Eemeli, Eemi

Kotimaa

Valikko

Kotimaa

Tässä ovat Suomen väkivaltaisimmat paikat - katso oman kuntasi sijoitus!

Tilastojen mukaan Maarianhamina oli viime vuonna Suomen väkivaltaisin paikkakunta suhteutettuna asukaslukuun. Ahvenanmaan pääkaupungissa kirjattiin yli 16 henkeen ja terveyteen kohdistuvaa rikosta tuhatta asukasta kohti.

Elämä Maarianhaminassa ei kuitenkaan ole niin synkkää kuin tilastot antavat ymmärtää. Suurin syy kärkisijaan on se, että risteilypahoinpitelyt kirjataan usein Maarianhaminassa.

Toiseksi väkivaltaisin paikkakunta oli Kainuussa sijaitseva Hyrynsalmi. Hyrynsalmella poliisin tietoon tuli noin 11,5 väkivaltarikosta tuhatta henkilöä kohti.

Kainuun poliisilaitoksen poliisipäällikkö Pertti Rönkkö oli yllättynyt Hyrynsalmen kakkossijasta.

- Kainuu on perinteisesti ollut korkealla tällaisissa tilastoissa, sillä Kainuussa pahoinpitelyt ovat melko yleisiä. Mutta se on hieman yllättävää, että juuri Hyrynsalmi on noin korkealla, Rönkkö sanoo.

Kakkossijan syynä
laskettelukeskus?

Rikoskomisario Seppo Leinonen sen sijaan löysi syitä Hyrynsalmen kakkossijan takaa.

- Yksi syy on varmasti Ukkohallassa sijaitseva laskettelukeskus. Se kasvanut koko ajan isommaksi ja alueelta löytyy monenlaista toimintaa. Suurin osa viime vuoden väkivaltarikoksista kirjautui Ukkohallan alueella, Leinonen sanoo.

- Mutta huomioitavaa on, ettei rikoksiin syyllistynyt ainoastaan paikkakuntalaisia, vaan hyvin monet heistä olivat tulleet Ukkohallaan lomalle muualta.

Hyrynsalmen (n. 2 800 asukasta) kaltaisilla pienillä paikkakunnilla yksittäiset tapaukset ja rikosaallot voivat nopeasti nostaa paikkakunnan sijoitusta väkivaltatilastossa.

- Viime vuonna meillä oli 2-3 henkilöä, jotka syyllistyivät useisiin väkivaltarikoksiin. Sekin selittää väkivaltarikosten hurjaa määrää, Leinonen kertoo.

Helsingissä yli
6500 väkivaltarikosta

Kuvaavaa onkin, että Hyrynsalmella tapahtui viime vuonna yhteensä 32 väkivaltarikosta. Tilastossa kolmantena olevassa Helsingissä väkivaltarikoksia kirjattiin peräti 6 565 kappaletta.

- Kun puhutaan muuttotappiokunnasta, niin esimerkiksi Ukkohallassa tapahtuvien väkivaltarikosten vaikutus suhdelukuun korostuu entisestään. Kun väki vähenee, suhdeluku kasvaa väkisin Ukkohallan takia, Leinonen muistuttaa.

IS laski väkivaltarikostilaston jakamalla rikosten määrän kunnan asukasluvulla. Tiedot ovat peräisin Tilastokeskukselta.

Katso alla olevasta taulukosta, millä sijalla kotikuntasi oli vuoden 2009 väkivaltatilastoissa!

