Anna, Anne, Anu

Urheilu

Valikko

Urheilu

Tulokset maanantaista keskiviikkoon

KESKIVIIKKO:

Koripallo

Miesten puolivälierät:

Espanja-Kroatia 72-59 (37-26), Liettua-Kiina 94-68 (41-30), Argentiina-Kreikka 80-78 (39-40), USA-Australia 116-85 (55-43).

Välierät: 22. 8. Espanja-Liettua, Argentiina-USA.

Yleisurheilu

Miehet:

200 m: (-0,9 m/s):

1) Usain Bolt Jamaika 19,30 ME, 2) Churandy Martina Hollannin Antillit 19,82, 3) Shawn Crawford USA 19,96, 4) Walter Dix USA 19,98, 5) Brian Dzingai Zimbabwe 20,22, 6) Christian Malcolm Britannia 20,40, 7) Kim Collins Kim Saint Kitts & Nevis 20,59,Wallace Spearmon USA hylättiin.

800 m, alkuerät (joka erästä 2 jatkoon, lisäksi 8 aikojen perusteella):

1. erä: 1) Wilfred Bungei Kenia 1.44,90, 2) Juri Borzakovski Venäjä 1.45,15, 3) Nadjim Manseur Algeria 1.45,62, 4) Fabiano Pecanha Brasilia 1.46,54, 5) Thomas Chamney Irlanti 1.47,66, 6) Lachlan Renshaw Australia 1.49,19, 7) Ehsan Mohajershojaei Iran 1.49,25.

2. erä: 1) Abubaker Kaki Sudan 1.46,98, 2) Mohammed Al-Sahli Saudi-Arabia 1.47,02, 3) Dimitri Bogdanov Venäjä 1.47,49, 4) Onalenna Baloyi Botswana 1.47,89, 5) Josef Repcik Slovakia 1.48,64, 6) Leonrado Price Argentiina 1.49,39.

3. erä: 1) Michael Rimmer Britannia 1.47,61, 2) Mbulaeni Mulaudzi Etelä-Afrikka 1.47,64, 3) Pawel Czapiewski Puola 1.47,66, 4) Miguel Quesada Espanja 1.48,06, 5) Xiangyu Li Kiina 1.48,44, 6) Vitalij Kozlov Liettua 1.48,96, 7) Samwel Mwera Tansania 1.50,67.

4. erä: 1) Nick Symmonds USA 1.46,01, 2) Alfred Yego Kenia 1.46,04, 3) Antonio Reina Espanja 1.46,30, 4) Andy Gonzales Kuuba 1.46,59, 5) Mouhssin Chebibi Marokko 1.46,75, 6) Edurad Villanueva Venezuela 1.47,64, 7) Dinh Cong Nguyen Vietnam 1.52,06, 8) Derek Mandell Guam 1.57,48.

5. erä: 1) Manuel Olmedo Espanja 1.45,78, 2) Ismail Ahmed Ismail Sudan 1.45,87, 3) Gary Reed Kanada 1.46,02, 4) Dmitrijs Milkevics Latvia 1.47,12, 5) Samson Ngoepe Etelä-Afrikka 1.47,42, 6) Aunese Curreen Samoa 1.47,45, 7) Souleymane Ould Chebal Mauritania 1.57,43.

6. erä: 1) Amine Laalou Marokko 1.47,86, 2) Abraham Chepkirwok Uganda 1.47,93, 3) Jakub Holusa Tshekki 1.48,19, 4) Christian Smith USA 1.48,20, 5) Kleberson Davide Brasilia 1.48,53, 6) Achraf Tadili Achraf Kanada 1.48,87, 7) Fadrique Iglesias Bolivia 1.50,57, 8) Mohammed Al-Yafaee Jemen 1.54,82.

7. erä: 1) Mohammed Al-Azemi Kuwait 1.46,94, 2) Yusuf Saad Kamel Bahrain 1.46,94, 3) Robert Lathouwers Hollanti 1.46,94, 4) Andrew Wheating USA 1.47,05, 5) Abdoulaye Wagne Senegal 1.47,50, 6) Aldwyn Sappleton Jamaika 1.48,19, 7) Sergei Pakura Kirgisia 1.50,54.

8. erä: 1) Yeimer Lopez Yeimer Kuuba 1.45,66, 2) Boaz-Kiplagat Lalang Kenia 1.45,72, 3) Nabil Madi Algeria 1.45,75, 4) Marcin Lewandowski Puola 1.45,89, 5) Belal Mansoor Ali Bahrain 1.45,95, 6) Sajad Moradi Iran 1.46,10, 7) Yassine Bengshir Marokko 1.46,88, 8) Mikko Lahtio Suomi 1.47,20.

Naiset:

Moukari, loppukilpailu:

1) Aksana Miankova Valko-Venäjä 76,34 (oe), 2) Yipsi Moreno 75,20, 3) Wenxiu Zhang Kiina 74,32, 4) Darja Psthlenik Valko-Venäjä 73,65, 5) Manuela Montebrun Ranska 72,54, 6) Anita Wlodarrczyk Puola 71,56, 7) Clarissa Claretti Italia 71,33, 8) Martina Hrasnova 71,00, 9) Betty Heidler Saksa 70,06, 10) Jelena Prijma Venäjä 69,72,11) Stiliani Papadopoulu Kreikka 64,97.

Melonta, välierät:

Miehet, 1 000 m: Kajakkiyksikkö (erien kolme parasta finaaliin):

1. erä: 1) Ken Wallace Australia 3.33,255, 2) Ben Fouhy Uusi-Seelanti 3.33,542, 3) Markus Oscarsson Ruotsi 3.33,906, 4) Shaun Rubenstein Etelä-Afrikka 3.36,969, 5) Anton Rjahov Venäjä 3.37,017, 6) Jernej Regent Zupancic Slovenia 3.41,730, 7) Rami Zur USA 3.46,204, 8) Dmitri Torlopov Kazakstan 3.47,212, 9) Rudolf Berking-Williams Samoa 4.04,658.2. erä: 1) Max Hoff Saksa 3.32,847, 2) Stjepan Janic Kroatia 3.33,942, 3) Zoltan Benko Unkari 3.34,473, 4) Emanuel Silva Portugali 3.34,508, 5) Jorge Garcia Kuuba 3.41,219, 6) Pan Yao Kiina 3.41,539, 7) Manuel Cortina Meksiko 3.43,017, 8) Michael Kolganov Israel 3.43,108, 9) Miguel Antonio Correa Argentiina 3.51,715.

Kajakkikaksikko (erän kolme parasta finaaliin):1) Kristaps Zalupe/Krists Straume Latvia 3.23,408, 2) Mike Walker/Steven Ferguson Uusi-Seelanti 3.23,511, 3) Shen Jie/Huang Zhipeng Kiina 3.24,031, 4) Bob Maesen/Kevin de Bont Belgia 3.24,148, 5) Ryan Cuthbert/Steven Jorens Kanada 3.26,635, 6) Kalle Mikkonen/Mika Hokajärvi Suomi 3.27,018, 7) Gabriel Rodriguez/Jose Ramos Venezuela 3.27,423.

Kajakkinelonen (erän kolme parasta finaaliin):1) Venäjä 3.00,459, 2) Kiina 3.01,787, 3) Kanada 3.02,572, 4) Australia 3.02,743.

Kanadalaisyksikkö (erien kolme parasta finaaliin):1. erä: 1) Thomas Hall Kanada 3.58,820, 2) Florin Georgian Mironcic Romania 3.59,664, 3) Aldo Pruna Kuuba 4.01,745, 4) Victor Melantev Venäjä 4.02,854, 5) Marian Ostrcil Slovakia 4.03,696, 6) Everardo Cristobal Meksiko 4.04,267, 7) Jurij Tsheban Ukraina 4.06,095, 8) Mihail Jemeljanov Kazakstan 4.16,813, 9) Mikelis Ezmalis Latvia 4.16,820.2. erä: 1) Mathieu Goubel Ranska 3.57,607, 2) Andreas Dittmer Saksa 3.58,595, 3) Aliaksandr Zhukovski Valko-Venäjä 3.58,851, 4) Marcin Grzybowski Puola 4.00,226, 5) Andreas Kiligkaridis Kreikka 4.04,627, 6) Torsten Lachmann Australia 4.09,792, 7) Nivalter Jesus Brasilia 4.12,556, 8) Calvin Mokoto Etelä-Afrikka 4.26,650, 9) Fortunato Luis Pacavira Angola 4.40,697.

Kanadalaiskaksikko (erän kolme parasta finaaliin):1) Wojciech Tyszynski/Pawel Baraszkiewicz Puola 3.42,435, 2) Tamas Kiss/Gyorgy Kozmann Unkari 3.42,482, 3) Zhang Zhiwu/Chen Zhongyun Kiina 3.42,619, 4) Deyan Georgjev/Adnan Aliev Bulgaria 3.45,019, 5) Ruslan Dzhalilov/Petko Kruk Ukraina 3.46,050, 6) William Tchamba/Bertrand Hemonic Ranska 3.48,406, 7) Dimas Camilo/Jose Everardo Cristobal Meksiko 3.49,695.

