Nokia syöksyy – Suomi-poika tarraa kiinni

Nokian ulkomaalaisomistus on laskenut selvästi sen jälkeen, kun yhtiö hylkäsi Symbianin. Samaan aikaan Nokiasta on tullut suomalaisten kotitalouksien suosikkiosake kurssin syöksyessä.


Matkapuhelinvalmistaja Nokian ulkomaalaisomistus on vähentynyt selvästi sen jälkeen, kun yhtiö otti vuosi sitten käyttöön Windows-strategiansa.

Suomen arvopaperirekisteriä ylläpitävän Euroclearin tilastojen mukaan ulkomaalaisten ja hallintarekisterin suojissa olevien sijoittajien osuus Nokian osakkeista oli 82,8 prosenttia viime vuoden tammikuun lopussa. Alla olevasta taulukosta käy ilmi, että kuluvan vuoden maaliskuun loppuun mennessä Nokian ulkomaalaisomistusosuus oli laskenut yli viisi prosenttiyksikköä 77,2 prosenttiin.

Nokia kertoi viime vuoden helmikuussa vaihtavansa älypuhelintensa käyttöjärjestelmäksi Microsoftin kehittämän Windows Phonen yhtiön oman Symbianin tilalle.

– Ulkomaalaiset ovat menettäneet toistaiseksi uskonsa siihen, että Windows-strategia toimii. Suomalaiset ovat ostaneet sitä mukaan, kun osakkeen hinta on pudonnut ulkomaalaisten myyntien johdosta kuvitellen, että hinta lähtee vielä ylöspäin, sanoo Osakesäästäjien keskusliiton puheenjohtaja, Vaasan yliopiston rahoituksen professori Timo Rothovius.

Nokian osakkeen arvo on laskenut noin 60 prosenttia strategiamuutoksen jälkeen. Yhtiön osakkeella käytiin tänään iltapäivällä kauppaa reilulla kolmella eurolla Helsingin pörssissä.

– Isot amerikkalaiset rahastot ovat ilmeisesti tulleet siihen tulokseen, että Nokian osaketta ei kannata pitää. Olisi voinut kuvitella, että amerikkalaiset institutionaaliset sijoittajat olisivat uskoneet strategiaan, koska Microsoftin järjestelmä on amerikkalainen, Rothovius sanoo.

Suurista osakerahastoista Nokia-omistuksia ovat myyneet viime ja kuluvan vuoden aikana ainakin Fidelityn, Goldman Sachsin, American Beaconin rahastot. Isoja Nokia-potteja ovat laittaneet myyntiin myös ranskalainen Natixis, saksalaiset Deka ja Union Investment sekä hollantilainen ING. Tiedot on koonnut eri lähteistä uutistoimisto Bloomberg.

Kotitaloudet ostivat
laskevaa osaketta


Pörssisäätiön keräämien tilastojen mukaan Nokian suomalaisten kotitalousomistajien määrä on kasvanut voimakkaasti erityisesti viime vuoden aikana. Nokia nousi vuoden vaihteessa suosituimmaksi kansanosakkeeksi pitkään paikkaan hallinneen teleoperaattorin Elisan ohi.

Nokian osakkeita omisti maaliskuun lopussa lähes 217 000 suomalaista kotitaloutta.

Suomalaiset kotitaloudet ovat ostaneet Nokian osaketta laskevin kurssein. Joidenkin akateemisten tutkimusten mukaan sijoittajien kannattaisi ostaa nousevia osakkeita ja myydä laskevia, koska osakkeen trendi jatkuu ainakin jonkin ajan.

– Tulokset eivät ole kuitenkaan selkeitä. Isoja rahoja keinolla ei pysty tekemään, rahoitusprofessori Rothovius huomauttaa.

