Anna, Anne, Anu

Urheilu

Valikko

Urheilu

Tulokset torstai-sunnuntai

SUNNUNTAIN 17.8. TULOKSIA:

Koripallo, naiset:

Lohko A: Australia-Venäjä 75-55 (25-37), Latvia-Etelä-Korea 68-72 (35-42), Brasilia-Valko-Venäjä 68-53 (39-26).

Lohko B: Espanja-Mali 79-47 (36-21), Tshekki-Kiina 63-79 (25-41), Uusi-Seelanti-USA 60-96 (24-50)

Yleisurheilu, 3. kilpailupäivän iltakilpailut:

Loppukilpailut:

Naiset:

100 m:
1) Shelly-Ann Fraser Jamaika 10,78, 2) Sherone Simpson Jamaika 10,98, 2) Kerron Stewart Jamaika 10,98, 4) Lauryn Williams USA 11,03, 5) Muna Lee USA 11,07, 6) Jeanette Kwakye Iso-Britannia 11,14, 7) Debbie Ferguson-McKenzie Bahama-saaret 11,19, 8) Torri Edwards USA 11,20.
3000m ej: 1) Gulnara Galkina-Samitova Venäjä 8.58,81(ME), 2) Eunice Jepkorir Kenia 9.07,41, 3) Ekaterina Volkova Venäjä 9.07,64, 4) Tatiana Petrova Venäjä 9.12,33, 5) Cristina Casandra Romania 9.16,85, 6) Ruth Bisibori Nyangau Kenia 9.17,35, 7) Zemzem Ahmed Etiopia 9.17,85, 8) Wioletta Frankiewicz Puola 9.21,76, 9) Jennifer Barringer USA 9.22,26, 10) Anna Willard USA 9.25,63,11) Elena Romagnolo Italia 9.30,04, 12) Zulema Fuentes-Pila Espanja 9.35,16, 13) Habiba Ghribi Tunisia 9.36,43, 14) Roisin McGettigan Irlanti 9.55,89.

Kolmiloikka: 1) Francoise Mbango Etone Kamerun 15,39 (OE), 2) Tatjana Lebedeva Venäjä 15,32, 3) Hrysopiyi Devetzi Kreikka 15,23, 4) Olga Rypakova Kazakstan 15,11, 5) Yargelis Savigne Kuuba 15,05, 6) Marija Sestak Slovenia 15,03, 7) Victoria Gurova Venäjä 14,77, 8) Anna Pyatykh Venäjä 14,73, 9) Olga Saladukha Ukraina 14,70, 10) Kaire Leibak Viro 14,13, 11) Tricia-Kaye Smith Jamaika 14,12, 12) Xie Limei Kiina 14,09.

Miehet:

10 000 m: 1) Kenenisa Bekele Etiopia 27.1,17, 2) Sileshi Sihine Etiopia 27.02,77, 3) Micah Kogo Kenia 27.04,11, 4) Moses Ndiema Masai Kenia 27.04,11, 5) Zersenay Tadese Eritrea 27.05,11, 6) Haile Gebrselassie Etiopia 27.06,68, 7) Martin Irungu Mathathi Kenia 27.08,25, 8) Ahmad Hassan Abdullah Qatar 27.23,75, 9) Fabiano Joseph Naasi Tansania 27.25,33, 10) Boniface Kiprop Toroitich Uganda 27.27,28,11) Selim Bayrak Turkki 27.29,33, 12) Kidane Tadesse Eritrea 27.36,11, 13) Galen Rupp USA 27.36,99, 14) Dickson Marwa Mkami Tansania 27.48,03, 15) Abdi Abdirahman USA 27.52,53, 16) Abdellah Falil Marokko 27.53,14, 17) Juan Carlos de la Ossa Espanja 27.54,20, 18) Hasan Mahboob Bahrain 27.55,14, 19) Dieudonne Disi Ruanda 27.56,74, 20) Essa Ismail Rashed Qatar 27.58,6721) Samwel Shauri Tansania 28.06,26, 22) Felix Kikwai Kibore Qatar 28.11,92, 23) Carles Castillejo Espanja 28.13,68, 24) Ayad Lamdassem Espanja 28.13,73, 25) Jorge Torres USA 28.13,93, 26) Surendra Singh Intia 28.13,97, 27) Guenther Weidlinger Itävalta 28.14,38, 28) Kensuke Takezawa Japani 28.23,28, 29) Juan Carlos Romero Meksiko 28.26,57, 30) Sergey Ivanov Venäjä 28.34,72,31) Takayuki Matsumiya Japani 28.39,77, 32) Teklemariam Medhin Eritrea 28.54,33, 33) Eric Gillis Kanada 29.08,10, 34) Rui Pedro Silva Portugali 29.09,03, 35) Alejandro Suarez Meksiko 29.24,78.

Moukarinheitto: 1) Primoz Kozmus Slovenia 82,02, 2) Vadim Devyatovskiy Valko-Venäjä 81,61, 3) Ivan Tsikhan Valko-Venäjä 81,51, 4) Krisztian Pars Unkari 80,96, 5) Koji Murofushi Japani 80,71, 6) Olli-Pekka Karjalainen Suomi 79,59, 7) Szymon Ziolkowski Puola 79,22, 8) Libor Charfreitag Slovakia 78,65, 9) Markus Esser Saksa 77,10, 10) Andras Haklits Kroatia 76,58, 11) Dilshod Nazarov Tajikistan 76,54, 12) James Steacy Kanada 75,72.

Alkukilpailut ja karsinnat:

Naiset:
100 m, välierät (erien neljä parasta loppukilpailuun):
Erä 1: 1) Shelly-Ann Frazer Jamaika 11,00, 2) Muna Lee USA 11,06, 3) Lauryn Williams USA 11,10, 4) Sherone Simpson Jamaika 11,11, 5) Chandra Sturrup Bahama-saaret 11,22, 6) Lina Grincikaite Liettua 11,50, 7) Ivet Lalova Bulgaria 11,51, 7) Vida Anim Ghana 11,51.Erä 2: 1) Kerron Stewart Jamaika 11,05, 2) Torri Edwards USA 11,18, 3) Jeanette Kwakye Iso-Britannia 11,19, 4) Debbie Ferguson-McKenzie Bahama-saaret 11,22, 5) Yuliya Nestsiarenka Valko-Venäjä 11,26, 6) Kim Gevaert Belgia 11,30, 7) Evgeniya Polyakova Venäjä 11,38, 8) Oludamola Osayomi Nigeria 11,44.
400 m, välierät (erien kaksi parasta sekä kaksi aikavertailulla jatkoon):Erä 1: 1) Christine Ohuruogu Iso-Britannia 50,14, 2) Shericka Williams Jamaika 50,28, 3) Tatiana Firova Venäjä 50,31, 4) Aliann Pompey Guyana 50,93, 5) Mary Wineberg USA 51,13, 6) Indira Terrero Kuuba 51,80, 7) Ajoke Odumosu Nigeria 52,45, 8) Gabriela Medina Meksiko 52,97Erä 2: 1) Sanya Richards USA 49,90, 2) Anastasia Kapachinskaya Venäjä 50,30, 3) Novelene Williams Jamaika 51,06, 4) Christine Amertil Bahama-saaret 51,51, 5) Joy Amechi Eze Nigeria 51,87, 6) Lee McConnell Iso-Britannia 52,11, 7) Carline Muir Kanada 52,37, 8) Racheal Nachula Zambia 52,67Erä 3: 1) Yulia Gushchina Venäjä 50,48, 2) Amantle Montsho Botswana 50,54, 3) Rosemarie Whyte Jamaika 50,63, 4) Nicola Sanders Iso-Britannia 50,71, 5) Libania Grenot Martinez Italia 50,83, 6) Folashade Abugan Nigeria 51,30, 7) DeeDee Trotter USA 51,87, 8) Nwal Eljack Sudan 54,18.
100 m aj (kaksi kustakin erästä sekä kuusi ajalla välieriin): 1. erä (-0,2 m/s): 1) Josephine Nnkiruka Onyia Espanja 12,68, 2) Susanna Kallur Ruotsi 12,68, 3) Nevin Yanit Turkki 12,94, 4) Aurelia Kollasch Puola 12,98,5) Micol Cattaneo Italia 13,13, 6) Lucie Skrobakova Tshekki 13,18, 7) Katsiaryna Paplauskaya V-Venäjä 13,39, 8) Miriam Bobkova Slovakia 13,65.2. erä (-0,1 m/s): 1) Vonnette Dixon Jamaika 12,69, 2) Priscilla Lopes-Schliep Kanada 12,75, 3) Damu Cherry USA 12,92, 4) Carolin Nytra Saksa 12,95,5) Aleksandra Antonova Venäjä 13,18, 6) Derval O Rourke Irlanti 13,22, 7) Maila Machado Brasilia 13,45, 8) Fadwa Albouza Syyria 14,24.3. erä (-0,1 m/s): 1) Deloreen Ennis-London Jamaika 12,82, 2) Sally Mclellan Australia 12,83, 3) Sarah Claxton Britannia 12,97,4) Julia Kondakova Venäjä 13,07, 5) Angela Whyte Kanada 13,11, 6) Yenima Barrizontes Kuuba 13,43, 7) Flora Rentoumi Kreikka 13,56, 8) Edit Vari Unkari 13,59.4. erä (-0,6 m/s): 1) LoLo Jones USA 12,71, 2) Anay Tejeda Kuuba 12,84, 3) Reina Okori Ranska 12,98, 4) Christina Vukicevic Norja 13,05, 5) Tatjana Dektjareva Venäjä 13,05, 6) Natalia Ivoninskaja Kazakstan 13,20, 7) Olutoyin Augustine Nigeria 13,34, 8) Jeimmy Julissa Bernardez Santos Honduras 14,29.5. erä (+0,4 m/s): 1) Bridgitte Foster-Hylton Jamaika 12,69, 2) Dawn Harper USA 12,73, 3) Anastassia Pilipenko Kazakstan 12,99, 4) Aleesha Barber Trinidad&Tobago 13,01, 5) Ievgeniia Snigur Ukraina 13,06, 6) Nadine Faustin Haiti 13,25, 7) Dedeh Erawati Indonesia 13,49.
400 m aj (erien kolme parasta sekä neljä aikavertailulla jatkoon):
Erä 1: 1) Tiffany Ross-Williams USA 55,51, 2) Irina Obedina Venäjä 55,71, 3) Satomi Kubokura Japani 55,82, 4) Shevon Stoddart Jamaika 56,52, 5) Ieva Zunda Latvia 57,43, 6) Lucimar Teodoro Brasilia 57,68.Erä 2: 1) Tasha Danvers Iso-Britannia 55,19, 2) Anastasia Ott Venäjä 55,34, 3) Nickiesha Wilson Jamaika 55,75, 4) Angela Morosanu Romania 56,07, 5) Sheena Tosta USA 56,12, 6) Nikolina Horvat Kroatia 56,65, 7) Michelle Carey Irlanti 57,99.Erä 3: 1) Melaine Walker Jamaika 54,46, 2) Anastasiya Rabchenyuk Ukraina 55,18, 3) Cvetelina Kirilova Bulgaria 55,22, 4) Queen Quedith Harrison USA 55,96, 5) Aissata Soulama Burkina Faso 56,37, 6) Carole Madeleine Kaboud Mebam Kamerun 57,81, 7) Galina Pedan Kirgisia 1.00,31.Erä 4: 1) Ekaterina Bikert Venäjä 55,15, 2) Anna Jesien Puola 55,35, 3) Zuzana Hejnova Tshekki 55,91, 4) Tatyana Azarova Kazakstan 56,88, 5) Muna Gabir Sudan 57,16, 6) Josanne Lucas Trinidad & Tobago 57,76, 7) Laia Forcadell Espanja 58,64.
Miehet:
1500 m, välierät (erien viisi parasta ja yksi aikavertailulla loppukilpailuun):
Erä 1: 1) Asbel Kipruto Kiprop Kenia 3.37,04, 2) Abdelaati Iguider Marokko 3.37,21, 3) Juan Carlos Higuero Espanja 3.37,31, 4) Christian Obrist Italia 3.37,47, 5) Belal Mansoor Ali Bahrain 3.37,60, 6) Juan Van Deventer Etelä-Afrikka 3.37,75, 7) Daham Naim Bashir Qatar 3.37,77, 8) Carsten Schlangen Saksa 3.37,94, 9) Nathan Brannen Kanada 3.39,10, 10) Mulugeta Wendimu Etiopia 3.40,16,11) Antar Zerguelaine Algeria 3.40,64, 12) Lopez Lomong USA 3.41,00.Erä 2: 1) Rashid Ramzi Bahrain 3.37,11, 2) Mehdi Baala Ranska 3.37,47, 3) Andy Baddeley Iso-Britannia 3.37,47, 4) Augustine Kiprono Choge Kenia 3.37,54, 5) Nicholas Willis Uusi Seelanti 3.37,54, 6) Bernard Lagat USA 3.37,79, 7) Deresse Mekonnen Etiopia 3.37,85, 8) Tarek Boukensa Algeria 3.39,73, 9) Kevin Sullivan Kanada 3.40,30, 10) Mohamed Moustaoui Marokko 3.40,90, 11) Arturo Casado Espanja 3.41,57, 12) Leonel Manzano USA 3.50,33.