Naiset, 500 m, Kajakkinelonen (erän kolme parasta finaaliin):1) Espanja 1.37,172, 2) Japani 1.37,449, 3) Italia 1.37,887, 4) Kanada 1.38,224.

Koripallo, miesten puolivälierät:

Espanja-Kroatia 72-59 (37-26), Liettua-Kiina 94-68 (41-30), Argentiina-Kreikka ja USA-Australia myöh.

Välierät: Espanja-Liettua, Argentiina/Kreikka-USA/Australia.

Lentopallo, miesten puolivälierät:

Bulgaria-Venäjä 1-3 (25-20, 16-25, 22-25, 21-25), Italia-Puola 3-2 (25-19, 25-22, 18-25, 26-28, 17-15), Kiina-Brasilia ja USA-Serbia myöh.

Purjehdus, miesten RS:X-purjelautaluokka, lopputulokset mitalilähdön ja 10/10 lähdön jälkeen:

1) Tom Ashley Uusi-Seelanti 52 sijoituspistettä, 2) Julien Bontemps Ranska 53, 3) Shahar Zubari Israel 58, 4) Nick Dempsey Britannia 46, 5) Ricardo Santos Brasilia 77, 6) Chan King Yin Hongkong 84, 7) Wang Aichen Kiina 95, 8) Nikolaos Kaklamanakis Kreikka 97, 9) Ivan Pastor Espanja 109, 10) Makoto Tomizawa Japani 116

Naisten RS:X-purjelautaluokka, lopputulokset mitalilähdön ja 10/10 lähdön jälkeen:

1) Yin Jian Kiina 39 sijoituspistettä, 2) Alessandra Sensini Italia 40, 3) Bryony Shaw Britannia 45, 4) Marina Alabau Espanja 54, 5) Jessica Crisp Australia 66, 6) Barbara Kendall Uusi-Seelanti 75, 7) Zofia Klepacka Puola 82, 8) Olga Maslivets Ukraina 83, 9) Chan Wai Kei Hongkong 93, 10) Maayan Davidovich Israel 111.

Taekwondo, naisten 49 kg:

1. kierros: Buttree Puedpong Thaimaa-Daynellis Montejo Kuuba 1-0, Tran Thi Ngoc Truc Vietnam-Theresa Tona Papua-Uusi-Guinea 5-0, Charlotte Craig USA-Manuela Bezzola Sveitsi 4-0, Dalia Contreras Rivero Venezuela-Suemeyye Gulec Saksa 4-2, Hanna Zajc Ruotsi-Ivett Gonda Kanada 2-0, Wu Jingyu Kiina-Mildred Alango Kenia 7-0, Sara Khosh Jamal Iran-Ghizlane Toudali Marokko 5-0, Yang Shu-Chun Taiwan-Gladys Mora Kolumbia 1-0.Puolivälierät: Puedpong-Tran 2-1, Rivero-Craig 3-2, Wu-Zajc 8-1, Yang-Jamal 2-0.Välierät: Puedpong-Rivero ylivoimainen pistevoitto, Wu-Yang 4-1.

Taekwondo, miesten 58 kg:

1. kierros: Marcio Ferreira Brasilia-Reza Naderian Iran 2-1, Juan Antonio Ramos Espanja-Alfonso Martinez Belize 2-1, Yulis Gabriel Mercedes Dominikaaninen tasavalta-Pedro Povoa Portugali 3-0, Chu Mu-yen Taiwan-Dickson Wamwiri Kenia 7-0, Ryan Carneli Australia-Tshomlee Go Filippiinit 1-0, Chutchawal Khawlaor Thaimaa-Jean Moloise Ogoudjobi M A Benin 4-2, Rohullah Nikpai Afghanistan-Levent Tuncat Saksa 4-3, Guillermo Perez Meksiko-Michael Harvey Britannia 3-2.Puolivälierät: Ramos-Ferreira 3-2, Mercedes-Chu 3-2, Khawlaor-Carneli 2-0, Perez-Nikpai 2-1.

Miesten vapaapaini:

66 kg:

Loppuottelu: Ramazan Sahin Turkki-Andriy Stadnik Ukraina 2-1 (2-2, 2-1, 2-2).Pronssiottelut: Otar Tushishvili Georgia-Geandry Garzon Kuuba 2-0 (3-0, 1-1), Sushil Kumar Intia-Leonid Spiridonov Kazakstan 2-1 (2-1, 0-1, 1-0).Välierät: Stadnik-Spiridonov 2-0 (1-0, 2-0), Sahin-Tushishvili 2- 0 (1-0, 3-1).Puolivälierät: Spiridonov-Irbek Farnijev Venäjä 2- 1(0-3, 1-0, 1-0), Stadnik-Albert Batyrov Valko-Venäjä sv, Tushishvili-Serafim Barzakov Bulgaria 2-0 (3-0, 2-0), Sahin-Mehdi Taghavi Iran 2-0 (3-0, 1-0).Neljännesvälierät: Batyrov-Yang Chung Song Pohjois-Korea 2- 0 (1-0, 5-3), Farnijev-Batzorig Buyanjav Mongolia 2-1 (0-1, 2-0, 3-2), Spiridonov-Emin Azizov Azerbaidzhan 2-0 (2-0, 1-0), Barzakov-Jung Young-Ho Etelä-Korea 2-1 (1-0, 1-2, 2-0), Taghavi-H. Veranes Garcia Kanada 2-1 (0-1, 1-1, 2-0), Tushishvili-Kazuhiko Ikematsu Japani 2-1 (4-1, 0-3, 1-0), Shahin-Geandry Garzon Kuuba 2- 0 (1-3, 7-4), Stadnik-Sushil Kumar Intia 2-0 (2-1, 6-0).Tasoituskierros: Azizov-Gregory Sarrasin Sveitsi 2-0 (1-0, 2-0), Farnijev-Suren Markosyan Armenia 2-0 (2-1, 5-1), Spiridonov-Wang Qiang Kiina 2-1 (1-1, 4-0, 2-0), Stadnik-Doug Schwab USA 2-0 (2-0, 4-0), Buyanjav-Heinrich Barnes Etelä-Afrikka 2-0 (2-1, 7-1).

74 kg:

Loppuottelu: Buvaisa Saytijev Venäjä-Soslan Tigijev Uzbekistan 2-1 (0-1, 1-0, 3-1).Pronssiottelut: Kiril Terzijev Bulgaria-Ivan Fundora Kuuba sv, Murad Gaidarov Valko-Venäjä-Gheorghita Stefan Romania 2-0 (2-1, 3-1).Välierät: Buvaisa Saytijev Venäjä-Kiril Terzijev Bulgaria sv, Soslan Tigijev Uzbekistan-Murad Gaidarov Valko-Venäjä 2-0 (1-0, 1-0).Puolivälierät: Gaidarov-Gela Saghirashvili Georgia 2-0 (1-0, 1-0), Tigijev-Emzarios Bentinidis Kreikka 2-0 (1-0, 1-0), Terzijev-Arsen Gitinov Kirgisia sv, Saytijev-Ivan Fundora Kuuba 2-0 (2-0, 2-1).Neljännesvälierä: Saytijev-Ahmet Gulhan Turkki 2-0 (1-0, 4-0), Fundora-Ben Askren USA 2-0 (3-1, 4-0), Terzijev-Meisam Joukar Iran 2-0 (3-0, 3-1), Bentinidis-Matt Gentry Kanada 2-1 (0-1, 2-0, 2-0), Tigijev-Gheorghita Stefan Romania 2-0 (1-0, 1-0), Gitinov-Ibragim Aldatov Ukraina 2-1 (0-3, 2-1, 2-1), Gaidarov-Chamsulvara Chamsulvarajev Azerbaidzhan 2-1 (0-4, 2-0, 1-0), Sagirashvili-Augusto Midana Guinea-Bissau 2-0 (1-0, 2-1).Tasoituskierros: Gulhan-Ali Abdo Australia 2-0 (1-0, 2-0), Saytijev-Cho Byung-Kwan Etelä-Korea 2-0 (1-0, 7-2), Askren-Istvan Vereb Unkari sv, Fundora-Si Riguleng Kiina 2-0 (7-5, 4-2), Gitinov-Krystian Brzozowski Puola 2-1 (1-1, 3-1, 1-0).

TIISTAI:

Jalkapallo

Miesten välierät:

Nigeria-Belgia 4-1 (1-0) 17. Adefemi Olubayo 1-0, 59. Chinedu Obasi Ogbuke 2-0, 72. Chinedu Obasi Ogbuke 3-0, 78. Chibuzor Okonkwo 4-0, 89. Laurent Ciman 4-1.

Argentiina-Brasilia 3-0 (0-0) 52. Sergio Aguero 1-0, 58. Aguero, 75. Juan Roman Riquelme 3-0.

Voimistelu

Miesten trampoliini:

1) Lu Chunlong Kiina 41.00 pistettä, 2) Jason Burnett Kanada 40.70, 3) Dong Dong Kiina 40.60, 4) Tetsuya Sotomura Japani 39.80, 5) Yuriy Nikitin Ukraina 39.80, 6) Dmitry Ushakov Venäjä 38.80, 7) Alexander Rusakov Venäjä 38.50, 8) Mikalai Kazak Valko-Venäjä 38.10.

