Meri, Vellamo

Kotimaa

Valikko

Kotimaa

Tässä ovat Suomen väkivaltaisimmat paikat - katso oman kuntasi sijoitus!

Tilastojen mukaan Maarianhamina oli viime vuonna Suomen väkivaltaisin paikkakunta suhteutettuna asukaslukuun. Ahvenanmaan pääkaupungissa kirjattiin yli 16 henkeen ja terveyteen kohdistuvaa rikosta tuhatta asukasta kohti.

Elämä Maarianhaminassa ei kuitenkaan ole niin synkkää kuin tilastot antavat ymmärtää. Suurin syy kärkisijaan on se, että risteilypahoinpitelyt kirjataan usein Maarianhaminassa.

Toiseksi väkivaltaisin paikkakunta oli Kainuussa sijaitseva Hyrynsalmi. Hyrynsalmella poliisin tietoon tuli noin 11,5 väkivaltarikosta tuhatta henkilöä kohti.

Kainuun poliisilaitoksen poliisipäällikkö Pertti Rönkkö oli yllättynyt Hyrynsalmen kakkossijasta.

- Kainuu on perinteisesti ollut korkealla tällaisissa tilastoissa, sillä Kainuussa pahoinpitelyt ovat melko yleisiä. Mutta se on hieman yllättävää, että juuri Hyrynsalmi on noin korkealla, Rönkkö sanoo.

Kakkossijan syynä
laskettelukeskus?

Rikoskomisario Seppo Leinonen sen sijaan löysi syitä Hyrynsalmen kakkossijan takaa.

- Yksi syy on varmasti Ukkohallassa sijaitseva laskettelukeskus. Se kasvanut koko ajan isommaksi ja alueelta löytyy monenlaista toimintaa. Suurin osa viime vuoden väkivaltarikoksista kirjautui Ukkohallan alueella, Leinonen sanoo.

- Mutta huomioitavaa on, ettei rikoksiin syyllistynyt ainoastaan paikkakuntalaisia, vaan hyvin monet heistä olivat tulleet Ukkohallaan lomalle muualta.

Hyrynsalmen (n. 2 800 asukasta) kaltaisilla pienillä paikkakunnilla yksittäiset tapaukset ja rikosaallot voivat nopeasti nostaa paikkakunnan sijoitusta väkivaltatilastossa.

- Viime vuonna meillä oli 2-3 henkilöä, jotka syyllistyivät useisiin väkivaltarikoksiin. Sekin selittää väkivaltarikosten hurjaa määrää, Leinonen kertoo.

Helsingissä yli
6500 väkivaltarikosta

Kuvaavaa onkin, että Hyrynsalmella tapahtui viime vuonna yhteensä 32 väkivaltarikosta. Tilastossa kolmantena olevassa Helsingissä väkivaltarikoksia kirjattiin peräti 6 565 kappaletta.

- Kun puhutaan muuttotappiokunnasta, niin esimerkiksi Ukkohallassa tapahtuvien väkivaltarikosten vaikutus suhdelukuun korostuu entisestään. Kun väki vähenee, suhdeluku kasvaa väkisin Ukkohallan takia, Leinonen muistuttaa.

IS laski väkivaltarikostilaston jakamalla rikosten määrän kunnan asukasluvulla. Tiedot ovat peräisin Tilastokeskukselta.

Katso alla olevasta taulukosta, millä sijalla kotikuntasi oli vuoden 2009 väkivaltatilastoissa!