Poliisin tietoon tulleet henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset / 1000 asukasta
KuntaRikoksetAsukaslukuRikokset / 1000 asukasta
Maarianhamina - Mariehamn1801110016,22
Hyrynsalmi32278911,47
Helsinki - Helsingfors656558309111,26
Hanko - Hangö106960011,04
Punkaharju41380310,78
Pietarsaari - Jakobstad2111962010,75
Harjavalta81754410,74
Pelkosenniemi11102510,73
Loviisa - Lovisa77739810,41
Kemi2312257210,23
Forssa1791780510,05
Mäntyharju6364759,73
Eckerö99279,71
Järvenpää - Träskända372387199,61
Pori - Björneborg730766279,53
Taivalkoski4244939,35
Pyhäjärvi5660029,33
Saarijärvi99106659,28
Laitila7784419,12
Sotkamo97106979,07
Puumala2325499,02
Juva6370598,92
Raahe - Brahestad200224998,89
Mikkeli - S:t Michel432486798,87
Turku - Åbo15591760558,86
Ristiina4349458,70
Inari - Enare5968638,60
Kauhajoki123143848,55
Äänekoski173202418,55
Kuhmalahti910568,52
Iisalmi - Idensalmi188221678,48
Vaasa - Vasa497591638,40
Uusikaupunki - Nystad133158768,38
Perho2529868,37
Riihimäki239285858,36
Kittilä5161168,34
Kajaani - Kajana311382088,14
Kolari3138528,05
Savonlinna - Nyslott223277488,04
Sottunga11258,00
Vantaa - Vanda15791974688,00
Kokkola - Karleby364458937,93
Heinola160203757,85
Oulainen6279317,82
Parikkala4658867,82
Kaustinen - Kaustby3342977,68
Valtimo1924797,66
Varkaus175229397,63
Ikaalinen - Ikalis5674267,54
Pieksämäki151201587,49
Enonkoski1216177,42
Kuopio682925997,37
Raasepori - Raseborg212289497,32
Rovaniemi437598407,30
Kerava - Kervo247338267,30
Sysmä3243917,29
Jyväskylä9391296217,24
Lahti - Lahtis7301008337,24
Sauvo - Sagu2230417,23
Mynämäki5880417,21
Kokemäki - Kumo5880767,18
Seinäjoki409570267,17
Kemijärvi6185167,16
Leppävirta76106387,14
Viitasaari5171967,09
Keuruu76107617,06
Lumijoki1419907,04
Porvoo - Borgå340485807,00
Joensuu507727046,97
Kangasniemi4260306,97
Outokumpu5274966,94
Utsjoki913026,91
Naantali - Nådendal128185396,90
Vaala2334016,76
Imatra193286746,73
Alajärvi70105716,62
Hämeenlinna - Tavastehus441666206,62
Salla2842306,62
Karkkila - Högfors6091096,59
Lapinlahti4975296,51
Evijärvi1827726,49
Kuusamo107166666,42
Kaavi2234306,41
Nurmes5585766,41
Vihti - Vichtis178278636,39
Oulu - Uleåborg8871391396,37
Raisio - Reso152241866,28
Tampere - Tammerfors12962114586,13
Koski Tl1524546,11
Rääkkylä1626226,10
Kesälahti1524646,09
Posio2439496,08
Lapua - Lappo87143176,08
Kankaanpää74122196,06
Siikalatva3862946,04
Kirkkonummi - Kyrkslätt220365066,03
Jämsä138229466,01
Simo2134976,01
Vihanti1931745,99
Nilsiä3965225,98
Rautalampi2135175,97
Loppi4982335,95
Virolahti2135325,95
Kouvola522881735,92
Lappeenranta - Villmanstrand416704045,91
Laihia - Laihela4677925,90
Ranua2644085,90
Ruotsinpyhtää - Strömfors1728885,89
Kyyjärvi915365,86
Heinävesi2339735,79
Vieremä2339865,77
Hirvensalmi1424375,74
Kylmäkoski1526135,74
Tohmajärvi2950775,71
Orivesi5596355,71
Punkalaidun1933375,69
Juankoski3052725,69
Kustavi - Gustavs58805,68
Kotka311547655,68
Janakkala95167965,66
Hämeenkyrö - Tavastkyro59104345,65
Loimaa96170015,65
Rantasalmi2340745,65
Töysä1831945,64
Hartola1933885,61
Pudasjärvi5089425,59
Tuusniemi1628645,59
Kitee5294025,53
Noormarkku - Norrmark3461565,52
Muonio1323755,47
Haukipudas102186515,47
Jomala2240245,47
Kalajoki5295145,47
Tornio - Torneå122224325,44
Hyvinkää - Hyvinge245452595,41
Sulkava1629665,39
Kumlinge23715,39
Parkano3870705,37
Siikajoki3157755,37
Liperi65121315,36
Föglö35625,34
Lavia1120625,33
Utajärvi1630145,31
Eurajoki - Euraåminne3158715,28
Pälkäne3770205,27
Kurikka76146255,20
Rauma - Raumo206397725,18
Askola2548315,17
Lieksa66127825,16
Kiuruvesi4893175,15
Akaa73142455,12
Orimattila76148945,10
Muhos4588555,08
Keitele1325635,07
Huittinen54107035,05
Mänttä-Vilppula58114995,04
Ähtäri - Etseri3365605,03
Petäjävesi2039805,03
Alavus4794005,00
Oravainen - Oravais1122034,99
Polvijärvi2448194,98
Eura62125514,94
Vöyri-Maksamaa - Vörå-Maxmo2244804,91
Nivala54110234,90
Kauhava85175444,84
Karttula1735124,84
Ylöjärvi146301894,84