Yleisurheilu

Naiset:

400 m

1) Christine Ohuruogu Iso-Britannia 49,62, 2) Shericka Williams Jamaika 49,69, 3) Sanya Richards USA 49,93, 4) Yulia Gushchina Venäjä 50,01, 5) Anastasia Kapachinskaya Venäjä 50,03, 6) Tatiana Firova Venäjä 50,11, 7) Rosemarie Whyte Jamaika 50,68, 8) Amantle Montsho Botswana 51,18.

100 m aj:

1) Dawn Harper USA 12,54, 2) Sally McLellan Australia 12,64, 3) Priscilla Lopes-Schliep Kanada 12,64, 4) Damu Cherry USA 12,65, 5) Delloreen Ennis-London Jamaika 12,65, 6) Bridgitte Foster-Hylton Jamaika 12,66, 7) Lolo Jones USA 12,72, 8) Sarah Claxton Iso-Britannia 12,94.

Miehet:

1500 m:

1) Rashid Ramzi Bahrain 3.32,94, 2) Asbel Kiprop Kenia 3.33,11, 3) Nicholas Willis Uusi Seelanti 3.34,16, 4) Mehdi Baala Ranska 3.34,21, 5) Juan Carlos Higuero Espanja 3.34,44, 6) Abdalaati Iguider Marokko 3.34,66, 7) Juan Pierre van Deventer Etelä-Afrikka 3.34,77, 8) Belal Mansoor Ali Bahrain 3.35,23, 9) Andy Baddeley Britannia 3.35,37, 10) Augustine Choge Kenia 3.35,50.

Korkeushyppy:

1) Andrey Silnov Venäjä 2,36, 2) Germaine Mason Iso-Britannia 2,34, 3) Yaroslav Rybakov Venäjä 2,34, 4) Stefan Holm Ruotsi 2,32, 5) Raul-Roland Spank Saksa 2,32, 6) Jaroslav Baba Tshekki 2,29, 7) Tomas Janku Tshekki 2,29, 8) Tom Parsons Iso-Britannia 2,25, 9) Martyn Bernard Iso-Britannia 2,25, 10) Filippo Campioli Italia 2,20, 10) Jesse de Lima Brasilia 2,20, 12) Rozle Prezelj Slovenia 2,20.

Kiekonheitto:

1) Gerd Kanter Viro 68,82, 2) Piotr Malachowski Puola 67,82, 3) Virgilijus Alekna Liettua 67,79, 4) Robert Harting Saksa 67,09, 5) Yennifer Frank Casanas Espanja 66,49, 6) Bogdan Pishchalnikov Venäjä 65,88, 7) Rutger Smith Hollanti 65,39, 8) Robert Fazekas Unkari 63,43, 9) Mario Pestano Espanja 63,42, 10) Rashid Shafi Al Dosari Qatar 62,55,11) Frantz Kruger Suomi 61,98, 12) Aleksander Tammert Viro 61,38.

Ratsastus

Kouluratsastus, lopputulokset finaalin vapaaohjelman jälkeen:

1) Anky van Grunsven Hollanti/Salinero 78,680 pistettä maksimipisteistä, 2) Isabell Werth Saksa/Satchmo 76,650, 3) Heike Kemmer Saksa/Bonaparte 74,455, 4) Steffen Peters USA/Ravel 74,150, 5) Hans Peter Minderhoud Hollanti/Nadine 73,035, 6) Alexandra Korelova Venäjä/Balagur 72,625, 7) Emma Hindle Iso-Britannia/Lancet 72,345, 8) Kyra Kyrklund Suomi/Max 71,985, 9) Bernadette Pujals Meksiko/Vincent 71,675, 10) Jan Brink Ruotsi/Briar 71,205.

Miesten korkeus:

1) Andrei Silnov Venäjä 236, 2) Germaine Mason Britannia 234, 3) Jaroslav Ribakov Venäjä 234, 4) Stefan Holm Ruotsi 232, 5) Raul-Roland Spank Saksa 232, 6) Jaroslav Baba Tshekki 229, 7) Tomas Janku Tshekki 229, 8) Tom Parsons Britannia 225, 9) Martyn Bernard Britannia 225, 10) Filippo Campioli Italia 220, 10) Jesse de Lima Brasilia 220, 12) Rozle Prezelj Slovenia 220.

Painonnosto

Miehet yli 105 kg:

1) Matthias Steiner Saksa yhteistulos 461 kiloa (tempaus 203 kg + työntö 258 kg), 2) Jevgeni Tshigishev Venäjä 460 (210+250), 3) Viktors Scerbatihs Latvia 448 (206+242), 4) Artem Udatshin Ukraina 442 (207+235), 5) Ihor Shimetshko Ukraina 433 (201+232), 6) Rashid Sharifi Sadeh Iran 426 (196+230), 7) Grzegorz Kleszcz Puola 419 (185+234), 8) Almir Velagic Saksa 413 (188+225), 9) Damon Kelly Australia 386 (165+221), 10) Itte Detenamo Nauru 385 (175+210), 11) Antti Everi Suomi 366 (171+195), 12) Sam Pera Jr. Cookinsaaret 350 (155+195), 13) Maamaloa Lolohea Tonga 313 (140+173), Jeon Sangguen Etelä-Korea ei tulosta.

Voimistelu

Miesten rekin finaali:

1) Zou Kai Kiina 16,200, 2) Jonathan Horton USA 16,175, 3) Fabian Hambüchen Saksa 15,875, 4) Igor Cassina Italia 15,675, 5) Takuya Nakase Japani 15,450, 6) Hiroyuki Tomita Japani 15,225, 7) Epke Zonderland Hollanti 15,000, 8) Yann Cucherat Ranska 14,825.

Melonta

Ratamelonta, alkuerät:Miehet:Kajakkiyksikkö, 500 m (erien 6 parasta ja lisäksi 3 aikojen perusteella välieriin):1. erä: 1) Adam van Koeverden Kanada 1.35,554 ME, 2) Eirik Veraas Larsen Norja 1.36,439, 3) Michele Zerial Italia 1.36,950, 4) Steven Ferguson Uusi-Seelanti 1.37,538, 5) Shaun Rubenstein Etelä-Afrikka 1.37,687, 6) Dmitri Torlopov Kazakstan 1.39,892, 7) Jorge Garcia Kuuba 1.42,803, 8) Rudolf Berking-Williams Samoa 1.47,839.2, erä: 1) Tim Brabants Britannia 1.36,338, 2) Anton Rjahov Venäjä 1.37,666, 3) Stjepan Janic Kroatia 1.37,724, 4) Arnaud Hybois Ranska 1.37,902, 5) Miguel Antonio Correa Argentiina 1.39,781, 6) Emanuel Silva Portugali 1.42,513, 7) Tony Lespoir Seychellit 1.53,248.3. erä: 1) Akos Vereckei Unkari 1.36,099, 2) Ken Wallace Australia 1.36,208, 3) Anders Gustafsson Ruotsi 1.36,633, 4) Marek Twardowski Puola 1.39,436, 5) Assane Dame Fall Senegal 1.52,215, 6) Alcino Gomes da Silva Sao Tome ja Principe 1.58,178, 7) Koutoua Francis Abia Norsunluurannikko 2.00,716,4. erä: 1) Michael Kolganov Israel 1.38,396, 2) Jonas Ems Saksa 1.38,819, 3) Rami Zur USA 1.39,037, 4) Manuel Cortina Meksiko 1.40,626, 5) Kasper Bleibach Tanska 1.42,529, 6) Pan Yao Kiina 1.44,757, 7) Phone Myint Tayzar Myanmar 1.48,179.Kanadalaisyksikkö, 500 m (erien voittajat finaaliin, sijat 2-7 välieriin):1. erä: 1) David Cal Espanja 1.48,095, 2) Florin Georgian Mironcic Romania 1.48,608, 3) Jurij Tsheban Ukraina 1.49,454, 4) Attila Sandor Vajda Unkari 1.49,942, 5) Aldo Pruna Kuuba 1.51,111, 6) Nivalter Jesus Brasilia 1.51,363, 7) Torsten Lachmann Australia 2.00,594, 8) Fortunato Luis Pacavira Angola 2.13,265.2. erä: 1) Aliaksandr Zhukovski Valko-Venäjä 1.48,669, 2) Mark Oldershaw Kanada 1.48,817, 3) Mathieu Goubel Ranska 1.49,527, 4) Andreas Dittmer Saksa 1.53,222, 5) Mihail Jemeljanov Kazakstan 1.54,832, 6) Marian Ostrcil Slovakia 1.55,911, 7) Calvin Mokoto Etelä-Afrikka 2.03,372.3. erä: 1) Maksim Opalev Venäjä 1.47,849, 2) Li Qiang Kiina 1.49,164, 3) Pawel Baraszkiewicz Puola 1.50,463, 4) Vadim Miehetkov Uzbekistan 1.52,793, 5) Andreas Kiligkaridis Kreikka 1.54,541, 6) Mikelis Ezmalis Latvia 1.54,890, 7) Sean Pangelinan Guam 2.12,696.