Lentopallo, naiset:

Lohko A: Kuuba-Venezuela 3-0 (25-20, 25-20, 25-19), Puola-USA 2-3 (25-18, 21-25, 25-19, 19-25, 13-15), Kiina-Japani 3-0 (26-24, 25-16, 25-14)
Lohko B: Kazakstan-Algeria 3-1 (25-17, 25-20, 17-25, 25-16), Italia-Brasilia 0-3 (16-25, 22-25, 17-25), Venäjä-Serbia 3-0 (25-21, 25-16, 25-20)

Tennis:

Miehet, kaksinpelin loppuottelu:
Rafael Nadal Espanja (2)-Fernando Gonzalez Chile (12) 6-3, 7-6 (7-2), 6-3

Naiset, kaksinpelin loppuottelu:
Jelena Dementjeva Venäjä (5)-Dinara Safina Venäjä (6) 3-6, 7-5, 6-3.
Pronssiottelu:
Vera Zvonareva Venäjä (9)-Li Na Kiina 6-0, 7-5.

Nelinpeli:
Loppuottelu:
Serena Williams/Venus Williams USA (2)-Anabel Medina Garrigues/Virginia Ruano Pascual Espanja (4) 6-2, 6-0.
Pronssiottelu:
Yan Zi/Zheng Jie Kiina (8)-Alona Bondarenko/Kateryna Bondarenko Ukraina (6) 6-2, 6-2.

Purjehdus:

Laser, tilanne 6/11 lähdön jälkeen:

1) Paul Goodison Britannia 34 sijoituspistettä, 2) Vasilij Zbogar Slovenia 37, 3) Julio Alsogaray Argentiina 38, 4) Jean Baptiste Bernaz Ranska 38, 5) Rasmus Myrgren Ruotsi 38, 6) Gustavo Lima Portugali 39, 7) Diego Romero Italia 39, 8) Kristian Ruth Norja 42, 9) Igor Lisovenko Venäjä 44, 10) Pavlos Kontides Kypros 46, 11) Mike Leigh Kanada 48, 12) Andrew Murdoch Uusi-Seelanti 56, 13) Luka Radelic Kroatia 65, 14) Alejandro Foglia Uruguay 83, 15) Javier Hernandez Espanja 84, 16) Maciej Grabowski Puola 84, 17) Andreas Geritzer Itävalta 86, 18) Matias Del Solar Goldsmith Chile 88, 19) Andrew Campbell USA 91, 20) Kemal Muslubas Turkki 92 ... 24) Pierre Collura Suomi 101.

6. lähtö: 1) Alsogaray, 2) Deniss Karpak Viro, 3) Leigh, 4) Foglia, 5) Murdoch, 6) Lima, 7) Goodison, 8) Ruth, 9) Del Solar Goldsmith, 10) Bernaz, 11) Zbogar, 12) Kontides, 13) Myrgren, 14) Shen, 15) Romero, 16) Julie, 17) Ha, 18) Van Schaardenburg, 19) Trcka, 20) Slingsby ... 25) Collura. Hernandez, Geritzer, Campbell, Nyholm, Cheimonas, Iijima ja Bottoni hylättiin.

Laser radial, tilanne 6/11 lähdön jälkeen:

1) Gintare Volungeviciute Liettua 17 sijoituspistettä, 2) Anna Tunnicliffe USA 23, 3) Jo Aleh Uusi-Seelanti 24, 4) Xu Lijia Kiina 26, 5) Sarah Steyaert Ranska 37, 6) Evi van Acker Belgia 39, 7) Sarah Blanck Australia 40, 8) Penny Clark Britannia 45, 9) Mateja Petronijevic Kroatia 45, 10) Nathalie Brugger Sveitsi 53, 11) Cecilia Carranza Saroli Argentiina 55, 12) Lisa Ross Kanada 56, 13) Katarzyna Szotynska Puola 63, 14) Larissa Nevierov Italia 65, 15) Nufar Edelman Israel 66, 16) Karin Söderström Ruotsi 69, 17) Eftychia Mantzaraki Kreikka 70, 18) Petra Niemann Saksa 74, 19) Ciara Peelo Irlanti 75, 20) Tatiana Drozdovskaja Valko-Venäjä 78. ... 22) Tuula Tenkanen Suomi 84, 23).

6. lähtö: 1) Steyaert, 2) Xu, 3) Tunnicliffe, 4) Volungeviciute, 5) Szotynska, 6) Van Acker, 7) Niemann, 8) Mantzaraki, 9) Ross, 10) Brugger, 11) Edelman, 12) Blanck, 13) Nevierov, 14) Aleh, 15) Carranza Saroli, 16) Elias Calles, 17) Clark, 18) Söderström, 19) Petronijevic, 20) Tenkanen.

Naisten RS:X, tilanne 7/11 lähdön jälkeen:

1) Yin Jian Kiina 16 sijoituspistettä, 2) Alessandra Sensini Italia 23, 3) Jessica Crisp Australia 26, 4) Marina Alabau Espanja 28, 5) Barbara Kendall Uusi-Seelanti 32, 6) Bryony Shaw Britannia 35, 7) Olga Maslivets Ukraina 37, 8) Zofia Klepacka Puola 45, 9) Chan Wai Kei Hongkong 51, 10) Jannicke Stalström Norja 55, 11) Athena Frai Kreikka 72, 12) Faustine Merret Ranska 72, 13) Yasuko Kosuge Japani 74, 14) Maayan Davidovich Israel 74, 15) Tuuli Petäjä Suomi 76, 16) Irina Bontemps Bulgaria 76, 17) Nikola Girke Kanada 77, 18) Patricia Freitas Brasilia 82, 19) Napalai Tansai Thaimaa 100, 20) Bettina Honore Tanska 100.

6. lähtö: 1) Maslivets, 2) Klepacka, 3) Sensini, 4) Kendall, 5) Frai, 6) Shaw, 7) Freitas, 8) Crisp, 9) Honore, 10) Stalström, 11) Alabau, 12) Chan, 13) Yin, 14) Davidovich, 15) Girke, 16) Petäjä, 17) Bontemps, 18) Kosuge, 19) Merret, 20) Bazyuk.

7. lähtö: 1) Klepacka, 2) Sensini, 3) Kendall, 4) Maslivets, 5) Shaw, 6) Chan, 7) Yin, 8) Alabau, 9) Crisp, 10) Bontemps, 11) Frai, 12) Petäjä, 13) Girke, 14) Honore, 15) Stalström, 16) Davidovich, 17) Merret, 18) Kosuge, 19) Tansai, 20) Vega.

Finnjollat, lopputulokset:

1) Ben Ainslie Britannia 23 sijoituspistettä, 2) Zach Railey USA 45, 3) Guillaume Florent Ranska 58, 4) Daniel Birgmark Ruotsi 58, 5) Christopher Cook Kanada 67, 6) Jonas Högh-Christensen Tanska 70, 7) Gasper Vincec Slovenia 72, 8) Ivan Kljakovic-Gaspic Kroatia 76, 9) Rafael Trujillo Espanja 80, 10) Rafal Szukiel Puola 82. 11) Giorgio Poggi Italia 74, 12) Dan Slater Uusi-Seelanti 76, 13) Eduardo Couto Brasilia 89, 14) Pieter-Jan Postma Hollanti 93, 15) Emilios Papathanasiou Kreikka 101, 16) Anthony Nossiter Australia 101, 17) Eduard Skornjakov Venäjä 102, 18) Tapio Nirkko Suomi 102, 19) Peer Moberg Norja 107, 20) Ali Kemal Tuefekci Turkki 107.

Mitalilähtö (10 parasta, sijapisteet tuplataan): 1) Ainslie, 2) Högh-Christensen, 3) Trujillo, 4) Florent, 5) Szukiel, 6) Railey, 7) Birgmark, 8) Cook, 9) Kljakovic-Gaspic, 10) Vincec.

Tennis, naiset:

Kaksinpeli:

Loppuottelu: Jelena Dementjeva Venäjä (5)-Dinara Safina Venäjä (6) 3-6, 7-5, 6-3.

Pronssiottelu: Vera Zvonareva Venäjä (9)-Li Na Kiina 6-0, 7-5.

Nelinpeli:

Pronssiottelu: Yan Zi/Zheng Jie Kiina (8)-Alona Bondarenko/Kateryna Bondarenko Ukraina (6) 6-2, 6-2.

Soutu

A-loppukilpailut, naiset: Kevyt pariairokaksikko: 1) Hollanti 6.54,74 (Kirsten van der Kolk, Marit van Eupen), 2) Suomi 6.56,03 (Sanna Sten, Minna Nieminen), 3) Kanada 6.56,68 (Melanie Kok, Tracy Cameron), 4) Saksa 6.56,72 (Berit Annika Carow, Marie-Louise Dräger), 5) Kiina 7.01,90 (Xu Dongxiang, Yu Hua), 6) Kreikka 7.04,61 (Hrysi Biskitzi, Aleksandra Tsiavou).

