Jutta

Urheilu

Valikko

Urheilu

Katso tuoreimmat tulokset

Francis Kirwa oli maratonilla 17. ja Janne Holmen 19. Kaksikko oli viimeisenä tulessa Suomen olympiajoukkueesta.

SUNNUNTAIN 24.8. TULOKSET:

Käsipallo, miehet:

Loppuottelu: Ranska-Islanti 28-23Pronssiottelu: Kroatia-Espanja 29-35

Lentopallo, miehet:

Loppuottelu: USA-Brasilia 3-1 (20-25, 25-22, 25-21, 25-23)

Pronssiottelu: Venäjä-Italia 3-0 (25-22, 25-19, 25-23)

Koripallo, Miehet:

Loppuottelu: Espanja-USA 107-118Pronssiottelu: Argentiina-Liettua 87-75 (46-34)

Maraton:

Miehet:

1) Samuel Wanjiru Kenia 2.06.32 (OE), 2) Jaouad Gharib Marokko 2.07.16, 3) Tsegay Kepete Etiopia 2.10.00, 4) Deriba Merga Etiopia 2.10.21, 5) Martin Lel Kenia 2.10.24, 6) Viktor Rothlin Sveitsi 2.10.35, 7) Gashaw Asfaw Etiopia 2.10.52, 8) Yared Asmerom Eritrea 2.11.11, 9) Dathan Ritzenheim USA 2.11.59, 10) Ryan Hall USA 2.12.33,11) Mike Fokoroni Zimbabwe 2.13.17, 12) Stefano Baldini Italia 2.13.25, 13) Tsuyoshi Ogata Japani 2.13.26, 14) Grigori Andrejev Venäjä 2.13.33, 15) Ruggero Pertile Italia 2.13.39, 16) Jose Manuel Martinez Espanja 2.14.00, 17) Francis Kirwa Suomi 2.14.22, 18) Myongseung Lee Etelä-Korea 2.14.37, 19) Janne Holmen Suomi 2.14.44, 20) Abderrahim Goumri Marokko 2.15.00,21) Aleksei Sokolov Venäjä 2.15.57, 22) Brian Sell USA 2.16.07, 23) Ottaviano Andriani Italia 2.16.10, 24) Dan Robinson Britannia 2.16.14, 25) Haiyang Deng Kiina 2.16.17, 26) Abderrahime Bouramdane Marokko 2.17.42, 27) Vasili Matvitshuk Ukraine 2.17.50, 28) Bongju Lee Etelä-Korea 2.17.56, 29) Oleg Kulkov Venäjä 2.18.11, 30) Paulo Gomes Portugali 2.18.15,31) Alex Malinga Uganda 2.18.26, 32) Carlos Cordero Meksiko 2.18.40, 33) Kum Song Ri Pohjois-Korea 2.19.08, 34) Henryk Szost Puola 2.19.43, 35) Jose Amado Garcia Guatemala 2.20.15, 36) Yonas Kifle Eritrea 2.20.23, 37) Nasar Sakar Saeed Bahrain 2.20.24, 38) Jose de Sousa Brasilia 2.20.25, 39) Kamiel Maase Hollanti 2.20.30, 40) Song Chol Pak Pohjois-Korea 2.21.16,41) Jaroslav Musintshi Moldova 2.21.18, 42) Nam Kim Il Pohjois-Korea 2.21.51, 43) Juan Carlos Cardona Kolumbia 2.21.57, 44) Hendrick Ramaala Etelä-Afrikka 2.22.43, 45) Arjun Basnet Nepal 2.23.09, 46) Helder Ornelas Portugali 2.23.20, 47) Procopio Franco Meksiko 2.23.24, 48) Nelson Cruz Cape Verde 2.23.47, 49) Roberto Echeverria Chile 2.23.54, 50) Yiong Kim Etelä-Korea 2.23.57,51) Zhuhong Li Kiina 2.24.08, 52) Ser-Od Bat-Ochir Mongolia 2.24.19, 53) Norman Dlomo Etelä-Afrikka 2.24.28, 54) Arkadiusz Sowa Puola 2.24.48, 55) Samson Rahamdhani Tansania 2.25.03, 56) Ndabili Bashingili Botswana 2.25.11, 57) Simon Munyutu Ranska 2.25.50, 58) Antoni Bernado Andorra 2.26.29, 59) Wen-Chien Wu Taiwan 2.26.55, 60) Lee Troop Australia 2.27.17,61) Constantino Leon Peru 2.28.04, 62) Goran Stojiljkovic Montenegro 2.28.14, 63) Alfredo Arevalo Guatemala 2.28.26, 64) Yousf Othman Qader Qatar 2.28.40, 65) Franklin Tenorio Ecuador 2.29.05, 66) Francisco Bautista Meksiko 2.29.28, 67) Roman Kejzar Slovenia 2.29.37, 68) Joachim Nshimirimana Burundi 2.29.55, 69) Seteng Ayele Israel 2.30.07, 70) Tahir Mamashajev Kazakstan 2.30.26,71) Abdil Ceylan Turkki 2.31.43, 72) Jose Rios Espanja 2.32.35, 73) Bunting Hem Kambodzha 2.33.32, 74) Marcell Tschopp Liechtenstein 2.35.06, 75) Pavel Loskutov Viro 2.39.01, 76) Atsushi Sato Japani 2.41.08.- Tesfayohannes Mesfn Eritrea, Julio Rey Espanja, Martin Fagan Irlanti, Mustapha al-Riyadh Bahrain, Ali el-Zaidi Libya, Marilson dos Santos Brasilia, Luke Kibet Kenia, Abdulhak Zakaria Bahrain, Luis Fonseca, Oleksandr Kuzin Ukraina, Franck de Almeida Brasilia, Andrei Gordejev Valko-Venäjä, Joao Ntyamba Angola, Moses Moeketsi Mosuhli Lesotho, Getuli Bayo Tansania, Hassan Mubarak Shami Qatar, Simon Tsotang Maine Lesotho, Clement Mabuthile Lebopo Lesotho ja Oleksandr Sitkovski Ukraina keskeyttivät.

Rytmisen voimistelun joukkuekilpailu:

Lopputulokset: 1) Venäjä 35,550 pistettä, 2) Kiina 35,225, 3) Valko-Venäjä 34,900, 4) Italia 34,425, 5) Bulgaria 33,550, 6) Israel 32,100, 7) Azerbaidzhan 31,575, 8) Ukraina 31,100.

Nyrkkeily, loppuottelut:

48 kg: Shiming Zou Kiina-Serdamba Purevdorj Mongolia luovutusvoitto.54 kg: Badar-Uugan Enkhbat Mongolia-Yankiel Leon Kuuba 15-560 kg: Aleksei Tishtshenko Venäjä-Daouda Sow Ranska 11-969 kg: Bakhit Sarsekbajev Kazakstan-Carlos Suarez Banteaux Kuuba 18-981 kg: Zhang Xiaoping Kiina-Kenny Egan Irlanti 11-7+91 kg: Roberto Cammarelle Italia-Zhang Zhilei kehätuomarin keskeytys

Vesipallo, miehet:

Loppuottelu: Unkari-USA 14-10 (6-4, 3-4, 2-1, 3-1)Pronssiottelu: Serbia-Montenegro 6-4 (2-0, 2-1, 2-1, 0-2)

Anne Rikala ja Jenni Mikkonen ovat sijoittuneet seitsemänneksi ratamelonnan kajakkikaksikoiden 500 metrin olympiafinaalissa. Voiton vei Unkari.

Miesten keihäänheitossa Tero Pitkämäki otti olympiapronssia tuloksella 86,16. Tero Järvenpää (83,95) oli neljäs ja Teemu Wirkkala (83,46) viides.

LAUANTAIN 23. ELOKUUTA TULOKSET:

Yleisurheilu, lauantain loppukilpailut:

Naiset:

1 500 m: 1) Nancy Jebet Langat Kenia 4.00,23, 2) Irina Lishtshynska Ukraina 4.01,63, 3) Natalia Tobias Ukraina 4.01,78, 4) Lisa Dobriskey Britannia 4.02,10, 5) Maryam Jamal Bahrain 4.02,71, 6) Natalia Rodriguez Espanja 4.03,19, 7) Shannon Rowbury USA 4.03,58, 8) Iris Maria Fuentes Pila Espanja 4.04,86, 9) Anna Mishtshenko Ukraina 4.05,13, 10) Siham Hilali Marokko 4.05,57,11) Anna Alminova Venäjä 4.06,99, 12) Btissam Lakhouad Marokko 4.07,25.