Uimahyppy

Miesten 3 metrin ponnahduslauta, välierät (12 parasta finaaliin):1) He Chong Kiina 547,25, 2) Alexandre Despatie Kanada 518,75, 3) Qin Kai Kiina 508,50, 4) Yahel Castillo Meksiko 504,55, 5) Patrick Hausding Saksa 481,90, 6) Chris Colwill USA 480,95, 7) Ken Terauchi Japani 478,25, 8) Dimitri Sautin Venäjä 476,35, 9) Juan Guillermo Uran Kolumbia 468,90, 10) Troy Dumais USA 463,15,11) Robert Newbery Australia 460,35, 12) Pavlo Rozenberg Saksa 454,30, 13) Joona Puhakka Suomi 451,95, 14) Nicola Marconi Italia 444,55, 15) Ilja Kvasha Ukraina 439,55, 16) Matthew Mitcham Australia 427,45, 17) Aleksandr Dobroskok Venäjä 412,00, 18) Reuben Ross Kanada 395,85.

Purjehdus

Naisten RS:X-purjelautaluokan tilanne 10/10 lähdön jälkeen ennen keskiviikon mitalilähtöä, johon 10 parasta:1) Yin Jian Kiina 33 sijoituspistettä, 2) Alessandra Sensini Italia 38, 3) Bryony Shaw Britannia 41, 4) Jessica Crisp Australia 46, 5) Marina Alabau Espanja 46, 6) Barbara Kendall Uusi-Seelanti 63, 7)Zofia Klepacka Puola 66, 8) Olga Maslivets Ukraina 73, 9) Chan Wai Kei Hongkong 75, 10) Maayan Davidovich Israel 97,11) Faustine Merret Ranska 100, 12) Irina Bontemps Bulgaria 101, 13) Yasuko Kosuge Japani 102, 14) Jannicke Staalström Norja 107, 15) Athena Frai Kreikka 107, 16) Tuuli Petäjä Suomi 117, 17) Nikola Girke Kanada 125, 18) Patricia Freitas Brasilia 135, 19) Bettina Honore Tanska 142, 20) Napalai Tansai Thaimaa 169,21) Gavriela Chatzidamianou Kypros 182, 22) Diana Detre Unkari 185, 23) Demita Vega Meksiko 190, 24) Tatiana Bazjuk Venäjä 198, 25) Florencia Gutierrez Argentiina 216, 26) Nancy Rios USA 224, 27) Sedef Koktenturk Turkki 232.10. lähtö: 1) Yin, 2) Shaw, 3) Merret, 4) Chan, 5) Crisp, 6) Honore, 7) Kosuge, 8) Sensini, 9) Alabau, 10) Davidovich, 11) Frai, 12) Maslivets, 13) Bontemps, 14) Petäjä, 15) Girke, 16) Chatzidamianou, 17) Klepacka, 18) Stalström, 19) Detre, 20) Freitas, 21) Kendall, 22) Rios, 23) Tansai, 24) Bazjuk, 25) Koktenturk, 26) Vega, 27) Gutierrez.

Yleisurheilu

Alkukilpailut ja karsinnat:Naiset:200 m, 1. alkuerät (4 parasta joka erästä ja 8 aikojen perusteella jatkoon):Erä 1 (+0,2 m/s): 1) Allyson Felix USA 23,02, 2) Susanthika Jayasinghe Sri Lanka 23,04, 3) Virgil Hodge St. Kitts ja Nevis 23,14, 4) Aleksandra Fedoriva Venäjä 23,29, 5) Inna Eftimova Bulgaria 23,50,6) Kia Davis Liberia 24,31, 7) Kristen Nieuwendam Surinam 24,46.Erä 2 (-0,4 m/s): 1) Muna Lee USA 22,71, 2) Muriel Hurtis-Houairi Ranska 22,72, 3) Cydonie Mothersill Caymansaaret 22,76, 4) Julia Tshermoshanskaja Venäjä 22,98, 5) Ivet Lalova Bulgaria 23,13,6) Marielis Sanchez Dominikaaninen tasavalta 24,05, 7) Carol Rodriguez Puerto Rico 24,07.Erä 3 (-1,7 m/s): 1) Marshevet Hooker USA 23,07, 2) Debbie Ferguson-McKenzie Bahama 23,22, 3) Oludamola Osayomi Nigeria 23,31, 4) Eleni Artymata Kypros 23,58,5) Sabina Veit Slovenia 23,62, 6) Gloria Kemasuode Nigeria 23,72, 7) Meritzer Williams St. Kitts ja Nevis 23,83, 8) Fabienne Feraez Benin 24,07.Erä 4 (-1,0 m/s): 1) Roqaya Al-Gassra Bahrain 22,81, 2) Emily Freeman Britannia 22,95, 3) Kerron Stewart Jamaika 23,03, 4) Ionela Tirlea Romania 23,24, 5) Darlenys Obregon Kolumbia 23,33, 6) Guzel Hubbieva Uzbekistan 23,44,7) Jade Bailey Barbados 23,62, 8) Lai Lai Win Myanmar 24,37.Erä 5 (-0,1 m/s): 1) Veronica Campbell-Brown Jamaika 23,04, 2) Kadiatou Camara Mali 23,06, 3) Natalia Rusakova Venäjä 23,21, 4) Sheniqua Ferguson Bahama 23,33, 5) Adrienne Power Kanada 23,40, 6) Vincenza Cali Italia 23,44,7) Isabel le Roux Etelä-Afrikka 23,67, 8) Samia Yusuf Omar Somalia 32,16.Erä 6 (-0,4 m/s): 1) Natalia Pigida Ukraina 22,91, 2) Sherone Simpson Jamaika 22,94, 3) Roxana Diaz Kuuba 23,09, 4) LaVerne Jones-Ferrette Yhdysvaltain Neitsytsaaret 23,12, 5) Evelyn dos Santos Brasilia 23,43, 6) Allison George Grenada 23,45,7) Marta Jeschke Puola 23,59, 8) Gretta Taslakian Libanon 25,32.

Pituus (karsintaraja 675 tai 12 parasta finaaliin):Ryhmä A: 1) Maurren Higa Maggi Brasilia 679, 2) Ljudmila Blonska Ukraina 676, 3) Carolina Klüft Ruotsi 670, 4) Grace Upshaw USA 668, 5) Oksana Udmurtova Venäjä 663, 6) Tabia Charles Kanada 661, 6) Funmilayao Jimoh USA 661, 8) Chelsea Hammond Jamaika 660,9) Hrysopiyi Devetzi Kreikka 657, 10) Yargelis Savigne Kuuba 649, 11) Denisa Scerbova Tshekki 646, 12) Patricia Sylvester Grenada 644, 13) Viktoria Ribalko Ukraina 643, 14) Karin Melis Turkki 642, 15) Nina Kolaric Slovenia 640, 16) Naide Gomes Portugali 629, 17) Volha Senrgejenka Valko-Venäjä 625, 18) Pamela Mouele-Mboussi Kongo 606, 19) Rhonda Watkins Trinidad ja Tobago 588, 20) Tricia Flores Belize 525. Jana Veldakova Slovakia ei tulosta.Lohko B: 1) Brittney Reese USA 687, 2) Tatjana Lebedeva Venäjä 670, 3) Keila Costa Brasilia 662, 4) Jade Johnson Britannia 661,5) Blessing Okagbare Nigeria 659, 6) Tatjana Kotova Venäjä 657, 7) Concepcion Montaner Espanja 653, 7) Bronwyn Thompson Australia 653, 9) Irina Tsharnushenka-Stasjuk Valko-Venäjä 648, 10) Kumiko Ikeda Japani 647 11) Viorica Tigau Romania 644, 12) Ruky Abdulai Kanada 641, 13) Ksenija Balta Viro 638, 14) Jung Soon-ok Etelä-Korea 633, 15) Olga Ripakova Kazakstan 630, 15) Ivana Spanovic Serbia 6,30, 17) Oleksandra Stadnjuk Ukraina 619, 18) Marestella Torres Filippiinit 617, 19) Arantxa King Bermuda 601. Anju Bobby George Intia ja Jacqueline Edwards Bahama ei tulosta.

