Tuija, Tuire, Vanessa

MM-kiekko

Valikko

MM-kiekko

Miten Leijonat suoriutui alkulohkopeleistä? Tässä kaikkien arvosanat

jääkiekon mm-kisat
IS:n jääkiekkotoimitus arvioi Suomen pelaajien esitykset.
Suomi päätti jääkiekon MM-kisojen alkulohkon ottelut maanantaina. Viimeisessä ottelussa kaatui rangaistuslaukauksien jälkeen upeasti naapurimaa Venäjä. Suomi sijoittui voiton myötä B-lohkossa toiseksi ja kohtaa puolivälierissä torstaina kisojen isäntämaa Tshekin.

IS:n toimitus arvioi pelaajien suoritukset jokaisen alkulohkon ottelun jälkeen arvosana-asteikolla 4–10. Suomen pelaajista ensimmäisenä nousee esiin upeasti maalilla pelannut Pekka Rinne, joka teki Valko-Venäjää vastaan pelatussa ottelussa modernia kiekkohistoriaa pidettyään maalinsa puhtaana historiallisen pitkään. Lisäksi hyökkääjät Jussi Jokinen, Aleksander Barkov, Joonas Kemppainen ja Joonas Donskoi ovat arvioiden mukaan pelanneet tasaisesti korkealla tasolla. Puolustajista parhaan keskiarvon on saanut Esa Lindell.

Eniten parannettavaa on hyökkääjistä Antti Pihlstömillä ja Janne Pesosella sekä puolustajista Atte Ohtamaalla. Lisäksi Juha-Pekka Hytönen pelasi alkulohkossa vain yhden ottelun ja arvosanaksi tuli 6,0.

Jokaisesta ottelusta ja koko alkulohkosta listattiin myös joukkueen keskiarvo, pohjaten pelaajien suorituksiin. Leijonien paras suoritus nähtiin Slovakiaa vastaan ja heikoin suoritus avausottelussa USA:a vastaan. Koko alkulohkon keskiarvoksi tuli lopulta 7,7.

Tässä taulukko:

Pelaaja1.5. USA3.5. DEN4.5. NOR7.5. SVN9.5. SVK11.5. BLR12.5. RUSKeski- arvo
Maalivahdit
Pekka Rinne5101010-9109,0
Juuse Saros----10--10,0
Atte Engren--------
Puolustajat
Sami Lepistö68789887,7
Juuso Hietanen67688887,3
Anssi Salmela57688877,0
Esa Lindell79999888,4
Topi Jaakola68677797,1
Atte Ohtamaa67777776,9
Tuukka Mäntylä57778887,1
Jyrki Jokipakka77788887,6
Hyökkääjät
Tuomo Ruutu68887887,6
Petri Kontiola58777877,0
Juhamatti Aaltonen68778777,1
Jussi Jokinen89999998,9
Alexander Barkov899109999,0
Joonas Donskoi8998101099,0
Antti Pihlström687677-6,8
Jarkko Immonen67-87787,2
Teemu Hartikainen7--7-887,5
Janne Pesonen67777776,9
Joonas Kemppainen881099998,9
Ossi Louhivaara787---77,3
Leo Komarov-7788887,7
Juha-Pekka Hytönen--6----6,0
Joukkueen keskiarvo6,47,97,57,98,18,08,07,7

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Playboyssakin poseerannut ensimmäinen somekaunotar Christine Dolce on kuollut vain 35-vuotiaana

    2. 2

      Cheekiltä odottamaton sukupaljastus suorassa lähetyksessä – ”Wikipediaan voisi lisätä”

    3. 3

      Vantaalainen Marja, 68, ihmeissään: Auton tuulilasiin ilmestyi mystinen lappu parkkifirmalta – 3 viikon takaisesta pysäköinnistä

    4. 4

      Viisuvoittaja Loreenin räväkkä esitys varasti huomion – rinta lipui ulos topista: ”Miksi naiset eivät saisi olla puolialastomana?”

    5. 5

      Valkoinen talo eväsi useilta tiedotusvälineiltä pääsyn tiedotustilaisuuteen

    6. 6

      Tarkista ja kuuntele: Mikä oli Suomen listaykkösenä, kun sinä synnyit?

    7. 7

      Mitä hotellista saa viedä mukanaan? Suomalaishotellit vastaavat – ”Kerran oli ruuvattu tv irti seinästä”

    8. 8

      Jannan raskaus päättyi kaksi vuotta sitten suunnattomaan suruun – julkaisi liikuttavan kuvan: ”Sanoin äidilleni, että vauva ei liiku”

    9. 9

      Ihmiset sekosivat Kanadan hurmuriministerin tiukoista housuista – kuvat pääministerin treenatusta takamuksesta leviävät vauhdilla

    10. 10

      Naisen salikuva sekoitti internetin – ovatko kaunottaren jalat todella nurinpäin vai huomaatko heti mistä on kyse?