Korkeus: 1) Tia Hellebaut Belgia 205, 2) Blanka Vlasic Kroatia 205, 3) Anna Tshitsherova Venäjä 203, 4) Jelena Slesarenko Venäjä 201, 5) Vita Palamar Ukraina 199, 6) Chaunte Howard USA 199, 7) Ruth Beitia Espanja 196, 7) Ariane Friedrich Saksa 196, 9) Emma Green Ruotsi 196, 10) Marina Aitova Kazakstan 193, 10) Antonietta Di Martino Italia 193,12) Iva Strakova Tshekki 193, 12) Vita Styopina Ukraina 193, 14) Svetlana Shkolina Venäjä 193, 15) Romana Dubnova Tshekki 189.

4x400 m: 1) USA (Mary Wineberg/Allyson Felix/Monique Henderson/Sanya Richards) 3.18,54, 2) Venäjä (Julia Gushtshina/Ljudmila Litvinova/Tatjana Firova/Anastasia Kapatshinskaja) 3.18,82, 3) Jamaika (Shericka Williams/Shereefa Lloyd/Rosemarie Whyte/Novlene Williams) 3.20,40, 4) Valko-Venäjä (Anna Kozak/Irina Hliustava/Ilona Usovitsh/Svetlana Usovitsh) 3.21,85, 5) Britannia (Christine Ohuruogu/Kelly Sotherton/Marilyn Okoro/Nicola Sanders) 3.22,68, 6) Kuuba (Roxana Diaz/Zulia Calatayud/Susana Clement/Indira Terrero) 3.23,21, 7) Nigeria (Joy Amechi Eze/Folashade Abugan/Oluoma Nwoke/Ajoke Odumosu) 3.23,74, 8) Saksa (Jonna Valesca Tilgner/Sorina Nwachukwu/Florence Ekpo-Umoh/Claudia Hoffmann) 3.28,45.

Miehet:

800 m: 1) Wilfred Bungei Kenia 1.44,65, 2) Ismail Ahmed Ismail Sudan 1.44,70, 3) Alfred Kirwa Yego Kenia 1.44,82, 4) Gary Reed Kanada 1.44,94, 5) Youssef Saad Kamel Bahrain 1.44,95, 6) Yeimer Lopez Kuuba 1.45,88, 7) Nabil Madi Algeria 1.45,96, 8) Nadjim Manseur Algeria 1.47,19.

5 000 m: 1) Kenenisa Bekele Etiopia 12.57,82 (olympiaennätys), 2) Eliud Kipchoge Kenia 13.02,80, 3) Edwin Cheruiyot Soi Kenia 13.06,22, 4) Moses Kipsiro Uganda 13.10,56, 5) Abreham Ndiema Cherkos Etiopia 13.16,46, 6) Tariku Bekele Etiopia 13.19,06, 7) Juan Luis Barrios Meksiko 13.19,79, 8) James Kwalia CKurui Qatar 13.23,48, 9) Bernard Lagat USA 13.26,89, 10) Kidane Tadesse Eritrea 13.28,40,11) Aelemayehu Bezabeh Espanja 13.30,48, 12) Thomas Pkemei Longosiwa Kenia 13.31,34, 13) Matthew Tegenkamp USA 13.33,13, 14) Jesus Espana Espanja 13.55,94. Alistair Cragg Irlanti keskeytti

Keihäs: 1) Andreas Thorkildsen Norja 90,57 (olympiaennätys) (84,72, 85,91, 87,93, 85,13, 90,57, -), 2) Ainars Kovals Latvia 86,64 (79,45, 82,63, 82,28, 78,98, 80,65, 86,64), 3) Tero Pitkämäki Suomi 86,16 (83,75, x, 80,69, 85,83, x, 86,16), 4) Tero Järvenpää Suomi 83,95 (83,95, x, x, x, x, 83,63), 5) Teemu Wirkkala Suomi 83,46 (x, 73,90, 83,46, x, -, 78,23, 6) Jarrod Bannister Australia 83,45 (83,45, 80,59, 82,20, -, -, -), 7) Ilja Korotkov Venäjä 83,15 (82,54, x, 76,84, 82,15, x, 83,15), 8) Vladimir Kazlou Valko-Venäjä 82,06 (82,06, 77,57, 74,09, x, x, 75,36), 9) Vadims Vasilevskis Latvia 81,32 (76,75, x, 81,32), 10) Scott Russell Kanada 80,90 (80,90, 78,02, x),11) Magnus Arvidsson Ruotsi 80,16 (79,85, 79,57, 80,16), 12) Vitezslav Vesely Tshekki 76,76 (x, x, 76,76).

4x400 m: 1) USA (LaShawn Merritt/Angelo Taylor/David Neville/Jeremy Wariner) 2.55,39 (olympiaennätys), 2) Bahama (Andretti Bain/Michael Mathieu/Andrae Williams/Christopher Brown) 2.58,03, 3) Venäjä (Maksim Dyldin/Vladislav Frolov/Anton Kokorin/Denis Aleksejev) 2.58,06, 4) Britannia (Andrew Steele/Robert Tobin/Michael Bingham/Martyn Rooney) 2.58,81, 5) Belgia (Kevin Borlee/Jonathan Borlee/Cedric van Branteghem/Arnaud Ghislain) 2.59,37, 6) Australia (Sean Wroe/John Steffensen/Clinton Hill/Joel Milburn) 3.00,02, 7) Puola (Rafal Wieruszewski/Piotr Klimczak/Piotr Kedzia/Marek Plawgo) 3.00,32, 8) Jamaika (Michael Blackwood/Ricardo Chambers/Sanjay Ayre/Lansford Spence) 3.01,45.

Lentopallo, naiset:

Pronssiottelu: Kiina-Kuuba 3-1 (25-16, 21-25, 25-13, 25-20)Loppuottelu: Brasilia-USA 3-1 (25-15, 18-25, 25-13, 25-21)

Nyrkkeily, loppuottelut:

51 kg: Somjit Jongjohor Thaimaa-Andris Laffita Kuuba 8-2.57 kg: Vasyl Lomatshenko Ukraina-Khedafi Djelkhir Ranska, Lomatshenko voitti kehätuomarin keskeytyksellä.64 kg: Felix Diaz Dominik. tasav.-Manus Boonjumnong Thaimaa 12-4.75 kg: James Degale Britannia-Emilio Correa Kuuba 16-14.91 kg: Rahim Tshahkiev Venäjä-Clemente Russo Italia 4-2.

Koripallo, naiset:

Pronssiottelu: Venäjä-Kiina 94-81 (52-39).Loppuottelu: Australia-USA 65-92 (30-47)

Pyöräily, miesten maastoajo:

1) Julien Absalon Ranska 1.55.59, 2) Jean-Christophe Peraud Ranska 1.57.06, 3) Nino Schurter Sveitsi 1.57.52, 4) Christoph Sauser Sveitsi 1.57.54, 5) Marco Aurelio Fontana Italia 1.59.59, 6) Christoph Soukup Itävalta 2.00.11, 7) Liam Killeen Britannia 2.00.14, 8) Inaki Lejarreta Errasti Espanja 2.00.21, 9) Sven Nys Belgia 2.01.00, 10) Jose Antonio Hermida Ramos Espanja 2.01.01

Melonta

Naisten kajakkikaksikko, 500 metriä

1. Katalin Kovacs/Natasa Janics (Unkari) 1 minuutti 41.308 sekuntia, 2. Beata Mikolajczyk/Aneta Konieczna (Puola) 1:42.092, 3. Marie Delattre/Anne-Laure Viard (Ranska) 1:42.128, 4. Fanny Fischer/Nicole Reinhardt (Saksa) 1:42.899, 5. Shinobu Kitamoto/Mikiko Takeya (Japani) 1:43.291, 6. Hannah Davis/Lyndsie Fogarty (Australia) 1:43.969, 7. Anne Rikala/Jenni Mikkonen (Suomi) 1:44.176, 8. Michala Mruzkova/Jana Blahova (Tshekki) 1:44.870, 9. Yvonne Schuring/Viktoria Schwarz (Itävalta) 1:44.965.

Jalkapallo, miehet:

Loppuottelu: Nigeria-Argentiina 0-1 (0-0)

Lentopallo, naiset:

Pronssiottelu: Kiina-Kuuba 3-1 (25-16, 21-25, 25-13, 25-20)

Käsipallo, naiset

Loppuottelu: Norja-Venäjä 34-27

Pronssiottelu: Etelä-Korea-Unkari 33-28

PERJANTAIN 22. ELOKUUTA TULOKSET:

Jarkko Kinnunen ja Antti Kempas tekivät henkilökohtaiset ennätyksensä miesten 50 kilometrin kävelyssä, mutta sijoitukset olivat heille pettymyksiä. Mikko Halvari jäi ilman tulosta seipäässä, ja oli lopulta 10-ottelussa 26:s.

