Ilmari, Ilmo

Kotimaa

Valikko

Kotimaa

Lapissa iloitaan, Itä-Suomessa maksetaan – katso, joudutko maksajaksi vai saajaksi sote-uudistuksessa

Hallituksen tänään julkistama esitys sote-laista tarkoittaa toisille kunnille reiluja säästöjä, toisille kustannusten merkittävää nousua.
Sosiaali- ja terveysministeriön laskelmien mukaan osassa kunnista laskennallinen asukaskohtainen maksu nousee alkuvaiheessa jopa yli 900 euroa nykyiseen kustannustasoon verrattuna. Vuodesta 2020 lähtien maksu on kuitenkin tarkoitus rajata korkeintaan 400 euroon, johon saakka maksua korotetaan porrastetusti vuosittain.

Suurimmat häviäjät ovat muun muassa itärajan tuntumassa sijaitsevat Miehikkälä ja Virolahti, jotka molemmat pulittavat vuoden 2020 jälkeen maksimimäärän eli 400 euroa. Eniten iloa esitys tuo Lappiin Pelkosenniemeen, Savukoskelle, Utsjoelle ja Enontekiöön, joissa laskennalliset nettomaksut putoavat yli tuhannella eurolla asukasta kohden, käytännössä kuitenkin 400 eurolla.

VM:n laskelman mukaan sote-uudistuksessa eniten menettävät noin 10 000–20 000 asukkaan kunnat. Vähiten kustannukset nousevat yli 100 000 asukkaan kunnissa.

Lakiesitys on aiheuttanut monissa kunnissa vastustusta, sillä sen myötä maksajiksi ovat joutumassa taloutensa tähän saakka hyvin hoitaneet kunnat.

IS kokosi listan kunnista, jotka sosiaali- ja terveysministeriön laskelmien mukaan joko voittavat tai häviävät sote-uudistuksessa. Listasta voit katsoa, joutuuko oma kuntasi maksajan vai saajan paikalle uudistuksen myötä.

Taulukko kuvaa muutosta kunkin kunnan sosiaali- ja terveyspalveluiden maksuissa eli miinusmerkkinen luku tarkoittaa aiempaa pienempiä kustannuksia asukasta kohti nykytasoon verrattuna.