Miehet: Kevyt pariairokaksikko: 1) Britannia 6.10,99 (Zac Purchase, Mark Hunter), 2) Kreikka 6.11,72 (Dimitrios Mougios, Vasileios Polymeros), 3) Tanska 6.12,45 (Mads Reinholdt Rasmussen, Rasmus Nicholai Quist Hansen), 4) Italia 6.16,15 (Marcello Miani, Elia Luini), 5) Kiina 6.16,69 (Zhang Guolin, Sun Jie), 6) Kuuba 6.19,96 (Eyder Batista, Junior Perez).

Ammunta:

Miesten pienoiskiväärin täysottelu:

Lopputulokset (alkukilpailu 3x40 ls + finaali 10 ls): 1) Qiu Jian Kiina 1 272,5 pistettä, 2) Jury Suhorukov Ukraina 1 272,4, 3) Rajmond Debevec Slovenia 1 271,7, 4) Matthew Emmons USA 1 270,3, 5) Thomas Farnik Itävalta 1 268,9, 6) Mario Knögler Itävalta 1 268,4, 7) Valerian Sauveplane Ranska 1 267,1, 8) Vebjörn Berg Norja 1 266,5.Alkukilpailu (3x40 ls, 8 parasta finaaliin): 1) Debevec 1 176 pistettä, 2) Emmons 1 175, 3) Suhorukov 1 174, 4) Qiu 1 173, 5) Berg 1 172, 6) Sauveplane 1 172, 7) Farnik 1 171, 8) Knögler 1 170, 9) Marco De Nicolo Italia 1 169, 10) Maik Eckhardt Saksa 1 169,11) Stevan Pletikosic Serbia 1 168, 12) Juha Hirvi Suomi 1 168, 13) Gagan Narang Intia 1 167, 14) Artem Hadjibekov Venäjä 1 167, 15) Han Jin-seop Etelä-Korea 1 167, 16) Toshikazu Yamashita Japani 1 167, 17) Michael Winter Saksa 1 166, 18) Sergei Kovalenko Venäjä 1 166, 19) Artur Aivazian Ukraina 1 165, 20) Nemanja Mirosavljev Serbia 1 165,21) Beat Müller Sveitsi 1 164, 22) Jason Parker USA 1 164, 23) Vaclav Haman Tshekki 1 163, 24) Jia Zhanbo Kiina 1 163, 25) Peter Sidi Unkari 1 163, 26) Sanjeev Rajput Intia 1 162, 27) Juri Jurkov Kazakstan 1 162, 28) Henri Häkkinen Suomi 1 161, 29) Vitali Bubnovitsh Valko-Venäjä 1 161, 30) Espen Berg-Knutsen Norja 1 160,

Purjehdus:

Yngling, lopputulokset (9 lähtöä):

1) Britannia (Sarah Webb/Sarah Ayton/Pippa Wilson) 24 sijoituspistettä, 2) Hollanti (Annemieke Bes/Merel Witteveen/Mandy Mulder) 31, 3) Kreikka (Sofia Bekatorou/Virginia Kravarioti/Sofia Papadopoulou) 48, 4) Saksa (Ulli Schuemann/Ute Hoepfner/Julia Bleck) 56, 5) Ranska (Anne Le Helley/Julie Gerecht/Catherine Lepesant) 56, 6) Venäjä (Jekaterina Skudina/Diana Krutskih/Natalia Ivanova) 58, 7) USA (Sally Barkow/Carrie Howe/Debbie Capozzi) 61, 8) Kiina (Song Xiaqun/Yu Yanli/Li Xiaoni) 63, 9) Norja (Siren Sundby/Lise Birgitte Fredriksen/Alexandra Köföd) 69, 10) Australia (Karyn Gojnich/Krystal Weir/Angela Farrell) 71, 11) Suomi (Silja Lehtinen/Maria Klemetz/Livia Väresmaa), 12) Etelä-Afrikka (Dominique Provoyeur/Penny Alison/Kim Rew), 13) Kanada (Jennifer Provan/Martha Henderson/Katie Abbott), 14) Espanja (Monica Azon/Sandra Azon/Graciela Pisonero), 15) Italia (Chiara Calligaris/Giulia Pignolo/Francesca Scognamillo).

Mitalilähtö (10 parasta, sijapisteet tuplataan): 1) Britannia, 2) Saksa, 3) Kreikka, 4) Hollanti, 5) Venäjä, 6) Norja, 7) Ranska, 8) Kiina, 9) USA. Australia hylättiin.

Uinti, loppukilpailut:

Miehet:

1 500 m vu: 1) Oussama Mellouli Tunisia 14.40,84, 2) Grant Hackett Australia 14.41,53, 3) Ryan Cochrane Kanada 14.42,69, 4) Juri Prilukov Venäjä 14.43,21, 5) Larsen Jensen USA 14.48,16, 6) David Davies Britannia 14.52,11, 7) Zhang Lin Kiina 14.55,20, 8) Sun Yang Kiina 15.05,12.

4x100 m skuv: 1) USA (Aaron Peirsol/Brendan Hansen/Michael Phelps/Jason Lezak) 3.29,34 (ME), 2) Australia (Hayden Stoeckel/Brenton Rickard/Andrew Lauterstein/Eamon Sullivan) 3.30,04, 3) Japani (Junichi Miyashita/Kosuke Kitajima/Takuro Fujii/Hisayoshi Sato) 3.31,18, 4) Venäjä (Arkadi Vjatshanin/Roman Sludnov/Jevgeni Korotishkin/Jevgeni Lagunov) 3.31,92, 5) Uusi-Seelanti (Daniel Bell/Glenn Snyders/Corney Swanepoel/Cam Gibson) 3.33,39, 6) Britannia (Liam Tancock/Christopher Cook/Michael Rock/Simon Burnett) 3.33,69, 7) Etelä-Afrikka (Gerhard Zandberg/Cameron van der Burgh/Lyndon Ferns/Darian Townsend) 3.33,70. Italia (Mirco di Tora/Loris Facci/Mattia Nalesso/Filippo Magnini) hylättiin.

Naiset:

50 m vu: 1) Britta Steffen Saksa 24,06, 2) Dara Torres USA 24,07, 3) Cate Campbell Australia 24,17, 4) Libby Trickett Australia 24,25, 5) Marleen Veldhuis Hollanti 24,26, 6) Kara Lynn Joyce USA 24,63, 7) Hinkelien Schreuder Hollanti 24,65, 8) Aleksandra Gerasimenja Valko-Venäjä 24,77.

4x100 m skuv: 1) Australia (Emily Seebohm/Leisel Jones/Jessicah Schipper/Lisbeth Trickett) 3.52,69 (ME), 2) USA (Natalie Coughlin/Rebecca Soni/Christine Magnuson/Dara Torres) 3.53,30, 3) Kiina (Zhao Jing/Sun Ye/Zhou Yafei/Pang Jiaying) 3.56,11, 4) Britannia (Gemma Spofforth/Kate Haywood/Jemma Lowe/Ranskasca Halsall) 3.57,50, 5) Venäjä (Anastasia Zueva/Julia Jefimova/Natalia Sutjagina/Anastasia Aksenova) 3.57,84, 6) Japani (Reiko Nakamura/Asami Kitagawa/Yuka Kato/Haruka Ueda) 3.59,54, 7) Kanada (Julia Wilkinson/Annamay Pierse/Audrey Lacroix/Erica Morningstar) 4.01,35. Ruotsi (Sarah Sjöstrom/Joline Höstman/Anna-Karin Kammerling/Josefin Lillhage) hylättiin.

Yleisurheilu:

Naisten maraton:

1) Constantina Tomescu Romania 2.26.44, 2) Catherine Ndereba Kenia 2.27.06, 3) Zhou Chunxiu Kiina 2.27.07, 4) Zhu Xiaolin Kiina 2.27.16, 5) Martha Komu Kenia 2.27.23, 6) Mara Yamauchi Britannia 2.27.29, 7) Irina Timofejeva Venäjä 2.27.31, 8) Lidia Elena Simon Romania 2.27.51, 9) Souad Ait Salem Algeria 2.28.29, 10) Salina Kosgei Kenia 2.29.28,11) Zivile Balciunaite Liettua 2.29.33, 12) Kim Kum Ok Pohjois-Korea 2.30.01, 13) Yurika Nakamura Japani 2.30.19, 14) Anna Incerti Italia 2.30.55, 15) Dire Tune Etiopia 2.31.16.

LAUANTAI

Tennis, miehet:

Kaksinpelin pronssiottelu: Novak Djokovic Serbia (3)-James Blake USA (8) 6-3, 7-6 (7-4).

Nelinpelin pronssiottelu: Bob Bryan/Mike Bryan USA (1)-Arnaud Clement/Michael Llodra Ranska 3-6, 6-3, 6-4Loppuottelu: Roger Federer/Stanislas Wawrinka Sveitsi (4)-Simon Aspelin/Thomas Johansson Ruotsi 6-3, 6-4, 6-7 (4-7), 6-3.

Tennis, naiset:

Kaksinpelin välierät: Jelena Dementjeva Venäjä (5)-Vera Zvonareva Venäjä (9) 6-3, 7-6 (7-3), Dinara Safina Venäjä (6)-Li Na Kiina 7-6 (7-3), 7-5.

Nelinpelin välierät: Serena Williams/Venus Williams USA (2)-Alona Bondarenko/Kateryna Bondarenko Ukraina (6) 4-6, 6-4, 6-1, Anabel Medina Garrigues/Virginia Ruano Pascual Espanja (4)-Yan Zi/Zheng Jie Kiina (8) 6-4, 7-6 (7-5).

Sulkapallo:

Miesten kaksinpeli:

Pronssiottelu: Jin Chen Kiina (4)-Hyunil Lee Etelä-Korea 2-1 (21-16, 12-21, 21-14).

Naisten kaksinpeli:

Loppuottelu: Ning Zhang Kiina (2)-Xinfang Xie Kiina (1) 2-1 (21-12, 10-21, 21-18).Pronssiottelu: Maria Kristin Yulianti Indonesia-Lu Lan Kiina (3) 2-1 (11-21, 21-13, 21-13).

Miesten nelinpeli:

Loppuottelu: Markis Kido/Hendra Satiawan Indonesia (1)-Yun Cai/Haifeng Fu Kiina (2) 2-1 (12-21, 21-11, 21-16).Pronssiottelu: Jaejin Lee/Jiman Hwang E-Korea-Lars Paaske/Jonas Rasmussen Tanska 13-21, 21-18, 21-17.

