Jaakko, Jimi

Kotimaa

Valikko

Kotimaa

Tässä ovat Suomen väkivaltaisimmat paikat - katso oman kuntasi sijoitus!

Tilastojen mukaan Maarianhamina oli viime vuonna Suomen väkivaltaisin paikkakunta suhteutettuna asukaslukuun. Ahvenanmaan pääkaupungissa kirjattiin yli 16 henkeen ja terveyteen kohdistuvaa rikosta tuhatta asukasta kohti.

Elämä Maarianhaminassa ei kuitenkaan ole niin synkkää kuin tilastot antavat ymmärtää. Suurin syy kärkisijaan on se, että risteilypahoinpitelyt kirjataan usein Maarianhaminassa.

Toiseksi väkivaltaisin paikkakunta oli Kainuussa sijaitseva Hyrynsalmi. Hyrynsalmella poliisin tietoon tuli noin 11,5 väkivaltarikosta tuhatta henkilöä kohti.

Kainuun poliisilaitoksen poliisipäällikkö Pertti Rönkkö oli yllättynyt Hyrynsalmen kakkossijasta.

- Kainuu on perinteisesti ollut korkealla tällaisissa tilastoissa, sillä Kainuussa pahoinpitelyt ovat melko yleisiä. Mutta se on hieman yllättävää, että juuri Hyrynsalmi on noin korkealla, Rönkkö sanoo.

Kakkossijan syynä
laskettelukeskus?

Rikoskomisario Seppo Leinonen sen sijaan löysi syitä Hyrynsalmen kakkossijan takaa.

- Yksi syy on varmasti Ukkohallassa sijaitseva laskettelukeskus. Se kasvanut koko ajan isommaksi ja alueelta löytyy monenlaista toimintaa. Suurin osa viime vuoden väkivaltarikoksista kirjautui Ukkohallan alueella, Leinonen sanoo.

- Mutta huomioitavaa on, ettei rikoksiin syyllistynyt ainoastaan paikkakuntalaisia, vaan hyvin monet heistä olivat tulleet Ukkohallaan lomalle muualta.

Hyrynsalmen (n. 2 800 asukasta) kaltaisilla pienillä paikkakunnilla yksittäiset tapaukset ja rikosaallot voivat nopeasti nostaa paikkakunnan sijoitusta väkivaltatilastossa.

- Viime vuonna meillä oli 2-3 henkilöä, jotka syyllistyivät useisiin väkivaltarikoksiin. Sekin selittää väkivaltarikosten hurjaa määrää, Leinonen kertoo.

Helsingissä yli
6500 väkivaltarikosta

Kuvaavaa onkin, että Hyrynsalmella tapahtui viime vuonna yhteensä 32 väkivaltarikosta. Tilastossa kolmantena olevassa Helsingissä väkivaltarikoksia kirjattiin peräti 6 565 kappaletta.

- Kun puhutaan muuttotappiokunnasta, niin esimerkiksi Ukkohallassa tapahtuvien väkivaltarikosten vaikutus suhdelukuun korostuu entisestään. Kun väki vähenee, suhdeluku kasvaa väkisin Ukkohallan takia, Leinonen muistuttaa.

IS laski väkivaltarikostilaston jakamalla rikosten määrän kunnan asukasluvulla. Tiedot ovat peräisin Tilastokeskukselta.

Katso alla olevasta taulukosta, millä sijalla kotikuntasi oli vuoden 2009 väkivaltatilastoissa!

