Airi, Aira

Kotimaa

Valikko

Kotimaa

Lapissa iloitaan, Itä-Suomessa maksetaan – katso, joudutko maksajaksi vai saajaksi sote-uudistuksessa

Hallituksen tänään julkistama esitys sote-laista tarkoittaa toisille kunnille reiluja säästöjä, toisille kustannusten merkittävää nousua.
Sosiaali- ja terveysministeriön laskelmien mukaan osassa kunnista laskennallinen asukaskohtainen maksu nousee alkuvaiheessa jopa yli 900 euroa nykyiseen kustannustasoon verrattuna. Vuodesta 2020 lähtien maksu on kuitenkin tarkoitus rajata korkeintaan 400 euroon, johon saakka maksua korotetaan porrastetusti vuosittain.

Suurimmat häviäjät ovat muun muassa itärajan tuntumassa sijaitsevat Miehikkälä ja Virolahti, jotka molemmat pulittavat vuoden 2020 jälkeen maksimimäärän eli 400 euroa. Eniten iloa esitys tuo Lappiin Pelkosenniemeen, Savukoskelle, Utsjoelle ja Enontekiöön, joissa laskennalliset nettomaksut putoavat yli tuhannella eurolla asukasta kohden, käytännössä kuitenkin 400 eurolla.

VM:n laskelman mukaan sote-uudistuksessa eniten menettävät noin 10 000–20 000 asukkaan kunnat. Vähiten kustannukset nousevat yli 100 000 asukkaan kunnissa.

Lakiesitys on aiheuttanut monissa kunnissa vastustusta, sillä sen myötä maksajiksi ovat joutumassa taloutensa tähän saakka hyvin hoitaneet kunnat.

IS kokosi listan kunnista, jotka sosiaali- ja terveysministeriön laskelmien mukaan joko voittavat tai häviävät sote-uudistuksessa. Listasta voit katsoa, joutuuko oma kuntasi maksajan vai saajan paikalle uudistuksen myötä.

Taulukko kuvaa muutosta kunkin kunnan sosiaali- ja terveyspalveluiden maksuissa eli miinusmerkkinen luku tarkoittaa aiempaa pienempiä kustannuksia asukasta kohti nykytasoon verrattuna.