Finström1224844,83
Suomussalmi4593324,82
Ilomantsi - Ilomants2960224,82
Lapinjärvi - Lappträsk1429254,79
Enontekiö - Enontekis918824,78
Espoo - Esbo11622442214,76
Varpaisjärvi1429534,74
Liminka - Limingo4288614,74
Uurainen1633824,73
Konnevesi1429714,71
Sonkajärvi2246944,69
Asikkala4085514,68
Urjala2553594,67
Säkylä2247194,66
Mäntsälä92197514,66
Nokia146313584,66
Maaninka1838704,65
Toivakka1123794,62
Paltamo1839184,59
Ylitornio - Övertorneå2248094,57
Somero4394014,57
Halsua613224,54
Kärsämäki1329184,46
Muurame4192314,44
Salo243548774,43
Lohja - Lojo174393324,42
Kannonkoski715874,41
Suonenjoki3376114,34
Sodankylä3888034,32
Ruovesi2251004,31
Pernaja - Pernå1739594,29
Vähäkyrö - Lillkyro2047424,22
Ylivieska58138794,18
Ilmajoki49117434,17
Rautavaara819194,17
Vehmaa1024014,16
Karstula1945674,16
Sipoo - Sibbo75180354,16
Nousiainen - Nousis2048224,15
Joutsa2150924,12
Nurmijärvi163396314,11
Kemiönsaari - Kimitoön3072954,11
Pomarkku - Påmark1024844,03
Veteli - Vetil1434824,02
Tervo717434,02
Ii3792923,98
Iitti2870443,98
Tuusula - Tusby146367713,97
Kiikoinen512703,94
Haapavesi2973913,92
Lempäälä79201763,92
Siilinjärvi82209643,91
Pöytyä3384593,90
Kerimäki2256553,89
Haapajärvi3077153,89
Pielavesi2051483,89
Luumäki2051793,86
Laukaa69179803,84
Puolanka1231283,84
Kökar12633,80
Sastamala93244633,80
Tyrnävä2463193,80
Juupajoki821163,78
Kempele59156593,77
Pornainen - Borgnäs1950663,75
Kaarina - S:t Karins115307503,74
Kuhmo3696323,74
Pello1540213,73
Pihtipudas1746113,69
Juuka2157033,68
Virrat - Virdois2876163,68
Ulvila - Ulvsby50136943,65
Vimpeli1232973,64
Isokyrö - Storkyro1849523,63
Kannus2157953,62
Rusko2158253,61
Keminmaa3186053,60
Pyhäranta822293,59
Kontiolahti49136843,58
Tarvasjoki719703,55
Miehikkälä822793,51
Köyliö - Kjulo1028533,51
Joroinen - Jorois1954263,50
Nakkila2057163,50
Valkeakoski72206313,49
Kärkölä1748783,49
Kuhmoinen925843,48
Marttila720173,47
Tervola1234613,47
Kaskinen - Kaskö514433,47
Myrskylä - Mörskom720223,46
Nummi-Pusula2161243,43
Nastola51150623,39
Kangasala96284533,37
Reisjärvi1030203,31
Lieto - Lundo53160213,31
Hamina - Fredrikshamn71214723,31
Soini824253,30
Paimio - Pemar34103353,29
Padasjoki1134493,19
Lappajärvi1134963,15
Aura1238403,13
Pertunmaa619813,03
Tammela2066283,02
Karvia826722,99
Siikainen516842,97
Masku2895092,94
Kiiminki38129672,93
Vesanto724102,90
Toholampi1034922,86
Oripää414032,85
Lemland517752,82
Länsi-Turunmaa - Väståboland43155042,77
Hausjärvi2486642,77
Kuortane1139812,76
Kristiinankaupunki - Kristinestad2072572,76
Luoto - Larsmo1347202,75
Artjärvi - Artsjö414562,75
Ypäjä725842,71
Hollola59218432,70
Hattula2696282,70
Kihniö622572,66
Multia519162,61
Lumparland13912,56
Pirkkala - Birkala42165132,54
Savukoski311812,54
Savitaipale1039562,53
Vesilahti1143652,52
Pukkila520042,50
Sievi1352762,46
Pyhäntä416492,43
Jämijärvi520632,42
Uusikaarlepyy - Nykarleby1874512,42
Luvia833152,41
Hankasalmi1355152,36
Merikarvia - Sastmola834112,35
Oulunsalo2295942,29
Kinnula418172,20
Kivijärvi313632,20
Inkoo - Ingå1256132,14
Honkajoki418872,12
Isojoki - Storå524052,08
Taipalsaari1048772,05
Teuva - Östermark1259592,01
Närpiö - Närpes1994642,01
Karjalohja - Karislojo315012,00
Himanka630231,98
Rautjärvi840371,98
Humppila525241,98
Ristijärvi315211,97
Hailuoto - Karlö210181,96
Pedersören kunta - Pedersöre21108171,94
Sund210331,94
Kauniainen - Grankulla1686021,86
Yli-Ii421791,84
Alavieska527781,80
Pyhäjoki633731,78
Taivassalo - Tövsala316931,77
Jalasjärvi1382741,57
Maalahti - Malax856111,43
Ylämaa214071,42
Hämeenkoski321251,41
Ruokolahti857191,40
Jokioinen - Jockis857511,39
Mustasaari - Korsholm25183331,36
Liljendal214721,36
Korsnäs322391,34
Karijoki - Bötom215271,31
Suomenniemi18091,24
Lestijärvi18601,16
Lemi330420,99
Pyhtää - Pyttis551480,97
Siuntio - Sjundeå560170,83
Merijärvi112100,83
Hammarland114630,68
Saltvik117920,56
Kruunupyy - Kronoby367170,45
Brändö04970,00
Geta04560,00
Luhanka08330,00
Vårdö04410,00