Poliisin tietoon tulleet henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset / 1000 asukasta
KuntaRikoksetAsukaslukuRikokset / 1000 asukasta
Maarianhamina - Mariehamn1801110016,22
Hyrynsalmi32278911,47
Helsinki - Helsingfors656558309111,26
Hanko - Hangö106960011,04
Punkaharju41380310,78
Pietarsaari - Jakobstad2111962010,75
Harjavalta81754410,74
Pelkosenniemi11102510,73
Loviisa - Lovisa77739810,41
Kemi2312257210,23
Forssa1791780510,05
Mäntyharju6364759,73
Eckerö99279,71
Järvenpää - Träskända372387199,61
Pori - Björneborg730766279,53
Taivalkoski4244939,35
Pyhäjärvi5660029,33
Saarijärvi99106659,28
Laitila7784419,12
Sotkamo97106979,07
Puumala2325499,02
Juva6370598,92
Raahe - Brahestad200224998,89
Mikkeli - S:t Michel432486798,87
Turku - Åbo15591760558,86
Ristiina4349458,70
Inari - Enare5968638,60
Kauhajoki123143848,55
Äänekoski173202418,55
Kuhmalahti910568,52
Iisalmi - Idensalmi188221678,48
Vaasa - Vasa497591638,40
Uusikaupunki - Nystad133158768,38
Perho2529868,37
Riihimäki239285858,36
Kittilä5161168,34
Kajaani - Kajana311382088,14
Kolari3138528,05
Savonlinna - Nyslott223277488,04
Sottunga11258,00
Vantaa - Vanda15791974688,00
Kokkola - Karleby364458937,93
Heinola160203757,85
Oulainen6279317,82
Parikkala4658867,82
Kaustinen - Kaustby3342977,68
Valtimo1924797,66
Varkaus175229397,63
Ikaalinen - Ikalis5674267,54
Pieksämäki151201587,49
Enonkoski1216177,42
Kuopio682925997,37
Raasepori - Raseborg212289497,32
Rovaniemi437598407,30
Kerava - Kervo247338267,30
Sysmä3243917,29
Jyväskylä9391296217,24
Lahti - Lahtis7301008337,24
Sauvo - Sagu2230417,23
Mynämäki5880417,21
Kokemäki - Kumo5880767,18
Seinäjoki409570267,17
Kemijärvi6185167,16
Leppävirta76106387,14
Viitasaari5171967,09
Keuruu76107617,06
Lumijoki1419907,04
Porvoo - Borgå340485807,00
Joensuu507727046,97
Kangasniemi4260306,97
Outokumpu5274966,94
Utsjoki913026,91
Naantali - Nådendal128185396,90
Vaala2334016,76
Imatra193286746,73
Alajärvi70105716,62
Hämeenlinna - Tavastehus441666206,62
Salla2842306,62
Karkkila - Högfors6091096,59
Lapinlahti4975296,51
Evijärvi1827726,49
Kuusamo107166666,42
Kaavi2234306,41
Nurmes5585766,41
Vihti - Vichtis178278636,39
Oulu - Uleåborg8871391396,37
Raisio - Reso152241866,28
Tampere - Tammerfors12962114586,13
Koski Tl1524546,11
Rääkkylä1626226,10
Kesälahti1524646,09
Posio2439496,08
Lapua - Lappo87143176,08
Kankaanpää74122196,06
Siikalatva3862946,04
Kirkkonummi - Kyrkslätt220365066,03
Jämsä138229466,01
Simo2134976,01
Vihanti1931745,99
Nilsiä3965225,98
Rautalampi2135175,97
Loppi4982335,95
Virolahti2135325,95
Kouvola522881735,92
Lappeenranta - Villmanstrand416704045,91
Laihia - Laihela4677925,90
Ranua2644085,90
Ruotsinpyhtää - Strömfors1728885,89
Kyyjärvi915365,86
Heinävesi2339735,79
Vieremä2339865,77
Hirvensalmi1424375,74
Kylmäkoski1526135,74
Tohmajärvi2950775,71
Orivesi5596355,71
Punkalaidun1933375,69
Juankoski3052725,69
Kustavi - Gustavs58805,68
Kotka311547655,68
Janakkala95167965,66
Hämeenkyrö - Tavastkyro59104345,65
Loimaa96170015,65
Rantasalmi2340745,65
Töysä1831945,64
Hartola1933885,61
Pudasjärvi5089425,59
Tuusniemi1628645,59
Kitee5294025,53
Noormarkku - Norrmark3461565,52
Muonio1323755,47
Haukipudas102186515,47
Jomala2240245,47
Kalajoki5295145,47
Tornio - Torneå122224325,44
Hyvinkää - Hyvinge245452595,41
Sulkava1629665,39
Kumlinge23715,39
Parkano3870705,37
Siikajoki3157755,37
Liperi65121315,36
Föglö35625,34
Lavia1120625,33
Utajärvi1630145,31
Eurajoki - Euraåminne3158715,28
Pälkäne3770205,27
Kurikka76146255,20
Rauma - Raumo206397725,18
Askola2548315,17
Lieksa66127825,16
Kiuruvesi4893175,15
Akaa73142455,12
Orimattila76148945,10
Muhos4588555,08
Keitele1325635,07
Huittinen54107035,05
Mänttä-Vilppula58114995,04
Ähtäri - Etseri3365605,03
Petäjävesi2039805,03
Alavus4794005,00
Oravainen - Oravais1122034,99
Polvijärvi2448194,98
Eura62125514,94
Vöyri-Maksamaa - Vörå-Maxmo2244804,91
Nivala54110234,90
Kauhava85175444,84
Karttula1735124,84
Ylöjärvi146301894,84
