Tuuli, Tuulia, Hilda

Kotimaa

Valikko

Kotimaa

Lapissa iloitaan, Itä-Suomessa maksetaan – katso, joudutko maksajaksi vai saajaksi sote-uudistuksessa

Hallituksen tänään julkistama esitys sote-laista tarkoittaa toisille kunnille reiluja säästöjä, toisille kustannusten merkittävää nousua.
Sosiaali- ja terveysministeriön laskelmien mukaan osassa kunnista laskennallinen asukaskohtainen maksu nousee alkuvaiheessa jopa yli 900 euroa nykyiseen kustannustasoon verrattuna. Vuodesta 2020 lähtien maksu on kuitenkin tarkoitus rajata korkeintaan 400 euroon, johon saakka maksua korotetaan porrastetusti vuosittain.

Suurimmat häviäjät ovat muun muassa itärajan tuntumassa sijaitsevat Miehikkälä ja Virolahti, jotka molemmat pulittavat vuoden 2020 jälkeen maksimimäärän eli 400 euroa. Eniten iloa esitys tuo Lappiin Pelkosenniemeen, Savukoskelle, Utsjoelle ja Enontekiöön, joissa laskennalliset nettomaksut putoavat yli tuhannella eurolla asukasta kohden, käytännössä kuitenkin 400 eurolla.

VM:n laskelman mukaan sote-uudistuksessa eniten menettävät noin 10 000–20 000 asukkaan kunnat. Vähiten kustannukset nousevat yli 100 000 asukkaan kunnissa.

Lakiesitys on aiheuttanut monissa kunnissa vastustusta, sillä sen myötä maksajiksi ovat joutumassa taloutensa tähän saakka hyvin hoitaneet kunnat.

IS kokosi listan kunnista, jotka sosiaali- ja terveysministeriön laskelmien mukaan joko voittavat tai häviävät sote-uudistuksessa. Listasta voit katsoa, joutuuko oma kuntasi maksajan vai saajan paikalle uudistuksen myötä.

Taulukko kuvaa muutosta kunkin kunnan sosiaali- ja terveyspalveluiden maksuissa eli miinusmerkkinen luku tarkoittaa aiempaa pienempiä kustannuksia asukasta kohti nykytasoon verrattuna.