Kuntalaskennallinen muutos €/asukaskäytännön muutos vuonna 2020 €/asukas
Akaa-97,00-97,00
Alajärvi 68,0868,08
Alavieska-145,93-145,93
Alavus192,70192,70
Asikkala-76,84-76,84
Askola80,8880,88
Aura167,22167,22
Enonkoski-126,31-126,31
Enontekiö-1 004,89-400,00
Espoo126,03126,03
Eura 37,0337,03
Eurajoki45,8545,85
Evijärvi-359,54-359,54
Forssa182,36182,36
Haapajärvi-194,48-194,48
Haapavesi142,13142,13
Hailuoto-840,56-400,00
Halsua-97,29-97,29
Hamina55,5055,50
Hankasalmi-97,08-97,08
Hanko-752,87-400,00
Harjavalta-85,96-85,96
Hartola-255,44-255,44
Hattula239,65239,65
Hausjärvi-1,71-1,71
Heinola256,45256,45
Heinävesi-515,12-400,00
Helsinki-241,25-241,25
Hirvensalmi217,35217,35
Hollola263,72263,72
Honkajoki-156,13-156,13
Huittinen 122,81122,81
Humppila-131,35-131,35
Hyrynsalmi-388,99-388,99
Hyvinkää22,4822,48
Hämeenkoski-90,16-90,16
Hämeenkyrö44,0344,03
Hämeenlinna -15,11-15,11
Ii173,95173,95
Iisalmi153,09153,09
Iitti13,7113,71
Ikaalinen-82,38-82,38
Ilmajoki296,96296,96
Ilomantsi-434,53-400,00
Imatra498,94400,00
Inari-555,90-400,00
Inkoo37,5137,51
Isojoki-602,22-400,00
Isokyrö192,12192,12
Jalasjärvi34,5734,57
Janakkala116,67116,67
Joensuu 193,84193,84
Jokioinen291,45291,45
Joroinen145,01145,01
Joutsa-299,73-299,73
Juankoski-437,96-400,00
Juuka-699,59-400,00
Juupajoki-321,68-321,68
Juva190,82190,82
Jyväskylä 84,9184,91
Jämijärvi-71,21-71,21
Jämsä-118,16-118,16
Järvenpää75,2275,22
Kaarina 192,47192,47
Kaavi-190,06-190,06
Kajaani133,93133,93
Kalajoki478,30400,00
Kangasala279,76279,76
Kangasniemi1,411,41
Kankaanpää3,943,94
Kannonkoski-462,61-400,00
Kannus-0,29-0,29
Karijoki125,51125,51
Karkkila-66,00-66,00
Karstula-249,16-249,16
Karvia-0,73-0,73
Kaskinen-121,65-121,65
Kauhajoki-98,90-98,90
Kauhava 117,46117,46
Kauniainen195,29195,29
Kaustinen-98,74-98,74
Keitele-216,99-216,99
Kemi106,25106,25
Kemijärvi-630,48-400,00
Keminmaa-157,58-157,58
Kemiönsaari-21,32-21,32
Kempele454,90400,00
Kerava299,01299,01
Keuruu77,5177,51
Kihniö-12,46-12,46
Kinnula-563,20-400,00
Kirkkonummi122,56122,56
Kitee-95,22-95,22
Kittilä-621,95-400,00
Kiuruvesi-19,08-19,08
Kivijärvi-825,81-400,00
Kokemäki-99,09-99,09
Kokkola -78,15-78,15
Kolari-544,66-400,00
Konnevesi-47,31-47,31
Kontiolahti447,86400,00
Korsnäs172,61172,61
Koski Tl294,97294,97
Kotka-34,80-34,80
Kouvola 19,2319,23
Kristiinankaupunki321,57321,57
Kruunupyy-284,18-284,18
Kuhmo-347,79-347,79
Kuhmoinen-9,71-9,71
Kuopio-19,12-19,12
Kuortane82,9182,91
Kurikka 12,6012,60
Kustavi-742,94-400,00
Kuusamo-116,00-116,00
Kyyjärvi-472,91-400,00
Kärkölä-299,26-299,26
Kärsämäki-145,13-145,13
Köyliö-190,91-190,91
Lahti201,37201,37
Laihia-37,39-37,39
Laitila239,63239,63
Lapinjärvi46,7446,74
Lapinlahti-38,41-38,41
Lappajärvi16,2816,28
Lappeenranta 176,16176,16
Lapua314,81314,81
Laukaa63,6063,60
Lavia-549,87-400,00
Lemi291,69291,69
Lempäälä205,98205,98
Leppävirta275,51275,51
Lestijärvi188,03188,03
Lieksa-32,35-32,35
Lieto266,88266,88
Liminka239,70239,70
Liperi16,3216,32
Lohja -64,91-64,91
Loimaa -100,34-100,34
Loppi252,46252,46
Loviisa24,6824,68
Luhanka-720,46-400,00
Lumijoki309,91309,91
Luoto143,02143,02
Luumäki324,75324,75
Luvia71,8571,85
Maalahti-225,54-225,54
Maaninka-223,31-223,31
Marttila164,79164,79
Masku 94,3794,37
Merijärvi330,88330,88
Merikarvia-24,13-24,13
Miehikkälä922,60400,00