Kuntalaskennallinen muutos €/asukaskäytännön muutos vuonna 2020 €/asukas
Akaa-97,00-97,00
Alajärvi 68,0868,08
Alavieska-145,93-145,93
Alavus192,70192,70
Asikkala-76,84-76,84
Askola80,8880,88
Aura167,22167,22
Enonkoski-126,31-126,31
Enontekiö-1 004,89-400,00
Espoo126,03126,03
Eura 37,0337,03
Eurajoki45,8545,85
Evijärvi-359,54-359,54
Forssa182,36182,36
Haapajärvi-194,48-194,48
Haapavesi142,13142,13
Hailuoto-840,56-400,00
Halsua-97,29-97,29
Hamina55,5055,50
Hankasalmi-97,08-97,08
Hanko-752,87-400,00
Harjavalta-85,96-85,96
Hartola-255,44-255,44
Hattula239,65239,65
Hausjärvi-1,71-1,71
Heinola256,45256,45
Heinävesi-515,12-400,00
Helsinki-241,25-241,25
Hirvensalmi217,35217,35
Hollola263,72263,72
Honkajoki-156,13-156,13
Huittinen 122,81122,81
Humppila-131,35-131,35
Hyrynsalmi-388,99-388,99
Hyvinkää22,4822,48
Hämeenkoski-90,16-90,16
Hämeenkyrö44,0344,03
Hämeenlinna -15,11-15,11
Ii173,95173,95
Iisalmi153,09153,09
Iitti13,7113,71
Ikaalinen-82,38-82,38
Ilmajoki296,96296,96
Ilomantsi-434,53-400,00
Imatra498,94400,00
Inari-555,90-400,00
Inkoo37,5137,51
Isojoki-602,22-400,00
Isokyrö192,12192,12
Jalasjärvi34,5734,57
Janakkala116,67116,67
Joensuu 193,84193,84
Jokioinen291,45291,45
Joroinen145,01145,01
Joutsa-299,73-299,73
Juankoski-437,96-400,00
Juuka-699,59-400,00
Juupajoki-321,68-321,68
Juva190,82190,82
Jyväskylä 84,9184,91
Jämijärvi-71,21-71,21
Jämsä-118,16-118,16
Järvenpää75,2275,22
Kaarina 192,47192,47
Kaavi-190,06-190,06
Kajaani133,93133,93
Kalajoki478,30400,00
Kangasala279,76279,76
Kangasniemi1,411,41
Kankaanpää3,943,94
Kannonkoski-462,61-400,00
Kannus-0,29-0,29
Karijoki125,51125,51
Karkkila-66,00-66,00
Karstula-249,16-249,16
Karvia-0,73-0,73
Kaskinen-121,65-121,65
Kauhajoki-98,90-98,90
Kauhava 117,46117,46
Kauniainen195,29195,29
Kaustinen-98,74-98,74
Keitele-216,99-216,99
Kemi106,25106,25
Kemijärvi-630,48-400,00
Keminmaa-157,58-157,58
Kemiönsaari-21,32-21,32
Kempele454,90400,00
Kerava299,01299,01
Keuruu77,5177,51
Kihniö-12,46-12,46
Kinnula-563,20-400,00
Kirkkonummi122,56122,56
Kitee-95,22-95,22
Kittilä-621,95-400,00
Kiuruvesi-19,08-19,08
Kivijärvi-825,81-400,00
Kokemäki-99,09-99,09
Kokkola -78,15-78,15
Kolari-544,66-400,00
Konnevesi-47,31-47,31
Kontiolahti447,86400,00
Korsnäs172,61172,61
Koski Tl294,97294,97
Kotka-34,80-34,80
Kouvola 19,2319,23
Kristiinankaupunki321,57321,57
Kruunupyy-284,18-284,18
Kuhmo-347,79-347,79
Kuhmoinen-9,71-9,71
Kuopio-19,12-19,12
Kuortane82,9182,91
Kurikka 12,6012,60
Kustavi-742,94-400,00
Kuusamo-116,00-116,00
Kyyjärvi-472,91-400,00
Kärkölä-299,26-299,26
Kärsämäki-145,13-145,13
Köyliö-190,91-190,91
Lahti201,37201,37
Laihia-37,39-37,39
Laitila239,63239,63
Lapinjärvi46,7446,74
Lapinlahti-38,41-38,41
Lappajärvi16,2816,28
Lappeenranta 176,16176,16
Lapua314,81314,81
Laukaa63,6063,60
Lavia-549,87-400,00
Lemi291,69291,69
Lempäälä205,98205,98
Leppävirta275,51275,51
Lestijärvi188,03188,03
Lieksa-32,35-32,35
Lieto266,88266,88
Liminka239,70239,70
Liperi16,3216,32
Lohja -64,91-64,91
Loimaa -100,34-100,34
Loppi252,46252,46
Loviisa24,6824,68
Luhanka-720,46-400,00
Lumijoki309,91309,91
Luoto143,02143,02
Luumäki324,75324,75
Luvia71,8571,85
Maalahti-225,54-225,54
Maaninka-223,31-223,31
Marttila164,79164,79
Masku 94,3794,37
Merijärvi330,88330,88
Merikarvia-24,13-24,13
Miehikkälä922,60400,00
Mikkeli82,1882,18
Muhos135,78135,78
Multia-313,06-313,06
Muonio-792,83-400,00
Mustasaari125,29125,29
Muurame362,42362,42
Mynämäki44,3944,39
Myrskylä139,11139,11
Mäntsälä205,70205,70
Mänttä-Vilppula -244,89-244,89
Mäntyharju24,5724,57
Naantali 92,6692,66
Nakkila139,43139,43
Nastola309,48309,48
Nivala121,77121,77
Nokia213,30213,30
Nousiainen40,9540,95
Nurmes303,46303,46
Nurmijärvi119,31119,31
Närpiö94,7294,72
Orimattila70,1770,17
Oripää178,41178,41
Orivesi-112,43-112,43
Oulainen135,72135,72
Oulu 125,49125,49
Outokumpu-148,57-148,57
Padasjoki124,48124,48
Paimio289,34289,34
Paltamo67,6967,69
Parainen-77,07-77,07
Parikkala-114,46-114,46
Parkano138,23138,23
Pedersören kunta55,5355,53
Pelkosenniemi-1 862,50-400,00
Pello-739,81-400,00
Perho-195,03-195,03
Pertunmaa109,07109,07
Petäjävesi319,51319,51
Pieksämäki-151,67-151,67
Pielavesi-290,29-290,29
Pietarsaari-70,80-70,80
Pihtipudas-280,85-280,85
Pirkkala291,66291,66
Polvijärvi140,79140,79
Pomarkku-40,72-40,72
Pori74,4774,47
Pornainen366,64366,64
Porvoo131,84131,84
Posio-873,15-400,00
Pudasjärvi-310,56-310,56
Pukkila278,42278,42
Punkalaidun-146,08-146,08
Puolanka-514,11-400,00
Puumala-431,84-400,00
Pyhtää76,3176,31
Pyhäjoki578,55400,00
Pyhäjärvi1,451,45
Pyhäntä-116,86-116,86
Pyhäranta146,37146,37
Pälkäne-91,49-91,49
Pöytyä 200,72200,72
Raahe153,17153,17
Raasepori-311,77-311,77
Raisio329,34329,34
Rantasalmi-327,64-327,64
Ranua-557,47-400,00
Rauma -25,85-25,85
Rautalampi-31,36-31,36
Rautavaara-313,28-313,28
Rautjärvi521,24400,00
Reisjärvi-394,76-394,76
Riihimäki-182,08-182,08
Ristijärvi-409,11-400,00
Rovaniemi34,8034,80
Ruokolahti119,52119,52
Ruovesi-726,93-400,00
Rusko 301,38301,38
Rääkkylä-310,23-310,23
Saarijärvi -75,86-75,86
Salla-957,27-400,00
Salo 42,3242,32
Sastamala-66,62-66,62
Sauvo129,26129,26
Savitaipale-96,19-96,19
Savonlinna -468,59-400,00
Savukoski-1 334,94-400,00
Seinäjoki 188,45188,45
Sievi-8,10-8,10
Siikainen-34,59-34,59
Siikajoki48,8848,88
Siikalatva-372,87-372,87
Siilinjärvi151,28151,28
Simo-113,70-113,70
Sipoo154,10154,10
Siuntio-34,27-34,27
Sodankylä-453,50-400,00
Soini-63,47-63,47
Somero215,49215,49
Sonkajärvi-237,74-237,74
Sotkamo88,3688,36
Sulkava-494,55-400,00
Suomussalmi-432,03-400,00
Suonenjoki-339,67-339,67
Sysmä341,86341,86
Säkylä-25,95-25,95
Taipalsaari483,03400,00
Taivalkoski-148,12-148,12
Taivassalo266,01266,01
Tammela467,15400,00
Tampere-215,39-215,39
Tarvasjoki253,92253,92
Tervo-340,62-340,62
Tervola77,0377,03
Teuva-214,31-214,31
Tohmajärvi-197,41-197,41
Toholampi-187,53-187,53
Toivakka143,72143,72
Tornio249,92249,92
Turku-136,74-136,74
Tuusniemi-0,81-0,81
Tuusula114,56114,56
Tyrnävä18,5618,56
Ulvila131,75131,75
Urjala-149,90-149,90
Utajärvi182,54182,54
Utsjoki-1 209,92-400,00
Uurainen422,07400,00
Uusikaarlepyy-44,28-44,28
Uusikaupunki-173,49-173,49
Vaala-118,36-118,36
Vaasa-260,97-260,97
Valkeakoski63,7063,70
Valtimo-219,84-219,84
Vantaa43,7343,73
Varkaus12,8612,86
Vehmaa-304,07-304,07
Vesanto-458,81-400,00
Vesilahti82,7282,72
Veteli-174,56-174,56
Vieremä-9,96-9,96
Vihti59,3559,35
Viitasaari-318,23-318,23
Vimpeli-74,38-74,38
Virolahti610,14400,00
Virrat123,06123,06
Vöyri35,4535,45
Ylitornio-289,46-289,46
Ylivieska178,47178,47
Ylöjärvi 212,28212,28
Ypäjä4,394,39
Ähtäri-161,63-161,63
Äänekoski98,6998,69