Sekanelinpeli:

Välierät: Nova Widianto/Liliyana Indonesia (1)-Hanbin Yu Kiina (4) 2-1 (15-21, 21-11, 23-21), Hyojung Lee/Yongdae Lee Etelä-Korea-Vita Marissa/Flandy Limpele Indonesia (3) 2-1 (21-9, 12-21, 21-17)

Yleisurheilu, 2. päivän iltakilpailut:

Naiset:

Kuulantyöntö:

1) Valerie Vili Uusi Seelanti 20,56, 2) Natallia Mikhnevich Valko-Venäjä 20,28, 3) Nadzeya Ostapchuk Valko-Venäjä 19,86, 4) Misleydis Gonzalez Kuuba 19,50, 5) Gong Lijiao Kiina 19,20, 6) Anna Omarova Venäjä 19,08, 7) Nadine Kleinert Saksa 19,01, 8) Li Meiju Kiina 19,00, 9) Olga Ivanova Venäjä 18,44, 10) Mailin Vargas Kuuba 18,28, 11) Christina Schwanitz Saksa 18,27, 12) Jillian Camarena USA 18,24, 13) Chiara Rosa Italia 18,22, 14) Li Ling Kiina 17,94, 15) Michelle Carter USA 17,74.

Seitsenottelu:

1) Nataliia Dobrynska Ukraina 6733, 2) Lyudmila Blonska Ukraina 6700, 3) Hyleas Fountain USA 6619, 4) Tatiana Chernova Venäjä 6591, 5) Kelly Sotherton Iso-Britannia 6517, 6) Jessica Zelinka Kanada 6490, 7) Anna Bogdanova Venäjä 6465, 8) Karolina Tyminska Puola 6428, 9) Lilli Schwarzkopf Saksa 6379, 10) Jolanda Keizer Hollanti 6370,...24) Niina Kelo Suomi 5911

100 m, toiset alkuerät (erien kolme parasta ja yksi aikavertailun perusteella välieriin):

Erä 1: 1) Shelly-Ann Frazer Jamaika 11,06, 2) Evgeniya Polyakova Venäjä 11,13, 3) Jeanette Kwakye Iso-Britannia 11,18, 4) Virgil Hodge Saint Kitts & Nevis 11,45, 5) LaVerne Jones Neitsytsaaret 11,55, 6) Myriam Leonie Mani Kamerun 11,65, 7) Franca Idoko Nigeria 11,66, 8) Jade Bailey Barbados 11,67.

Erä 2: 1) Sherone Simpson Jamaika 11,02, 2) Muna Lee USA 11,08, 3) Chandra Sturrup Bahamasaaret 11,16, 4) Montell Douglas Iso-Britannia 11,38, 5) Virgen Benavides Kuuba 11,40, 6) Kelly-Ann Baptiste Trinidad & Tobago 11,42, 7) Natalia Murinovich Venäjä 11,51, 8) Natalia Porgebnyak Ukraina 11,55.

Erä 3: 1) Debbie Ferguson-McKenzie Bahama-saaret 11,21, 2) Oludamola Osayomi Nigeria 11,28, 3) Vida Anim Ghana 11,32, 4) Christine Arron Ranska 11,36, 5) Daria Korczynska Puola 11,41, 6) Natalia Rusakova Venäjä 11,49, 7) Yomara Hinestroza Kolumbia 11,66, 8) Thi Huong Vu Vietnami 11,70.

Erä 4: 1) Kerron Stewart Jamaika 10,98, 2) Lauryn Williams USA 11,07, 3) Kim Gevaert Belgia 11,10, 4) Yuliya Nestsiarenka Valko-Venäjä 11,14, 5) Tahesia Harrigan Neitsytsaaret 11,36, 6) Semoy Hackett Trinidad & Tobago 11,46, 7) Guzel Khubbieva Uzbekistan 11,49, 8) Lucimar de Moura Brasilia 11,67.

Erä 5: 1) Torri Edwards USA 11,31, 2) Lina Grincikaite Liettua 11,33, 3) Ivet Lalova Bulgaria 11,40, 4) Ezinne Okparaebo Norja 11,45, 5) Barbara Pierre Haiti 11,56, 5) Anita Pistone Italia 11,56, 7) Paulette Zang-Milama Gabon 11,59, 8) Sasha Springer Trinidad & Tobago 11,71

800 m, välierät (erien kaksi parasta ja kaksi aikavertailulla loppukilpailuun): Erä 1: 1) Svetlana Klyuka Venäjä 1.58,31, 2) Maria Mutola Mosambik 1.58,61, 3) Lucia Klocova Slovakia 1.58,80, 4) Tetiana Petlyuk Ukraina 1.59,27, 5) Rosibel Garcia (Kolumbia) 1.59,38, 6) Marilyn Okoro Iso-Britannia 1.59,53, 7) Brigita Langerholc Slovenia 2.00,00, 8) Tamsyn Lewis Australia 2.01,41Erä 2: 1) Pamela Jelimo Kenia 1.57,31, 2) Hasna Benhassi Marokko 1.58,03, 3) Ekaterina Kostetskaya Venäjä 1.58,33, 4) Zulia Calatayud Kuuba 1.58,78, 5) Anna Rostkowska Puola 1.58,84, 6) Jenny Meadows Iso-Britannia 1.59,43, 7) Egle Balciunaite Liettua 2.02,59, 8) Svetlana Usovich Valko-Venäjä 2.02,79Erä 3: 1) Janeth Jepkosgei Busienei Kenia 1.57,28, 2) Yuliya Krevsun Ukraina 1.57,32 Q, 3) Tatiana Andrianova Venäjä 1.58,16, 4) Kenia Sinclair Jamaika 1.58,28, 5) Elisa Cusma Piccione Italia 1.59,52, 6) Olga Cristea Moldova 2.00,12, 7) Neisha Bernard-Thomas Grenada 2.01,84.

Miehet, 100 metriä, finaali:

1) Usain Bolt Jamaika 9,69 (ME), 2) Richard Thompson Trinidad & Tobago 9,89, 3) Walter Dix USA 9,91, 4) Churandy Martina Alankomaiden Antillit 9,93, 5) Asafa Powell Jamaika 9,95, 6) Michael Frater Jamaika 9,97, 7) Marc Burns (Trinidad & Tobago) 10,01, 8) Darvis Patton USA 10,03

Miehet, 100 m, välierät (erien neljä parasta loppukilpailuun):

Erä 1: 1) Usain Bolt Jamaika 9,85, 2) Walter Dix USA 9,95, 3) Marc Burns Trinidad & Tobago 9,97, 4) Michael Frater Jamaika 10,01, 5) Kim Collins Saint Kitts & Nevis 10,05, 6) Derrick Atkins Bahamasaaret 10,13, 7) Tyrone Edgar Iso-Britannia 10,18, 8) Samuel Francis Qatar 10,20.

Erä 2: 1) Asafa Powell Jamaika 9,91, 2) Richard Thompson Trinidad & Tobago 9,93, 3) Churandy Martina Alankomaiden Antillit 9,94, 4) Darvis Patton USA 10,03, 5) Tyson Gay USA 10,05, 6) Francis Obikwelu Portugali 10,10, 7) Naoki Tsukahara Japani 10,16, 8) Martial M Banjock Ranska 10,18.

Miehet 400 m aj, välierät (erien neljä parasta loppukilpailuun):

Erä 1: 1) Angelo Taylor USA 47,94, 2) Bershawn Jackson USA 48,02, 3) L.J. Van Zyl Etelä-Afrikka 48,57, 4) Marek Plawgo Puola 48,75, 5) Isa Phillips Jamaika 48,85, 6) Aleksandr Derevyagin Venäjä 49,23, 7) Pieter de Villiers Etelä-Afrikka 49,44, 8) Javier Culson (Puerto Rico) 49,85.
Erä 2: 1) Kerron Clement USA 48,27, 2) Danny McFarlane Jamaika 48,33, 3) Markino Buckley Jamaika 48,50, 4) Periklis Iakovakis Kreikka 48,69, 5) Alwyn Myburgh Etelä-Afrikka 49,16, 6) Jonathan Williams Belize 49,64, 7) Mahau Suguimati Brasilia 50,16, 8) Bayano Kamani Panama 50,48

Pituushyppy, karsintakilpailu (karsintaraja 815, 12 parasta loppukilpailuun):

Ryhmä A: 1) Louis Tsatoumas Kreikka 827, 2) Ibrahim Camejo Kuuba 823, 3) Greg Rutherford Britannia 816, 4) Khotso Mokoena Etelä-Afrikka 814, 5) Hussein Taher A Al Sabee Saudi Arabia 804, 6) Luis Felipe Meliz Espanja 795, 7) Gable Garenamotse Botswana 795, 8) Stephan Louw Namibia 793, 9) Yahya Berrabah Marokko 788, 9) Tommi Evilä Suomi 788,11) Salim Sdiri Ranska 781, 12) Sebastian Bayer Saksa 777, 13) Hugo Chila Ecuador 777, 14) Mauro Vinicius da Silva Brasilia 775, 15) Li Runrun Kiina 770, 16) Morten Jensen Tanska 763, 17) Marcin Starzak Puola 762, 18) Henry Dagmil Filippiinit 758, 19) Nikolay Atanasov Bulgaria 754, 20) Vladimir Malyavin Venäjä 735.

Ryhmä B: 1) Ngonidzashe Makusha Zimbabwe 814, 2. Wilfredo Martinez Kuuba 807, 2) Ndiss Kaba Badji Senegal 807, 4) Irving Jahir Aranda Saladino Panama 801, 5) Roman Novotny Tshekki 794, 6) Mohamed Al Khuwalidi Saudi Arabia 793, 7) Tyrone Smith Bermuda 791, 8) Fabrice Lapierre Australia 790, 9) Trevell Quinley USA 787, 10) Andrew Howe Italia 781,11) Brian Johnson USA 779, 12) Andrii Makarchev Ukraina 777, 13) Chris Tomlinson Britannia 770, 14) Tarik Bougtaib Marokko 769, 15) Herbert McGregor Jamaika 764, 16) Louis Tristan Peru 762, 17) Julien Fivaz Sveitsi 753, 18) Miguel Pate USA 734

Lentopallo, miehet:

Lohko A: USA-Kiina 3-0 (25-22, 25-12, 25-18), Italia-Bulgaria 3-0 (25-20, 25-21, 25-16), Venezuela-Japani myöh.
Lohko B: Venäjä-Egypti 3-0 (25-19, 25-14, 25-18), Serbia-Saksa 3-1 (25-21, 27-25, 24-26, 25-23), Brasilia-Puola 3-0 (30-28, 25-19, 25-19)

Purjehdus, laser radial, tilanne 5 lähdön jälkeen:

1) Jo Aleh Uusi-Seelanti 10, 2) Gintare Volungeviciute Liettua 13, 3) Anna Tunnicliffe USA 20, 4) Lijia Xu Kiina 24, 5) Mateja Petronijevic Kroatia 26, 6) Penny Clark Britannia 28, 7) Sarah Blanck Australia, 8) Evi van Acker Belgia 33, 9) Sarah Steyaert Ranska 36, 10) Cecilia Saroli Carranza Argentiina 40, ...21) Tuula Tenkanen Suomi 64

Purjehdus, miesten laser, tilanne 5 lähdön jälkeen:

1) Diego Romero Italia 24 pistettä, 2) Rasmus Myrgren Ruotsi 25, 3) Vasilij Zbogar Slovenia 26, 4) Paul Goodison Britannia 27, 5) Jean Baptiste Bernaz Ranska 28, 6) Igor Lisovenko 30, 7) Gustavo Lima Portugali 33, 8) Kristian Rtuh Norja 34, 9) Pavlos Kontides Kypros 34, 10) Julio Alsogaray Argentiina 37..., 22) Pierre Collura Suomi 76

Pyöräily, miehet, pisteajon loppukilpailu (160 kierrosta, 40 km):

1) Joan Llaneras Espanja Spain 60 pistettä, 2) Roger Kluge Saksa 58, 3) Chris Newton Britannia 56, 4) Cameron Meyer Australia 36, 5) Vasili Kirjenka Valko-Venäjä 34, 6) Daniel Kreutzfeldt Tanska 29, 7) Zachary Bell Kanada 27, 8) Makoto Iijima Japani 23, 9) Milan Kadlec Tshekki 22, 10) Greg Henderson Uusi-Seelanti 13,11) Rafal Ratajczyk Puola 10, 12) Iljo Keisse Belgia 8, 13) Angelo Ciccone Italia 8, 14) Volodimir Rybin Ukraina 8, 15) Kam Po Wong Hongkong 5, 16) Milton Ariel Wynants Uruguay 5, 17) Mihail Ignatjev Venäjä 4, 18) Juan Esteban Curuchet Argentiina 1, 19) Marco Arriagada Chile 1, 20) Peter Schep Hollanti 0,

Koripallo:

Miehet:

Lohko A: Venäjä-Australia 80-95 (33-49), Kroatia-Liettua ja Iran-Argentiina myöh.