Koripallo, miehet:

Välierät: Espanja-Liettua 91-86 (40-42), Argentiina-USA 81-101 (40-49)

Jalkapallo, miehet:

Pronssiottelu: Brasilia-Belgia 3-0 (2-0)

Yleisurheilu, 8. päivän iltakilpailut:

Loppukilpailut:

Naiset:

5 000 m: 1) Tirunesh Dibaba Etiopia 15.41,40, 2) Elvan Abeylegesse Turkki 15.42,74, 3) Meseret Defar Etiopia 15.44,12, 4) Sylvia Kibet Kenia 15.44,96, 5) Vivian Cheruiyot Kenia 15.46,32, 6) Lilia Shobukhova Venäjä 15.46,62, 7) Alemitu Bekele Turkki 15.48,48, 8) Meselech Melkamu Etiopia 15.49,03, 9) Kara Goucher USA 15.49,39, 10) Shalane Flanagan USA 15.50,80,11) Priscah Jepleting Cherono Kenia 15.51,78, 12) Gulnara Galkina-Samitova Venäjä 15.56,97, 13) Xue Fei Kiina 16.09,84, 14) Jennifer Rhines USA 16.34,63, 15) Megan Metcalfe Kanada 17.06,82.

Pituus: 1) Maurren Higa Maggi Brasilia 704, 2) Tatjana Lebedeva Venäjä 703, 3) Blessing Okagbare Nigeria 691, 4) Chelsea Hammond Jamaika 679, 5) Brittney Reese USA 676, 6) Oksana Udmurtova Venäjä 670, 7) Jade Johnson Britannia 664, 8) Grace Upshaw USA 658, 9) Carolina Klüft Ruotsi 649, 10) Tabia Charles Kanada 647,11) Keila Costa Brasilia 643, 12) Funmilayo Jimoh USA 629.

4x100 m: 1) Venäjä (Jevgenia Poljakova/Aleksandra Fedoriva/Julia Gushtshina/Julia Tshermoshanskaja) 42,31, 2) Belgia (Olivia Borlee/Hanna Marien/Elodie Ouedraogo/Kim Gevaert) 42,54, 3) Nigeria (Franca Idoko/Gloria Kemasuode/Halimat Ismaila/Oludamola Osayomi) 43,04, 4) Brasilia (Rosemar Coelho Neto/Lucimar de Moura/Thaissa Presti/Rosangela Santos) 43,14, 5) Saksa (Annett Mollinger/Verena Sailer/Cathleen Tschirch/Marion Wagner) 43,28. Britannia (Jeanette Kwakye/Montell Douglas/Emily Freeman/Emma Ania) ja Jamaika (Shelly-Ann Fraser/Sherone Simpson/Kerron Stewart/Veronica Campbell-Brown) keskeyttivät, Puola (Ewelina Klocek/Daria Korczynska/Dorota Jedrusinska/Joanna Henryka Kocielnik) hylättiin.

Miehet:

Seiväs: 1) Steven Hooker Australia 596 (olympiaennätys), 2) Jevgeni Lukjanenko Venäjä 585, 3) Denis Jurtshenko Ukraina 570, 4) Derek Miles USA 570, 5) Dmitri Starodubtsev Venäjä 570, 6) Danny Ecker Saksa 570, 7) Jerome Clavier Ranska 560, 8) Raphael Holzdeppe Saksa 560, 9) Igor Pavlov Venäjä 560, 10) Jan Kudlicka Tshekki 545,11) Przemyslaw Czerwinski Puola 545. Leonid Andrejev Uzbekistan ja Giuseppe Gibilisco Italia ei tulosta.

4x100 m: 1) Jamaika (Nesta Carter/Michael Frater/Usain Bolt/Asafa Powell) 37,10 (ME), 2) Trinidad ja Tobago (Keston Bledman/Marc Burns/Emmanuel Callender/Richard Thompson) 38,06, 3) Japani (Naoki Tsukahara/Shingo Suetsugu/Shinji Takahira/Nobuharu Asahara) 38,15, 4) Brasilia (Vicente Lima/Sandro Viana/Bruno de Barros/Jose Carlos Moreira) 38,24, 5) Saksa (Tobias Benjamin Unger/Till Helmke/Alexander Kosenkow/Martin Keller) 38,58, 6) Kanada (Hank Palmer/Anson Henry/Jared Connaughton/Pierre Browne) 38,66, 7) Hollanti (Maarten Heisen/Guus Hoogmoed/Patrick van Luijk/Caimin Douglas) 45,81. Kiina (Wen Yongyi/Zhang Peimeng/Lu Bin/Hu Kai) hylättiin.

10-ottelu:

Lopputulokset: 1) Bryan Clay USA 8 791 pistettä, 2) Andrei Krautshanka Valko-Venäjä 8 551, 3) Leonel Suarez Kuuba 8 527, 4) Aleksander Pogorelov Venäjä 8 328, 5) Romain Barras Ranska 8 253, 6) Roman Sebrle Tshekki 8 241, 7) Oleksi Kasjanov Ukraina 8 238, 8) Andre Niklaus Saksa 8 220, 9) Maurice Smith Jamaika 8 205, 10) Michael Schrader Saksa 8 194,11) Mikk Pahapill Viro 8 178, 12) Aleksei Drozdov Venäjä 8 154, 13) Andres Raja Viro 8 118, 14) Eugene Martineau Hollanti 8 055, 15) Yordani Garcia Kuuba 7 992, 16) Mikalai Shubianok Valko-Venäjä 7 906, 17) Aliaksandr Parhomenka Valko-Venäjä 7 838, 18) Qi Haifeng Kiina 7 835, 19) Massimo Bertocchi Kanada 7 714, 20) Jangy Addy Liberia 7 665,21) Daniel Awde Britannia 7 516, 22) Hadi Sepehrzad Iran 7 483, 23) Damjan Sitar Slovenia 7 336, 24) Slaven Dizdarevic Slovakia 7 021, 25) David Gomez Espanja 6 876, 26) Mikko Halvari Suomi 6 486.

Alkukilpailut:

Miehet:

4x400 m alkuerät (erien 3 parasta ja 2 parasta aikaa finaaliin):

1. erä: 1) USA (David Neville/Kerron Clement/Reggie Witherspoon/Angelo Taylor) 2.59,98, 2) Venäjä (Maksim Dyldin/Vladislav Frolov/Anton Kokorin/Denis Alexejev) 3.00,14, 3) Belgia (Cedric van Branteghem/Jonathan Borlée/Arnaud Ghislain/Kévin Borlée) 3.00,67, 4) Australia (Clinton Hill/John Steffensen/Mark Ormrod/Joel Milburn) 3.00,68, 5) Puola (Marek Plawgo/Rafal Wieruszewski/Piotr Klimczak/Piotr Kedzia) 3.00,74, 6) Etelä-Afrikka (Alwyn Myburgh/L.J van Zyl/Ofentse Mogawane/Pieter Smith) 3.01,26, 7) Kuuba (Omar Cisneros/Williams Collazo/Yunier Perez/Yunior Diaz) 3.02,24, 8) Ranska (Brice Panel/Richard Maunier/Ydrissa MBarke/Teddy Venel) 3.03,19.2. erä: 1) Britannia (Andrew Steele, Robert Tobin, Michael Bingham, Martyn Rooney) 2.59,33, 2) Bahama (Michael Mathieu, Avard Moncur, Ramon Miller, Andrae Williams) 2.59,88, 3) Jamaika (Michael Blackwood, Allodin Fothergill, Sanjay Ayre, Ricardo Chambers) 3.00,09, 4) Saksa (Simon Kirch/Kamghe Gaba/Ruwen Faller/Bastian Swillims) 3.03,49, 5. Trinidad ja Tobago (Ato Modibo/Jovon Toppin/Cowin Mills/Stann Waithe) 3.04,12, 6) Japani (Dai Tamesue/Kenji Narisako/Yoshihiro Horigome/Mitsuhiro Abiko) 3.04,18, 7) Kreikka (Stylianos Dimotsios/Dimitrios Gravalos/Pantelis Melachroinoudis/Konstantinos Anastasiou) 3.04,30, 8) Dominik. tasav. (Carlos Yohelin Santa/Arismendy Peguero/Pedro Meija/Yoel Tapia) 3.04,31.