Mikkeli82,1882,18
Muhos135,78135,78
Multia-313,06-313,06
Muonio-792,83-400,00
Mustasaari125,29125,29
Muurame362,42362,42
Mynämäki44,3944,39
Myrskylä139,11139,11
Mäntsälä205,70205,70
Mänttä-Vilppula -244,89-244,89
Mäntyharju24,5724,57
Naantali 92,6692,66
Nakkila139,43139,43
Nastola309,48309,48
Nivala121,77121,77
Nokia213,30213,30
Nousiainen40,9540,95
Nurmes303,46303,46
Nurmijärvi119,31119,31
Närpiö94,7294,72
Orimattila70,1770,17
Oripää178,41178,41
Orivesi-112,43-112,43
Oulainen135,72135,72
Oulu 125,49125,49
Outokumpu-148,57-148,57
Padasjoki124,48124,48
Paimio289,34289,34
Paltamo67,6967,69
Parainen-77,07-77,07
Parikkala-114,46-114,46
Parkano138,23138,23
Pedersören kunta55,5355,53
Pelkosenniemi-1 862,50-400,00
Pello-739,81-400,00
Perho-195,03-195,03
Pertunmaa109,07109,07
Petäjävesi319,51319,51
Pieksämäki-151,67-151,67
Pielavesi-290,29-290,29
Pietarsaari-70,80-70,80
Pihtipudas-280,85-280,85
Pirkkala291,66291,66
Polvijärvi140,79140,79
Pomarkku-40,72-40,72
Pori74,4774,47
Pornainen366,64366,64
Porvoo131,84131,84
Posio-873,15-400,00
Pudasjärvi-310,56-310,56
Pukkila278,42278,42
Punkalaidun-146,08-146,08
Puolanka-514,11-400,00
Puumala-431,84-400,00
Pyhtää76,3176,31
Pyhäjoki578,55400,00
Pyhäjärvi1,451,45
Pyhäntä-116,86-116,86
Pyhäranta146,37146,37
Pälkäne-91,49-91,49
Pöytyä 200,72200,72
Raahe153,17153,17
Raasepori-311,77-311,77
Raisio329,34329,34
Rantasalmi-327,64-327,64
Ranua-557,47-400,00
Rauma -25,85-25,85
Rautalampi-31,36-31,36
Rautavaara-313,28-313,28
Rautjärvi521,24400,00
Reisjärvi-394,76-394,76
Riihimäki-182,08-182,08
Ristijärvi-409,11-400,00
Rovaniemi34,8034,80
Ruokolahti119,52119,52
Ruovesi-726,93-400,00
Rusko 301,38301,38
Rääkkylä-310,23-310,23
Saarijärvi -75,86-75,86
Salla-957,27-400,00
Salo 42,3242,32
Sastamala-66,62-66,62
Sauvo129,26129,26
Savitaipale-96,19-96,19
Savonlinna -468,59-400,00
Savukoski-1 334,94-400,00
Seinäjoki 188,45188,45
Sievi-8,10-8,10
Siikainen-34,59-34,59
Siikajoki48,8848,88
Siikalatva-372,87-372,87
Siilinjärvi151,28151,28
Simo-113,70-113,70
Sipoo154,10154,10
Siuntio-34,27-34,27
Sodankylä-453,50-400,00
Soini-63,47-63,47
Somero215,49215,49
Sonkajärvi-237,74-237,74
Sotkamo88,3688,36
Sulkava-494,55-400,00
Suomussalmi-432,03-400,00
Suonenjoki-339,67-339,67
Sysmä341,86341,86
Säkylä-25,95-25,95
Taipalsaari483,03400,00
Taivalkoski-148,12-148,12
Taivassalo266,01266,01
Tammela467,15400,00
Tampere-215,39-215,39
Tarvasjoki253,92253,92
Tervo-340,62-340,62
Tervola77,0377,03
Teuva-214,31-214,31
Tohmajärvi-197,41-197,41
Toholampi-187,53-187,53
Toivakka143,72143,72
Tornio249,92249,92
Turku-136,74-136,74
Tuusniemi-0,81-0,81
Tuusula114,56114,56
Tyrnävä18,5618,56
Ulvila131,75131,75
Urjala-149,90-149,90
Utajärvi182,54182,54
Utsjoki-1 209,92-400,00
Uurainen422,07400,00
Uusikaarlepyy-44,28-44,28
Uusikaupunki-173,49-173,49
Vaala-118,36-118,36
Vaasa-260,97-260,97
Valkeakoski63,7063,70
Valtimo-219,84-219,84
Vantaa43,7343,73
Varkaus12,8612,86
Vehmaa-304,07-304,07
Vesanto-458,81-400,00
Vesilahti82,7282,72
Veteli-174,56-174,56
Vieremä-9,96-9,96
Vihti59,3559,35
Viitasaari-318,23-318,23
Vimpeli-74,38-74,38
Virolahti610,14400,00
Virrat123,06123,06
Vöyri35,4535,45
Ylitornio-289,46-289,46
Ylivieska178,47178,47
Ylöjärvi 212,28212,28
Ypäjä4,394,39
Ähtäri-161,63-161,63
Äänekoski98,6998,69