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Santeri, 20, ja Sofia, 19, myivät koko omaisuutensa ja lähtivät maailmalle: ”Haluan nähdä kaiken”

    2. 2

      Pin up -malli Sini Ariell astui vaa’alle – numerot ”shokeeraavia”: ”Olen ollut tyhmä, sokea ja tekopyhä”

    3. 3

      Serena Williams, 35, riisui alusvaatekuviin – uskomattoman lihaksikas vartalo!

    4. 4

      Valtteri Bottas ensimmäisessä haastattelussa Mercedeksen kuskina – tunnusti heti kylmän tosiasian

    5. 5

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    6. 6

      Alennus jopa 329 euroa – katso jättilista halventuneista lääkkeistä

    7. 7

      Näin Finnairin lentäjät pysyvät hereillä pitkillä lennoilla

    8. 8

      Huomaatko piilossa olevan ihmishahmon 1880-luvun kuvassa? Vanha mysteeri hämmentää

    9. 9

      Anna Abreu julkaisi viehkeitä bikinikuvia – luksuslomailua miljoonakaupungissa

    10. 10

      Vuoden kokeilu: peltipoliisien otetta Kehä I:stä kiristettiin – valtava vaikutus ylinopeuksiin

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Kolme povekasta blondia: Natalie, 45, sekoitetaan jatkuvasti tyttäriinsä – erotatko kuvista kuka on äiti?