Naiset:

4x400 m alkuerät (erien 3 parasta ja 2 parasta aikaa finaaliin):

1. erä: 1) Venäjä (Tatiana Firova/Tatjana Veshkurova/Jelena Migunova/Ljudmila Litvinova) 3.23,71, 2) Kuuba (Zulia Calatayud/Roxana Diaz/Indira Terrero/Susana Clement) 3.25,46, 3) Britannia (Kelly Sotherton/Christine Ohuruogu/Nicola Sanders/Marilyn Okoro) 3.25,48, 4) Saksa (Florence Ekpo-Umoh/Claudia Hoffmann/Jonna Velesca Tilgner/Sorina Nwachukwu) 3.25,55, 5) Ukraina (Nataliia Pygyda/Tetiana Petliuk/Oksana Shtsherbak/Ksenia Karandjuk) 3.27,44, 6) Puola (Grazyna Prokopek-Janacek/Anna Jesien/Monika Bejnar/Jolanta Wojcik) 3.28,23, 7) Intia (Satti Geetha/Manjeet Kaur/Chitra Kulathummuriyil Soman/Mandeep Kaur) 3.28,83, 8) Japani (Asami Tanno/Satomi Kubokura/Mayu Kida/Sayaka Aoki) 3.30,52.2. erä: 1) USA (Monique Henderson/Sanya Richards/Mary Wineberg/Natasha Hastings) 3.22,45, 2) Jamaika (Novlene Williams/Shericka Williams/Shereefa Lloyd/Bobby-Gaye Wilkins) 3.22,60, 3) Valko-Venäjä (Irina Khliustava/Svetlana Usovitsh/Ilona Usovitsh/Juliana Jushtshanka) 3.22,78, 4) Nigeria (Oluoma Nwoke/Joy Amechi Eze/Folashade Abugan/Ajoke Odumosu) 3:24.10, 5) Ranska (Solen Desert/Virginie Michanol/Phara Anacharsis/Thelia Sigere) 3.26,61, 6) Brasilia )Maria Laura Almirao/Josiane Tito/Lucimar Teodoro/Emmily Pinheiro) 3.30,10, 7) Meksiko (Gabriela Medina/Ruth Grajeda/Nallely Vela/Zudikey Rodriguez) 3.30,36, 8) Kiina (Tang Xiaoyin/Han Ling/Jingwen Chen/Wang Jinping) 3.30,77.

Yleisurheilu, 8. päivän aamukilpailut

Loppukilpailut:

Kymmenottelu:

110 m aj: 1. erä (- 0,4 m/s): 1) Yordani Garcia Kuuba 13,90, 2) Hadi Sepehrzad Iran 14,64, 3) Roman Sebrle Tshekki 14,71, 4) Ajaksandr Parhomenka Valko-Venäjä 15,06, 5) Aleksei Drozdov Venäjä 15,51, 6) Slaven Dizdarevic Slovakia 15,61.2. erä (- 0,5 m/s): 1) Bryan Clay USA 13,93, 2) Andres Raja Viro 14,06, 3) Maurice Smith Jamaika 14,08, 4) Leonel Suarez Kuuba 14,15, 5) Trey Hardee USA 14,20, 6) Andrei Krautshanka Valko-Venäjä 14,21, 7) Gonzalo Barroilhet Chile 14,26, 8) Jangy Addy Liberia 14,31, 9) Massimo Bertocchi Kanada 14,32.3. erä (- 0,2 m/s): 1) Romain Barras Ranska 14,21, 2) Oleksij Kasjanov Ukraina 14,37, 3) Andre Niklaus Saksa 14,37, 4) Aleksander Pogorelov Venäjä 14,47, 5) Mikk Pahapill Viro 14,51, 6) Mikalai Shubianok Valko-Venäjä 14,52, 7) David Gomez Espanja 14,61, 8) Eugene Martineau Hollanti 14,73.4. erä (- 0,4 m/s): 1) Qi Haifeng Kiina 14,60, 2) Daniel Awde Britannia 14,69, 3) Michael Schrader Saksa 14,71, 4) Damjan Sitar Slovenia 15,03, 5) Janis Karlivans Latvia 15,28, 6) Mikko Halvari Suomi 16,25. - Alekse Sisojev Venäjä keskeytti.

Kiekko:Ryhmä A: 1) Clat 53,79, 2) Smith 50,91, 3) Pogorelov 50,04, 4) Pahapill 49,35 (OE), 5) Halvari 47,71, 6) Qi 46,46, 7) Shubianok 45,80, 8) Sebrle 45,50, 9) Niklaus 45,39, 10) Parhomenka 45,27,11) Karlivans 44,54, 12) Suarez 44,45, 13) Martineau 44,09, 14) Addy 42,30.Ryhmä B: 1) Sepehrzad 50,32, 2) Kasjanov 48,39 (OE), 3) Drozdov 47,43, 4) Barroilhet 46,07 (OE), 5) Barras 45,17, 6) Bertocchi 44,91 (OE), 7) Krautshanka 44,58, 8) Hardee 43,55, 9) Schrader 40,41, 10) Gomez 40,17,11) Dizdarevic 39,86, 12) Raja 39,83, 13) Sitar 39,25, 14) Awde 37,12, 15) Garcia 36,73.Kärjen tilanne 7/10 lajin jälkeen: 1) Clay 6 455, 2) Kasjanov 6 172, 3) Krautshanka 6 139, 4) Hardee 6 114, 5) Smith 6 070, 6) Pogorelov 6 069, 7) Suarez 6 008, 8) Sebrle 5 974,...26) Halvari 5 372.

Seiväs: Ryhmä A: 1) Drozdov 510, 2) Awde 490,3) Garcia 470, 4) Shubianok 460, 5) Smith 460, 6) Kasjanov 430, 7) Qi 430, 8) Addy 420, 9) Sitar 400, 10) Dizdarevic 400,11) Sepehrzad 400. - Gomez ja Halvari ei tulosta.Ryhmö B: 1) Niklaus 520, 2) Clay 500, 2) Krautshanka 500, 2) Pogorelov 500, 5) Barras 500, 6) Raja 480, 7) Pahapill 480, 7) Sebrle 480, 9) Schrader 480, 10) Bertocchi 470, 10) Martineau 470, 10) Parhomenka 470,13) Suarez 470. - Barroilhet ja Hardee ei tulosta.

50 km kävely:

1) Alex Schwazer Italia 3.37.09, 2) Jared Tallent Australia 3.39.27, 3) Denis Nizhegorodov Venäjä 3.40.14, 4) Chuso Garcia Espanja 3.44.08, 5) Erik Tysse Norja 3.45.08, 6) Horacio Nava Meksiko 3.45.21, 7) Yuki Yamazaki Japani 3.45.47, 8) Rafal Fedaczynski Puola 3.46.51, 9) Grzegorz Sudol Puola 3.47.18, 10) Luke Adams Australia 3.47.45,11) Antonio Pereira Portugali 3.48.12, 12) Andre Höhne Saksa 3.49.52, 13) Odri Odriozola Espanja 3.51.30, 14) Li Jianbo Kiina 3.52.20, 15) Jarkko Kinnunen Suomi 3.52.25, 16) Igors Kazakevics Latvia 3.52.38, 17) Si Tianfeng Kiina 3.52.58, 18) Jesus Sanchez Meksiko 3.52.58, 19) Marco De Luca Italia 3.54.47, 20) Antti Kempas Suomi 3.55.19,21) Zhao Chengliang Kiina 3.56.47, 22) Luis Garcia Guatemala 3.56.58, 23) Ivan Flores Meksiko 3.58.04, 24) Sergei Budza Ukraina 3.58.21, 25) Fausto Quinde Ecuador 3.59.28, 26) Santiago Perez Espanja 3.59.41, 27) Oleksei Shelest Ukraina 3.59.46, 28) Eddy Riva Ranska 4.00.49, 29) Takayuki Tanii Japani 4.01.37, 30) Nenad Filipovic Serbia 4.02.16,31) Kim Dongyoung Etelä-Korea 4.02.32, 32) Tadas Suskevicius Liettua 4.02.45, 33) Hatem Ghoula Tunisia 4.03.47, 34) Rodrigo Moreno Kolumbia 4.03.52, 35) Milos Batovsky Slovakia 4.06.30, 36) Xavier Moreno Ecuador 4.07.04, 37) Konstantinos Stefanopoulos Kreikka 4.07.53, 38) Timothy Berrett Kanada 4.08.18, 39) Philip Dunn USA 4.08.32, 40) Augusto Cardoso Portugali 4.09.00,41) Mario Santos Junior Brasilia 4.10.25, 42) Ingus Janevics Latvia 4.12.45, 43) Andrei Stsepantshuk Valko-Venäjä 4.14.09, 44) Jamie Costin Irlanti 4.15.16, 45) Roman Bilek Tshekki 4.18.32, 46) Zoltan Czukor Unkari 4.20.07, 47) Kazimír Verkin Slovakia 4.21.26.Oleksei Kazanin Ukraina, Yohann Diniz Ranska, Trond Nymark Norja, Donatas Skarnulis Liettuam, Sergei Kirdjapkin Venäjä, Adam Rutter Australia, Peter Korcok Slovakia keskeyttivät.Artur Brzozowski Puola, Diego Cafagna Italia, Colin Griffin Irlanti, Salvador Mira El Salvador, Darius Skarnulis Liettua, Igor Erohin Venäjä hylättiin.