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Viranomaisvahvistus: Imatran ampumavälikohtauksessa kolme kuolonuhria

    2. 2

      Uutisvuodon Sipilä-vitsi hämmensi lauantai-iltana – Mitä lähetyksessä tapahtui?

    3. 3

      Patrik Laine alusti voittomaalin ja ihmetteli vastustajan pelaajia

    4. 4

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    5. 5

      Näillä uskomattomilla esityksillä Saara Aalto laittoi tuomarit jälleen polvilleen – katso näyttävät videot

    6. 6

      Saara Aallon uskomaton esitys lumosi jopa Simon Cowellin: ”Olit sensaatiomainen”

    7. 7

      Imatralla tapahtui öinen ampumavälikohtaus – Yle: Kolme ihmistä kuollut

    8. 8

      Arvostettu brittilehti povaa Saara Aallolle koko kisan voittoa – katsojat häkeltyivät huikeista esityksistä: ”Jos tämä olisi ollut finaali, olisit voittaja”

    9. 9

      Video: Patrik Laineen mieletön tahti jatkuu – maali ja upea syöttö voittomaaliin!

    10. 10

      Toimitusjohtaja oppi puhumaan ranskaa sujuvasti 17 päivässä – näin hän onnistui

    11. Näytä lisää
    1. 1

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    2. 2

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    3. 3

      New York Times kertoo 44-vuotiaan suomalaismiljonäärin uskomattoman tarinan: luksuselämää ja satojen miljoonien avioerotaistelu

    4. 4

      Vappu Pimiältä roisi paljastus MTV:lle – rinnat täysin paljaana Tanssii Tähtien Kanssa -kulisseissa: ”Mikko repi puvun auki”

    5. 5

      Saara Aallon uskomaton esitys lumosi jopa Simon Cowellin: ”Olit sensaatiomainen”

    6. 6

      Kurveistaan tunnettu matkabloggaaja vietti kolme viikkoa Suomessa – upeat kuvat villitsevät netissä: ”Mieletön paikka”

    7. 7

      Imatralla tapahtui öinen ampumavälikohtaus – Yle: Kolme ihmistä kuollut

    8. 8

      IS seurasi hetki hetkeltä: Saara Aalto onnistui semifinaalin esityksissään täydellisesti – villitsi tuomarit: ”Ansaitset olla finaalissa”

    9. 9

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    10. 10

      MTV:n teiniäiti poseerasi uhkeana uusissa kalenterikuvissa – muistatko vielä kohut? Tienasi 1,5 miljoonaa seksivideolla vuonna 2013

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Raju huhu Lewis Hamiltonista – ”Se on yksityisasia”

    2. 2

      Sorrutko sinäkin aina näihin virheisiin? 4 asiaa, jotka kannattaa jättää väliin ennen seksiä

    3. 3

      7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

    4. 4

      Raakel Lignellin raju painonpudotus ja tiukka ruokavalio johtivat pysyviin terveysongelmiin: ”Riistäytyi vähän käsistä”

    5. 5

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    6. 6

      Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

    7. 7

      Aleksi Valavuori julkaisi matkakuvan Los Angelesista: maisemaotos paljastuikin Ikean sisustustauluksi – some repesi

    8. 8

      Eija, 32, huomasi vauvansa olevan erilainen – elämä muuttui pikkuhiljaa painajaiseksi

    9. 9

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    10. 10

      Saara Aalto teki historiallisen tempun – kukaan muu brittien X Factorissa ei ole kyennyt samaan

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Viranomaisvahvistus: Imatran ampumavälikohtauksessa kolme kuolonuhria

    2. 2

      Uutisvuodon Sipilä-vitsi hämmensi lauantai-iltana – Mitä lähetyksessä tapahtui?

    3. 3

      Patrik Laine alusti voittomaalin ja ihmetteli vastustajan pelaajia

    4. 4

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    5. 5

      Näillä uskomattomilla esityksillä Saara Aalto laittoi tuomarit jälleen polvilleen – katso näyttävät videot

    6. Näytä lisää
    1. 1

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    2. 2

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    3. 3

      New York Times kertoo 44-vuotiaan suomalaismiljonäärin uskomattoman tarinan: luksuselämää ja satojen miljoonien avioerotaistelu

    4. 4

      Vappu Pimiältä roisi paljastus MTV:lle – rinnat täysin paljaana Tanssii Tähtien Kanssa -kulisseissa: ”Mikko repi puvun auki”

    5. 5

      Saara Aallon uskomaton esitys lumosi jopa Simon Cowellin: ”Olit sensaatiomainen”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Raju huhu Lewis Hamiltonista – ”Se on yksityisasia”

    2. 2

      Sorrutko sinäkin aina näihin virheisiin? 4 asiaa, jotka kannattaa jättää väliin ennen seksiä

    3. 3

      7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

    4. 4

      Raakel Lignellin raju painonpudotus ja tiukka ruokavalio johtivat pysyviin terveysongelmiin: ”Riistäytyi vähän käsistä”

    5. 5

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    6. Näytä lisää