Finström1224844,83
Suomussalmi4593324,82
Ilomantsi - Ilomants2960224,82
Lapinjärvi - Lappträsk1429254,79
Enontekiö - Enontekis918824,78
Espoo - Esbo11622442214,76
Varpaisjärvi1429534,74
Liminka - Limingo4288614,74
Uurainen1633824,73
Konnevesi1429714,71
Sonkajärvi2246944,69
Asikkala4085514,68
Urjala2553594,67
Säkylä2247194,66
Mäntsälä92197514,66
Nokia146313584,66
Maaninka1838704,65
Toivakka1123794,62
Paltamo1839184,59
Ylitornio - Övertorneå2248094,57
Somero4394014,57
Halsua613224,54
Kärsämäki1329184,46
Muurame4192314,44
Salo243548774,43
Lohja - Lojo174393324,42
Kannonkoski715874,41
Suonenjoki3376114,34
Sodankylä3888034,32
Ruovesi2251004,31
Pernaja - Pernå1739594,29
Vähäkyrö - Lillkyro2047424,22
Ylivieska58138794,18
Ilmajoki49117434,17
Rautavaara819194,17
Vehmaa1024014,16
Karstula1945674,16
Sipoo - Sibbo75180354,16
Nousiainen - Nousis2048224,15
Joutsa2150924,12
Nurmijärvi163396314,11
Kemiönsaari - Kimitoön3072954,11
Pomarkku - Påmark1024844,03
Veteli - Vetil1434824,02
Tervo717434,02
Ii3792923,98
Iitti2870443,98
Tuusula - Tusby146367713,97
Kiikoinen512703,94
Haapavesi2973913,92
Lempäälä79201763,92
Siilinjärvi82209643,91
Pöytyä3384593,90
Kerimäki2256553,89
Haapajärvi3077153,89
Pielavesi2051483,89
Luumäki2051793,86
Laukaa69179803,84
Puolanka1231283,84
Kökar12633,80
Sastamala93244633,80
Tyrnävä2463193,80
Juupajoki821163,78
Kempele59156593,77
Pornainen - Borgnäs1950663,75
Kaarina - S:t Karins115307503,74
Kuhmo3696323,74
Pello1540213,73
Pihtipudas1746113,69
Juuka2157033,68
Virrat - Virdois2876163,68
Ulvila - Ulvsby50136943,65
Vimpeli1232973,64
Isokyrö - Storkyro1849523,63
Kannus2157953,62
Rusko2158253,61
Keminmaa3186053,60
Pyhäranta822293,59
Kontiolahti49136843,58
Tarvasjoki719703,55
Miehikkälä822793,51
Köyliö - Kjulo1028533,51
Joroinen - Jorois1954263,50
Nakkila2057163,50
Valkeakoski72206313,49
Kärkölä1748783,49
Kuhmoinen925843,48
Marttila720173,47
Tervola1234613,47
Kaskinen - Kaskö514433,47
Myrskylä - Mörskom720223,46
Nummi-Pusula2161243,43
Nastola51150623,39
Kangasala96284533,37
Reisjärvi1030203,31
Lieto - Lundo53160213,31
Hamina - Fredrikshamn71214723,31
Soini824253,30
Paimio - Pemar34103353,29
Padasjoki1134493,19
Lappajärvi1134963,15
Aura1238403,13
Pertunmaa619813,03
Tammela2066283,02
Karvia826722,99
Siikainen516842,97
Masku2895092,94
Kiiminki38129672,93
Vesanto724102,90
Toholampi1034922,86
Oripää414032,85
Lemland517752,82
Länsi-Turunmaa - Väståboland43155042,77
Hausjärvi2486642,77
Kuortane1139812,76
Kristiinankaupunki - Kristinestad2072572,76
Luoto - Larsmo1347202,75
Artjärvi - Artsjö414562,75
Ypäjä725842,71
Hollola59218432,70
Hattula2696282,70
Kihniö622572,66
Multia519162,61
Lumparland13912,56
Pirkkala - Birkala42165132,54
Savukoski311812,54
Savitaipale1039562,53
Vesilahti1143652,52
Pukkila520042,50
Sievi1352762,46
Pyhäntä416492,43
Jämijärvi520632,42
Uusikaarlepyy - Nykarleby1874512,42
Luvia833152,41
Hankasalmi1355152,36
Merikarvia - Sastmola834112,35
Oulunsalo2295942,29
Kinnula418172,20
Kivijärvi313632,20
Inkoo - Ingå1256132,14
Honkajoki418872,12
Isojoki - Storå524052,08
Taipalsaari1048772,05
Teuva - Östermark1259592,01
Närpiö - Närpes1994642,01
Karjalohja - Karislojo315012,00
Himanka630231,98
Rautjärvi840371,98
Humppila525241,98
Ristijärvi315211,97
Hailuoto - Karlö210181,96
Pedersören kunta - Pedersöre21108171,94
Sund210331,94
Kauniainen - Grankulla1686021,86
Yli-Ii421791,84
Alavieska527781,80
Pyhäjoki633731,78
Taivassalo - Tövsala316931,77
Jalasjärvi1382741,57
Maalahti - Malax856111,43
Ylämaa214071,42
Hämeenkoski321251,41
Ruokolahti857191,40
Jokioinen - Jockis857511,39
Mustasaari - Korsholm25183331,36
Liljendal214721,36
Korsnäs322391,34
Karijoki - Bötom215271,31
Suomenniemi18091,24
Lestijärvi18601,16
Lemi330420,99
Pyhtää - Pyttis551480,97
Siuntio - Sjundeå560170,83
Merijärvi112100,83
Hammarland114630,68
Saltvik117920,56
Kruunupyy - Kronoby367170,45
Brändö04970,00
Geta04560,00
Luhanka08330,00
Vårdö04410,00