Poliisin tietoon tulleet henkeen ja terveyteen kohdistuneet rikokset / 1000 asukasta
KuntaRikoksetAsukaslukuRikokset / 1000 asukasta
Maarianhamina - Mariehamn1801110016,22
Hyrynsalmi32278911,47
Helsinki - Helsingfors656558309111,26
Hanko - Hangö106960011,04
Punkaharju41380310,78
Pietarsaari - Jakobstad2111962010,75
Harjavalta81754410,74
Pelkosenniemi11102510,73
Loviisa - Lovisa77739810,41
Kemi2312257210,23
Forssa1791780510,05
Mäntyharju6364759,73
Eckerö99279,71
Järvenpää - Träskända372387199,61
Pori - Björneborg730766279,53
Taivalkoski4244939,35
Pyhäjärvi5660029,33
Saarijärvi99106659,28
Laitila7784419,12
Sotkamo97106979,07
Puumala2325499,02
Juva6370598,92
Raahe - Brahestad200224998,89
Mikkeli - S:t Michel432486798,87
Turku - Åbo15591760558,86
Ristiina4349458,70
Inari - Enare5968638,60
Kauhajoki123143848,55
Äänekoski173202418,55
Kuhmalahti910568,52
Iisalmi - Idensalmi188221678,48
Vaasa - Vasa497591638,40
Uusikaupunki - Nystad133158768,38
Perho2529868,37
Riihimäki239285858,36
Kittilä5161168,34
Kajaani - Kajana311382088,14
Kolari3138528,05
Savonlinna - Nyslott223277488,04
Sottunga11258,00
Vantaa - Vanda15791974688,00
Kokkola - Karleby364458937,93
Heinola160203757,85
Oulainen6279317,82
Parikkala4658867,82
Kaustinen - Kaustby3342977,68
Valtimo1924797,66
Varkaus175229397,63
Ikaalinen - Ikalis5674267,54
Pieksämäki151201587,49
Enonkoski1216177,42
Kuopio682925997,37
Raasepori - Raseborg212289497,32
Rovaniemi437598407,30
Kerava - Kervo247338267,30
Sysmä3243917,29
Jyväskylä9391296217,24
Lahti - Lahtis7301008337,24
Sauvo - Sagu2230417,23
Mynämäki5880417,21
Kokemäki - Kumo5880767,18
Seinäjoki409570267,17
Kemijärvi6185167,16
Leppävirta76106387,14
Viitasaari5171967,09
Keuruu76107617,06
Lumijoki1419907,04
Porvoo - Borgå340485807,00
Joensuu507727046,97
Kangasniemi4260306,97
Outokumpu5274966,94
Utsjoki913026,91
Naantali - Nådendal128185396,90
Vaala2334016,76
Imatra193286746,73
Alajärvi70105716,62
Hämeenlinna - Tavastehus441666206,62
Salla2842306,62
Karkkila - Högfors6091096,59
Lapinlahti4975296,51
Evijärvi1827726,49
Kuusamo107166666,42
Kaavi2234306,41
Nurmes5585766,41
Vihti - Vichtis178278636,39
Oulu - Uleåborg8871391396,37
Raisio - Reso152241866,28
Tampere - Tammerfors12962114586,13
Koski Tl1524546,11
Rääkkylä1626226,10
Kesälahti1524646,09
Posio2439496,08
Lapua - Lappo87143176,08
Kankaanpää74122196,06
Siikalatva3862946,04
Kirkkonummi - Kyrkslätt220365066,03
Jämsä138229466,01
Simo2134976,01
Vihanti1931745,99
Nilsiä3965225,98
Rautalampi2135175,97
Loppi4982335,95
Virolahti2135325,95
Kouvola522881735,92
Lappeenranta - Villmanstrand416704045,91
Laihia - Laihela4677925,90
Ranua2644085,90
Ruotsinpyhtää - Strömfors1728885,89
Kyyjärvi915365,86
Heinävesi2339735,79
Vieremä2339865,77
Hirvensalmi1424375,74
Kylmäkoski1526135,74
Tohmajärvi2950775,71
Orivesi5596355,71
Punkalaidun1933375,69
Juankoski3052725,69
Kustavi - Gustavs58805,68
Kotka311547655,68
Janakkala95167965,66
Hämeenkyrö - Tavastkyro59104345,65
Loimaa96170015,65
Rantasalmi2340745,65
Töysä1831945,64
Hartola1933885,61
Pudasjärvi5089425,59
Tuusniemi1628645,59
Kitee5294025,53
Noormarkku - Norrmark3461565,52
Muonio1323755,47
Haukipudas102186515,47
Jomala2240245,47
Kalajoki5295145,47
Tornio - Torneå122224325,44
Hyvinkää - Hyvinge245452595,41
Sulkava1629665,39
Kumlinge23715,39
Parkano3870705,37
Siikajoki3157755,37
Liperi65121315,36
Föglö35625,34
Lavia1120625,33
Utajärvi1630145,31
Eurajoki - Euraåminne3158715,28
Pälkäne3770205,27
Kurikka76146255,20
Rauma - Raumo206397725,18
Askola2548315,17
Lieksa66127825,16
Kiuruvesi4893175,15
Akaa73142455,12
Orimattila76148945,10
Muhos4588555,08
Keitele1325635,07
Huittinen54107035,05
Mänttä-Vilppula58114995,04
Ähtäri - Etseri3365605,03
Petäjävesi2039805,03
Alavus4794005,00
Oravainen - Oravais1122034,99
Polvijärvi2448194,98
Eura62125514,94
Vöyri-Maksamaa - Vörå-Maxmo2244804,91
Nivala54110234,90
Kauhava85175444,84
Karttula1735124,84
Ylöjärvi146301894,84
