50
Sievi1352762,46
Pyhäntä416492,43
Jämijärvi520632,42
Uusikaarlepyy - Nykarleby1874512,42
Luvia833152,41
Hankasalmi1355152,36
Merikarvia - Sastmola834112,35
Oulunsalo2295942,29
Kinnula418172,20
Kivijärvi313632,20
Inkoo - Ingå1256132,14
Honkajoki418872,12
Isojoki - Storå524052,08
Taipalsaari1048772,05
Teuva - Östermark1259592,01
Närpiö - Närpes1994642,01
Karjalohja - Karislojo315012,00
Himanka630231,98
Rautjärvi840371,98
Humppila525241,98
Ristijärvi315211,97
Hailuoto - Karlö210181,96
Pedersören kunta - Pedersöre21108171,94
Sund210331,94
Kauniainen - Grankulla1686021,86
Yli-Ii421791,84
Alavieska527781,80
Pyhäjoki633731,78
Taivassalo - Tövsala316931,77
Jalasjärvi1382741,57
Maalahti - Malax856111,43
Ylämaa214071,42
Hämeenkoski321251,41
Ruokolahti857191,40
Jokioinen - Jockis857511,39
Mustasaari - Korsholm25183331,36
Liljendal214721,36
Korsnäs322391,34
Karijoki - Bötom215271,31
Suomenniemi18091,24
Lestijärvi18601,16
Lemi330420,99
Pyhtää - Pyttis551480,97
Siuntio - Sjundeå560170,83
Merijärvi112100,83
Hammarland114630,68
Saltvik117920,56
Kruunupyy - Kronoby367170,45
Brändö04970,00
Geta04560,00
Luhanka08330,00
Vårdö04410,00

Näitä luetaan!

  1. 1

    Tuulikone teki tepposet ruotsalaiselle laulajakaunottarelle – paljasti intiimialueensa viisulavalla: ”Pöksysokki”

  2. 2

    Iso onnettomuus pysäytti Nelostien – rekat poikittain tiellä, mukana myös henkilöautoja

  3. 3

    Naisen salikuva sekoitti internetin – ovatko kaunottaren jalat todella nurinpäin vai huomaatko heti mistä on kyse?

  4. 4

    Hirvittäviä julmuuksia lapsille tehnyt pariskunta vankeuteen Englannissa – tuomarikin pidätteli kyyneliä

  5. 5

    Mitä hotellista saa viedä mukanaan? Suomalaishotellit vastaavat – ”Kerran oli ruuvattu tv irti seinästä”

  6. 6

    Tarkista ja kuuntele: Mikä oli Suomen listaykkösenä, kun sinä synnyit?

  7. 7

    Tullin rakastettu huumekoira Dani tassutteli eläkkeelle – teki vielä viimeisenä työpäivänään löydön

  8. 8

    Ratamoottoripyöräilyn huippulahjakkuus lopetti uransa vain 22-vuotiaana – syyksi paljastui karmea hyväksikäyttö

  9. 9

    10 ajatusta seksin aikana, jotka kielivät parisuhteen ongelmista

  10. 10

    Norjan mäkihyppytähden tyly arvio Janne Ahosesta: ”Entinen suuruus, jolla ei ole enää mitään annettavaa”

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

  2. 2

    Katri Sorsalta kuitti Anu Saagimille: ”Eestissä nainen näyttää herättyään tältä, meillä Suomessa tältä...”

  3. 3

    Hyvinkään poliisiasemalle saapui ahdistunut aviomies – elintasokulissin takaa alkoi paljastua karu totuus

  4. 4

    Pariskunta ei arvannut, mihin lähti paritalon puolikkaan ostaessaan – piina vei oikeuteen seitsemän kertaa

  5. 5

    Tarkista ja kuuntele: Mikä oli Suomen listaykkösenä, kun sinä synnyit?

  6. 6

    Onko tässä totuus Mäkäräisen poisjäännistä Lahden MM-kisoista? ”Kaikki, mitä Otepäässä tulkitsin Reijon olemuksesta ja puheista, viittasi siihen”

  7. 7

    ”Inhoan tätä elämää, voisinpa vain antaa lapset pois”

  8. 8

    Hengenvaarallinen villitys leviää nuorten keskuudessa ja herättää huolta: ”Halikuva muuttuu nopeasti tragediaksi”

  9. 9

    Miss Thaimaan, 22, uskomaton muodonmuutos – ”nörtistä” kuoriutui 6 kuukaudessa upea kaunotar: ”En ole ikinä seurustellut”

  10. 10

    Jenni, 24, on aseksuaali: ”Tavallaan toivon, että olisin edelleen neitsyt”

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

  2. 2

    Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

  3. 3

    Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

  4. 4

    Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

  5. 5

    Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

  6. 6

    Stubb opetti Trumpille faktoja Ruotsista – viesti sytytti kiivaan keskustelun

  7. 7

    Yleinen virhe wc-pöntöllä: Tästä syystä pyttyyn jää helposti ”jarrutusjäljet”

  8. 8

    Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

  9. 9

    Nokialla pahoinpidelty 17-vuotias tyttö on kuollut

  10. 10

    Donald Trumpilta outo viittaus Ruotsiin: ”Katsokaa, mitä tapahtui eilen illalla Ruotsissa – kuka olisi uskonut?”

  11. Näytä lisää

Näitä luetaan!

  1. 1

    Tuulikone teki tepposet ruotsalaiselle laulajakaunottarelle – paljasti intiimialueensa viisulavalla: ”Pöksysokki”

  2. 2

    Iso onnettomuus pysäytti Nelostien – rekat poikittain tiellä, mukana myös henkilöautoja

  3. 3

    Naisen salikuva sekoitti internetin – ovatko kaunottaren jalat todella nurinpäin vai huomaatko heti mistä on kyse?

  4. 4

    Hirvittäviä julmuuksia lapsille tehnyt pariskunta vankeuteen Englannissa – tuomarikin pidätteli kyyneliä

  5. 5

    Mitä hotellista saa viedä mukanaan? Suomalaishotellit vastaavat – ”Kerran oli ruuvattu tv irti seinästä”

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

  2. 2

    Katri Sorsalta kuitti Anu Saagimille: ”Eestissä nainen näyttää herättyään tältä, meillä Suomessa tältä...”

  3. 3

    Hyvinkään poliisiasemalle saapui ahdistunut aviomies – elintasokulissin takaa alkoi paljastua karu totuus

  4. 4

    Pariskunta ei arvannut, mihin lähti paritalon puolikkaan ostaessaan – piina vei oikeuteen seitsemän kertaa

  5. 5

    Tarkista ja kuuntele: Mikä oli Suomen listaykkösenä, kun sinä synnyit?

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

  2. 2

    Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

  3. 3

    Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

  4. 4

    Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

  5. 5

    Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

  6. Näytä lisää