Näitä luetaan!

  1. 1

    Kotimatkalla ollut Alper, 21, nousi sankariksi Saksassa – jyräsi viidakkoveitsimiehen BMW:llään

  2. 2

    Matti Kyllösellä, 87, on 8-vuotias tytär: ”Köyhästi eletään, mutta pärjätään”

  3. 3

    Kaksi pikkulasta löydettiin kuolleena Ruotsissa – vanhemmat pidätetty

  4. 4

    Poliisi tutkii Kallion räjähdystä törkeänä tuhotyönä – asunto mahdollisesti rikospaikka

  5. 5

    AVI hämmästyi Jasper Pääkkösen Löyly-purkauksesta: ”Kannattaisi ensin selvittää faktat”

  6. 6

    Poliisi: Toinen Hämeenlinnan kuolonkolarin uhreista oli 26-vuotias kuorma-autonkuljettaja

  7. 7

    Dramaattinen video: Näin salamannopeasti tiikeri sieppasi autosta nousseen naisen Kiinassa

  8. 8

    Hankkimassa halpaa televisiota? Älä sorru tähän virheeseen

  9. 9

    Prinssi Harry lausui harvinaisia sanoja Dianan kuolemasta koskettavassa tapahtumassa – ”Kadun, etten puhunut siitä”

  10. 10

    Justin Bieberin kaksoisolennon kuolinsyy selvisi – ehti käyttää 90 000 euroa kauneusleikkauksiin ennen traagista kuolemaansa

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Amin Asikaisen kanssa seurusteleva tosi-tv-kaunotar jätti alkoholin ja julkaisi paljonpuhuvan kuvan – ”Mieletön muutos”

  2. 2

    Dramaattinen video: Näin salamannopeasti tiikeri sieppasi autosta nousseen naisen Kiinassa

  3. 3

    Antti Tuisku julkaisi kuvan siskonsa kanssa – näyttävät aivan toistensa kopioilta: ”Kumpi on kumpi?”