Finström1224844,83
Suomussalmi4593324,82
Ilomantsi - Ilomants2960224,82
Lapinjärvi - Lappträsk1429254,79
Enontekiö - Enontekis918824,78
Espoo - Esbo11622442214,76
Varpaisjärvi1429534,74
Liminka - Limingo4288614,74
Uurainen1633824,73
Konnevesi1429714,71
Sonkajärvi2246944,69
Asikkala4085514,68
Urjala2553594,67
Säkylä2247194,66
Mäntsälä92197514,66
Nokia146313584,66
Maaninka1838704,65
Toivakka1123794,62
Paltamo1839184,59
Ylitornio - Övertorneå2248094,57
Somero4394014,57
Halsua613224,54
Kärsämäki1329184,46
Muurame4192314,44
Salo243548774,43
Lohja - Lojo174393324,42
Kannonkoski715874,41
Suonenjoki3376114,34
Sodankylä3888034,32
Ruovesi2251004,31
Pernaja - Pernå1739594,29
Vähäkyrö - Lillkyro2047424,22
Ylivieska58138794,18
Ilmajoki49117434,17
Rautavaara819194,17
Vehmaa1024014,16
Karstula1945674,16
Sipoo - Sibbo75180354,16
Nousiainen - Nousis2048224,15
Joutsa2150924,12
Nurmijärvi163396314,11
Kemiönsaari - Kimitoön3072954,11
Pomarkku - Påmark1024844,03
Veteli - Vetil1434824,02
Tervo717434,02
Ii3792923,98
Iitti2870443,98
Tuusula - Tusby146367713,97
Kiikoinen512703,94
Haapavesi2973913,92
Lempäälä79201763,92
Siilinjärvi82209643,91
Pöytyä3384593,90
Kerimäki2256553,89
Haapajärvi3077153,89
Pielavesi2051483,89
Luumäki2051793,86
Laukaa69179803,84
Puolanka1231283,84
Kökar12633,80
Sastamala93244633,80
Tyrnävä2463193,80
Juupajoki821163,78
Kempele59156593,77
Pornainen - Borgnäs1950663,75
Kaarina - S:t Karins115307503,74
Kuhmo3696323,74
Pello1540213,73
Pihtipudas1746113,69
Juuka2157033,68
Virrat - Virdois2876163,68
Ulvila - Ulvsby50136943,65
Vimpeli1232973,64
Isokyrö - Storkyro1849523,63
Kannus2157953,62
Rusko2158253,61
Keminmaa3186053,60
Pyhäranta822293,59
Kontiolahti49136843,58
Tarvasjoki719703,55
Miehikkälä822793,51
Köyliö - Kjulo1028533,51
Joroinen - Jorois1954263,50
Nakkila2057163,50
Valkeakoski72206313,49
Kärkölä1748783,49
Kuhmoinen925843,48
Marttila720173,47
Tervola1234613,47
Kaskinen - Kaskö514433,47
Myrskylä - Mörskom720223,46
Nummi-Pusula2161243,43
Nastola51150623,39
Kangasala96284533,37
Reisjärvi1030203,31
Lieto - Lundo53160213,31
Hamina - Fredrikshamn71214723,31
Soini824253,30
Paimio - Pemar34103353,29
Padasjoki1134493,19
Lappajärvi1134963,15
Aura1238403,13
Pertunmaa619813,03
Tammela2066283,02
Karvia826722,99
Siikainen516842,97
Masku2895092,94
Kiiminki38129672,93
Vesanto724102,90
Toholampi1034922,86
Oripää414032,85
Lemland517752,82
Länsi-Turunmaa - Väståboland43155042,77
Hausjärvi2486642,77
Kuortane1139812,76
Kristiinankaupunki - Kristinestad2072572,76
Luoto - Larsmo1347202,75
Artjärvi - Artsjö414562,75
Ypäjä725842,71
Hollola59218432,70
Hattula2696282,70
Kihniö622572,66
Multia519162,61
Lumparland13912,56
Pirkkala - Birkala42165132,54
Savukoski311812,54
Savitaipale1039562,53
Vesilahti1143652,52
Pukkila520042,50
Sievi1352762,46
Pyhäntä416492,43
Jämijärvi520632,42
Uusikaarlepyy - Nykarleby1874512,42
Luvia833152,41
Hankasalmi1355152,36
Merikarvia - Sastmola834112,35
Oulunsalo2295942,29
Kinnula418172,20
Kivijärvi313632,20
Inkoo - Ingå1256132,14
Honkajoki418872,12
Isojoki - Storå524052,08
Taipalsaari1048772,05
Teuva - Östermark1259592,01
Närpiö - Närpes1994642,01
Karjalohja - Karislojo315012,00
Himanka630231,98
Rautjärvi840371,98
Humppila525241,98
Ristijärvi315211,97
Hailuoto - Karlö210181,96
Pedersören kunta - Pedersöre21108171,94
Sund210331,94
Kauniainen - Grankulla1686021,86
Yli-Ii421791,84
Alavieska527781,80
Pyhäjoki633731,78
Taivassalo - Tövsala316931,77
Jalasjärvi1382741,57
Maalahti - Malax856111,43
Ylämaa214071,42
Hämeenkoski321251,41
Ruokolahti857191,40
Jokioinen - Jockis857511,39
Mustasaari - Korsholm25183331,36
Liljendal214721,36
Korsnäs322391,34
Karijoki - Bötom215271,31
Suomenniemi18091,24
Lestijärvi18601,16
Lemi330420,99
Pyhtää - Pyttis551480,97
Siuntio - Sjundeå560170,83
Merijärvi112100,83
Hammarland114630,68
Saltvik117920,56
Kruunupyy - Kronoby367170,45
Brändö04970,00
Geta04560,00
Luhanka08330,00
Vårdö04410,00