Lohko B: Kreikka-Angola 102-61 (43-28), Kiina-Saksa ja Espanja-USA myöh.

Uinti:

Loppukilpailut:

Miehet:

50 m vu: 1) Cesar Cielo Filho Brasilia 21,30, 2) Amaury Leveaux Ranska 21,45, 3) Alain Bernard Ranska 21,49, 4) Ashley Callus Australia 21,62, 5) Ben Wildman-Tobriner USA 21,64, 6) Eamon Sullivan Australia 21,65, 7) Roland Schoeman Etelä-Afrikka 21,67, 8) Stefan Nystrand Ruotsi 21,72.

100 m pu: 1) Michael Phelps USA 50,58, 2) Milorad Cavic Serbia 50,59, 3) Andrew Lauterstein Australia 51,12, 4) Ian Crocker USA 51,13, 5) Jason Dunford Kenia 51,47, 6) Takuro Fujii Japani 51,50, 7) Andrij Serdinov Ukraina 51,59, 8) Ryan Pini Papua-Uusi-Guinea 51,86.

Naiset:

200 m su: 1) Kirsty Coventry Zimbabwe 2.05,24 (ME), 2) Margaret Hoelzer USA 2.06,23, 3) Reiko Nakamura Japani 2.07,13, 4) Anastasia Zueva Venäjä 2.07,88, 5) Elizabeth Beisel USA 2.08,23, 6) Elizabeth Simmonds Britannia 2.08,51, 7) Meagen Nay Australia 2.08,84, 8) Belinda Hocking Australia 2.10,12.

800 m vu: 1) Rebecca Adlington Britannia 8.14,10 (ME), 2) Alessia Filippi Italia 8.20,23, 3) Lotte Friis Tanska 8.23,03, 4) Camelia Alina Potec Romania 8.23,11, 5) Li Xuanxu Kiina 8.26,34, 6) Kylie Palmer Australia 8.26,39, 7) Jelena Sokolova Venäjä 8.29,79, 8) Cassandra Patten Britannia 8.32,35.

Välierät:

Naiset:

50 m vu (8 parasta loppukilpailuun):

Erä 1: 1) Britta Steffen Saksa 24,43, 2) Marleen Veldhuis Hollanti 24,46, 3) Libby Trickett Australia 24,47, 4) Hinkelien Schreuder Hollanti 24,52, 5) Kara Joyce USA 24,63, 6) Aleksandra Gerasimenia Valko-Venäjä 24,72, 7) Francesca Halsall Britannia 24,80, 8) Malia Metella Ranska 24,89.

Erä 2: 1) Dara Torres USA 24,27, 2) Cate Campbell Australia 24,42,3) Zhu Yingwen Kiina 24,76, 4) Jeanette Ottesen Tanska 24,86, 5) Li Zhesi Kiina 24,90, 6) Therese Alshammar Ruotsi 24,96, 7) Arlene Arismendi Venezuela 25,05, 8) Hanna-Maria Seppälä Suomi 25,19.

Yleisurheilu, 2. päivän aamukilpailut:

Loppukilpailut:

Miehet:

20 km kävely: 1) Valeri Borshin Venäjä 1.19.01, 2) Jefferson Perez Ecuador 1.19.15, 3) Jared Tallent Australia 1.19.42, 4) Wang Hao Kiina 1.19.47, 5) Ivano Brugnetti Italia 1.19.51, 6) Luke Adams Australia 1.19.57, 7) Francisco Javier Fernandez Espanja 1.20.32, 8) Rob Heffernan Irlanti 1.20.36, 9) Luis Fernando Lopez Kolumbia 1.20.59, 10) Chu Yafei Kiina 1.21.17

Naiset:

Seitsenottelu:

Kärjen tilanne 5/7 lajin jälkeen.

1) Dobrinsk 5 045 pistettä, 2) Fountain 5 029, 3) Blonska 4 913, 4) Bogdanova 4 913, 5) Sotherton 4 891, 6) Tyminska 4 830,... 33) Kelo 4 212.

Seitsenottelun pituus:

Ryhmä A: 1) Aiga Grabuste Latvia 636, 2) Jolanda Keizer Hollanti 615, 3) Julie Hollman Britannia 613, 4) Jessica Zelinka Kanada 612, 5) Györgyi Farkas Unkari 609, 6) Liu Haili Kiina 608, 7) Ida Marcussen Norja 606, 8) Sonja Kesselschläger Saksa 604, 9) Gretchen Quintana Kuuba 602, 10) Susmita Singha Roy Intia 598, 11) Argyro Strataki Kreikka 597, 12) Julia Tarasova Uzbekistan 592, 13) Rebecca Wardell Uusi-Seelanti 584, 14) Niina Kelo Suomi 576, 15) Kaie Kand Viro 575

Ryhmä B: 1) Natalia Dobrinska Ukraina 663, 2) Karolina Tyminska Puola 653, 3) Ljudmila Blonska Ukraina 648, 4) Tatjana Tshernova Venäjä 647, 5) Anna Bogdanova Venäjä 645, 6) Ganna Melnitshenko Ukraina 640, 7) Hyleas Fountain USA 638, 8) Kelly Sotherton Britannia 633, 9) Marie Collonville Ranska 621, 10) Lucimara Silva Brasilia 618,11) Jennifer Oeser Saksa 616, 12) Antoinette Nana Djimou Ida Ranska 616, 13) Kylie Wheeler Australia ja Pramila Ganapathy Gudanda Intia 611, 15) Olga Kurban Venäjä 608.

---

Perjantai

Tennis:

Kaksinpeli:

Miehet:

Välierät: Fernando Gonzalez Chile (12. sijoitettu)-James Blake USA (8) 4-6, 7-5, 11-9, Rafael Nadal Espanja (2)-Novak Djokovic Serbiea (3) 6-4, 1-6, 6-4.

Naiset:

Puolivälierä: Dinara Safina Venäjä (6)-Jelena Jankovic Serbia (2) 6-2, 5-7, 6-3

Nelinpeli:

Miehet:

Välierät: Simon Aspelin/Thomas Johansson Ruotsi-Arnaud Clement/Michael Llodra Ranska 7-6 (7-4), 4-6, 19-17, Roger Federer/Stanislas Wawrinka Sveitsi-Bob Bryan/Mike Bryan (USA) 7-6 (8-6), 6-4

Naiset:

Puolivälierät: Alona Bondarenko/Kateryna Bondarenko Ukraina-Flavia Pennetta/Francesca Schiavone Italia 6-1, 3-6, 7-5, Anabel Medina Garrigues/Virginia Ruano Pascual Espanja-Lindsay Davenport/Liezel Huber USA 5-7, 7-6 (8-6), 8-6, Serena Williams/Venus Williams USA-Elena Vesnina/Vera Zvonareva Venäjä 6-4, 6-0.

Purjehdus:

Naisten RS:X, tilanne 5 lähdön jälkeen:

1) Yin Jian Kiina 6 pistettä, 2) Jessica Crisp Australia 10, 3) Marina Alabau Espanja 15, 4) Alessandra Sensini Italia 16, 5) Bryony Shaw Britannia 24, 6) Barbara Kendall Uusi-Seelanti 25, 7) Jannicke Stalström Norja 31, 8) Olga Maslivets Ukraina 33, 9) Chan Wai Kei Hongkong 34, 10) Faustine Merret Ranska 37, 11) Yasuko Kosuge Japani 40, 12) Zofia Klepacka Puola 42, 13) Maayan Davidovich Israel 45, 14) Tuuli Petäjä Suomi 48, 15) Irina Bontemps Bulgaria 49.

5. lähtö: 1) Crisp, 2) Kendall, 3) Jian, 4) Klepacka, 5) Alabau, 6) Freitas, 7) Sensini, 8) Wai Kei, 9) Tansai, 10) Stalström, 11) Maslivets, 12) Merret, 13) Girke, 14) Davidovich, 15) Kosuge, 16) Chatzidamianou, 17) Petäjä, 18) Vega, 19) Bontemps, 20) Frai 20, 21) Bazjuk, 22) Detre, 23) Gutierrez, 24) Rios, - Shaw ja Koktenturk keskeyttivät, Sensini hylättiin.

Miesten laser, tilanne neljän lähdön jälkeen:

1) Paul Goodison Britannia 33 pistettä, 2) Rasmus Myrgren Ruotsi 33, 3) Igor Lisovenko Venäjä 37, 4) Jean Baptiste Bernaz Ranska 41, 5) Gustavo Lima Portugali 43, 6) Vasilij Zbogar Slovenia 48, 7) Kristian Ruth Norja 48, 8) Diego Romero Italia 50, 9) Julio Alsogaray Argentiina 51, 10) Pavlos Kontides Kypros 53, 11) Javier Hernandez Espanja 56, 12) Andrew Campbell USA 59, 13) Evangelos Cheimonas Kreikka 63, 14) Andreas Geritzer Itävalta 66, 15) Andrew Murdoch Uusi-Seelanti 67, 16) Mike Leigh Kanada 67, 17) Maciej Grabowski Puola 68, 18) Luka Radelic Kroatia 69, 19) Anders Nyholm Tanska 78, 20) Alejandro Foglia Uruguay 79 ... 27) Pierre Angelo Collura Suomi 94

4. lähtö: 1) Goodison, 2) Myrgren, 3) Hernandez, 4) Sheng, 5) Leigh, 6) Zbogar, 7) Foglia, 8) Lisovenko, 9) Bernaz, 10) Ruth, 11) Cheimonas, 12) Fontes, 13) Trcka 13, 14) Kontides 14, 15) Nyholm 15, 16) Maegli 16, 17) Iijima 17, 18) Grabowski, 19) Muslubas, 20) Murdoch ... 41) Collura.