Kuntalaskennallinen muutos €/asukaskäytännön muutos vuonna 2020 €/asukas
Akaa-97,00-97,00
Alajärvi 68,0868,08
Alavieska-145,93-145,93
Alavus192,70192,70
Asikkala-76,84-76,84
Askola80,8880,88
Aura167,22167,22
Enonkoski-126,31-126,31
Enontekiö-1 004,89-400,00
Espoo126,03126,03
Eura 37,0337,03
Eurajoki45,8545,85
Evijärvi-359,54-359,54
Forssa182,36182,36
Haapajärvi-194,48-194,48
Haapavesi142,13142,13
Hailuoto-840,56-400,00
Halsua-97,29-97,29
Hamina55,5055,50
Hankasalmi-97,08-97,08
Hanko-752,87-400,00
Harjavalta-85,96-85,96
Hartola-255,44-255,44
Hattula239,65239,65
Hausjärvi-1,71-1,71
Heinola256,45256,45
Heinävesi-515,12-400,00
Helsinki-241,25-241,25
Hirvensalmi217,35217,35
Hollola263,72263,72
Honkajoki-156,13-156,13
Huittinen 122,81122,81
Humppila-131,35-131,35
Hyrynsalmi-388,99-388,99
Hyvinkää22,4822,48
Hämeenkoski-90,16-90,16
Hämeenkyrö44,0344,03
Hämeenlinna -15,11-15,11
Ii173,95173,95
Iisalmi153,09153,09
Iitti13,7113,71
Ikaalinen-82,38-82,38
Ilmajoki296,96296,96
Ilomantsi-434,53-400,00
Imatra498,94400,00
Inari-555,90-400,00
Inkoo37,5137,51
Isojoki-602,22-400,00
Isokyrö192,12192,12
Jalasjärvi34,5734,57
Janakkala116,67116,67
Joensuu 193,84193,84
Jokioinen291,45291,45
Joroinen145,01145,01
Joutsa-299,73-299,73
Juankoski-437,96-400,00
Juuka-699,59-400,00
Juupajoki-321,68-321,68
Juva190,82190,82
Jyväskylä 84,9184,91
Jämijärvi-71,21-71,21
Jämsä-118,16-118,16
Järvenpää75,2275,22
Kaarina 192,47192,47
Kaavi-190,06-190,06
Kajaani133,93133,93
Kalajoki478,30400,00
Kangasala279,76279,76
Kangasniemi1,411,41
Kankaanpää3,943,94
Kannonkoski-462,61-400,00
Kannus-0,29-0,29
Karijoki125,51125,51
Karkkila-66,00-66,00
Karstula-249,16-249,16
Karvia-0,73-0,73
Kaskinen-121,65-121,65
Kauhajoki-98,90-98,90
Kauhava 117,46117,46
Kauniainen195,29195,29
Kaustinen-98,74-98,74
Keitele-216,99-216,99
Kemi106,25106,25
Kemijärvi-630,48-400,00
Keminmaa-157,58-157,58
Kemiönsaari-21,32-21,32
Kempele454,90400,00
Kerava299,01299,01
Keuruu77,5177,51
Kihniö-12,46-12,46
Kinnula-563,20-400,00
Kirkkonummi122,56122,56
Kitee-95,22-95,22
Kittilä-621,95-400,00
Kiuruvesi-19,08-19,08
Kivijärvi-825,81-400,00
Kokemäki-99,09-99,09
Kokkola -78,15-78,15
Kolari-544,66-400,00
Konnevesi-47,31-47,31
Kontiolahti447,86400,00
Korsnäs172,61172,61
Koski Tl294,97294,97
Kotka-34,80-34,80
Kouvola 19,2319,23
Kristiinankaupunki321,57321,57
Kruunupyy-284,18-284,18
Kuhmo-347,79-347,79
Kuhmoinen-9,71-9,71
Kuopio-19,12-19,12
Kuortane82,9182,91
Kurikka 12,6012,60
Kustavi-742,94-400,00
Kuusamo-116,00-116,00
Kyyjärvi-472,91-400,00
Kärkölä-299,26-299,26
Kärsämäki-145,13-145,13
Köyliö-190,91-190,91
Lahti201,37201,37
Laihia-37,39-37,39
Laitila239,63239,63
Lapinjärvi46,7446,74
Lapinlahti-38,41-38,41
Lappajärvi16,2816,28
Lappeenranta 176,16176,16
Lapua314,81314,81
Laukaa63,6063,60
Lavia-549,87-400,00
Lemi291,69291,69
Lempäälä205,98205,98
Leppävirta275,51275,51
Lestijärvi188,03188,03
Lieksa-32,35-32,35
Lieto266,88266,88
Liminka239,70239,70
Liperi16,3216,32
Lohja -64,91-64,91
Loimaa -100,34-100,34
Loppi252,46252,46
Loviisa24,6824,68
Luhanka-720,46-400,00
Lumijoki309,91309,91
Luoto143,02143,02
Luumäki324,75324,75
Luvia71,8571,85
Maalahti-225,54-225,54
Maaninka-223,31-223,31
Marttila164,79164,79
Masku 94,3794,37
Merijärvi330,88330,88
Merikarvia-24,13-24,13
Miehikkälä922,60400,00