Näitä luetaan!

  1. 1

    Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

  2. 2

    Linnan vanhin juhlija Johannes, 103, väijyi talvisodassa yksin vihollista 40 asteen pakkasessa: ”Yksi ammus meni läheltä korvaa”

  3. 3

    Suosikkinäyttelijä kumosi Gilmoren tyttöihin liittyvän huhun: ”Haluan kertoa teille yhden asian”

  4. 4

    7 seksineuvoa, jotka olisivat tulleet nuorempana tarpeeseen – naiset kertovat

  5. 5

    Poika ilmestyi kahden aseen kanssa kouluun Utahissa – vanhempien neuvokas toiminta esti mahdollisen kouluampumisen

  6. 6

    5-henkisellä opiskelijaperheellä jää elämiseen 680 €/kk – ”Ei haittaa, vaikka valtio leikkaisi”

  7. 7

    Parrakas Jussi69 toipuu keuhkokuumesta – vaikenee huhutusta suhteesta kansanedustajaan: ”Sen näkee sitten televisiosta”

  8. 8

    Poliisin virka-aseissa havaittu virhetoiminto – yli 2000 asetta kerätään huoltoon

  9. 9

    Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

  10. 10

    Elli Haloo kommentoi ensimmäistä kertaa VilleGallen suhdepaljastuksia: ”En voi sille mitään”

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

  2. 2

    Nico Rosberg pudotti uutispommin – lopettaa F1-uransa!