Miesten 470, tilanne 7. lähdön jälkeen:

1) Malcolm Page/Nathan Wilmot Australia 22 pistettä, 2) Nicolas Charbonnier/Olivier Bausset Ranska 27, 3) Miguel Nunes/Alvaro Marinho Portugali 43, 4) Joe Glanfield/Nick Rogers Britannia 44, 5) Gabrio Zandona/Andrea Trani Italia 49, 6) Sven Coster/Kalle Coster Hollanti 50, 7) Aaron Sarmiento/Onan Barreiros Espanja 51, 8) Andreas Kosmatopoulos/Andreas Papadopoulos Kreikka 52, 9) Tetsuya Matsunaga/Taro Ueno Japani 59, 10) Javier Conte/Juan Maria De La Fuente Argentiina 59, 11) Sime Fantela/Igor Marenic Kroatia 68, 12) Stuart McNay/Graham Biehl USA 75, 13) Carl Evans/Peter Burling Uusi-Seelanti, 14) Ger Owens/Philip Lawton Irlanti 77, 15) Anton Dahlberg/Sebastian Östling Ruotsi 78, 16) Gideon Kliger/Udi Gal Israel 82, 17) Karlo Hmeljak/Mitja Nevecny Slovenia 86 18) Fabio Silva/Samuel Albrecht Brasilia 87, 19) Yuan Zhen Xu/Terence Koh Singapore 87, 20) Patryk Piasecki/Kacper Zieminski Puola 90 ... 28) Niklas Lindgren/Heikki Elomaa 135.

7. lähtö: 1) Matsunaga/Ueno, 2) Coster/Coster, 3) Charbonnier/Bausset, 4) McNay/Biehl, 5) Wilmot/Page, 6) Fantela/Marenic, 7) Conte/De La Fuente, 8) Piasecki/Zieminski, 9) Marinho/Nunes, 10) Zhen Xu/Koh, 11) Sheremetjev/Sheremetjev, 12) Desukevitsh/Logunov, 13) Barreiros/Sarmiento, 14) Lindgren/Elomaa, 15) Kliger/Gal, 16) Silva/Albrecht, 17) Dahlberg/Östling, 18) Kosmatopoulos/Papadopoulos, 19) Zandona/Trani, 20) Rogers/Glanfield.

Yngling 8/9 lähdön jälkeen (10 parasta lauantain mitalilähtöön):

1) Britannia (Sarah Webb/Sarah Ayton/Pippa Wilson) 22 sijoituspistettä, 2) Hollanti (Annemieke Bes/Merel Witteveen/Mandy Mulder) 23, 3) Kreikka (Sofia Bekatorou/Virginia Kravarioti/Sofia Papadopoulou) 42, 4) USA (Sally Barkow/Carrie Howe/Debbie Capozzi) 43, 5) Ranska (Anne Le Helley/Julie Gerecht/Catherine Lepesant) 46, 6) Venäjä (Jekaterina Skudina/Diana Krutskih/Natalia Ivanova) 46, 7) Kiina (Song Xiaqun/Yu Yanli/Li Xiaoni) 47, 8) Australia (Karyn Gojnich/Krystal Weir/Angela Farrell) 49, 9) Saksa (Ulli Schuemann/Ute Hoepfner/Julia Bleck) 52, 10) Norja (Siren Sundby/Lise Birgitte Fredriksen/Alexandra Köföd) 57, 11) Suomi (Silja Lehtinen/Maria Klemetz/Livia Väresmaa) 60

8. lähtö: 1) Hollanti, 2) Ranska, 3) Kreikka, 4) Kiina, 5) Britannia, 6) Venäjä, 7) Etelä-Afrikka, 8) Australia, 9) Espanja, 10) USA, 11) Norja, 12) Suomi, 13) Saksa, 14) Italia, 15) Kanada.

Finnjollat 8/9 lähdön jälkeen (10 parasta lauantain mitalilähtöön):

1) Ben Ainslie Britannia 21 sijoituspistettä, 2) Zach Railey USA 33, 3) Daniel Birgmark Ruotsi 44, 4) Guillaume Florent Ranska 50, 5) Chris Cook Kanada 51, 6) Gasper Vincec Slovenia 52, 7) Ivan Kljakovic-Gaspic Kroatia 58, 8) Jonas Högh-Christensen Tanska 66, 9) Rafal Szukiel Puola 72, 10) Rafa Trujillo Espanja 74, 11) Giorgio Poggi Italia 74, 12) Dan Slater Uusi-Seelanti 76, 13) Eduardo Couto Brasilia 89, 14) Pieter-Jan Postma Hollanti 93, 15) Emilios Papathanasiou Kreikka 101, 16) Anthony Nossiter Australia 101, 17) Eduard Skornjakov Venäjä 102, 18) Tapio Nirkko Suomi 102

8. lähtö 1) Trujillo, 2) Ainslie, 3) Cook, 4) Moberg, 5) Birgmark, 6) Slater, 7) Högh-Christensen, 8) Papathanasiou, 9) Poggi, 10) Vincec, 11) Zhang Peng, 12) Szukiel, 13) Kljakovic-Gaspic, 14) Skornjakov, 15) Goodbody, 16) Postma, 17) Ali Kemal, 18) Bilbao Bande, 19) Railey, 20) Nossiter, 21) Florent, 22) Nirkko.

Soutu, naiset:

Kevyt pariairokaksikko, välierät: (3 parasta A-finaaliin, 3 huonointa B-finaaliin):

Erä 1: Kirsten van der Kolk/Marit van Eupen Hollanti 7.03,87, 2) Sanna Sten/Minna Nieminen Suomi 7.03,91, 3) Berit Annika Carow/Marie-louise Draeger Saksa 7.04,95, 4) Katrin Olsen/Juliane Elander Rasmussen Tanska 7.06,31, 5) Hester Goodsell/Helen Casey Britannia 7.17,67, 6) Yaima Velazquez/Ismaray Marrero Kuuba 7.30,15.

Erä 2: 1) Melanie Kok/Tracy Cameron Kanada 7.10,70, 2) Xu Dongxiang/Yu Hua Kiina 7.11,59, 3) Chrysi Biskitzi/Alexandra Tsiavou Kreikka 7.11,99, 4) Renee Hykel/Jen Goldsack USA 7.12,15, 5) Amber Halliday/Marguerite Houston Australia 7.13,80, 6) Misaki Kumakura/Akiko Iwamoto Japani 7.16,13.

Uinti:

Loppukilpailut:

Miehet:

200 m sku: 1) Michael Phelps USA 1.54,23 (ME), 2) Laszlo Cseh Unkari 1.56,52, 3) Ryan Lochte USA 1.56,53, 4) Thiago Pereira Brasilia 1.58,14, 5) Ken Takakuwa Japani 1.58,22, 6) James Goddard Britannia 1.59,24, 7) Keith Beavers Kanada 1.59,43, 8) Liam Tancock Britannia 2.00,76.200 m su: 1) Ryan Lochte USA 1,53,94 (ME), 2) Aaron Peirsol USA 1,54,33, 3) Arkadi Vjatshanin Venäjä 1,54,93, 4) Markus Rogan Itävalta 1,55,49, 5) Ryosuke Irie Japani 1,55,72, 6) Hayden Stoeckel Australia 1,56,39, 7) Razvan Florea Ionut Romania 1,56,52, 8) Gregor Tait Iso-Britannia 1,57,00.

Naiset:

100 m vu: 1) Britta Steffen Saksa 53,12, 2) Libby Trickett Australia 53,16, 3) Natalie Coughlin USA 53,39, 4) Hanna-Maria Seppälä Suomi 53,97, 5) Jeanette Ottesen Tanska 54,06, 6) Zhu Yingwen Kiina ja Marleen Veldhuis Hollanti 54,21, 8) Francesca Halsall Britannia 54,29.

200 m ru: 1) Rebecca Soni USA 2.20,22 (ME), 2) Leisel Jones Australia 2.22,05, 3) Sara Nordenstam Norja 2.23,02, 4) Mirna Jukic Itävalta 2.23,24, 5) Julia Jefimova Venäjä 2.23,76, 6) Annamay Pierse Kanada 2.23,77, 7) Rie Kanetou Japani 2.25,14, 8) Megumi Taneda Japani 2.25,23.

Välierät (kahdeksan parasta finaaliin):

Miehet:

50 m vu:Erä 1: 1) Cesar Cielo Filho Brasilia 21,34, 2) Stefan Nystrand Ruotsi 21,71, 3) Eamon Sullivan Australia 21,75,4) Krisztian Takacs Unkari 21,84, 5) Duje Draganja Kroatia 21,85, 6) George Bovell III Trinidad ja Tobago 21,86, 7) Gideon Louw Etelä-Afrikka 21,97, 8) Rafed Ziad El-Masri Saksa 22,09.Erä 2: 1) Alain Bernard Ranska 21,54, 2) Ashley Callus Australia 21,68, 3) Roland Schoeman Etelä-Afrikka 21,74, 4) Amaury Leveaux Ranska ja Ben Wildman-Tobriner USA 21,76,6) Garrett Weber-Gale USA 22,08, 7) Bartosz Kizierowski Puola 22,12, 8) Nicholas Santos Brasilia 22,15.100 m pu:Erä 1: 1) Michael Phelps USA 50,97, 2) Andrew Lauterstein Australia 51,27, 3) Jason Dunford Kenia 51,33, 4) Ryan Pini Papua-Uusi-Guinea 51,62,5) Shi Feng Kiina 51,68, 6) Albert Altes Subirats Venezuela 51,82, 7) Sergij Breus Ukraina 52,05, 8) Kaio Almeida Brasilia 52,32.Erä 2: 1) Milorad Cavic Serbia 50,92, 2) Ian Crocker USA 51,27, 3) Andrij Serdinov Ukraina 51,41, 4) Takuro Fujii Japani 51,59,5) Peter Mankoc Slovenia 51,80, 6) Corney Swanepoel Uusi-Seelanti 52,01, 7) Lyndon Ferns Etelä-Afrikka 52,18, 8) Frederick Bousquet Ranska 52,94.

Naiset:

200 m su:Erä 1: 1) Elizabeth Beisel USA 2.07,90, 2) Reiko Nakamura Japani 2.08,21, 3) Elizabeth Simmonds Britannia 2.08,96,4) Gemma Spofforth Britannia 2.09,19, 5) Zhao Jin Kiina 2.09,59, 6) Melissa Ingram Uusi-Seelanti 2.09,70, 7) Hanae Ito Japani 2.09,86, 8) Laure Manaudou Ranska 2.12,04.Erä 2: 1) Kirsty Coventry Zimbabwe 2.07,76, 2) Meagen Nay Australia 2.08,09, 3) Margaret Hoelzer USA 2.08,25, 4) Belinda Hocking Australia 2.08,80, 5) Anastasia Zueva Venäjä 2.09,07,6) Alexianne Castel Ranska 2.10,04, 7) Stanislava Komarova Venäjä 2.10,50, 8) Anja Carman Slovenia 2.12,46.