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

    2. 2

      Hyvinkään poliisiasemalle saapui ahdistunut aviomies – elintasokulissin takaa alkoi paljastua karu totuus

    3. 3

      Tarkista ja kuuntele: Mikä oli Suomen listaykkösenä, kun sinä synnyit?

    4. 4

      Pariskunta ei arvannut, mihin lähti paritalon puolikkaan ostaessaan – piina vei oikeuteen seitsemän kertaa

    5. 5

      Onko tässä totuus Mäkäräisen poisjäännistä Lahden MM-kisoista? ”Kaikki, mitä Otepäässä tulkitsin Reijon olemuksesta ja puheista, viittasi siihen”

    6. 6

      ”Inhoan tätä elämää, voisinpa vain antaa lapset pois”

    7. 7

      Katri Sorsalta kuitti Anu Saagimille: ”Eestissä nainen näyttää herättyään tältä, meillä Suomessa tältä...”

    8. 8

      Cheekiltä odottamaton sukupaljastus suorassa lähetyksessä – ”Wikipediaan voisi lisätä”

    9. 9

      Hengenvaarallinen villitys leviää nuorten keskuudessa ja herättää huolta: ”Halikuva muuttuu nopeasti tragediaksi”

    10. 10

      Iso onnettomuus pysäytti Nelostien – rekat poikittain tiellä, mukana myös henkilöautoja

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    3. 3

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    4. 4

      Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

    5. 5

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    6. 6

      Stubb opetti Trumpille faktoja Ruotsista – viesti sytytti kiivaan keskustelun

    7. 7

      Yleinen virhe wc-pöntöllä: Tästä syystä pyttyyn jää helposti ”jarrutusjäljet”

    8. 8

      Anu Saagim haukkui Maria Veitolaa rumaksi suorassa lähetyksessä – Veitola harmistui studioyleisön reaktiosta: ”Yleisö nauraa ja taputtaa”

    9. 9

      Nokialla pahoinpidelty 17-vuotias tyttö on kuollut

    10. 10

      Donald Trumpilta outo viittaus Ruotsiin: ”Katsokaa, mitä tapahtui eilen illalla Ruotsissa – kuka olisi uskonut?”

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Playboyssakin poseerannut ensimmäinen somekaunotar Christine Dolce on kuollut vain 35-vuotiaana

    2. 2

      Cheekiltä odottamaton sukupaljastus suorassa lähetyksessä – ”Wikipediaan voisi lisätä”

    3. 3

      Vantaalainen Marja, 68, ihmeissään: Auton tuulilasiin ilmestyi mystinen lappu parkkifirmalta – 3 viikon takaisesta pysäköinnistä

    4. 4

      Viisuvoittaja Loreenin räväkkä esitys varasti huomion – rinta lipui ulos topista: ”Miksi naiset eivät saisi olla puolialastomana?”

    5. 5

      Valkoinen talo eväsi useilta tiedotusvälineiltä pääsyn tiedotustilaisuuteen

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

    2. 2

      Hyvinkään poliisiasemalle saapui ahdistunut aviomies – elintasokulissin takaa alkoi paljastua karu totuus

    3. 3

      Tarkista ja kuuntele: Mikä oli Suomen listaykkösenä, kun sinä synnyit?

    4. 4

      Pariskunta ei arvannut, mihin lähti paritalon puolikkaan ostaessaan – piina vei oikeuteen seitsemän kertaa

    5. 5

      Onko tässä totuus Mäkäräisen poisjäännistä Lahden MM-kisoista? ”Kaikki, mitä Otepäässä tulkitsin Reijon olemuksesta ja puheista, viittasi siihen”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Julkkiksilta sataa tukea rumaksi haukutulle Maria Veitolalle – Rakel Liekiltä tyhjentävä kommentti

    2. 2

      Kummisetä antoi 10-vuotiaalle tyttärelle lahjarahaa – Kela rokotti koko perheeltä 341,52 euroa/kk

    3. 3

      Pekka Vähäsöyrinki tunnusti Mika Myllylän haudalla, milloin dopinginkäyttö alkoi: ”Siinä hetkessä annoin periksi”

    4. 4

      Helsinkiläinen Nina, 44, avautuu isäpuolen järkyttävistä teoista: ”Äiti katseli vierestä, mutta ei koskaan puuttunut”

    5. 5

      Traaginen onnettomuus Helsingissä – työkoneen kauha osui kävelijään, nainen kuoli vammoihinsa

    6. Näytä lisää