Näitä luetaan!

  1. 1

    Nyt puhuu uuden laskuhuijauksen pahaa-aavistamaton uhri: Näin lähti tililtä 4000 € suoraan rikollisille

  2. 2

    Kohu 32 000 €/kk-liksasta – Rinne: ”Aiotteko tehdä jotain, Juha Sipilä?”

  3. 3

    Poliisi varoittaa uudesta pirullisesta huijauksesta: Katso, mitä laskusi tilinumeron kohdalla lukee

  4. 4

    Lauri näyttää, miten saa heti 10 senttiä pois vyötäröltä – katsottu kohta miljoona kertaa!

  5. 5

    Kärpät jysäytti jättipommin – teki historiansa kovimman tuloksen!

  6. 6

    Intiimi tanssi villitsee tanssilavoilla: ”Kun ottaa kunnon otteen miehestä, kyllä siinä lasit huurtuu”

  7. 7

    Tuore raportti: Venäjä voisi väittää Suomen itsenäisyyttä kyseenalaiseksi

  8. 8

    Toisistaan erotetut siamilaiset kaksoset aloittavat koulun Britanniassa – ”He ovat hyvin innoissaan”

  9. 9

    F1-maailmanmestarin kova jyrähdys: ”Verstappen tappaa vielä jonkun”

  10. 10

    Tuukka Temonen avautuu Apulanta-elokuvan kritiikistä: ”Tuli tosi paha mieli”

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Indonesialaisella miehellä ikää henkilöllisyystodistuksen mukaan 145 vuotta: ”Haluan vain kuolla”

  2. 2

    Sipe Santapukin tonttikauppa mykisti Heinolan valtuuston – ”Kerta kaikkiaan...”

  3. 3

    Jussi 69 kertoo tv-ohjelmassa isyydestään – välikohtaus tyttären alakoulun vaatenaulakoilla pysähdytti: ”Mua hävetti niin paljon”

  4. 4

    Avaruudessa havaittiin mystinen radiosignaali – SETI-instituutti: ”Tämä ei ole harjoitus”

  5. 5

    Yle: Rikesakon raja laskee – jatkossa ylinopeudesta jaetaan enemmän sakkoja

  6. 6

    Poliisi varoittaa uudesta pirullisesta huijauksesta: Katso, mitä laskusi tilinumeron kohdalla lukee