  4. 4

    AVI hämmästyi Jasper Pääkkösen Löyly-purkauksesta: ”Kannattaisi ensin selvittää faktat”

  5. 5

    Kuvat leviävät: Maailman jyrkin asuinkatu on melkoinen näky

  6. 6

    Matti Kyllösellä, 87, on 8-vuotias tytär: ”Köyhästi eletään, mutta pärjätään”

  7. 7

    Keihästähti jäi kiinni dopingtestissä – suomalaisvalmentaja: ”Olen shokissa”

  8. 8

    11 sai vammoja rajussa venepalossa Saimaalla – loukkaantuneista 9 lapsia

  9. 9

    Suomi jakautuu tänään kahtia – toinen puoli saa rajut sateet, toinen liki 30 asteen helteet

  10. 10

    13-vuotias brittipoika menehtyi sairauskohtaukseen Roihu-leirillä

  11. Näytä lisää
  1. 1

    10 kuoli ja yli 20 haavoittui Münchenin ostoskeskusammuskelussa – epäilty on 18-vuotias iranilaistaustainen

  2. 2

    Tv:stä tuttu Janne ”Mehu-Janne” Kuisma on kuollut 36-vuotiaana

  3. 3

    Kalevan kisoissa dramaattinen tilanne: Nezirillä ja valmentajalla raju yhteenotto stadionin ulkopuolella – ”Mitä v*ttua sä teet?”

  4. 4

    Raju väite: Dr. Phil onkin pelkkä huijari! Julki tulleet asiakirjat paljastavat karun totuuden tv-psykologista

  5. 5

    Khloé Kardashian yritti nolata 19-vuotiaan näyttelijän törkeällä K18-kuvalla – pilkka osuikin omaan nilkkaan

  6. 6

    Katsojat järkyttyivät perheen käytöksestä tv-lähetyksessä – lapsi pissasi lattialle, vanhemmat nyökyttelivät

  7. 7

    Kaksi kuollut Hämeenlinnan onnettomuudessa – osallisina 8 henkilöautoa ja kuorma-auto

  8. 8

    Yli vuoden kateissa ollut 4-vuotias Albertti löytyi kesämökiltä – pojasta oli tehty tytön näköinen

  9. 9

    Onko koolla väliä? Suomalaisnaiset ovat puhuneet

  10. 10

    Arto Bryggare rakastui DDR:n legendaariseen tähteen

  11. Näytä lisää

Näitä luetaan!

  1. 1

    Kotimatkalla ollut Alper, 21, nousi sankariksi Saksassa – jyräsi viidakkoveitsimiehen BMW:llään

  2. 2

    Matti Kyllösellä, 87, on 8-vuotias tytär: ”Köyhästi eletään, mutta pärjätään”

  3. 3

    Kaksi pikkulasta löydettiin kuolleena Ruotsissa – vanhemmat pidätetty

  4. 4

    Poliisi tutkii Kallion räjähdystä törkeänä tuhotyönä – asunto mahdollisesti rikospaikka

  5. 5

    AVI hämmästyi Jasper Pääkkösen Löyly-purkauksesta: ”Kannattaisi ensin selvittää faktat”

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Amin Asikaisen kanssa seurusteleva tosi-tv-kaunotar jätti alkoholin ja julkaisi paljonpuhuvan kuvan – ”Mieletön muutos”

  2. 2

    Dramaattinen video: Näin salamannopeasti tiikeri sieppasi autosta nousseen naisen Kiinassa

  3. 3

    Antti Tuisku julkaisi kuvan siskonsa kanssa – näyttävät aivan toistensa kopioilta: ”Kumpi on kumpi?”

  4. 4

    AVI hämmästyi Jasper Pääkkösen Löyly-purkauksesta: ”Kannattaisi ensin selvittää faktat”

  5. 5

    Kuvat leviävät: Maailman jyrkin asuinkatu on melkoinen näky

  6. Näytä lisää
  1. 1

    10 kuoli ja yli 20 haavoittui Münchenin ostoskeskusammuskelussa – epäilty on 18-vuotias iranilaistaustainen

  2. 2

    Tv:stä tuttu Janne ”Mehu-Janne” Kuisma on kuollut 36-vuotiaana

  3. 3

    Kalevan kisoissa dramaattinen tilanne: Nezirillä ja valmentajalla raju yhteenotto stadionin ulkopuolella – ”Mitä v*ttua sä teet?”

  4. 4

    Raju väite: Dr. Phil onkin pelkkä huijari! Julki tulleet asiakirjat paljastavat karun totuuden tv-psykologista

  5. 5

    Khloé Kardashian yritti nolata 19-vuotiaan näyttelijän törkeällä K18-kuvalla – pilkka osuikin omaan nilkkaan

  6. Näytä lisää