Keihäs (karsintaraja 61,50 tai 12 parasta finaaliin):Ryhmä A: 1) Barbora Spotakova Tshekki 67,69, 2) Steffi Nerius Saksa 63,94, 3) Maria Abakumova Venäjä 63,48, 4) Chilla Chilla Espanja 61,81, 5) Zhang Li Kiina 61,77, 6) Osleydis Menendez Kuuba 60,51, 7) Sinta Ozolina Latvia 60,13,8) Urszula Piwnicka Puola 59,28, 9) Voisava Lika Kreikka 59,11, 10) Vira Rebrik Ukraina 59,05, 11) Chang Chunfeng Kiina 58,42, 12) Nikolett Szabo Unkari 57,15, 13) Natalia Shimtshuk Valko-Venäjä 57,11, 14) Silvia Cruz Portugali 57,06, 15) Alessandra Resende Brasilia 56,53, 16) Inga Stasiulionite Liettua 55,66, 17) Sunette Viljoen Etelä-Afrikka 55,58, 18) Anastasia Svetshnikova Uzbekistan 55,31, 19) Martinka Ratej Slovenia 55,30, 20) Zuleima Aramendiz Kolumbia 54,71, 21) Monica Stoian Romania 54,56, 22) Kara Patterson USA 54,39, 23) Nadeeka Lakmali Bambarenda Liyanage Sri Lanka 54,28, 24) Christina Illum Scherwin Tanska 53,95, 25) Kim Gyeongae Etelä-Korea 53,13, 26) Maria Gonzalez Venezuela 50,51. Zahra Bani Italia ei tulosta.Ryhmä B: 1) Christina Obergföll Saksa 67,52, 2) Goldie Sayers Britannia 62,99, 3) Barbara Madejczyk Puola 62,81, 4) Katharina Molitor Saksa 60,92, 5) Felicea Moldovan Tilea Romania 60,81,6) Justine Robbeson Etelä-Afrikka 59,63, 7) Mikaela Ingberg Suomi 58,82, 8) Yanet Cruz Kuuba 58,06, 9) Lavern Eve Bahama 57,36, 10) Jarmila Klimesova Tshekki 57,25, 11) Olga Ivankova Ukraina 57,05, 12) Moonika Aava Viro 56,94, 13) Buoban Pamang Thaimaa 56,35, 14) Lindy Agricole Seychellit 56,32, 15) Erma Gene Evans St. Lucia 56,27, 16) Marina Novik Valko-Venäjä 56,10, 17) Olivia McKoy Jamaika 55,51, 18) Tetjana Ljahovitsh Ukraina 55,50, 19) Kim Kreiner USA 55,13, 20) Song Dan Kiina 54,32, 21) Renalda Nastas Kypros 53,24, 22) Maria Jakovenko Venäjä 51,67, 23) Patsy Aveolelasamoa Selaf Akeli Sambia 49,26, 24) Asdis Hjalmsdottir Islanti 48,59, 25) Leryn Franco Paraguay 45,34, 26) Rumyana Karapetrova Bulgaria 40,15. Tatijana Jelaca Serbia ei tulosta.

Lentopallo, miehet:

A-lohko: Bulgaria-Venezuela 3-1 (23-25, 25-19, 25-16, 25-22), Kiina-Italia 2-3 (17-25, 23-25, 25-21, 25-20, 14-16) ja Japani-USA 0-3 (18-25, 12-25, 21-25)

Alkulohkon lopputilanne:

USA 5 5 0 15-4 10
Italia 5 4 1 13-6 8
Bulgaria 5 3 2 10-9 6
Kiina 5 2 3 9-13 4
Venezuela 5 1 4 8-12 2
Japani 5 0 5 4-15 0

B-lohko: Saksa-Brasilia 0-3 (22-25, 21-25, 23-25), Puola-Venäjä 3-2 (17-25, 26-24, 24-26, 25-23, 15-12), Egypti-Serbia 0-3 (16-25, 13-25, 17-25).

Alkulohkon lopputilanne:

Brasilia 5 4 1 13-4 8
Venäjä 5 4 1 14-7 8
Puola 5 4 1 12-6 8
Serbia 5 2 3 9-10 4
Saksa 5 1 4 6-12 2
Egypti 5 0 5 0-15 0

Jalkapallo, naisten välierät:

Brasilia-Saksa 4-1 (1-1), Japani-USA 2-4 (1-2)

Uimahyppy, miesten 3 metrin ponnahduslauta, karsinta (18 parasta välieriin):

1) Chong He Kiina 515,50 pistettä, 2) Kai Qin Kiina 502,95, 3) Yahel Castillo Meksiko 480,65, 4) Dimitri Sautin Venäjä 474,85, 5) Joona Puhakka Suomi 469,45, 6) Robert Newbey Australia 465,15, 7) Chris Colwill USA 464,75, 8) Ilja Kvasha Ukraina 461,65, 9) Alexandre Despatie Kanada 453,60, 10) Ken Terauchi Japani 452,80,11) Patrick Hausding Saksa 451,65, 12) Troy Dumais USA 448,40, 13) Reuben Ross Kanada 446,15, 14) Juan Guillermo Uran Kolumbia 443,05, 15) Matthew Mitcham Australia 439,85, 16) Pavlo Rozenberg Saksa 431,65, 17) Aleksandr Dobroskok Venäjä, 18) Nicola Marconi Italia 430,90, 19) Jorge Betancourt Kuuba 428,25, 20) Javier Illana Espanja 423,90,21) Antonio Ramon Rodriguez Fumado Venezuela 419,05, 22) Constantin Blaha Itävalta 407,55, 23) Juri Shljakov Ukraina 405,05, 24) Cesar Castro Brasilia 400,60, 25) Sergei Kutshmasov Valko-Venäjä 399,40, 26) Benjamin Swain Britannia 390,30, 27) Jorge Pupo Kuuba 388,70, 28) Tommaso Marconi Italia 360,15, 29) Seongchel Song Etelä-Korea 353,35.

Yleisurheilu, loppukilpailut:

Miehet:

3 000 m ej:

1) Brimin Kiprop Kipruto Kenia 8.10,34, 2) Mahiedine Mekhissi-Benabbad Ranska 8.10,49, 3) Richard Kipkemboi Mateelong Kenia 8.11,01, 4) Yakob Jarso Etiopia 8.13,47, 5) Bouabdellah Tahri Ranska 8.14,79, 6) Youcef Abdi Australia 8.16,36, 7) Ezekiel Kemboi Kenia 8.16,38, 8) Abubaker Ali Kamal Qatar 8.16,59, 9) Benjamin Kiplagat Uganda 8.20,27, 10) Mustafa Mohamed Ruotsi 8.20,69,11) Tareq Mubarak Taher Bahrain 8.21,59, 12) Ion Luchianov Moldova 8.27,82, 13) Anthony Famiglietti USA 8.31,21, 14) Ruben Ramolefi Etelä-Afrikka 8.34,58, 15) Abdelkader Hachlaf Marokko 9.02,06.

Pituus:

1) Irving Saladino Panama 834, 2) Khotso Mokoena Etelä-Afrikka 824, 3) Ibrahim Camejo Kuuba 820, 4) Ngonidzashe Makusha Zimbabwe 819, 5) Wilfredo Martinez Kuuba 819, 6) Ndiss Kaba Badji Senegal 816, 7) Luis Felipe Meliz Espanja 807, 8) Roman Novotny Tshekki 800, 9) Gable Garenamotse Botswana 785, 10) Greg Rutherford Britannia 784, 11) Hussain Taher A al-Saba Saudi-Arabia 780. Louis Tsatoumas Kreikka jäi ilman tulosta

Naiset:

Seiväs:

1) Jelena Isinbajeva Venäjä 505 (ME), 2) Jennifer Stuczynski USA 480, 3) Svetlana Feofanova Venäjä 475, 4) Julia Golubtshikova Venäjä 475, 5) Monika Pyrek Puola 470, 6) Carolin Tamara Hingst Saksa 465, 7) Silke Spiegelburg Saksa 465, 8) April Steiner-Bennett USA 455, 9) Vanessa Boslak Ranska 455, 10) Fabiana Murer Brasilia 445 ja Anna Rogowska Puola 445,12) Gao Shuying Kiina 445.

800 m:

1) Pamela Jelimo Kenia 1.54,87, 2) Janeth Jepkosgei Busienei Kenia 1.56,07, 3) Hasna Benhassi Marokko 1.56,73, 4) Svetlana Kljuka Venäjä 1.56,94, 5) Maria Mutola Mozambik 1.57,68, 6) Kenia Sinclair Jamaika 1.58,24, 7) Julia Krevsun Ukraina 1.58,73, 8) Tatiana Andrianova Venäjä 2.02,63.

Kiekko:

1) Stephanie Brown Trafton USA 64,74, 2) Yarelys Barrios Kuuba 63,64, 3) Olena Antonova Ukraina 62,59, 4) Song Aimin Kiina 62,20, 5) Vera Cechlova Tshekki 61,75, 6) Ellina Zvereva Valko-Venäjä 60,82, 7) Li Yanfeng Kiina 60,68, 8) Melina Robert Michon Ranska 60,66, 9) Dani Samuels Australia 60,15, 10) Aretha Thurmond USA 59,80,11) Iryna Yatshenko Valko-Venäjä 59,27, 12) Nicoleta Grasu Romania 58,63.