Yleisurheilu, 1, päivän aamukilpailut:

Loppukilpailut:

Naiset:

Seitsenottelu:

100 m aj:Erä 1: 1) Laurien Hoos Hollanti 13,52, 2) Liu Haili Kiina 13,56, 3) Karolina Tyminska Puola 13,62, 4) Jagadeeshppa Shobha Javur Intia 13,62, 5) Kylie Wheeler Australia 13,68, 6) Gretchen Quintana Kuuba 13,77, 7) Linda Zublin Sveitsi 13,90, 8) Pramila Ganapathy Gudanda Intia 13,97, 9) Sushmita Singha Roy Intia 14,11.Erä 2: 1) Natalia Dobrinska Ukraina 13,44, 2) Jolanda Keizer Hollanti 13,90, 3) Wassana Winatho Thaimaa 13,93, 4) Argyiro Strataki Kreikka 14,05, 5) Julie Hollman Britannia 14,43, 6) Kaie Kand Viro 14,47, 7) Gyorgyi Farkas Unkari 14,66, 8) Jana Maksimava Valko-Venäjä 14,71. Irina Naumenko Kazakstan keskeytti.Erä 3: 1) Aiga Grabuste Latvia 13,78, 2) Niina Kelo Suomi 13,95, 3) Julia Tarasova Uzbekistan 14,03, 4) Ida Marcussen Norja 14,07, 5) Rebecca Wardell Uusi-Seelanti 14,07, 6) Viktorija Zemaitite Liettua 14,44, 7) Austra Skujyte Liettua 14,46.Erä 4: 1) Ljudmila Blonska Ukraina 13,31, 2) Sonja Kesselschlager Saksa 13,50, 3) Lucimara Silva Brasilia 13,55, 4) Marie Collonville Ranska 13,57, 5) Jennifer Öser Saksa 13,57, 6) Tatjana Tshernova Venäjä 13,65, 7) Lilli Schwarzkopf Saksa 13,73, 8) Kamila Chudzik Puola 13,79, 9) Antoinette Nana Djimou Ida Ranska 13,85.Erä 5: 1) Hyleas Fountain USA 12,78, 2) Jessica Zelinka Kanada 12,97, 3) Anna Bogdanova Venäjä 13,09, 4) Kelly Sotherton Britannia 13,18, 5) Jackie Johnson USA 13,22, 6) Ganna Melnitshenko Ukraina 13,52, 7) Olga Kurban Venäjä 13,77, 8) Denisa Scerbova Tshekki 13,88, 9) Diana Pickler USA 14,28.

Kärjen tilanne 1/7 lajin jälkeen: 1) Fountain 1 158 pistettä, 2) Zelinka 1 129, 3) Bogdanova 1 111, 4) Sotherton 1 097, 5) Johnson 1 091, 6) Blonska 1 078,... 29) Kelo 985.

Alkukilpailut ja karsinnat:

Miehet:

100 m, 1. alkuerät (3 parasta joka erästä ja 10 aikojen perusteella jatkoon):Erä 1 (-0,2 m/s): 1) Usain Bolt Jamaika 10,20, 2) Daniel Bailey Antigua ja Barbuda 10,24, 3) Vicente Lima Brasilia 10,26, 4) Jenris Vizcaino Kuuba 10,28,5) Fabio Cerutti Italia 10,49, 6) Jurgen Themen Surinam 10,61, 7) Moses Kamut Vanuatu 10,81, 8) Francis Manioru Solomonsaaret 11,09.Erä 2 (0,0 m/s): 1) Asafa Powell Jamaika 10,16, 2) Kim Collins St. Kitts ja Nevis 10,17, 3) Craig Pickering Britannia 10,21, 4) Daniel Grueso Kolumbia 10,35, 5) Dariusz Kuc Puola 10,44,6) Beranger Bosse Keski-Afrikan tasavalta 10,51, 7) Aisea Tohi Tonga 11,17, 8) Roman Cress Marshallsaaret 11,18.Erä 3 (0,0 m/s): 1) Richard Thompson Trinidad ja Tobago 10,24, 2) Martial Mbanjock Ranska 10,26, 3) Simone Collio Italia 10,32, 4) Aziz Zakari Ghana 10,34, 5) Andrew Hinds Barbados 10,35,6) Suryo Agung Wibowo Indonesia 10,46, 7) Jared Lewis St. Vincent ja Grenadiinit 11,00, 8) Rabangaki Nawai Kiribati 11,29.Erä 4 (+0,2 m/s): 1) Michael Frater Jamaika 10,15, 2) Pierre Browne Kanada 10,22, 3) Darrel Brown Trinidad ja Tobago 10,22, 4) Nobuharu Asahara Japani 10,25,5) Holder da Silva Guinea-Bissau 10,58, 6) Idrissa Sanou Burkina Faso 10,63, 7) Ghyd-Kermeliss-Holly Olonghot Kongo 11,01, 8) Masoud Azizi Afghanistan 11,45.Erä 5 (+0,7 m/s): 1) Tyson Gay USA 10,22, 2) Olusoji Fasuba Nigeria 10,29, 3) Jose Carlos Moreira Brasilia 10,29, 4) Angel David Rodriguez Espanja 10,34,5) Lukas Milo Tshekki 10,52, 6) Mhadjou Youssouf Komorit 10,62, 7) Danny D'Souza Seychellit 11,00, 8) Savannah Sanitoa Amerikan Samoa 12,60.Erä 6 (+0,9 m/s): 1) Tyrone Edgar Britannia 10,13, 2) Darvis Patton USA 10,25, 3) Ronald Pognon Ranska 10,26, 4) Hu Kai Kiina 10,39,5) Abdullah Al Sooli Oman 10,53, 6) Desislav Gunev Bulgaria 10,66, 7) Ali Shareef Malediivit 11,11, 8) Souksavanh Tonsacktheva Laos 11,51.Erä 7 (-1,4 m/s): 1) Francis Obikwelu Portugali 10,25, 2) Obinna Metu Nigeria 10,34, 3) Walter Dix USA 10,35, 4) Anson Henry Kanada 10,37,5) Dmitro Glustshenko Ukraina 10,57, 6) Calvin Kang Singapore 10,73, 7) Jesse Tamangrow Palau 11,38, 8) Reginaldo Michandong Päiväntasaajan Guinea 11,61.Erä 8 (-0,1 m/s): 1) Derrick Atkins Bahamasaaret 10,28, 2) Andrei Jepishin Venäjä 10,34, 3) Jaysuma Saidy Ndure Norja 10,37,4) Uchenna Emedolu Nigeria 10,46, 5) Suwaibou Sanneh Gambia 10,52, 6) Sandro Viana Brasilia 10,60, 7) Lai Chun Ho Hongkong) 10,63, 8) Abu Abdullah Mohammed Bangladesh 11,07.Erä 9 (-1,7 m/s): 1) Samuel Francis Qatar 10,40, 2) Marc Burns Trinidad ja Tobago 10,46, 3) Matic Osovnikar Slovenia 10,46,4) Rolando Palacios Honduras 10,49, 5) Ruslan Abbasov Azerbaidzhan 10,58, 6) Sebastien Gattuso Monaco 10,70, 7) Jack Howard Mikronesia 11,03, 8) Gordon Heather Cooksaaret 11,41.Erä 10 (-1,3 m/s): 1) Churandy Martina Hollannin Antillit 10,35, 2) Naoki Tsukahara Japani 10,39, 3) Simeon Williamson Iso-Britannia 10,42, 4) Tobias Benjamin Unger Saksa 10,46,5) Franklin Nazareno Ecuador 10,60, 6) Wilfried Bingangoye Gabon 10,87, 7) Moumi Sebergue Tshad 11,14, 8) Okilani Tinilau Tuvalu 11,48.

Kuula (karsintaraja 20,40, 12 parast loppukilpailuun):

Lohko A:1) Tomasz Majewski Puola 21,04, 2) Christian Cantwell USA 20,48, 3) Dylan Armstrong Kanada 20,43, 4) Reese Hoffa USA 20,41, 5) Pavel Sofin Venäjä 20,29, 6) Juri Bialou Valko-Venäjä 20,12,7) Andrij Semenov Ukraina 20,01, 8) Hamza Alic Bosnia-Hertsegovina 19,87, 8) Anton Ljuboslavski Venäjä 19,87, 10) Scott Martin Australia 19,75, 11) Joachim Olsen Tanska 19,74, 12) Carlos Veliz Kuuba 19,58, 13) Maris Urtans Latvia 19,57, 14) Milan Haborak Slovakia 19,32, 15) German Lauro Argentiina 19,07, 16) Asmir Kolasinac Serbia 19,01, 17) Lajos Imre Kürthy Unkari 18,74, 18) Michail Stamatogiannis Kreikka 18,45, 19) Marco Verni Chile 17,96. Robert Häggblom Suomi ja Georgi Ivanov Bulgaria ei tulosta. Ralf Bartels Saksa ei osallistunut.

Lohko B: 1) Adam Nelson USA 20,56, 2) Andrei Mihnevitsh Valko-Venäjä 20,48, 3) Pavel Lizhin Valko-Venäjä 20,36, 4) Juri Bilonog Ukraina 20,16, 5) Rutger Smith Hollanti 20,13, 6) Ivan Jushkov Venäjä 20,02,7) Peter Sack Saksa 20,01, 8) Dorian Scott Jamaika 19,94, 9) Justin Anlezark Australia 19,91, 10) Manuel Martinez Espanja ja Miran Vodovnik Slovenia 19,81, 12) Yves Niare Ranska 19,73, 13) Taavi Peetre Viro 19,57, 14) Sultan Abdulmajeed E Alhebshi Saudi-Arabia 19,51, 15) Petr Stehlik Tshekki 19,41, 16) Nedzad Mulabegovic Kroatia 19,35, 17) Reinaldo Proenza Kuuba 19,20, 18) Ivan Emilianov Moldova 18,64, 19) Yasser Ibrahim Farag Egypti 18,42, 20) Marco Fortes Portugali 18,05, 21) Chang Ming Huang Taiwan 17,43. Amin Nikfar Iran ja Alexis Paumier Kuuba ei tulosta.