    2. 2

      Venäläisen sarjamurhaajan karmiva tarina: mahdollisesti kaikkien aikojen kolmanneksi raa'in henkirikossarja

    3. 3

      Huomaatko piilossa olevan ihmishahmon 1880-luvun kuvassa? Vanha mysteeri hämmentää

    4. 4

      Suosikkikohteeseen laskeutuminen vaatii kapteenilta erityiskoulutuksen – 5 hurjaa kiitotietä

    5. 5

      Polttoainefirma repäisee upouudella mallilla: Tankkaa autoasi puolitoista vuotta kiinteällä kk-hinnalla

    6. 6

      ”Täysin luomusta” Antjesta, 22, tuli Instagram-tähti – pyrkii kurvikkailla kuvillaan Hollywoodiin

    7. 7

      Amerikkalaiset opettelevat arktista sodankäyntiä Jääkäriprikaatissa – vaikeuksia suomalaisten perustaidossa

    8. 8

      Manuela Bosco julkaisi harvinaisia yhteiskuvia perheestään – tyttären villi kampaus varastaa huomion

    9. 9

      Olli Rehnillä riita myymästään asunnosta oikeudessa – kuka maksaa 12 000 euron ikkunaremontin?

    10. 10

      Suoraa puhetta SM-liigaa järisyttävästä HIFK:n Joe Finleystä – ”Tätä te ette halua kuulla”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Teri Niitti, 43, on kuollut

    2. 2

      Madonna julkaisi haarovälikuvan – Piers Morgan: ”Oksensin aamupalani”

    3. 3

      Poliisi ampui miehen maaliskuussa – vainajan autosta löytyi kolkko kirje

    4. 4

      Valesotilas yritti huijata – Tiina vedättikin takaisin: ”Naurettiin ukkoni kanssa niin, että mahaan koski”

    5. 5

      Häikäisevän kaunis morsian! Mika Häkkinen ja Marketa pääsivät poroajelun kyytiin – suloiset lapset mukana

    6. 6

      Huikea muutos: Playboy-mallin kasvoilta pestiin tv-ohjelmassa vahva meikkikerros – tyrmistyi lopputuloksesta

    7. 7

      Mikan ja Marketan rakkaustarina – saksalaislehti paljasti kaunottaren menneisyyden

    8. 8

      Arto, 35, joutui väkisin mukaan perustulo­kokeiluun: ”Älyttömän huonot tunnelmat ”

    9. 9

      Masennuksen huonosti tunnettu alatyyppi nakertaa vaivihkaa – onko sinulla kolme näistä oireista?

    10. 10

      Teri Niitti antoi syksyllä riipaisevan haastattelun Suomipopille – kertasi raskasta vuottaan: ”Mulle riittää, että olen pyytänyt anteeksi”

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Santeri, 20, ja Sofia, 19, myivät koko omaisuutensa ja lähtivät maailmalle: ”Haluan nähdä kaiken”

    2. 2

      Pin up -malli Sini Ariell astui vaa’alle – numerot ”shokeeraavia”: ”Olen ollut tyhmä, sokea ja tekopyhä”

    3. 3

      Serena Williams, 35, riisui alusvaatekuviin – uskomattoman lihaksikas vartalo!

    4. 4

      Valtteri Bottas ensimmäisessä haastattelussa Mercedeksen kuskina – tunnusti heti kylmän tosiasian

    5. 5

      Perhe etsii vastausta kammottavaan kuvaan – mitä tai mikä ilmestyi yhtäkkiä yöllä kotipihalla otettuun valokuvaan?

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Kolme povekasta blondia: Natalie, 45, sekoitetaan jatkuvasti tyttäriinsä – erotatko kuvista kuka on äiti?

    2. 2

      Venäläisen sarjamurhaajan karmiva tarina: mahdollisesti kaikkien aikojen kolmanneksi raa'in henkirikossarja

    3. 3

      Huomaatko piilossa olevan ihmishahmon 1880-luvun kuvassa? Vanha mysteeri hämmentää

    4. 4

      Suosikkikohteeseen laskeutuminen vaatii kapteenilta erityiskoulutuksen – 5 hurjaa kiitotietä

    5. 5

      Polttoainefirma repäisee upouudella mallilla: Tankkaa autoasi puolitoista vuotta kiinteällä kk-hinnalla

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Teri Niitti, 43, on kuollut

    2. 2

      Madonna julkaisi haarovälikuvan – Piers Morgan: ”Oksensin aamupalani”

    3. 3

      Poliisi ampui miehen maaliskuussa – vainajan autosta löytyi kolkko kirje

    4. 4

      Valesotilas yritti huijata – Tiina vedättikin takaisin: ”Naurettiin ukkoni kanssa niin, että mahaan koski”

    5. 5

      Häikäisevän kaunis morsian! Mika Häkkinen ja Marketa pääsivät poroajelun kyytiin – suloiset lapset mukana

    6. Näytä lisää