Yleisurheilu, alkueriä ja karsintoja:

Miehet:

200 m:n 1. alkuerät (2. eriin 3 kustakin erästä ja 8 ajalla):

1. erä: 1) Shawn Crawford USA 20,61, 2) Marcin Jedrusinski Puola 20,64, 3) Stephan Buckland Mauritius 20,98, 4) Jiri Vojtik Tshekki 21,05, 5) Fanuel Kenosi Botswana 21,09, 6) Adam Harris Guyana 21,36, 7) Khalil al-Hanahneh Jordania 21,55, 8) Solomon Bayoh Sierra Leone 22,16. Francis Obikwelu Nuigeria ei juossut.2. erä: 1) Brian Dzingai Zimbabwe 20,25, 2) Christian Malcolm Britannia 20,42, 3) Christopher Williams Jamaika 20,53, 4) Shinji Takahira Japani 20,58, 5) Amr Seoud Egypti 20,75, 6) Thuso Mpuang Etelä-Afrikka 20,87, 7) Daniel Grueso Kolumbia 21,15, 8) Arnaldo Abrantes Portugali 21,46.3. erä: 1) Marlon Devonish Britannia 20,49, 2) Kim Collins StKitts&Nevis 20,55, 3) Marvin Anderson Jamaika 20,85, 4) Matic Osovnikar Slovenia 20,89, 5) Chris Lloyd Dominica 20,90, 6) Heber Viera Uruguay 20,93, 7) Cristian Reyes Chile 21,20, 8) Franklin Nazareno Ecuador 21,26.4. erä: 1) Roman Smirnov Venäjä 20,76, 2) Walter Dix USA 20,77, 3) Rolando Palacios Honduras 20,81, 4) Angel David Rodriguez Espanja 20,87, 5) Bruno de Barros Brasilia 21,15, 6) Desislav Gunev Bulgaria 21,55, 7) Vjatsheslav Muravjev Kazakstan 21,68, 8) Nicolai Portelli Malta 22,31.5. erä: 1) Rondell Sorillo Trinidad&Tobago 20,58, 2) Usian Bolt Jamaika 20,64, 3) Kristof Beyens Belgia 20,69, 4) Marc Schneeberger Sveitsi 20,86, 5) Jose Acevedo Venezuela 21,06, 6) Ihor Bodrov Ukraina 21,38, 7) Mohamad Siraj Tamim Libanon 21,80, 8) Oleg Juravljov Uzbekistan 22,31, 9) Juan Zeledon Nicaragua 23,39.6. erä: 1) Wallace Spearmon USA 20,46, 2) Jaysuma Saidy Ndure Norja 20,54, 3) Paul Hession Irlanti 20,59, 4) Seth Amoo Ghana 20,91, 5) Ronalds Arajs Latvia 21,22, 6) Jayson Jones Belize 21,54, 7) Fofanah Nabie Foday Fofanah Guinea 21,68. - Bryan Barnett Kanada keskeytti.7. erä: 1) Obinna Metu Nigeria 20,62, 2) Ramil Gulijev Azerbaidzhan 20,78, 3) Churandy Martina Hollannin Antillit 20,78, 4) Sandro Viana Brasilia 20,84, 5) Jamaal Rolle Bahama 20,93, 6) Shingo Suetsugu Japani 20,93, 7) Omar Juma al-Salfa Yhdistyneet Arabiemiirikunnat 21,00. Alex Nelson Britannia ei juossut.8. erä: 1) Aaron Armstrong Trinidad&Tobago 20,57, 2) Brendan Christian Antigua/Barbuda 20,58, 3) Jared Connaughton Kanada 20,60, 4) Visa Hongisto Suomi 20,62, 5) Marco Cribari Sveitsi 20,98, 6) James Dolphin U-Seelanti 20,98, 7) Paimeng Zhang Kiina 21,06, 8) Samuel Francis Qatar ei juossut.

2. alkuerät (erien 3 parasta ja 4 parasta aikaa jatkoon):

1. erä (+0,1 m/s): 1) Usain Bolt Jamaika 20,29, 2) Shawn Crawford USA 20,42, 3) Kim Collins Saint Kitts ja Nevis 20,43, 4) Marlon Devonish Britannia 20,43, 5) Jared Connaughton Kanada 20,45, 6) Amr Seoud Egypti 20,55, 7) Cruz Rolando Palacios Castillo Honduras 20,87, 8) Angel David Rodriguez Espanja 20,96.2. erä (+0,2): 1) Brian Dzingayi Zimbabwe 20,23, 2) Walter Dix USA 20,27, 3) Christopher Williams Jamaika 20,28, 4) Christian Malcolm Britannia 20,30, 5) Stephan Buckland Mauritius 20,37, 6) Roman Smirnov Venäjä 20,62, 7) Shinji Takahira Japani 20,63, 8) Matic Osovnikar Slovenia 20,95. 3. erä (+0,4): 1) Brendan Christian Antigua ja Barbudav 20,26, 2) Churandy Martina Hollannin Antillit 20,42, 3) Kristof Beyens Belgia 20,50, 4) Marcin Jedrusinski Puola 20,58, 5) Aaron Armstrong Trininad ja Tobago 20,58, 6) Obinna Metu Nigeria 20,65, 7) Sandro Viana Brasilia 21,07, 8) Marc Schneeberger Sveitsi 21,48.4. erä (+0,3): 1) Paul Hession Irlanti 20,32, 2) Wallace Spearmon USA 20,39, 3) Jaysuma Saidy Ndure Norja 20,45, 4) Rondell Sorillo Trinidad ja Tobago 20,63, 5) Ramil Guliyev Azaerbaidzhan 20,66, 6) Visa Hongisto Suomi 20,76, 7) Thuso Mpuang Etelä-Afrikka 21,04, Marvin Anderson Jamaika ei tullut maaliin.

400 m:n alkuerät (välieriin kolme kustakin erästä ja kolme ajalla):

1. erä: 1) Leslie Djhone Ranska 45,12, 2) David Neville USA 45,22, 3) Williams Collazo Kuuba 45,37, 4) Kevin Borlee Belgia 45,43,5) Denis Aleksejev Venäjä 45,52, 6) Young Talkmore Nyongani Zimbabwe 45,89, 7) Eric Milazar Mauritius 46,06, 8) Gakologelwang Masheto Botswana 46,29.2. erä: 1) Christopher Brown Bahama 44,79, 2) Joel Milburn Australia 44,80, 3) Johan Wissman Ruotsi 44,81, 4) Senga Gary Kikaya Kongo 44,89,5) Sanjay Ayre Jamaika 45,66, 6) Arismendy Peguero Dominikaaninen tasavalta 46,28, 7) Ivano Bucci San Marino 48,54, 8) Xiaosheng Liu Kiina 53,11.3. erä: 1) Nery Brenes Costa Rica 45,36, 2) James Godday Nigeria 45,49, 3) Andretti Bain Bahama 45,96,4) Niko Verekauta Fidzhi 46,32, 5) Fernando Almeida Brasilia 46,60, 6) Lewis Banda Zimbabwe 46,76, 7)Vincent Mumo Kiilu 46,79, 8) Nagm Eldin Ali Sudan 47,12.4. erä: 1) Martyn Rooney Britannia 45,00, 2) Sean Wroe Australia 45,17, 3) Ricardo Chambers Jamaika 45,22,4) Erison Hurtault Dominica 46,10, 5) Andres Bayron Silva Uruguay 46,34, 6) Rudolf Gotz Tshekki 46,38, 7) Yuzo Kanemaru Japani 46,39.5. erä: 1) Lashawn Merritt USA 44,96, 2) Saul Weipogwa Nigeria 45,19, 3) Claudio Licciardello Italia 45,25, 4) Jonathan Borlee Belgia 45,25,5) Ato Modibo Trinidad&Tobago 45,63, 6) Alleyne Francique Grenada 46,15, 7) Geiner Mosquera Kolumbia 46,59, 8) Siraj Williams Liberia 47,89.6. erä: 1) Andrew Steele Britannia 44,94, 2) Renny Quow Trinidad&Tobago 45,13, 3) Michael Mathieu Bahama 45,17,4) Michael Blackwood Jamaika 45,56, 5) Tyler Christopher Kanada 45,67, 6) Joel Phillip Grenada 46,30, 7) Felix Martinez Puerto Rico 46,46, 8) Daniel Dabrowski Puola 47,83.7. erä: 1) Jeremy Wariner USA 45,23, 2) Tabarie Henry USA:n Neitsytsaaret 45,36, 3) Cedric van Branteghem Belgia 45,54,4) David Gillick Irlanti 45,83, 5) Maksim Dyldin Venäjä 46,03, 6) Mihailo Knysh Ukraina 46,28, 7) Mathieu Gnanligo Fousseni Benin 47,10, 8) Naiel Santiago D Almeida Sao Tome&Principe 49,08.

