Liha Suomessa jo Euroopan kalleinta – kallistuu yhä?

Lihalehti selvitti, mitä liha maksaa Euroopan eri maissa. Entä jos ruoan arvonlisävero olisi nolla?


Yksityisen teollisuuden Lihakeskusliiton lehti selvitti, mitä liha maksaa Euroopan eri maissa. Lehden otsikon mukaan Suomen lihakori on kallein, mutta aivan kaikissa lihalajeissa näin ei suinkaan ole. (Katso taulukko jutun lopusta.)

Vertailun kalleimmaksi paikaksi osoittautuu Lontoo, vaikka Britanniassa ruoan arvonlisävero on nolla. Vertailu on tehty 8.3.2012 valuuttakurssien mukaan.

Lontoon kanssa Helsingin edelle kiilaa München. Sen sijaan Tukholma ja Rotterdam ovat selkeästi Suomea halvemmat.

Liha kallistuu
EU:ssa 2012


Alan ammattilehden mukaan lihan hinta on suorastaan nousukiidossa. Hintoja vetää ylös EU-maiden supistuvat tarjonta ja samaan aikaan kasvava vientikysyntä. Heikko euro tukee vientiä entisestään.

Ranskassa sianruhojen kilohinta on noussut yli 1,70 euron, mikä on euroajan ennätys. Hollantilaisen Rabobankin mukaan ei ole ihme, jos markkinoilla nähdään jopa 1,75 euron hintoja.

Tähän asti sianlihan markkinoita on painanut Saksan ylituotanto ja 115 prosentin omavaraisuus. Lehti panee kuitenkin merkille, että sianlihan vienti Saksasta Etelä-Koreaan kasvoi yhdessä vuodessa 580 prosenttia. Sianlihan vienti EU-maista Venäjälle kasvoi tammi–lokakuussa 2011 lähes kuusi prosenttia.

Lihalehden mukaan sikakannat Euroopassa ovat pienentyneet. Itä-Euroopassa ne ovat suorastaan romahtaneet ja kasvatussikojen määrä laskenut 15–20 prosenttia. Lihalehden mukaan tarjontaa korkeampi kysyntä on johtamassa myös tuottajahintojen nousuun.

Kuluttajahinnat alv:n kanssa
LihalajiSuomiRuotsiEnglantiHollantiSaksa
Broilerin rintafilee14,9013,8414,306,298,99
Naudan paistijauheliha9,7310,3411,917,978,23
Porsaan ulkofilee12,9511,1411,918,997,99
Naudan sisäfilee39,9022,3942,9126,0045,90
Keittokinkku11,3017,4122,899,5015,90
Nakki luonnonsuolessa8,985,629,2912,4512,90
Yhteensä97,7680,74113,2171,2099,91
Yhteensä ilman sisäfilettä57,8658,3570,3045,2054,01
Lähde: Lihalehti 2/2012


Kuluttajahinnat ilman alv:tä
LihalajiSuomiRuotsiEnglantiHollantiSaksa
Broilerin rintafilee13,1912,3614,35,938,40
Naudan paistijauheliha8,619,2311,917,527,69
Porsaan ulkofilee11,469,9511,918,487,47
Naudan sisäfilee35,3119,9942,9124,5342,90
Keittokinkku10,0015,5422,898,9614,86
Nakki luonnonsuolessa7,955,029,2911,7512,06
Yhteensä86,5272,09113,2167,1793,38
Lähde: Lihalehti 2/2012


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      HS: Useat kaapelikanavat saattavat sittenkin pimetä tiistaiyönä

    2. 2

      Ammattilainen heivasi Stockmannin – "Kuihtuva, syvästi tappiollinen tavaratalo"

    3. 3

      Miljardöörisijoittaja: Pankit lypsävät sinulta rahaa turhaan – sijoita sen sijaan näin

    4. 4

      Kokoomus haluaa uudistaa perhevapaita – ja poistaa poliitikkoja koskevan epäkohdan

    5. 5

      Viljelijät uivat syvissä vesissä: ”Tilanne pahempi kuin 90-luvun lamassa”

    6. 6

      Asuntojen hinnoissa saattaa piillä yllätyksiä – meri voi laskea arvoa jopa -20 %

    7. 7

      Suomeen vuokrakatto 20 euroa neliöltä? Näin se vaikuttaisi tuensaajiin

    8. 8

      Frankfurtin ja Lontoon pörssien yhdistyminen uhkaa kaatua

    9. 9

      Toisissa paikoissa kikytetään, toisissa ei – näin kävi Metalliliiton työpaikoilla

    10. 10

      Miljardööri Warren Buffett tuplasi Apple-omistuksensa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Asuntojen hinnoissa saattaa piillä yllätyksiä – meri voi laskea arvoa jopa -20 %

    2. 2

      Ammattilainen heivasi Stockmannin – "Kuihtuva, syvästi tappiollinen tavaratalo"

    3. 3

      Miljardöörisijoittaja: Pankit lypsävät sinulta rahaa turhaan – sijoita sen sijaan näin

    4. 4

      Marimekon luova johtaja lopettaa

    5. 5

      Suomeen vuokrakatto 20 euroa neliöltä? Näin se vaikuttaisi tuensaajiin

    6. 6

      Toisissa paikoissa kikytetään, toisissa ei – näin kävi Metalliliiton työpaikoilla

    7. 7

      Ex-kokki Tuomaksesta tuli autojen huippumyyjä – näin hän myy auton ja vähän muutakin

    8. 8

      Nokia yllätti: 5g-verkkojen rakennus alkaa jo tänä vuonna

    9. 9

      Neljäskin uhatuista kanavista näkyy vielä tiistaiyön jälkeen

    10. 10

      HS: Useat kaapelikanavat saattavat sittenkin pimetä tiistaiyönä

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Nämä kuitit kannattaa säästää – ”Silloin kuittien on löydyttävä”

    2. 2

      Joukko tv-kanavia uhkaa pian pimentyä yli 1,5 miljoonassa kodissa

    3. 3

      Suomalaismies aikoo miljonääriksi 500 päivässä – näin hän sen tekee

    4. 4

      51 Siwaa ja Valintataloa suljetaan – tässä koko lista

    5. 5

      Näin suomalainen mies putoaa työelämästä – ”Ajatellaanko todella, että ihmiset haluavat elää tuilla?”

    6. 6

      Venäläismiljardöörin purjelaiva takavarikoitiin – jättimäinen merilelu maksoi 400 miljoonaa

    7. 7

      Metalliliitto: Työpaikalla pidettiin mustaa listaa työntekijöistä – levisi vahingossa kaikille

    8. 8

      Asuntovelallinen, korkosi laskutapa on muuttumassa – varaudu nousuun

    9. 9

      Yhä useampi menettää kotinsa – ”Ostetaan liian iso talo tai kallis asunto”

    10. 10

      Suomalaismies yritti saada 25 000 euron sairaalakuluja vakuutusyhtiöiltä – joutui mustalle listalle

    11. Näytä lisää