Uimahyppy, miehet:

10 m kerroshypyn karsinta (18 parasta semifinaaliin):

1) Zhou Luxin Kiina 539,80, 2) Matthew Mitcham Australia 509,60, 3) Gleb Galperin Venäjä 499,95, 4) Peter Waterfield Britannia 497,65, 5) Mathew Helm Australia 484,40, 6) David Boudia USA 481,70, 7) Thomas Finchum USA 477,00, 8) Huo Liang Kiina 472,95, 9) Rommel Pacheco Meksiko 465,45, 10) Sascha Klein Saksa 453,80,11) Jose Antonio Guerra Oliva Kuuba 443,20, 12) Thomas Daley Britannia 440,40, 13) Vadim Kaptur Valko-Venäjä 432,90, 14) Riley Mccormick Kanada 425,95, 15) Reuben Daniel Ross Kanada 425,60, 16) Jeinke Aguirre Kuuba 423,75, 17) Patrick Hausding Saksa 423,40, 18) Juan Guillermo Uran Kolumbia 418,00, 19) Hugo Parisi Brasilia 412,95, 20) Kostjantin Miljajev Ukraina 410,05,21) Aliaksandr Varlamau Valko-Venäjä 406,60, 22) German Sanchez Meksiko 399,35, 23) Constantin Popovici Romania 392,30, 24) Cassius Duran Brasilia 389,65, 25) Francesco Delluomo Italia 388,80, 26) Bryan Nickson Lomas Malesia 384,35, 27) Oleg Vikulov Venäjä 375,40, 28) Rexel Ryan Fabriga Filippiinit 358,85, 29) Anton Zaharov Ukraina 344,95, 30) Kim Chon-Man Pohjois-Korea 328,85.

Taekwondo:

Miehet, 80 kg:

1. kierros: Hadi Saei Iran-Deepak Bista Nepal 7-0, Guo Zhu Kiina-Miguel Ferrera Rodriguez Honduras 3-1, Sebastien Michaud Kanada-Angel Roman Martinez Puerto Rico 2-1, Rashad Ahmadov Azerbaidzhan- Abdulqader Hikmat A Sarhan Qatar 5-0, Mauro Sarmiento Italia-Nquessan Sebastien Konan Norsunluurannikko 4-1, Steven Lopez USA-Bahri Tanrikulu Turkki 3-0, Aaron Cook Britannia-Anju Jason Marshallsaaret 7-0, Carlos Vasquez Carvajal Venezuela-Lionel Baguissi Gabon 5-0.Puolivälierät: Cook-Vasquez Carvajal 5-2, Sarmiento-Lopez 2-1, Ahmadov-Michaud ylivoimainen pistevoitto, Saei-Zhu 3-2.Välierät: Saei-Ahmadov 4-1, Sarmiento-Cook 6-5.Keräilyerät: Zhu-Bista 6-2, Lopez-Nguessan 3-0.Pronssiottelut: Zhu-Cook 4-1, Lopez-Ahmadov 3-2.Finaali: Saei-Sarmiento 6-4.

Naiset, 67 kg:

1. kierros: Gwladys Patience Epangue Ranska-Lija Nurkina Kazakstan 3-0, Mouna Benabderrassoul Marokko-Yoriko Okamoto Japani 2-0, Kyoungseon Hwang Etelä-Korea-Maitha Sheikha al-Maktoum Arabiemiraatit 5-1, Sandra Saric Kroatia-Mary Antoinette Rivero Filippiinit 4-1, Vanina Sanchez Beron Argentiina-Sibel Guler Turkki 4-0, Karine Sergerie Kanada-Tina Morgan Australia ylivoimainen pistevoitto, Helena Fromm Saksa-Mariama Dalanda Barry Guinea 6-1, Asuncion Ocasio Rodriguez Puerto Rico-Elisavet Mistakidou Kreikka 1-0.Puolivälierät: Ocasio Rodriguez-Fromm 2-0, Sergerie-Sanchez Beron 3-0, Hwang-Saric 3-1, Epangue-Benabderrassoul ylivoimainen pistevoitto.Välierät: Hwang-Epangue 2-1, Sergerie-Ocasio Rodriguez 2-0.Keräilyerät: Saric-Almaktoum 4-0, Morgan-Beron 9-2.Pronssiottelut: Saric-Ocasio Rodriguez 5-1, Epangue-Morgan 4-1.Finaali: Hwang-Sergerie 2-1.

Nyrkkeily, miesten välierät:

48 kg: Serdamba Purevdorj Mongolia-Yampier Hernandez Kuuba 8-8, Zou Shi Ming Kiina-Paddy Barnes Irlanti 15-0. Purevdorj ja Zou loppukilpailuun, Hernandezille ja Barnesille pronssia.51 kg: Somjit Jongjohor Thaimaa-Vincenzo Picardi Italia 7-1, Andry Laffita Kuuba-Georgy Balakshin Venäjä 9-8. Jongjohor ja Laffita loppuotteluun, Picardille ja Balakshinille pronssia.54 kg: Badar-Uugan Enkhbat Mongolia-Veaceslav Gojan Moldova 15-2, Yankiel Leon Alarcon Kuuba-Bruno Julie Mauritius 7-5. Enkhbat ja Alarcon loppuotteluun, Gojanille ja Julielle pronssia.57 kg: Khedafi Djelkhir Ranska-Shanin Imranov Azerbaidzhan 5-2, Imranov keskeytti, Vasil Lomatshenkov Ukraina-Yakup Kilic Turkki 10-1. Djelkhir ja Lomatshenkov loppuotteluun, Imranoville ja Kilicille pronssia.60 kg: Daouda Sow Ranska-Yordenis Ugas Kuuba 15-8, Aleksei Tishtshenko Venäjä-Ratshik Javahjan Armenia 10-5. Sow ja Tishtshenko loppuotteluun, Ugasille ja Javahjanille pronssia.64 kg: Felix Diaz Dominikaaninen tasavalta-Alexis Vastine Ranska 12-10, Manus Boonjumnong Thaimaa-Rosniel Iglesias Kuuba 10-5. Diaz ja Boonjumnong loppuotteluun, Vastinelle ja Iglesiakselle pronssia.69 kg: Bakhyt Sarsekbajev Kazakstan-Kim Jung-joo Etelä-Korea 10-6, Carlos Banteaux Kuuba-Hanati Silamu Kiina 17-4, Sarsekbajev ja Banteaux loppuotteluun, Kimille ja Silamulle pronssia.75 kg: Emilio Correa Kuuba-Vijender Singh Intia 8-5, James Degale Britannia-Darren Sutherland Irlanti 10-3. Correa ja Degale loppuotteluun, Singhille ja Sutherlandille pronssia.81 kg: Zhang Xiaoping Kiina-Jerkebulan Shinalijev Kazakstan 4-4, Kenny Egan Irlanti-Tony Jeffries Britannia 10-3. Zhang ja Egan loppuotteluun. Shinalijeville ja Jeffriesille pronssia.91 kg: Clemente Russo Italia-Deontay Wilder USA 7-1, Rahim Tshahkiev Venäjä-Osmai Acosta Duarte Kuuba 10-5. Russo ja Tshahkiev loppukilpailuun, Wilderille ja Acostalle pronssia.Yli 91 kg: Zhang Zhilei Kiina-Vjatsheslav Glazkov Ukraina luovutus, Roberto Cammarelle Italia-David Price Britannia kehätuomari keskeytti ottelun. Zhang ja Cammarelle loppuotteluun, Glazkoville ja Pricelle pronssia.

Käsipallo, miehet:

Sijat 5-8: Venäjä-Tanska 28-27 (17-14), Puola-Etelä-Korea 29-26 (15-14).Välierät: Ranska-Kroatia 25-23 (12 -11), Islanti-Espanja 36-30 (17-15)
Islanti varmisti ensimmäisen mitalinsa Pekingin olympialaissa.

Beach volley

Miehet:Loppuottelu: Philip Dalhausser/Todd Rogers USA-Fabio Magalhaes/Marcio Araujo Brasilia 2-1 (23-21, 17-21, 15-4).Pronssiottelu: Ricardo Santos/Emanuel Rego Brasilia-Jorge Terceiro/Renato Gomes Georgia 2-0 (21-15, 21-10).

Pöytätennis:

Miesten kaksinpeli, puolivälierät:

Ma Lin Kiina-Oh Sang-eun Etelä-Korea 4-0 (11-3, 11-5, 11-9, 12-10), Wang Liqin Kiina-Tan Ruiwu Kroatia 4-0 (11-7, 11-5, 11-8, 11-8), Jörgen Persson Ruotsi-Zoran Primorac Kroatia 4-1 (7-11, 11-6, 11-8, 14-12, 11-9), Wang Hao Kiina-Ko Lai Chak Hongkong 4-1 (11-7, 8-11, 11-6, 11-7, 11-9).