Mikkeli82,1882,18
Muhos135,78135,78
Multia-313,06-313,06
Muonio-792,83-400,00
Mustasaari125,29125,29
Muurame362,42362,42
Mynämäki44,3944,39
Myrskylä139,11139,11
Mäntsälä205,70205,70
Mänttä-Vilppula -244,89-244,89
Mäntyharju24,5724,57
Naantali 92,6692,66
Nakkila139,43139,43
Nastola309,48309,48
Nivala121,77121,77
Nokia213,30213,30
Nousiainen40,9540,95
Nurmes303,46303,46
Nurmijärvi119,31119,31
Närpiö94,7294,72
Orimattila70,1770,17
Oripää178,41178,41
Orivesi-112,43-112,43
Oulainen135,72135,72
Oulu 125,49125,49
Outokumpu-148,57-148,57
Padasjoki124,48124,48
Paimio289,34289,34
Paltamo67,6967,69
Parainen-77,07-77,07
Parikkala-114,46-114,46
Parkano138,23138,23
Pedersören kunta55,5355,53
Pelkosenniemi-1 862,50-400,00
Pello-739,81-400,00
Perho-195,03-195,03
Pertunmaa109,07109,07
Petäjävesi319,51319,51
Pieksämäki-151,67-151,67
Pielavesi-290,29-290,29
Pietarsaari-70,80-70,80
Pihtipudas-280,85-280,85
Pirkkala291,66291,66
Polvijärvi140,79140,79
Pomarkku-40,72-40,72
Pori74,4774,47
Pornainen366,64366,64
Porvoo131,84131,84
Posio-873,15-400,00
Pudasjärvi-310,56-310,56
Pukkila278,42278,42
Punkalaidun-146,08-146,08
Puolanka-514,11-400,00
Puumala-431,84-400,00
Pyhtää76,3176,31
Pyhäjoki578,55400,00
Pyhäjärvi1,451,45
Pyhäntä-116,86-116,86
Pyhäranta146,37146,37
Pälkäne-91,49-91,49
Pöytyä 200,72200,72
Raahe153,17153,17
Raasepori-311,77-311,77
Raisio329,34329,34
Rantasalmi-327,64-327,64
Ranua-557,47-400,00
Rauma -25,85-25,85
Rautalampi-31,36-31,36
Rautavaara-313,28-313,28
Rautjärvi521,24400,00
Reisjärvi-394,76-394,76
Riihimäki-182,08-182,08
Ristijärvi-409,11-400,00
Rovaniemi34,8034,80
Ruokolahti119,52119,52
Ruovesi-726,93-400,00
Rusko 301,38301,38
Rääkkylä-310,23-310,23
Saarijärvi -75,86-75,86
Salla-957,27-400,00
Salo 42,3242,32
Sastamala-66,62-66,62
Sauvo129,26129,26
Savitaipale-96,19-96,19
Savonlinna -468,59-400,00
Savukoski-1 334,94-400,00
Seinäjoki 188,45188,45
Sievi-8,10-8,10
Siikainen-34,59-34,59
Siikajoki48,8848,88
Siikalatva-372,87-372,87
Siilinjärvi151,28151,28
Simo-113,70-113,70
Sipoo154,10154,10
Siuntio-34,27-34,27
Sodankylä-453,50-400,00
Soini-63,47-63,47
Somero215,49215,49
Sonkajärvi-237,74-237,74
Sotkamo88,3688,36
Sulkava-494,55-400,00
Suomussalmi-432,03-400,00
Suonenjoki-339,67-339,67
Sysmä341,86341,86
Säkylä-25,95-25,95
Taipalsaari483,03400,00
Taivalkoski-148,12-148,12
Taivassalo266,01266,01
Tammela467,15400,00
Tampere-215,39-215,39
Tarvasjoki253,92253,92
Tervo-340,62-340,62
Tervola77,0377,03
Teuva-214,31-214,31
Tohmajärvi-197,41-197,41
Toholampi-187,53-187,53
Toivakka143,72143,72
Tornio249,92249,92
Turku-136,74-136,74
Tuusniemi-0,81-0,81
Tuusula114,56114,56
Tyrnävä18,5618,56
Ulvila131,75131,75
Urjala-149,90-149,90
Utajärvi182,54182,54
Utsjoki-1 209,92-400,00
Uurainen422,07400,00
Uusikaarlepyy-44,28-44,28
Uusikaupunki-173,49-173,49
Vaala-118,36-118,36
Vaasa-260,97-260,97
Valkeakoski63,7063,70
Valtimo-219,84-219,84
Vantaa43,7343,73
Varkaus12,8612,86
Vehmaa-304,07-304,07
Vesanto-458,81-400,00
Vesilahti82,7282,72
Veteli-174,56-174,56
Vieremä-9,96-9,96
Vihti59,3559,35
Viitasaari-318,23-318,23
Vimpeli-74,38-74,38
Virolahti610,14400,00
Virrat123,06123,06
Vöyri35,4535,45
Ylitornio-289,46-289,46
Ylivieska178,47178,47
Ylöjärvi 212,28212,28
Ypäjä4,394,39
Ähtäri-161,63-161,63
Äänekoski98,6998,69