110 m:n aj alkuerät (kustakin erästä neljä ja 8 ajalla toiselle kierrokselle):

1. erä: 1) Dayron Robles Kuuba 13.39, 2) Andrew Turner Britannia 13,56, 3) Wei Ji Kiina 13,57, 4)n Richard Phillips Jamaika 13,60,5) Jevgeni Borisov Venäjä 13,90, 6) Oleg Normatov Uzbekistan 14,00, 7) Jurica Grabusic Kroatia 14,18.2. erä: 1) David Oliver USA 13,30, 2) Jackson Quinonez Espanja 13,41, 3) Shamar Sands Bahama 13,45, 4) Gregory Sedoc Hollanti 13,50, 5) Jung-joon Lee E-Korea 13,65, 6) Mikel Thomas Trinidad&Tobago 13,69, 7) Damjan Zlatnar Slovenia 13,84.3. erä: 1) Paulo Villar Kolumbia 13,37, 2) Ryan Brathwaite Barbados 13,38, 3) Petr Svoboda Tshekki 13,43, 4) Dongpeng Shi Kiina 13,53, 5) Ronald Forbes Caymansaaret 13,59, 6) Hector Cotto Puerto Rico 13,72, 7) Dudley Dorival Haiti 13,78,8) Abdul Rashid Pakistan 14,52.4. erä: 1) David Payne USA 13,42, 2) Ladji Doucoure Ranska 13,52, 3) Selim Nurudeen Nigeria 13,58, 4) Maurice Wignall Jamaika 13,61,5) Maksim Lynsha V-Venäjä 13,86, 6) Stanislav Sajdok Tshekki 13,89, 7) Masako Naito Japani 13,96.5. erä: 1) Artur Noga Puola 13,53, 2) Igor Peremota Venäjä 13,59, 3) Daniel Kiss Unkari 13,61, 4) Anselmo da Silva Brasilia 13,81,5) Joseph-Berlioz Randriamihaja Madagaskar 13,91. Terrnece Trammell USA keskeytti, Stanislavs Olijars Latvia ei juossut.6. erä: 1) Konstadinos Douvalidis Kreikka 13,49, 2) Marcel van der Westen Hollanti 13,54, 3) Allan Scott Britannia 13,56, 4) Samuel Coco-Viloin Ranska 13,60, 5) Mohammed Issa al-Thawadi Qatar 13,64, 6) David Ilariani Georgia 13,75.Xiang Liu Kiina ei juossut.

3-loikka (finaaliin rajan 17,10 ylittäjät):

A-ryhmä: 1) Phillips Idowu Britannia 17,44, 2) Nelson Evora Portugali 17,34, 3) Arnie David Girat Kuuba 17,30, 4) Igor Spasovodski Venäjä 17,23, 5) Marian Oprea Romania 17,17, 6) Jadel Gregorio Kuuba 17,15, 7) Viktor Kuznetsov Ukraina 17,11,8) Alexis Copello Kuuba 17,09, 9) Dmitrij Valukevic Slovakia 17,08, 10) Deokhyeon Kim E-Korea 16,88,11) Rafeeq Curry USA 16,88, 12) Fabrizio Donato Italia 16,70, 13) Kenta Bell USA 16,55, 14) Dzmitry Platnitski V-Venäjä 16,51, 15) Jefferson Sabino Brasilia 16,45, 16) Roman Valijev Kazakstan 16,20, 17) Ibrahim Babikir Mohamdein Qatar 16,03, 18) Minwei Zhong Kiina 15,59, 19) Redzep Selman Makedonia 15,29.B-ryhmä: 1) Yanxi Li Kiina 17,30, 2) Leevan Sands Bahama 17,25, 3) Onochie Achike Britannia 17,18, 4) Hector Fuentes Kuuba 17,14, 5) Momshil Karailjev Bulgaria 17,12,6) Randy Lewis Grenada 17,06, 7) Mykola Savolainen Ukraina 17,00, 8) Alexander Petrenko Venäjä 16,97, 9) Nathan Douglas Britannia 16,72, 10) Danil Burkenja Venäjä 16,6911) Dimitrios Tsiamis Kreikka 16,65, 12) Vladimir Letnicov Moldova 16,62, 13) Viktor Jastrebov Ukraina 16,52, 14) Colomba Fofana Ranska 16,42, 15) Lucien Hugo Mamba Schlick Kamerun 16,01, 16) Aarik Wilson USA 15,97, 17) Junjie Ju Kiina 15,94, 18) Renjith Maheswary Intia 15,77. Ndiss Kaba Badji Senegal ei tulosta, Tarik Bouguetaib Marokko ei tulosta.

Naiset:

100 m aj, välierät (erien 4 parasta finaaliin):

1. erä (+0,2): 1) LoLo Jones USA 12,43, 2) Deloreen Ennis-London Jamaika 12,67, 3) Priscilla Lopes-Schliep Kanada 12,68, 4) Sally Mclellan Australia 12,70, 5) Josephine Nnkiruka Onyia Espanja 12,86, 6) Aurelia Kollasch Puola 12,96, 7) Carolin Nytra Saksa 12,99, 8) Nevin Yanit Turkki 13,28.2. erä (+0,2): 1) Damu Cherry USA 12,62, 2) Dawn Harper USA 12,66, 3) Bridgitte Foster-Hylton Jamaika 12,76, 4) Sarah Claxton Britannia 12,84, 5) Vonnette Dixon Jamaika 12,86, 6) Reina Okori Ranska 13,05. Susanna Kallur Ruotsi ja Anay Tejeda Kuuba eivät tulleet maaliin.

400 m aj, välierät (erien 4 parasta finaaliin):

1. erä: 1) Sheena Johnson USA 54,07, 2) Tasha Danvers Britannia 54,31, 3) Anna Jesien Puola 54,36, 4) Jekaterina Bikert Venäjä 54,38, 5) Nickiesha Wilson Jamaika 54,67, 6) Anastasia Ott Venäjä 54,74, 7) Satomi Kubokura Japani 56,69, 8) Angela Morosanu Romania 57,67.2. erä: 1) Melaine Walker Jamaika 54,20, 2) Anastasia Rabtshenjuk Ukraina 54,60, 3) Tiffany Ross-Williams USA 54,99, 4) Zuzana Hejnova Tshekki 55,17, 5) Aissata Soulama Burkina Faso 55,69, 6) Irina Obedina Venäjä 55,69, 7) Queen Quedith Harrison USA 55,88, 8) Cvetelina Kirilova Bulgaria 55,97.

Moukari (finaaliin rajan 71,50 ylittäjät tai 12 heittäjää):

A-ryhmä: 1) Yipsi Moreno Kuuba 73,92, 2) Martina Hrasnova Slovakia 72,87, 3) Anita Wlodarczyk Puola 71,76, 4) Betty Heidler Saksa 71,51, 5) Darja Ptshelnik V-Venäjä 71,30, 6) Stiliani Papadopoulou Kreikka 69,36,7) Maria Smaljatshkova V-Venäjä 69,22, 8) Stephanie Falzon Ranska 68,93, 9) Ivana Brkljacic Kroatia 68,38, 10) Bianca Perie Romania 68,21,11) Irina Novozhylova Ukraina 68,11, 12) Anna Bulgakova Venäjä 68,04, 13) Jelena Konevtsova Venäjä 67,83, 14) Inna Sajenko Ukraina 66,92, 15) Merja Korpela Suomi 66,29, 16) Zheng Wang Kiina 65,64, 17) Sultana Frizell Kanada 65,44, 18) Eva Orban Unkari 65,41, 19) Zoe Derham Britannia 64,74, 20) Zalina Marghieva Moldova 64,20,21) Loree Smith USA 63,60, 22) Silvia Salis Italia 62,28, 23) Vania Silva Portugali 59,42, 24) Galina Mitjajeva Tadhikistan 51,38. Jessica Cosby USA ei tulosta.B-ryhmä: 1) Wenxiu Zhang Kiina 73,36, 2) Manuela Montebrun Ranska 72,81, 3) Clarissa Claretti Italia 71,82, 4) Jelena Prijma Venäjä 70,69, 5) Kamila Skolimowska Puola 69,79, 6) Aksana Mjankova V-Venäjä 69,77,7) Arasay Thondike Kuuba 68,74, 8) Sviatlana Sudak Turkki 68,22, 9) Amber Campbell USA 67,86, 10) Eileen O Keeffe Irlanti 67,66,11) Kathrin Klaas Saksa 67,54, 12) Irina Sekashova Ukraina 67,47, 13) Lenka Ledvinova Tshekki 67,17, 14) Aleksandra Papayeoryiou Kreikka 66,72, 15) Jennifer Dahlgren Argentiina 66,35, 16) Yunalka Crawford Kuuba 66,16, 17) Johana Moreno Kolumbia 64,66, 18) Malgorzata Zadura Puola 64,13, 19) Candice Scott Trinidad&Tobago 63,03, 20) Berta Castells Espanja 62,44,21) Marina Marghiev Moldova 62,12, 22) Paraskevi Theodorou Kypros 61,00, 23) Sanja Gavrilovic Kroatia 60,55. Amelie Perrin Ranska ei tulosta, Georgina Toth Kamerun ei tulosta.

Koripallo, miehet:

A-lohko: Iran-Kroatia 57-91 (16-54), Australia-Liettua 106-75 (55-29), Argentiina-Venäjä 91-79 (45-39).
B-lohko: Kreikka-Kiina 91-77 (46-24), Angola-Espanja 50-98 (30-40), USA-Saksa 106-57 (53-29)

Melonta:

Kajakkikaksikko, alkuerät (erien kolme parasta finaaliin, loput välierään):1. erä: 1) Martin Hollstein/Andreas Ihle Saksa 3.15,987,, 2) Kim Wraae Knudsen/Rene Holten Poulsen Tanska 3.18,709, 3) Philippe Colin/Cyrille Carre Ranska 3.18,968, 4) Kevin de Bont/Bob Maesen Belgia 3.21,604, 5) Jie Shen/Zhipeng Huang Kiina 3.26,443, 6) Jose Ramos/Gabriel Rodriguez Venezuela 3.31,569, Markus Oscarsson/Anders Gustafsson Ruotsi hylättiin.2. erä: 1) Zoltan Kammerer/Gabor Kucsera Unkari 3.17,636, 2) Adam Seroczynski/Mariusz Kujawski Puola 3.18,282, 3) Andrea Facchin/Antonio Scaduto Italia 3.18,897, 4) Mike Walker/Steven Ferguson Uusi-Seelanti 3.19,167, 5) Krists Straume/Kristaps Zalupe Latvia 3.23,198, 6) Mika Hokajärvi/Kalle Mikkonen Suomi 3.23,475, 7) Steven Jorens/Ryan Cuthbert Kanada 3.29,037.