Naisten kaksinpeli:

Välierät: Yining Zhang Kiina-Jia Wei Lin Singapore 4-1 (9-11, 11-8, 12-10, 11-8, 11-5), Nan Wang Kiina-Yue Guo Kiina 4-2 (3-11, 11-8, 4-11, 11-7, 11-3, 11-6).Pronssiottelu: Guo-Wei Lin 4-2 (11-6, 14-12, 9-11, 7-11, 11-3, 11-4)Loppuottelu: Zhang-Wang 4-1 (8-11, 13-11, 11-8, 11-8, 11-3).

TORSTAI

Yleisurheilu

Miehet:

400 m:

1) LaShawn Merrit USA 43,75, 2) Jeremy Wariner USA 44,74, 3) David Neville USA 44,80, 4) Christopher Brown Bahama 44,84, 5) Leslie Djohone Ranska 45,11, 6) Martyn Rooney Britannia 45,12, 7) Renny Quow Trinidad & Tobago 45,22, 8) Johan Wissman Ruotsi 45,39.

Jalkapallo

Naiset:

Pronssiottelu: Saksa-Japani 2-0 (0-0)

Loppuottelu: Brasilia-USA myöh.

Yleisurheilu

Naiset:

200 m:

1) Veronica Campbell-Brown Jamaika 21,74, 2) Allyson Felix USA 21,93, 3) Kerron Stewart Jamaika 22,00, 4) Muna Lee USA 22,01, 5) Marshevet Hooker USA 22,34, 6) Sherone Simpson Jamaika 22,36, 7) Debbie Ferguson-McKenzie Bahama 22,61, 8) Cydonie Mothersill Caymansaaret 22,68.

1 500 välierät (eristä 3 jatkoon, lisäksi 3 aikojen perusteella):

1. erä: 1) Maryam Yusuf Jamal Bahrain 4.05,14, 2) Natalia Rodriguez Espanja 4.05,30, 3) Siham Hilali Marokko 4.05,36, 4) Anna Mishitshenko Ukraina 4.05,61, 5) Sarah Jamieson Australia 4.06,64, 6) Stephanie Twell Britannia 4.06,68, 7) Anna Jakubczak-Pawelec Puola 4.07,33, 8) Christin Wurth-Thomas USA 4.09,70, 9) Irene Jelagat Kenia 4.09,92, 10) Konstadina Efedaki Kreikka 4.15,02, 11) Nahida Touhami Algeria 4.18,99.

2. erä: 1) Iryna Lishthjnska Ukraina 4.13,60, 2) Iris Fuentes-Pila Espanja 4.14,10, 3) Btissam Lakhouad Marokko 4.14,34, 4) Susan Scott Britannia 4.14,66, 5) Viola Kibiwott Kenia 4.15,62, 6) Gelete Burka Etiopia 4.15,77, 7) Agnes Samaria Namibia 4.15,80, 8) Erin Donohue USA 4.16,05, 9) Lisa Corrigan Australia 4.16,32, 10) Lidia Chojecka Puola 4.19.57,11) Domingas Togna Guinea-Bissau 5.05,76.

Melonta, naisten välierät (3 parasta finaaliin):

Kajakkiyksikkö:

1. erä: 1) Inna Osypenko-Radomska Ukraina 1.51,558, 2) Lucy Wainwright Britannia 1.52,580, 3) Jennifer Hodson Etelä-Afrikka 1.53,209, 4) Carrie Johnson USA 1.53,721, 5) Sofia Paldanius Ruotsi 1.53,797, 6) Teresa Portela Portugali 1.54,831, 7) Chantal Meek Australia 1.54,876, 8) Malgorzata Chojnacka Puola 1.55,619, 9) Zulmarys Sanchez Venezuela 2.02,764.2. erä: 1) Zhong Hongyan Kiina 1.53,163, 2) Juliana Salahova Venäjä 1.53,603, 3) Spela Ponomarenko Slovenia 1.53,812, 4) Anne Rikala Suomi 1.54,025, 5) Erin Taylor Uusi-Seelanti 1.54,300, 6) Maria Teresa Portela Espanja 1.54,981, 7) Karen Furneaux Kanada 1.55,145, 8) Henriette Engel Hansen Tanska 1.55,960, 9) Shinobu Kitamoto Japani 2.01,105.

Miesten välierät (3 parasta finaaliin):

Kajakkiyksikkö:
1. erä: 1) Adam van Koeverden Kanada 1.42,438, 2) Anton Ryahov Venäjä 1.42,968, 3) Ken Wallace Australia 1.43,340, 4) Shaun Rubenstein Etelä-Afrikka 1.44,154, 5) Emanuel Silva Portugali 1.45,985, 6) Rami Zur USA 1.47,163, 7) Manuel Cortina Meksiko 1.48,333, 8) Jorge Garcia Kuuba 1.49,077, 9) Assane Dame Fall Senegal 2.04,633.2. erä: 1) Steven Ferguson Uusi-Seelanti 1.42,238, 2) Anders Gustafsson Ruotsi 1.42,409, 3) Tim Brabants Britannia 1.42,530, 4) Michele Zerial Italia 1.42,931, 5) Marek Twardowski Puola 1.43,733, 6) Jonas Ems Saksa 1.44,717, 7) Miguel Antonio Correa Argentiina 1.46,422, 8) Pan Yao Kiina 1.55,242. Rudolf Berking-Williams Samoa ei startannut.3. erä: 1) Stjepan Janic Kroatia 1.41,689, 2) Eirik Veraas Larsen Norja 1.41,927, 3) Akos Vereckei Unkari 1.42,155, 4) Michael Kolganov Israel 1.43,145, 5) Arnaud Hybois Ranska 1.43,559, 6) Kasper Bleibach Tanska 1.45,418, 7) Dmitri Torlopov Kazakstan 1.47,573, 8) Phone Myint Tayzar Myanmar 1.55,300, 9) Alcino Gomes da Silva Sao Tome ja Principe 2.06,288.
Kajakkikaksikko, 500 m:
1) Richard Dober Jr/Andrew Willows Kanada 1.31,232, 2) Marek Twardowski/Adam Wysocki Puola 1.31,481, 3) Kim Wraae Knudsen/Rene Holten Poulsen Tanska 1.31,796, 4) Krists Straume/Kristaps Zalupe Latvia 1.32,649, 5) Alvydas Duonela/Egidijus Balciunas Liettua 1.32,887, 6) Aleksei Dergunov/Dmitri Kaltenberger Kazakstan 1.33,512, 7) Clint Robinson/Jacob Clear Australia 1.33,839, 8) Mika Hokajärvi/Kalle Mikkonen Suomi 1.34,994, 9) Jose Ramos/Gabriel Rodriguez Venezuela 1.37,285.
Kanadalaisyksikkö:
1. erä: 1) Iurii Tsheban Ukraina 1.51,507, 2) Mathieu Goubel Ranska 1.52,239, 3) Li Qiang Kiina 1.52,887, 4) Andreas Dittmer Saksa 1.53,182, 5) Aldo Pruna Kuuba 1.53,809, 6) Vadim Menkov Uzbekistan 1.55,610, 7) Nivalter Jesus Brasilia 1.56,139, 8) Marian Ostrcil Slovakia 1.58,401, 9) Sean Pangelinan Guam 2.17,940.2. erä: 1) Attila Sandor Vajda Unkari 1.51,029, 2) Florin Georgian Mironcic Romania 1.51,535, 3) Pawel Baraszkiewicz Puola 1.51,744, 4) Mark Oldershaw Kanada 1.52,649, 5) Andreas Kiligkaridis Kreikka 1.56,310, 6) Mikelis Ezmalis Latvia 1.56,907, 7) Torsten Lachmann Australia 1.59,119, 8) Mihail Jemeljanov Kazakstan 2.06,908, 9) Calvin Mokoto Etelä-Afrikka 2.12,226.

Taekwondo, miehet 68 kg:

1. kierros: Sung Yu Chi Taiwan-Logan Campbell Uusi-Seelanti 4-0, Dmitri Kim Uzbekistan-Ezedin Tlish Libya hylättiin, Taejin Son Taejin Etelä-Korea-Dennis Bekkers Hollanti 4-3, Servet Tazeguel Turkki-Gessler Viera Kuuba 4-3, Daniel Manz Saksa-Rasul Abduraim Kirgisia 1-0, Mark Lopez USA-Nesar Ahmad Bahave Afganistan 3-0, Mohammad Isah Adam Nigeria-Idulio Islas Meksiko 2-2 (tuomariäänestys), Peter Lopez Peru-Burak Hasan Australia 3-1.Puolivälierät: Yu Chi-Kim 3-2, Taejin-Tazegul 1-0, M. Lopez-Manz 3-1, P. Lopez-Isah Adam 3-0.Keräilyerät: Bahave-Manz ja Tazegul-Bekkers myöh.Välierät: M. Lopez-P. Lopez 2-1, Son-Yu Chi 7-6.Loppuottelu: M. Lopez-Son myöh.