  3. 3

    Sampsa muutti perheensä Espanjaan – arki iski pian päin kasvoja: Asunto homeessa, sähkölasku 400 €/kk

  4. 4

    Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

  5. 5

    Elli Haloo kommentoi ensimmäistä kertaa VilleGallen suhdepaljastuksia: ”En voi sille mitään”

  6. 6

    Laine ja McDavid ottivat tulisesti yhteen – ”Piti näyttää kaapin paikka”

  7. 7

    Saara Aallon lauantain X Factor -kappaleet julki – esittää semifinaalissa kaksi jättihittiä

  8. 8

    Äiti ajoi lasten kanssa turmapaikan ohi ja suri tuntemattoman perheen tuskaa – uhri olikin lasten isä

  9. 9

    Testaa, miten sinkku olet!

  10. 10

    Kommentti: Kremlin ”suuri huoli” paistoi Putinin puheesta – tätä Venäjän johto pelkää eniten

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Sorrutko sinäkin aina näihin virheisiin? 4 asiaa, jotka kannattaa jättää väliin ennen seksiä

  2. 2

    Raju huhu Lewis Hamiltonista – ”Se on yksityisasia”

  3. 3

    IS seurasi hetki hetkeltä: Saara Aalto räjäytti pankin – ”Yksi parhaista esityksistä koskaan X Factorissa”

  4. 4

    7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

  5. 5

    Raakel Lignellin raju painonpudotus ja tiukka ruokavalio johtivat pysyviin terveysongelmiin: ”Riistäytyi vähän käsistä”

  6. 6

    Aleksi Valavuori julkaisi matkakuvan Los Angelesista: maisemaotos paljastuikin Ikean sisustustauluksi – some repesi

  7. 7

    Eija, 32, huomasi vauvansa olevan erilainen – elämä muuttui pikkuhiljaa painajaiseksi

  8. 8

    Saara Aalto teki historiallisen tempun – kukaan muu brittien X Factorissa ei ole kyennyt samaan

  9. 9

    Pikkujoulujen seksiakti johti harvinaisen kiusalliseen tilanteeseen oikeussalissa – konkarijuristi avautuu

  10. 10

    Vanha teoria Bodomin murhista nousi taas tapetille – ”Se oli meidän kaikkien käsitys”

  11. Näytä lisää

Näitä luetaan!

  1. 1

    Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

  2. 2

    Linnan vanhin juhlija Johannes, 103, väijyi talvisodassa yksin vihollista 40 asteen pakkasessa: ”Yksi ammus meni läheltä korvaa”

  3. 3

    Suosikkinäyttelijä kumosi Gilmoren tyttöihin liittyvän huhun: ”Haluan kertoa teille yhden asian”

  4. 4

    7 seksineuvoa, jotka olisivat tulleet nuorempana tarpeeseen – naiset kertovat

  5. 5

    Poika ilmestyi kahden aseen kanssa kouluun Utahissa – vanhempien neuvokas toiminta esti mahdollisen kouluampumisen

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

  2. 2

    Nico Rosberg pudotti uutispommin – lopettaa F1-uransa!

  3. 3

    Sampsa muutti perheensä Espanjaan – arki iski pian päin kasvoja: Asunto homeessa, sähkölasku 400 €/kk

  4. 4

    Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

  5. 5

    Elli Haloo kommentoi ensimmäistä kertaa VilleGallen suhdepaljastuksia: ”En voi sille mitään”

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Sorrutko sinäkin aina näihin virheisiin? 4 asiaa, jotka kannattaa jättää väliin ennen seksiä

  2. 2

    Raju huhu Lewis Hamiltonista – ”Se on yksityisasia”

  3. 3

    IS seurasi hetki hetkeltä: Saara Aalto räjäytti pankin – ”Yksi parhaista esityksistä koskaan X Factorissa”

  4. 4

    7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

  5. 5

    Raakel Lignellin raju painonpudotus ja tiukka ruokavalio johtivat pysyviin terveysongelmiin: ”Riistäytyi vähän käsistä”

  6. Näytä lisää