Valikko

Suomalaisilla 800 miljoonaa ongelmajättien velkaa

Suomalaiset omistivat yhteensä 771 miljoonaa dollaria Yhdysvaltain asuntoluottojättien Fannie Maen ja Freddie Macin velkakirjoja viime vuoden kesäkuussa. Tiedot käyvät ilmi Yhdysvaltain valtiovarainministeriön uusimmista tilastoista.


Ministeriön kokoamista maakohtaisista tilastoista käy ilmi, että suomalaissijoitukset ovat kuitenkin pieniä esimerkiksi muihin pohjoismaihin verrattuna.

Yhdysvaltain puolivaltiollisten luottolaitosten, Fannie Maen, Freddie Macin sekä opintolainoja myöntävän Sallie Maen, Suomeen ostetuista velkakirjoista 208 miljoonaa dollaria on vakuudellista lainaa, joiden vakuutena on esimerkiksi arvopapereiksi paketoituja asuntolainoja.

Lähes puolet Yhdysvaltain asuntoluottokannasta omistavat tai takaavat Fannie Mae ja Freddie Mac ovat pääosin onnistuneet pysymään subprime-lainamarkkinoiden ulkopuolella. Suomalaiset kuitenkin omistavat myös 131 miljoonan dollarin edestä yksityisille yrityksille annettua vakuudellista lainaa, jotka saattavat olla osittain subprime-sidottuja.

Summat ovat huomattavan pieniä, sillä jo pelkästään suomalaisten eläkevakuutuslaitosten sijoitussalkkujen arvo on pitkälti toista sataa miljardia euroa. Fannien ja Freddien velkapapereita pidetään tällä hetkellä luotettavina ja tuottoisina sijoituksina.

Muut pohjoismaat
ahnaampia


Suomalaiset ovat sijoittaneet Yhdysvaltoihin selvästi muita pohjoismaita varovaisemmin. Yhdysvaltain valtiovarainministeriön mukaan norjalaisilla sijoittajilla on lähes kahdeksan ja ruotsalaisillakin lähes viisi miljardia dollaria Fannie Mae ja Freddie Mac -velkaa.

Ruotsalaiset ovat lisäksi hankkineet yli 15 miljardin dollarin arvosta Yhdysvaltain valtion velkapapereita, joita suomalaisilla on alle 700 miljoonan edestä.

Suurimmat Fannien ja Freddien velkojat löytyvät Aasiasta. Kiinalla on yli 376 ja Japanilla noin 228 miljardia dollaria niiden velkaa. Muita isoja velkojia ovat Luxemburgin ja Caymansaarten sekä Bermudan kaltaisten veroparatiisien sijoittajat.

Leijonanosan, eli noin kaksi kolmasosaa, suomalaisten USA-sijoituksista muodostavat osakkeet. Lähes kahdeksan miljardin dollarin osakepotista 2,7 miljardia on tavallisia osakkeita ja 5,2 miljardia rahasto-osuuksia. Osakesijoitukset ovat nelinkertaistuneet neljässä vuodessa.

Toinen merkittävä suomalaispotti, noin 18 prosenttia kaikista sijoituksista, on sidottu yritysten pitkäaikaisiin lainoihin. Pitkäaikaisten lainojen kasvu on pysynyt maltillisena.

Ulkomailla puolitoista
biljoonaa lainaa


Yhdysvaltojen asuntoluottomarkkinoiden keskeiset pelurit Fannie Mae ja Freddie Mac ovat herättäneet suurta huolta viime viikkoina. Niiden nurinkurinen pääoman ja lainanannon suhde on saanut sijoittajat epäilemään yritysten kestävyyttä.

Yhdysvallat on ilmoittanut pitävänsä yhtiöt pystyssä keinolla millä hyvänsä, sillä niitä pidetään keskeisenä koko asuntomarkkinoiden toiminnalle. Maan valtiovarainministeri Henry Paulson ilmoitti hieman yli viikko sitten, että yhtiöt pelastetaan tarvittaessa osakkeita ostamalla.

Paulson on pyrkinyt vakuuttamaan erityisesti ulkomaiset sijoittajat, jotka omistavat yhteensä viidenneksen Fannien ja Freddien 7,5 biljoonan dollarin lainoista.

Fannieta ja Freddietä valvova liittovaltion elin OFHEO kertoo, että yhtiöt joutuvat ehkä tekemään oletettua enemmän alaskirjauksia. Fannie ja Freddie olivat ostaneet markkinoille jääneitä subprime-luottoja samalla, kun kaikki muut sijoittajat halusivat niistä eroon.