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Hanna Sumari sai julmaa tylytystä ulkonäöstään TTK:n jälkeen – ”Tanssii allien kanssa”

    2. 2

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    3. 3

      Patrik Laine varasti show’n Torontossa – 30 maalia täyteen

    4. 4

      Kolmen lapsen yh-äidille annettiin tv-sarjassa 30 000 euroa – törsäsi lähes kaiken neljässä viikossa hajuvesiin ja vaatteisiin: ”Olen pettynyt”

    5. 5

      Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

    6. 6

      Top 20: Kansanedustajat, jotka olivat useimmin poissa eduskunnan täysistunnoista

    7. 7

      Valmentaja hämmästelee Patrik Laineen tekoja – ”Minusta tulee fani”

    8. 8

      Suomen ilmakehässä havaittiin mystistä radioaktiivista ainetta – STUK: ”Ei pitäisi olla ilmassa”

    9. 9

      Norjan hiihtopomolta järjetön väite Johaugin dopingkäryn syystä – asiantuntijalta täystyrmäys

    10. 10

      Kommentti: Patrik Laine löi epäilijöille jauhot suuhun

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    2. 2

      Yleinen virhe wc-pöntöllä: Tästä syystä pyttyyn jää helposti ”jarrutusjäljet”

    3. 3

      Sudet tarttuivat 7-vuotiaaseen poikaan Ähtärin eläinpuistossa – vammat vakavia

    4. 4

      Huippukokin pari niksiä: Näin syntyy fantastinen makaronilaatikko

    5. 5

      Lukiolaistytön viattomasta kuvasta paljastui härski yllätys – mokasta kasvoi maailmanlaajuinen someilmiö

    6. 6

      Teinitytön murhasta epäilty vangittiin – näytti oikeussalissa keskisormea

    7. 7

      Cheyenne Järvinen avautuu vihdoin Janna Hurmerinnan ja Junon avioliiton tuhonneesta salasuhteesta – Juno kiitti kohukaunotarta jälkikäteen

    8. 8

      Kimmo, 47, heräsi yöllä karmeaan jysähdykseen – rekan lava syöksyi läpi talon seinästä: ”Ajattelin, että nyt sortuu torppa”

    9. 9

      Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

    10. 10

      WhatsAppiin tärkeä uudistus - saattaa muuttaa sen käytön täysin

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Prisman kassamyyjä sai pyörätuolimiehen itkemään Helsingissä – jonossa ollut Jatta riensi apuun: ”Olin niin kiukkuinen”

    2. 2

      MTV: Saara Aalto kärsii kiusallisesta ja kivuliaasta naistentaudista: ”Ei parannuskeinoa”

    3. 3

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    4. 4

      Stubb opetti Trumpille faktoja Ruotsista – viesti sytytti kiivaan keskustelun

    5. 5

      Tutkijat tekivät pelottavan löydön merenpohjasta 10 kilometrin syvyydestä

    6. 6

      Kanadan hurmuriministeri sai Ivanka Trumpin pasmat sekaisin – flirttaileva kuva leviää vauhdilla

    7. 7

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    8. 8

      Nokialla pahoinpidelty 17-vuotias tyttö on kuollut

    9. 9

      Donald Trumpilta outo viittaus Ruotsiin: ”Katsokaa, mitä tapahtui eilen illalla Ruotsissa – kuka olisi uskonut?”

    10. 10

      Vaikein kuva-arvoitus ikinä? 12 erikoisjoukkojen sotilasta on maastoutunut nerokkaasti tähän kuvaan – kuinka monta löydät?

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Hanna Sumari sai julmaa tylytystä ulkonäöstään TTK:n jälkeen – ”Tanssii allien kanssa”

    2. 2

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    3. 3

      Patrik Laine varasti show’n Torontossa – 30 maalia täyteen

    4. 4

      Kolmen lapsen yh-äidille annettiin tv-sarjassa 30 000 euroa – törsäsi lähes kaiken neljässä viikossa hajuvesiin ja vaatteisiin: ”Olen pettynyt”

    5. 5

      Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    2. 2

      Yleinen virhe wc-pöntöllä: Tästä syystä pyttyyn jää helposti ”jarrutusjäljet”

    3. 3

      Sudet tarttuivat 7-vuotiaaseen poikaan Ähtärin eläinpuistossa – vammat vakavia

    4. 4

      Huippukokin pari niksiä: Näin syntyy fantastinen makaronilaatikko

    5. 5

      Lukiolaistytön viattomasta kuvasta paljastui härski yllätys – mokasta kasvoi maailmanlaajuinen someilmiö

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Prisman kassamyyjä sai pyörätuolimiehen itkemään Helsingissä – jonossa ollut Jatta riensi apuun: ”Olin niin kiukkuinen”

    2. 2

      MTV: Saara Aalto kärsii kiusallisesta ja kivuliaasta naistentaudista: ”Ei parannuskeinoa”

    3. 3

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    4. 4

      Stubb opetti Trumpille faktoja Ruotsista – viesti sytytti kiivaan keskustelun

    5. 5

      Tutkijat tekivät pelottavan löydön merenpohjasta 10 kilometrin syvyydestä

    6. Näytä lisää