Anna, Anne, Anu

MM-kiekko

Valikko

MM-kiekko

Miten Leijonat suoriutui alkulohkopeleistä? Tässä kaikkien arvosanat

jääkiekon mm-kisat
IS:n jääkiekkotoimitus arvioi Suomen pelaajien esitykset.
Suomi päätti jääkiekon MM-kisojen alkulohkon ottelut maanantaina. Viimeisessä ottelussa kaatui rangaistuslaukauksien jälkeen upeasti naapurimaa Venäjä. Suomi sijoittui voiton myötä B-lohkossa toiseksi ja kohtaa puolivälierissä torstaina kisojen isäntämaa Tshekin.

IS:n toimitus arvioi pelaajien suoritukset jokaisen alkulohkon ottelun jälkeen arvosana-asteikolla 4–10. Suomen pelaajista ensimmäisenä nousee esiin upeasti maalilla pelannut Pekka Rinne, joka teki Valko-Venäjää vastaan pelatussa ottelussa modernia kiekkohistoriaa pidettyään maalinsa puhtaana historiallisen pitkään. Lisäksi hyökkääjät Jussi Jokinen, Aleksander Barkov, Joonas Kemppainen ja Joonas Donskoi ovat arvioiden mukaan pelanneet tasaisesti korkealla tasolla. Puolustajista parhaan keskiarvon on saanut Esa Lindell.

Eniten parannettavaa on hyökkääjistä Antti Pihlstömillä ja Janne Pesosella sekä puolustajista Atte Ohtamaalla. Lisäksi Juha-Pekka Hytönen pelasi alkulohkossa vain yhden ottelun ja arvosanaksi tuli 6,0.

Jokaisesta ottelusta ja koko alkulohkosta listattiin myös joukkueen keskiarvo, pohjaten pelaajien suorituksiin. Leijonien paras suoritus nähtiin Slovakiaa vastaan ja heikoin suoritus avausottelussa USA:a vastaan. Koko alkulohkon keskiarvoksi tuli lopulta 7,7.

Tässä taulukko:

Pelaaja1.5. USA3.5. DEN4.5. NOR7.5. SVN9.5. SVK11.5. BLR12.5. RUSKeski- arvo
Maalivahdit
Pekka Rinne5101010-9109,0
Juuse Saros----10--10,0
Atte Engren--------
Puolustajat
Sami Lepistö68789887,7
Juuso Hietanen67688887,3
Anssi Salmela57688877,0
Esa Lindell79999888,4
Topi Jaakola68677797,1
Atte Ohtamaa67777776,9
Tuukka Mäntylä57778887,1
Jyrki Jokipakka77788887,6
Hyökkääjät
Tuomo Ruutu68887887,6
Petri Kontiola58777877,0
Juhamatti Aaltonen68778777,1
Jussi Jokinen89999998,9
Alexander Barkov899109999,0
Joonas Donskoi8998101099,0
Antti Pihlström687677-6,8
Jarkko Immonen67-87787,2
Teemu Hartikainen7--7-887,5
Janne Pesonen67777776,9
Joonas Kemppainen881099998,9
Ossi Louhivaara787---77,3
Leo Komarov-7788887,7
Juha-Pekka Hytönen--6----6,0
Joukkueen keskiarvo6,47,97,57,98,18,08,07,7

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

    2. 2

      Europolin joulukalenterissa tänään Suomessa etsintäkuulutettu rikollinen – katso kuka kalenteriluukusta paljastuu

    3. 3

      Beverly Hills kyttä -elokuvista tuttu näyttelijä pidätettiin Dallasin lentokentällä

    4. 4

      Yhden hitin eläketurva – tässä on joululaulu, joka tuo kirjoittajilleen edelleen 590 000 euron vuosittaiset rojaltitulot

    5. 5

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    6. 6

      Simpanssinaamainen kaahari piinasi poliisia Ruotsissa

    7. 7

      Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

    8. 8

      Moni kärsii tietämättään kakkostyypin diabeteksen esiasteesta – lisää äkkikuoleman vaaraa

    9. 9

      Viestintäministeri Anne Berner, onko postin perustehtävä uhattuna? ”Postin on vastattava vahingosta”

    10. 10

      Trump valitsi työministeriksi pikaruokamoguli Andy Puzderin

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    2. 2

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    3. 3

      Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

    4. 4

      Bunkkeriin seksiorjaksi teljetty ruotsalaisnainen kirjoitti kirjan painajaisestaan – ”Yritin uskotella itselleni, ettei tämä voi olla totta”

    5. 5

      Sekava mies uhkasi vastaantulijaa Porvoossa – nyrkkeilytaustainen uhattu ei päästänyt karkuun

    6. 6

      Susanna, 33, vei Lumian huoltoon – uuteen puhelimeen alkoi ilmestyä outoja kuvia

    7. 7

      Brittimedia: Saara Aalto laulaa finaalissa kaikkien aikojen Queen-klassikon yhdessä supertähti Adam Lambertin kanssa

    8. 8

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    9. 9

      Katso, mitä tapahtui asuntolainan hinnalle – ”Pankin vaihtajia on liikkeellä”

    10. 10

      Autoilun verotus kiristyy 16 prosenttia: Tarkista kuinka paljon joudut autosi käytöstä maksamaan ensi vuonna

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    3. 3

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    4. 4

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    5. 5

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    6. 6

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    7. 7

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    8. 8

      Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

    9. 9

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    10. 10

      Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

    2. 2

      Europolin joulukalenterissa tänään Suomessa etsintäkuulutettu rikollinen – katso kuka kalenteriluukusta paljastuu

    3. 3

      Beverly Hills kyttä -elokuvista tuttu näyttelijä pidätettiin Dallasin lentokentällä

    4. 4

      Yhden hitin eläketurva – tässä on joululaulu, joka tuo kirjoittajilleen edelleen 590 000 euron vuosittaiset rojaltitulot

    5. 5

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    2. 2

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    3. 3

      Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

    4. 4

      Bunkkeriin seksiorjaksi teljetty ruotsalaisnainen kirjoitti kirjan painajaisestaan – ”Yritin uskotella itselleni, ettei tämä voi olla totta”

    5. 5

      Sekava mies uhkasi vastaantulijaa Porvoossa – nyrkkeilytaustainen uhattu ei päästänyt karkuun

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    3. 3

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    4. 4

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    5. 5

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    6. Näytä lisää