Purjehdus:

Laser radial -luokan tilanne 9 lähdön jälkeen ennen tiistain mitalilähtöä, johon 10 parasta:1) Anna Tunnicliffe USA 33 sijoituspistettä, 2) Gintare Volungeviciute Liettua 40, 3) Xu Lijia Kiina 44, 4) Sarah Blanck Australia 54, 5) Sarah Steyaert Ranska 61, 6) Evi van Acker Belgia 71, 7) Jo Aleh Uusi-Seelanti 72, 8) Nathalie Brugger Sveitsi 80, 9) Katarzyna Szotynska Puola 80, 10) Penny Clark Britannia 98,11) Mateja Petronijevic Kroatia 98, 12) Cecilia Carranza Saroli Argentiina 104, 13) Tania Elias Calles Meksiko 107, 14) Karin Söderström Ruotsi 107, 15) Petra Niemann Saksa 109, 16) Nufar Edelman Israel 111, 17) Lisa Ross Kanada 111, 18) Eftychia Mantzaraki Kreikka 115, 19) Larissa Nevierov Italia 124, 20) Ciara Peelo Irlanti 127,21) Susana Romero Espanja 127, 22) Tuula Tenkanen Suomi 128, 23) Tatiana Drozdovskaja Valko-Venäjä 128, 24) Florencia Cerutti Bogado Paraguay 142, 25) Lo Man Yi Singapore 148, 26) Paloma Schmidt Peru 163, 27) Anastasia Tshernova Venäjä 168, 28) Cathrine Margrethe Gjerpen Norja 202.7. lähtö: 1) Xu, 2) Szotynska, 3) Steyaert, 4) Niemann, 5) Mantzaraki, 6) Saroli, 7) Calles, 8) Blanck, 9) Edelman, 10) Brugger, 11) Drozdovskaja, 12) Van Acker, 13) Petronijevic, 14) Aleh, 15) Tunnicliffe, 16) Nevierov, 17) Cerutti, 18) Clark, 19) Romero, 20) Tenkanen.8. lähtö: 1) Blanck, 2) Tunnicliffe, 3) Calles, 4) Van Acker, 5) Söderström, 6) Volungeviciute, 7) Bogado, 8) Brugger, 9) Tenkanen, 10) Steyaert, 11) Xu, 12) Schmidt, 13) Romero, 14) Aleh, 15) Drozdovskaja, 16) Lo Man Yi, 17) Niemann, 18) Peelo, 19) Edelman, 20) Szotynska.9. lähtö: 1) Calles, 2) Tunnicliffe, 3) Man Yi Lo, 4) Volungeviciute, 5) Blanck, 6) Xu, 7) Ross, 8) Söderström, 9) Brugger, 10) Peelo,11) Steyaert, 12) Szotynska, 13) Clark, 14) Niemann, 15) Tenkanen, 16) Romero, 17) Edelman, 18) Van Acker, 19) Bogado, 20) Aleh.

Triathlon:

Naisten kilpailu (uinti 1,5 km, pyöräily 40 km, juoksu 10 km): 1) Emma Snowsill Australia 1.58.27, 2) Vanessa Fernandes Portugali 1.59.34, 3) Emma Moffatt Australia 1.59.55, 4) Laura Bennett USA 2.00.21, 5) Juri Ide Japani 2.00.23, 6) Nicola Spirig Sveitsi 2.00.30, 7) Daniela Ryf Sveitsi 2.00.40, 8) Andrea Hewitt Uusi Seelanti 2.00.45, 9) Kiyomi Niwata Japani 2.00.51, 10) Debbie Tanner Uusi-Seelanti 2.01.06,11) Sarah Haskins USA 2.01.22, 12) Jessica Harrison Ranska 2.01.31, 13) Magali di Marco Sveitsi 2.01.50, 14) Kate Allen Itävalta 2.02.00, 15) Ricarda Lisk Saksa 2.02.07, 16) Sam Warriner Uusi-Seelanti 2.02.13, 17) Ai Ueda Japani 2.02.19, 18) Lisa Norden Ruotsi 2.02.27, 19) Julie Swail Ertel USA 2.02.39, 20) Ana Burgos Espanja 2.02.43,21) Helen Tucker Britannia 2.02.55, 22) Erin Densham Australia 2.03.08, 23) Vendula Frintova Tshekki 2.03.27, 24) Julia Sapunova Ukraina 2.03.34, 25) Barbara Riveros Chile 2.03.42, 26) Christiane Pilz Saksa 2.03.46, 27) Tania Haiböck Itävalta 2.04.03, 28) Ainhoa Murua Espanja 2.04.48, 29) Carolyn Murray Kanada 2.04.56, 30) Ewa Dederko Puola 2.05.09, 31) Kathy Tremblay Kanada 2.05.23, 32) Kate Roberts E-Afrikka 2.05.33, 33) Anja Dittmer Saksa 2.05.45, 34) Carole Peon Ranska 2.06.04, 35) Maria Czesnik Puola 2.06.12, 36) Olga Zausailova Venäjä 2.06.24, 37) Emma Davis Irlanti 2.06.29.

Näitä luetaan!

  1. 1

    Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

  2. 2

    Europolin joulukalenterissa tänään Suomessa etsintäkuulutettu rikollinen – katso kuka kalenteriluukusta paljastuu

  3. 3

    Beverly Hills kyttä -elokuvista tuttu näyttelijä pidätettiin Dallasin lentokentällä

  4. 4

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  5. 5

    Yhden hitin eläketurva – tässä on joululaulu, joka tuo kirjoittajilleen edelleen 590 000 euron vuosittaiset rojaltitulot

  6. 6

    Hillary Clintonilta suoraa puhetta valeuutisista – ”Vaarallinen epidemia”

  7. 7

    Simpanssinaamainen kaahari piinasi poliisia Ruotsissa

  8. 8

    Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

  9. 9

    Viestintäministeri Anne Berner, onko postin perustehtävä uhattuna? ”Postin on vastattava vahingosta”

  10. 10

    Moni kärsii tietämättään kakkostyypin diabeteksen esiasteesta – lisää äkkikuoleman vaaraa

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  2. 2

    Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

  3. 3

    Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

  4. 4

    Bunkkeriin seksiorjaksi teljetty ruotsalaisnainen kirjoitti kirjan painajaisestaan – ”Yritin uskotella itselleni, ettei tämä voi olla totta”

  5. 5

    Sekava mies uhkasi vastaantulijaa Porvoossa – nyrkkeilytaustainen uhattu ei päästänyt karkuun

  6. 6

    Susanna, 33, vei Lumian huoltoon – uuteen puhelimeen alkoi ilmestyä outoja kuvia

  7. 7

    Brittimedia: Saara Aalto laulaa finaalissa kaikkien aikojen Queen-klassikon yhdessä supertähti Adam Lambertin kanssa

  8. 8

    Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

  9. 9

    Katso, mitä tapahtui asuntolainan hinnalle – ”Pankin vaihtajia on liikkeellä”

  10. 10

    Autoilun verotus kiristyy 16 prosenttia: Tarkista kuinka paljon joudut autosi käytöstä maksamaan ensi vuonna

  11. Näytä lisää
  1. 1

    Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

  2. 2

    WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

  3. 3

    Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

  4. 4

    Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

  5. 5

    Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

  6. 6

    Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

  7. 7

    Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

  8. 8

    Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

  9. 9

    Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

  10. 10

    Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

  11. Näytä lisää

Näitä luetaan!

  1. 1

    Aasialaismiehen passikuva hylättiin äärimmäisen kiusallisesta syystä

  2. 2

    Europolin joulukalenterissa tänään Suomessa etsintäkuulutettu rikollinen – katso kuka kalenteriluukusta paljastuu

  3. 3

    Beverly Hills kyttä -elokuvista tuttu näyttelijä pidätettiin Dallasin lentokentällä

  4. 4

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  5. 5

    Yhden hitin eläketurva – tässä on joululaulu, joka tuo kirjoittajilleen edelleen 590 000 euron vuosittaiset rojaltitulot

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

  2. 2

    Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

  3. 3

    Saara Aallon kilpakumppanit pahoissa vaikeuksissa – tuleeko finaalilähetyksestä katastrofi?

  4. 4

    Bunkkeriin seksiorjaksi teljetty ruotsalaisnainen kirjoitti kirjan painajaisestaan – ”Yritin uskotella itselleni, ettei tämä voi olla totta”

  5. 5

    Sekava mies uhkasi vastaantulijaa Porvoossa – nyrkkeilytaustainen uhattu ei päästänyt karkuun

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

  2. 2

    WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

  3. 3

    Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

  4. 4

    Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

  5. 5

    Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

  6. Näytä lisää