Ulkomaalaiset vähentävät, suomalaiset ostavat
Nokian ulkomaalaisomistus ja osakekurssi 31.1.2011-31.3.2012

KuukausiUlkomaisten osuus, %Kotimaisten osuus, %Osakkeen hinta kuun viimeisenä päivänä, euroa
Tammikuu 201182,817,27,82
Helmikuu 201182,417,66,28
Maaliskuu 201181,618,46,04
Huhtikuu 201180,919,16,22
Toukokuu 201181,218,84,75
Kesäkuu 201181,418,64,47
Heinäkuu 201181,218,84,06
Elokuu 201180,719,34,50
Syyskuu 201180,719,34,25
Lokakuu 201180,319,74,87
Marraskuu 201179,120,94,27
Joulukuu 201178,121,93,77
Tammikuu 201278,721,33,82
Helmikuu 201278,221,83,94
Maaliskuu.201277,222,84,08
  3,10*
*kurssi 13.4.2012 iltapäivällä
Lähde: Euroclear, Taloussanomat


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Asuntovelallinen, korkosi laskutapa on muuttumassa – varaudu nousuun

    2. 2

      Osa uhatuista tv-kanavista ei pimenekään 1,5 miljoonassa kodissa – ainakaan vielä

    3. 3

      Ruotsissa ollaan lähellä asuntokuplan puhkeamista – ”pitäisi olla jo huolissaan”

    4. 4

      Lounaan hinta muuttuu 10 minuutin välein – helsinkiläisravintola kokeilee ensimmäisenä maailmassa

    5. 5

      Uutuuskirja: Neuvostoliittolaiset halusivat ranskalaiset kankaat vaatteisiin – Koivisto esti

    6. 6

      Jarmon, 55, lähi-Siwa joutui lakkautuslistalle – ”Voi kehveli, tämä oli paras kauppa”

    7. 7

      Suomen sähköverkkoon hyökätään jatkuvasti – myös suurvallat aktiivisia

    8. 8

      Pörssiviikko päättyi miinuksella – Stockmannilla vahva nousupäivä

    9. 9

      Tulli epäilee suomalaisyritystä törkeästä talousrikoksesta – maksamattomia veroja yli kaksi miljoonaa euroa

    10. 10

      Joukko tv-kanavia uhkaa pian pimentyä yli 1,5 miljoonassa kodissa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Joukko tv-kanavia uhkaa pian pimentyä yli 1,5 miljoonassa kodissa

    2. 2

      Suomen sähköverkkoon hyökätään jatkuvasti – myös suurvallat aktiivisia

    3. 3

      51 Siwaa ja Valintataloa suljetaan – tässä koko lista

    4. 4

      Tulli paljasti postimyyntiyrityksen törkeän veropetoksen – 2 miljoonan euron mätkyt

    5. 5

      Nämä kuitit kannattaa säästää – ”Silloin kuittien on löydyttävä”

    6. 6

      Asuntovelallinen, korkosi laskutapa on muuttumassa – varaudu nousuun

    7. 7

      Eduskunta antoi Bernerille luottamuksensa

    8. 8

      Puolet Kampin kauppakeskuksesta myydään

    9. 9

      Viro aikoo korottaa olutveroa 70 % parhaaseen myyntiaikaan – Olvia jännittää

    10. 10

      Uutuuskirja: Neuvostoliittolaiset halusivat ranskalaiset kankaat vaatteisiin – Koivisto esti

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Nämä kuitit kannattaa säästää – ”Silloin kuittien on löydyttävä”

    2. 2

      Joukko tv-kanavia uhkaa pian pimentyä yli 1,5 miljoonassa kodissa

    3. 3

      Suomalaismies aikoo miljonääriksi 500 päivässä – näin hän sen tekee

    4. 4

      51 Siwaa ja Valintataloa suljetaan – tässä koko lista

    5. 5

      Näin suomalainen mies putoaa työelämästä – ”Ajatellaanko todella, että ihmiset haluavat elää tuilla?”

    6. 6

      Venäläismiljardöörin purjelaiva takavarikoitiin – jättimäinen merilelu maksoi 400 miljoonaa

    7. 7

      Metalliliitto: Työpaikalla pidettiin mustaa listaa työntekijöistä – levisi vahingossa kaikille

    8. 8

      Suomalaismies yritti saada 25 000 euron sairaalakuluja vakuutusyhtiöiltä – joutui mustalle listalle

    9. 9

      Uusi eläkemuoto houkuttelee työttömiä – hetken helpotus voi kostautua

    10. 10

      Pian voi alkaa hakea uutta eläketukea – 760 e/kk

    11. Näytä lisää