Taekwondo, naiset, 57 kg:

1. kierros: Debora Nunes Brasilia-Lailatou Amadou Lele Niger hylättiin, Martina Zubcic Kroatia-Bat-El Gatterer Israel 4-3, Azize Tanrikulu Turkki-Teo Elaine Malesia 7-4, Diana Lopez USA-Chonnapas Premwaew Thaimaa 2-0, Bineta Diedhiou Senegal-Nguyen Thi Hoai Thu Vietnam 1-0, Veronica Calabrese Italia-Doris Patino Kolumbia 2-0, Sujeong Lim Etelä-Korea-Su Li-Wen Taiwan 1-0, Robin Cheong Uusi-Seelanti-Mariam Bah Norsunluurannikko 1-0.Puolivälierät: Zubcic-Nunes 3-2, Tanrikulu-Lopez 2-1, Calabrese-Diedhiou 3-0, Lim-Cheong 4-1.Keräilyerät: Su-Cheong ja Lopez-Elaine myöh.Välierät: Lim-Calabrese 5-1, Tanrikulu-Zubcic 5-3.Loppuottelu: Lim-Tanrikulu myöh.

Yleisurheilu, 7. päivän aamukilpailut:

Karsinnat ja alkukilpailut:

Miehet, keihäs (karsintaraja 82,50 tai 12 parasta finaaliin):

Ryhmä A: 1) Scott Russell Kanada 80,42, 2) Ainars Kovals Latvia 80,15, 3) Uladzimir Kazlou Valko-Venäjä 80,06, 4) Teemu Wirkkala Suomi 79,79, 5) Jarrod Bannister Australia 79,79, 6) Magnus Arvidsson Ruotsi 79,70,7) Eriks Rags Latvia 79,33, 8) Yukifumi Murakami Japani 78,21, 9) Igor Janik Puola 77,63, 10) Park Jaemyoung Etelä-Korea 76,63, 11) Robert Oosthuizen Etelä-Afrikka 76,16, 12) Breaux Greer USA 73,68, 13) Ignacio Guerra Chile 73,03, 14) Sergei Makarov Venäjä 72,47, 15) Anier Boue Kuuba 71,85, 16) Victor Fatecha Paraguay 71,58, 17) Stephan Steding Saksa 70,05, 18) Bobur Shokirjonov Uzbekistan 69,54. Csongor Oltean Unkari ei tulosta.
Lohko B: 1) Vadims Vasilevskis Latvia 83,51, 2) Ilja Korotkov Venäjä 83,33, 3) Tero Pitkämäki Suomi 82,61, 4) Tero Järvenpää Suomi 82,34, 5) Vitezslav Vesely Tshekki 81,20, 6) Andreas Thorkildsen Norja 79,85,7) Aleksandr Ivanov Venäjä 79,27, 8) Leigh Smith USA 76,55, 9) Stuart Farquhar Uusi-Seelanti 76,14, 10) Mihkel Kukk Viro 75,56, 11) Chen Qi Kiina 73,50, 12) Mike Hazle USA 72,75, 13) Ioannis-Yeoryios Smalios Kreikka 71,87, 14) Roman Avramenko Ukraina 71,64, 15) Matija Kranjc Slovenia 71,00, 16) Pablo Pietrobelli Argentiina 69,09, 17) Alexander Vieweg Saksa 67,49, 18) Kolyo Neshev Bulgaria 66,00, 19) Melik Janoyan Armenia 64,47.

Naiset, korkeus (karsintaraja 196 tai 12 parasta finaaliin):

Ryhmä A: 1) Tia Hellebaut Belgia 193, 2) Ariane Friedrich Saksa 193, 3) Vita Palamar Ukraina ja Svetlana Shkolina Venäjä 193, 5) Anna Tshitsherova Venäjä 193, 6) Romana Dubnova Tshekki 193,7) Doren Amata Nigeria 189, 8) Svetlana Radzivil Uzbekistan 189, 9) Amy Acuff USA 189, 10) Zheng Xingjuan Kiina 189, 11) Karina Vnukova Liettua 185, 12) Sharon Day USA ja Antonia Stergiou Kreikka 185, 14) Jekaterina Jevsejeva Kazakstan 185, 15) Noeng-ruthai Chaipech Thaimaa ja Inna Gliznutza Moldova 180.
Ryhmä B: 1) Marina Aitova Kazakstan, Ruth Beitia Espanja ja Vita Stjopina Ukraina 193, 4) Antonietta di Martino Italia 193, 5) Iva Strakova Tshekki 193, 6) Chaunte Howard USA ja Blanka Vlasic Kroatia 193, 8) Emma Green Ruotsi 193, 9) Jelena Slesarenko Venäjä 193,10) Melanie Skotnik Ranska 189, 11) Nicole Forrester Kanada 189, 12) Anna Iljustsenko Viro 189, 13) Nadija Dusanova Uzbekistan 185, 14) Lavern Spencer St. Lucia 185. Tatjana Jefimenko Kirgisia ja Romary Rifka Meksiko ei tulosta.

Loppukilpailut:

Miehet, kymmenottelu:

100 m:
Erä 1 (-0,6 m/s): 1) Leonel Suarez (Kuuba) 10,90, 2) Aleksandr Pogorelov Venäjä 11,07, 3) Andre Niklaus Saksa 11,12, 4) Mikk Pahapill Viro 11,15, 5) Mikko Halvari Suomi 11,18, 6) Roman Sebrle Tshekki 11,21, 7) Damjan Sitar Slovenia 11,21, 8) Janis Karlivans Latvia 11,36.Erä 2 (-0,2 m/s): 1) Yordani Garcia Kuuba 10,64, 2) Maurice Smith Jamaika 10,85, 3) Andres Raja Viro 10,89, 4) Andrei Krautshanka Valko-Venäjä 10,96, 5) Carlos Chinin Brasilia 10,99, 6) Aleksei Sisojev Venäjä 11,03, 7) Daniel Awde Britannia 11,06, 8) Tom Pappas USA 11,12.Erä 3 (+0,3 m/s): 1) Bryan Clay USA 10,44, 2) Trey Hardee USA 10,52, 3) Oleksij Kasjanov Ukraina 10,53, 4) Jangy Addy Liberia 10,76, 5) Michael Schrader Saksa 10,80, 6) Arthur Abele Saksa 10,90, 7) Massimo Bertocchi Kanada 11,00, 8) Dmitri Karpov Kazakstan 11,83.Erä 4 (-0,4 m/s): 1) David Gomez Espanja 11,12, 2) Qi Haifeng Kiina 11,15, 3) Eugene Martineau Hollanti 11,19, 4) Hans van Alphen Belgia 11,28, 5) Ajaksandr Parhomenka Valko-Venäjä 11,29, 6) Gonzalo Barroilhet Chile 11,33, 7) Pavel Andrejev Uzbekistan 11,47, 8) Vitali Smirnov Uzbekistan 11,56.Erä 5 (-0,1 m/s): 1) Hadi Sepehrzad Iran 10,92, 2) Aleksei Drozdov Venäjä 11,02, 3) Slaven Dizdarevic Slovakia 11,16, 4) Romain Barras Ranska 11,26, 5) Mikalai Shubjanok Valko-Venäjä 11,31, 6) Frederic Xhonneux Belgia 11,41, 7) Attila Zsivoczky Unkari 11,86, 8) Victor Covalenco Moldova 11,87.

Kymmenottelu, pituus:
Ryhmä A: 1) Addy 738, 2) Suarez 733, 3) Drozdov 723, 4) Qi 722, 5) Awde 712, 6) Barras 708, 7) Barroilhet 708, 8) Garcia 707, 9) Pogorelov 737, 10) Dizdarevic 702, 11) Halvari 688, 12) Shubjanok 686, 13) Sepehrzad 680, 14) Sisojev 677, 15) Andrejev 662, 16) Van Alphen 655, 17) Covalenco 650. Smirnov ja Zsivoczky ei tulosta, Karpov ei osallistunut.Ryhmä B: 1) Clay 778, 2) Hardee 772, 3) Schrader 770, 4) Sebrle 768, 5) Krautshanka 761, 6) Kasjanov 756, 7) Pappas 741, 8) Niklaus 729, 9) Raja 729, 10) Karlivans 726, 11) Sitar 725, 12) Martineau 719, 13) Bertocchi 705, 14) Smith 704, 15) Pahapill 704, 16) Parhomenka 699, 17) Xhonneux 694, 18) Chinin 694, 19) Gomez 685, 20) Abele 647.