Naiset:

800 m, alkuerät (3 parasta joka erästä ja 6 aikojen perusteella jatkoon):

Erä 1: 1) Svetlana Kljuka Venäjä 2.01,67, 2) Rosibel Garcia Kolumbia 2.01,98, 3) Anna Rostkowska Puola 2.02,11,4) Jemma Simpson Britannia 2.02,16, 5) Agnes Samaria Namibia 2.02,18, 6) Madeleine Pape Australia 2.03,09, 7) Baraah Awadallah Jordania 2.18,41.Erä 2: 1) Julia Krevsun Ukraina 2.00,21, 2) Tatjana Andrianova Venäjä 2.00,31, 3) Jennifer Meadows Britannia 2.00,33, 4) Sviatlana Usovitsh Valko-Venäjä 2.00,42,5) Marian Burnett Guyana 2.02,02, 6) Alice Schmidt USA 2.02,33, 7) Haley Nicole Nemra Marshallsaaret 2.18,83.Erä 3: 1) Pamela Jelimo Kenia 2.03,18, 2) Kenia Sinclair Jamaika 2.03,76, 3) Elodie Guegan Ranska 2.03,85,4) Merve Aydin Turkki 2.04,75, 5) Annabelle Lascar Mauritius 2.06,11, 6) Vanja Perisic Kroatia 2.06,82, 7) Marcela Britos Uruguay 2.08,98.Erä 4: 1) Maria Mutola Mosambik 1.58,91, 2) Marilyn Okoro Britannia 1.59,01, 3) Lucia Klocova Slovakia 1.59,42, 4) Tamsyn Lewis Australia 1.59,67, 5) Neisha Bernard-Thomas Grenada 2.00,09,6) Emilia Mikue Ondo Päiväntasaajan Guinea 2.20,69. Nicole Teter USA keskeytti.Erä 5: 1) Zulia Calatayud Kuuba 2.00,34, 2) Hasna Benhassi Marokko 2.00,51, 3) Jekaterina Kostetskaja Venäjä 2.00,54, 4) Olga Cristea Moldova 2.00,59,5) Hazel Clark-Riley USA 2.01,59, 6) Mihaela Neacsu Romania 2.03,03, 7) Aishath Reesha Malediivit 2.30,14.Erä 6: 1) Janeth Jepkosgei Busienei Kenia 1.59,72, 2) Tetjana Petljuk Ukraina 2.00,00, 3) Brigita Langerholc Slovenia 2.00,13, 4) Egle Balciunaite Liettua 2.00,15, 5) Elisa Cusma Piccione Italia 2.00,24, 6) Carmo Tavares Portugali 2.01,91. Mireille Derebona Keski-Afrikan tasavalta hylättiin.

TORSTAIN 14.8. TULOKSET

Jousiammunta:

Naisten loppukilpailu:

3. kierros: Park Sung-hyun Etelä-Korea-Elpida Romantzi Kreikka 115-103, Nami Hayakawa Japani-Naomi Folkard Britannia 106-97, Kwon Un Sil Pohjois-Korea-Aida Roman Meksiko 105-100, Mariana Avitia Meksiko-Hatuna Narimanidze Georgia 109-108, Joo Hyun-jung Etelä-Korea-Berengere Schuh Ranska 109-104, Zhang Juanjuan Kiina-Natalia Jerdinijeva Venäjä 110-98, Khatuna Lorig USA-Ana Maria Rendon Kolumbia 107-95, Yun Ok-hee Etelä-Korea-Chen Ling Kiina 113-103.

Puolivälierät: Park Sung-Hyun Etelä-Korea-Nami Hayakawa Japani 112-103, Kwon Un Sil Pohjois-Korea-Mariana Avitia Meksiko 105-99, Zhang Juan Juan Kiina-Joo Hyun-Jung Etelä-Korea 106-101, Yun Ok-Hee Etelä-Korea-Khatuna Lorig USA 111-105.

Välierät: Park Sung-Hyun Etelä-Korea-Kwon Un Sil Pohjois-Korea) 109-106, Zhang Juan Juan Kiina-Yun Ok-Hee Etelä-Korea 115-109.

Pronssiottelu: Yun Ok-Hee Etelä-Korea-Kwon Un Sil Pohjois-Korea 109-106.

Loppuottelu: Zhang Juan Juan Kiina-Park Sung-hyun Etelä-Korea 110-109.

Telinevoimistelu:

Miesten 6-ottelu:

1) Yang Wei Kiina 94,575 pistettä, 2) Kohei Uchimura Japani 91,975, 3) Benoit Caranobe Ranska 91,925, 4) Hiroyuki Tomita Japani 91,750, 5) Sergei Horohordin Venäjä 91,700, 6) Maksim Devjatovski Venäjä 91,700, 7) Fabian Hambüchen Saksa 91,675, 8) Yang Tae-young Etelä-Korea 91,600, 9) Jonathan Horton USA 91,575, 10) Rafael Martinez Espanja 91,500, 11) Kim Daeeun Etelä-Korea 90,775, 12) Alexander Artemev USA 90,675, 13) Philipp Boy Saksa 90,675, 14) Luis Rivera Rivera Puerto Rico 90,175, 15) Adam Wong Kanada 89,800, 16) Anton Fokin Uzbekistan 89,750, 17) Nathan Gafuik Kanada 89,625, 18) Flavius Koczi Romania 89,575, 19) Enrico Pozzo Italia 89,375, 20) Daniel Keatings Britannia 89,000, 21) Thomas Bouhail Ranska 87,000, 22) Jose Luis Fuentes Bustamante Venezuela 86,300, 23) Dmitri Savitski Valko-Venäjä 82,175, 24) Yibing Chen Kiina 74,225.

Ammunta:

Naisten pienoiskivääri, 3x20 ls:

Alkukilpailu (8 parasta finaaliin): 1) Du Li Kiina 589 (OE), 2) Eglys Yaima Cruz Kuuba 588, 3) Olga Dovgun Kazakstan 588, 4) Lidija Mihajlovic Serbia 586, 5) Jamie Beyerle USA 586, 6) Katerina Emmons Tshekki 586, 7) Wu Liuxi Kiina 585, 8) Ljubov Galkina Venäjä 585, 9) Barbara Lechner Saksa 582, 10) Sylwia Bogacka Puola 582,11) Agnieszka Staron Puola 581, 12) Suzana Cimbal Spirelja Kroatia 580, 13) Laurence Brize Ranska 579, 14) Marjo Yli-Kiikka Suomi 579, 15) Valentina Turisini Italia 579, 16) Esmari Van Reenen Etelä-Afrikka 578, 17) Sonja Pfeilschifter Saksa 578, 18) Tatjana Goldobina Venäjä 578, 19) Adela Sykorova Tshekki 578, 20) Daria Shitko Ukraina 577,21) Sandra Fong USA 577, 22) Daniela Peskova Slovakia 577, 23) Irene Beyeler Sveitsi 577, 24) Hanna Etula Suomi 577, 25) Annik Marguet Sveitsi 577

Uinti:

Miehet:

Loppukilpailu:

200 m ru: 1) Kosuke Kitajima Japani 2,07,64, 2) Brenton Rickard Australia 2,08,88, 3) Hugues Duboscq Ranska 2.08,94, 4) Mike Brown Kanada 2.09,03, 5) Daniel Gyurta Unkari 2.09,22, 6) Scott Spann USA 2.09,76, 7) Loris Facci Italia 2.10,57, 8) Paolo Bossini Italia 2.11,48.

Välierät (kahdeksan parasta finaaliin):

'Naiset:

100 m vu:

Erä 1: 1) Natalie Coughlin USA 53,70, 2) Zhu Yingwen Kiina 53,84, 3) Britta Steffen Saksa 53,96, 4) Libby Trickett Australia 54,10,5) Josefin Lillhage Ruotsi 54,59, 6) Lacey Nymeyer USA 54,74, 7) Petra Dallmann Saksa 55,05, 8) Aleksandra Gerasimenia Valko-Venäjä 55,31.

Erä 2: 1) Marleen Veldhuis Hollanti 53,81, 2) Hanna-Maria Seppälä Suomi 53,84, 3) Francesca Halsall Britannia 53,94, 4) Jeanette Ottesen Tanska 54,05,5) Malia Metella Ranska 54,20, 6) Cate Campbell Australia 54,54, 7) Erica Morningstar Kanada 55,36. Pang Jiaying Kiina hylättiin.

Näitä luetaan!

  1. 1

    Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

  2. 2

    Europolin joulukalenterissa tänään Suomessa etsintäkuulutettu rikollinen – katso kuka kalenteriluukusta paljastuu

  3. 3

    Yhden hitin eläketurva – tässä on joululaulu, joka tuo kirjoittajilleen edelleen 590 000 euron vuosittaiset rojaltitulot

  4. 4

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  5. 5

    Simpanssinaamainen kaahari piinasi poliisia Ruotsissa

  6. 6

    Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

  7. 7

    Viestintäministeri Anne Berner, onko postin perustehtävä uhattuna? ”Postin on vastattava vahingosta”

  8. 8

    Moni kärsii tietämättään kakkostyypin diabeteksen esiasteesta – lisää äkkikuoleman vaaraa

  9. 9

    Suomalaistutkijat eristivät tappajataudin 400 vuotta vanhasta lapsimuumiosta – tulokset historiallisia

  10. 10

    Lentoyhtiön kuva suomalaisesta ”naisistosta” kerää ylistystä – ”Hienoa, että tytöillekin ollaan esikuvina”

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  2. 2

    Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

  3. 3

    Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

  4. 4

    Bunkkeriin seksiorjaksi teljetty ruotsalaisnainen kirjoitti kirjan painajaisestaan – ”Yritin uskotella itselleni, ettei tämä voi olla totta”

  5. 5

    Sekava mies uhkasi vastaantulijaa Porvoossa – nyrkkeilytaustainen uhattu ei päästänyt karkuun

  6. 6

    Susanna, 33, vei Lumian huoltoon – uuteen puhelimeen alkoi ilmestyä outoja kuvia

  7. 7

    Brittimedia: Saara Aalto laulaa finaalissa kaikkien aikojen Queen-klassikon yhdessä supertähti Adam Lambertin kanssa

  8. 8

    Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

  9. 9

    Katin ja Mikon loppumaton tuska – tytär ei elä enää pitkään: ”Lapsi jota on niin kovasti toivonut, otetaan pois”

  10. 10

    Katso, mitä tapahtui asuntolainan hinnalle – ”Pankin vaihtajia on liikkeellä”

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

  2. 2

    WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

  3. 3

    Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

  4. 4

    Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

  5. 5

    Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

  6. 6

    Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

  7. 7

    Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

  8. 8

    Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

  9. 9

    Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

  10. 10

    Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

  11. Näytä lisää

Näitä luetaan!

  1. 1

    Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

  2. 2

    Europolin joulukalenterissa tänään Suomessa etsintäkuulutettu rikollinen – katso kuka kalenteriluukusta paljastuu

  3. 3

    Yhden hitin eläketurva – tässä on joululaulu, joka tuo kirjoittajilleen edelleen 590 000 euron vuosittaiset rojaltitulot

  4. 4

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  5. 5

    Simpanssinaamainen kaahari piinasi poliisia Ruotsissa

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  2. 2

    Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

  3. 3

    Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

  4. 4

    Bunkkeriin seksiorjaksi teljetty ruotsalaisnainen kirjoitti kirjan painajaisestaan – ”Yritin uskotella itselleni, ettei tämä voi olla totta”

  5. 5

    Sekava mies uhkasi vastaantulijaa Porvoossa – nyrkkeilytaustainen uhattu ei päästänyt karkuun

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

  2. 2

    WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

  3. 3

    Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

  4. 4

    Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

  5. 5

    Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

  6. Näytä lisää