  7. 7

    Kukaan ei osannut lausua lapsen nimeä – vanhemmat joutuivat keksimään uuden: ”Me mokasimme”

  8. 8

    Vaatemyyjä ohjasi äitibloggaajan suurempien kokojen pariin – nainen julkaisi paljon kertovan kuvan pukuhuoneesta

  9. 9

    Hengenlähtö lähellä: Jussi69 menetti tajuntansa kesken keikan – kiidätettiin teho-osastolle

  10. 10

    Nina, 31, on matkustanut maailmalla 5 vuotta – näin hänellä on siihen varaa

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Brittilehti: Usain Boltin kanssa sänkyyn päätynyt 20-vuotias opiskelija kertoo kohuyöstä – ”En ollut koskaan nähnyt mitään vastaavaa”

  2. 2

    Näin alkoholinkäyttö näkyy kasvoista – tämä merkki silmien välissä kertoo juomisesta

  3. 3

    Indonesialaisella miehellä ikää henkilöllisyystodistuksen mukaan 145 vuotta: ”Haluan vain kuolla”

  4. 4

    Brittilehti penkoi Saara Aallon taustoja ja yllättyi – kyseenalaistaa X Factor -esiintymisen: ”Tiesikö tuomaristo?”

  5. 5

    Tällainen on Michael Monroen Johanna-vaimo – naimisissa jo 13 vuotta

  6. 6

    SS: Koko baari räjähti nauramaan savolaismiehen sanoille Turussa – ”Olen edelleen katkera”

  7. 7

    Kadonneen Brittaneen, 17, kohtalo selvisi – FBI: Jengi piti tyttöä vankinaan ennen surmaamista

  8. 8

    Nainen nukahti Ikean sänkyosastolle – ohikulkija nappasi hillittömän kuvan

  9. 9

    Kauhistuttavat kuvat: Angela, 23, ottaa maailman vaarallisimpia selfieitä – yksikin virheliike voi olla kohtalokas

  10. 10

    Suuretsinnät Helsingissä – 9-vuotias ui erittäin pitkän matkan kovassa merenkäynnissä

  11. Näytä lisää

Näitä luetaan!

  1. 1

    Nyt puhuu uuden laskuhuijauksen pahaa-aavistamaton uhri: Näin lähti tililtä 4000 € suoraan rikollisille

  2. 2

    Kohu 32 000 €/kk-liksasta – Rinne: ”Aiotteko tehdä jotain, Juha Sipilä?”

  3. 3

    Poliisi varoittaa uudesta pirullisesta huijauksesta: Katso, mitä laskusi tilinumeron kohdalla lukee

  4. 4

    Lauri näyttää, miten saa heti 10 senttiä pois vyötäröltä – katsottu kohta miljoona kertaa!

  5. 5

    Kärpät jysäytti jättipommin – teki historiansa kovimman tuloksen!

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Indonesialaisella miehellä ikää henkilöllisyystodistuksen mukaan 145 vuotta: ”Haluan vain kuolla”

  2. 2

    Sipe Santapukin tonttikauppa mykisti Heinolan valtuuston – ”Kerta kaikkiaan...”

  3. 3

    Jussi 69 kertoo tv-ohjelmassa isyydestään – välikohtaus tyttären alakoulun vaatenaulakoilla pysähdytti: ”Mua hävetti niin paljon”

  4. 4

    Avaruudessa havaittiin mystinen radiosignaali – SETI-instituutti: ”Tämä ei ole harjoitus”

  5. 5

    Yle: Rikesakon raja laskee – jatkossa ylinopeudesta jaetaan enemmän sakkoja

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Brittilehti: Usain Boltin kanssa sänkyyn päätynyt 20-vuotias opiskelija kertoo kohuyöstä – ”En ollut koskaan nähnyt mitään vastaavaa”

  2. 2

    Näin alkoholinkäyttö näkyy kasvoista – tämä merkki silmien välissä kertoo juomisesta

  3. 3

    Indonesialaisella miehellä ikää henkilöllisyystodistuksen mukaan 145 vuotta: ”Haluan vain kuolla”

  4. 4

    Brittilehti penkoi Saara Aallon taustoja ja yllättyi – kyseenalaistaa X Factor -esiintymisen: ”Tiesikö tuomaristo?”

  5. 5

    Tällainen on Michael Monroen Johanna-vaimo – naimisissa jo 13 vuotta

  6. Näytä lisää