Kärjen tilanne 2/10 lajin jälkeen: 1) Clay 1 994 pistettä, 2) Hardee 1 960, 3) Kasjanov 1 918, 4) Schrader 1 891, 5) Krautshanka 1 832, 6) Addy 1 820,... 31) Halvari 1 606

Naiset, 20 km kävely:

1) Olga Kaniskina Venäjä 1.26.31, 2) Kjersti Platzer Norja 1.27.07, 3) Elisa Rigaudo Italia 1.27.12, 4) Liu Hong Kiina 1.27.17, 5) Maria del Monte Vasco Espanja 1.27.25, 6) Beatriz Pascual Espanja 1.27.44, 7) Olive Loughnane Irlanti 1.27.45, 8) Ana Cabecinha Portugali 1.27.46, 9) Athanasia Tsoumeleka Kreikka 1.27.54, 10) Vera Santos Portugali 1.28.14,11) Rita Turava Valko-Venäjä 1.28.26, 12) Tatjana Sibileva Venäjä 1.28.28, 13) Shi Na Kiina 1.29.08, 14) Mayumi Kawasaki Japani 1.29.43, 15) Sabine Zimmer Saksa 1.30.19, 16) Sonata Milusauskaite Liettua 1.30.26, 17) Vira Zozulia Ukraina 1.30.31, 18) Maria Jose Poves Espanja 1.30.52, 19) Kristina Saltanovic Liettua 1.31.03, 20) Jane Saville Australia 1.31.17.

Beach volley, naiset:

Loppuottelu: Kerri Walsh/Misty May-Treanor USA-Tian Jia/Wang Jie Kiina 21-18, 21-18.Pronssiottelu: Xue Chen/Zhang Xi Kiina-Renata Ribeiro/Talita Antunes Brasilia 21-19, 21-17.Loppujärjestys: 1) Kerri Walsh/Misty May-Treanor USA, 2) Tian Jia/Wang Jie Kiina, 3) Xue Chen/Zhang Xi Kiina, 4) Renata Ribeiro/Talita Antunes Brasilia, 5) Stefanie Schwaiger/Doris Schwaiger Itävalta, Nicole Branagh/Elaine Youngs USA, Tamsin Barnett/Natalie Cook Australia ja Ana Paula Connelly/Larissa Franca Brasilia.

Miesten avovesiuinti, 10 km:

1) Maarten van der Weijden Hollanti 1.51.51,6, 2) David Davies Britannia 1.51.53,1, 3) Thomas Lurz Saksa 1.51.53,6, 4) Valerio Cleri Italia 1.52.07,5, 5) Jevgeni Dratsev Venäjä 1.52.08,9, 6) Petar Stoitshev Bulgaria 1.52.09,1, 7) Brian Ryckeman Belgia 1.52.10,7, 8) Mark Warkentin USA 1.52.13,0, 9) Tshad Ho Etelä-Afrikka 1.52.13,1, 10) Erwin Leon Maldonado Savera Venezuela 1.52.13,6,11) Ky Hurst Australia 1.52.13,7, 12) Igor Tshervynski Ukraina 1.52.14,7, 13) Francisco Jose Hervas Espanja 1.52.16,5, 14) Allan Carmo Brasilia 1.52.16,6, 15) Gilles Rondy Ranska 1.52.16,7, 16) Spyridon Gianniotis Kreikka 1.52.20,4, 17) Rostislav Vitek Tshekki 1.52.41,8, 18) Luis Escobar Meksiko 1.53.47,9, 19) Saleh Mohammad Syyria 1.54.37,7, 20) Mohamed Monir Egypti 1.55.17,0,21) Damian Blaum, Argentiina, 1.55.48,6, 22) Arseniy Lavrentyev Portugali 2.03.39,6, 23) Xin Tong Kiina 2.09.13,4. - Csaba Gercsak Unkari keskeytti DNF. Vladimir Djatshin Venäjä hylättiin.

Näitä luetaan!

  1. 1

    Teloituksessa kammottava käänne Alabamassa – teloitettava avasi silmänsä ja haukkoi henkeään

  2. 2

    Kuhmossa iso poliisioperaatio – partioita Oulun ja Itä-Suomen poliisista

  3. 3

    Alusvaatemalli Alyssa, 20, matkustelee maailman luksuskohteisiin ilmaiseksi – vanhemmat miehet kuittaavat kulut: ”Tuntuu hyvältä, kun kaikki maksetaan”

  4. 4

    Sisäpiirin paljastus: Saara Aallolle maksetaan Lontoossa kaikki, Meri-rakas ja ystävät sinnittelevät – ”Hyödynnämme tarjouksia”

  5. 5

    Myrkyttääkö narsisti elämääsi? 7 varoitusmerkkiä

  6. 6

    Patrik Laine solmi merkittävän varustesopimuksen – nousee heti keskeiseksi osaksi markkinointia

  7. 7

    Italialaisen mallikaunottaren, 42, härski alastonkuva kauhistuttaa faneja – pani isäpuolensa ja näyttelijä-äitinsä ikuistamaan itsensä jooga-asennossa

  8. 8

    Trump poseeraa Time-lehden kannessa – somessa huomattiin heti: Kuvaan piilotettiin viesti paholaisesta ja viittaus Hitleriin?

  9. 9

    Juho muutti Espanjaan – kämppä on kylmä ja kallis, eikä ilman villasukkia pärjää: ”Välillä pyyhkäisen hometta seinistä”

  10. 10

    Mila Kunis raivostui Ashton Kutcherin ex-vaimolle – Demi Mooren väitetään häiriköivän parin elämää

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Suuri lihapullatesti oli yhden pienen pyörykän ylivoimaa – ”Heittämällä paras”

  2. 2

    Äidin tekemä Excel-taulukko paljasti kylmän totuuden Nikon tilanteesta – näin poika kuittasi 50 000 € velat

  3. 3

    Psykoosiin ajautunut Kanye West palasi julkisuuteen muuttuneena – ensimmäinen kuva räppäristä poistettiin Instagramista nopeasti

  4. 4

    Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

  5. 5

    Kolme lasta ja äiti kuolivat tulipalossa Helsingin Vuosaaressa – näin tapahtumat etenivät

  6. 6

    Vuosaaren paloasunnossa ei ollut palovaroitinta – äiti ja lapset kuolivat, perheen isä kuuli suruviestin töissä

  7. 7

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  8. 8

    Poliisi kertoi lisää Vuosaaren tragediasta: nuorin uhri 2-vuotias, suurimmat tuhot saunassa

  9. 9

    Näin Patrik Laine asuu Winnipegissä – ”Just ja just osaan käyttää mikroa”

  10. 10

    Juho muutti Espanjaan – kämppä on kylmä ja kallis, eikä ilman villasukkia pärjää: ”Välillä pyyhkäisen hometta seinistä”

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

  2. 2

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  3. 3

    WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

  4. 4

    Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

  5. 5

    Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

  6. 6

    Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

  7. 7

    Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

  8. 8

    Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

  9. 9

    Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

  10. 10

    Matti Vanhasen tyrmäävä naisystävä Heidi säväytti Linnassa – sahaperijättären mekko paljasti dekolteen

  11. Näytä lisää

Näitä luetaan!

  1. 1

    Teloituksessa kammottava käänne Alabamassa – teloitettava avasi silmänsä ja haukkoi henkeään

  2. 2

    Kuhmossa iso poliisioperaatio – partioita Oulun ja Itä-Suomen poliisista

  3. 3

    Alusvaatemalli Alyssa, 20, matkustelee maailman luksuskohteisiin ilmaiseksi – vanhemmat miehet kuittaavat kulut: ”Tuntuu hyvältä, kun kaikki maksetaan”

  4. 4

    Sisäpiirin paljastus: Saara Aallolle maksetaan Lontoossa kaikki, Meri-rakas ja ystävät sinnittelevät – ”Hyödynnämme tarjouksia”

  5. 5

    Myrkyttääkö narsisti elämääsi? 7 varoitusmerkkiä

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Suuri lihapullatesti oli yhden pienen pyörykän ylivoimaa – ”Heittämällä paras”

  2. 2

    Äidin tekemä Excel-taulukko paljasti kylmän totuuden Nikon tilanteesta – näin poika kuittasi 50 000 € velat

  3. 3

    Psykoosiin ajautunut Kanye West palasi julkisuuteen muuttuneena – ensimmäinen kuva räppäristä poistettiin Instagramista nopeasti

  4. 4

    Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

  5. 5

    Kolme lasta ja äiti kuolivat tulipalossa Helsingin Vuosaaressa – näin tapahtumat etenivät

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

  2. 2

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  3. 3

    WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

  4. 4

    Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

  5. 5

    Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

  6. Näytä lisää