Aasiassa suurimmat sijoitukset
Sijoitukset Yhdysvaltoihin, miljardia dollaria

MaaPitkä-aikaiset velatLyhytaikaiset velatOsakkeetVelat yhteensä 
 GSEUSA:n valtioYrityksetYhteensä       
Kiina376,3467,527,6870,423,028,5922,0    
Japani228,2553,2119,2900,675,8220,21 196,5    
Venäjä75,333,50,1108,938,60,2147,7    
Etelä-Korea63,042,812,1118,014,55,3137,9    
Taiwan54,943,19,4107,32,810,9121,0    
Caymansaaret52,223,4346,8422,338,4279,5740,2    
Luxemburg39,544,9340,1424,444,5234,6703,4    
Bermuda33,520,379,2133,015,190,4238,5    
Belgia33,313,8321,6368,83,124,6396,4    
Australia32,610,326,969,89,086,6165,4    
Mexico31,328,016,475,812,918,8107,4    
            
Norja7,92,83,74,85,056,5109,4    
Tanska5,85,47,21,80,231,349,8    
Ruotsi4,915,015,435,44,059,699,0    
Suomi0,70,72,23,60,57,912,1    
Lähde: U.S. Treasury


*GSE, eli Government sponsored enterprise, tarkoittaa USA:n valtion perustamia puolijulkisia luottolaitoksia, kuten Fannie Maeta ja Freddie Macia.

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Saadaanko Teslan jättitehdas Vaasaan? ”Puhumme tuhansista työpaikoista”

    2. 2

      ”Vei mahdollisuuden huippu-uraan” – entinen opiskelija vaatii Oxfordin yliopistolta miljoonakorvauksia

    3. 3

      Suomalaiset myivät tätä juuri joukolla – nyt suositellaan ostamaan

    4. 4

      Helsingin työmaita tarkastettiin – työntekijöiden tietoja puuttui yli puolelta

    5. 5

      Suomalainen elää luotolla ”luonnollisena asiana”

    6. 6

      Varo perintöloukkua – ”Voi olla järkevää jopa kieltäytyä perinnöstä”

    7. 7

      Saitko postia Sammolta? Aikaa ensi keskiviikkoon

    8. 8

      Amazon testaa kassatonta ruokakauppaa – huomaa itse, mitä hyllystä poimitaan

    9. 9

      Nokia ja Outokumpu pomppasivat päivän päätteeksi

    10. 10

      Teslan valtava akkutehdas halutaan Vaasaan

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Varo perintöloukkua – ”Voi olla järkevää jopa kieltäytyä perinnöstä”

    2. 2

      Kommentti: Eurokriisin sytytyslanka palaa – Italia sanoi ”ei”

    3. 3

      5 vinkkiä – näin siirrät omaisuutta lapsille pienellä verolla

    4. 4

      Suomalaiset myivät tätä juuri joukolla – nyt suositellaan ostamaan

    5. 5

      Teslan valtava akkutehdas halutaan Vaasaan

    6. 6

      SS: Myykö lapsesi sukkia päästäkseen luokkaretkelle? Yrityksille miljoonabisnes

    7. 7

      Terrafame-johtaja Ratia toimii myös yhtiön konsulttina – satojen tuhansien palkkiot

    8. 8

      20-vuotiaita autoja huristelee Suomen teillä paljon – tiedätkö, onko yleisin malli Golf, Astra vai Corolla?

    9. 9

      Pelko euron tuhosta voi avata Saksan rahahanat

    10. 10

      Näkökulma: Kapina jatkuu – Brexit ja Trump olivat vasta alkua

    11. Näytä lisää
    1. 1

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    2. 2

      Vakava varoitus Suomelle: ”Nämä kotitaloudet erityisen haavoittuvia”

    3. 3

      Nyt se on lopullista: koeaika menee uusiksi

    4. 4

      Varo perintöloukkua – ”Voi olla järkevää jopa kieltäytyä perinnöstä”

    5. 5

      Katso, kuulutko velkaisten riskiryhmään – tämä raja ei saisi ylittyä

    6. 6

      Ville, 33, kasvatti menestyvän bisneksen Kiinaan – kuukaudessa 8 000 pakettia elektroniikkaa Suomeen

    7. 7

      Keskiansio 160 000 euroa vuodessa – tämä ammattiryhmä vaatii lakoilla lisää

    8. 8

      Alkon kilpailutus hämmentää: 100-vuotiaan Suomen juhlalikööriksi virolainen Vana Tallinn

    9. 9

      Suomalaiset saavat liikaa palkkaa? ”Perheen elo muuttuu selviytymistaisteluksi”

    10. 10

      Kevytmaito, kahvi, meetwursti, konetiskiaine... Näin paljon arkisten tuotteiden hinnat nousivat 10 vuodessa

    11. Näytä lisää