Digitoday

Valikko

Testi: Näin nopea on paras Nehalem-Xeon

Intelin tänään maanantaina julkistama Nehalem Xeon –mallisto nostaa tehotietokoneiden ja palvelinten tehot aivan uudelle tasolle. Digitodayn testeissä Intelin Skulltrail ja i7-sarja joutuivat polvistumaan uuden mestarin edessä.
Testasimme kahta Xeon W5580 –prosessoria Supermicron kokoonpanossa. Se oli varustettu Supermicron omalla X8DA3 –tehotyöasemaemolevyllä, jossa on kaksi  PCI Express x16 2.0 –grafiikkaporttia  ja 16 ddr3-muistipaikkaa.

X8DA3-emolevylle mahtuu jopa 96 gigatavua muistia. Kaksi muistipankkia on sijoitettu emolevyllä kummankin suorittimen viereen. Testilaitteen 1366-prosessoripaikoilla oli kaksi 3,2 gigahertsin jännitteellä toimivaa W5580-Xeonia.

Tämä kokonaisuus pystyi lyömään laudalta Intelin edellisen huippukokoonpanon Skulltrailin, joka perustui  aikaisempaan Xeon-teknologiaan. Siinä tehoja haettiin kahdesta 3,2 gigahertsin QX9775-suorittimelta ja Nvidian sli-toimintoihin kykeneviltä grafiikkapaikoilta.

Nehalem-Xeon
sli-maailmassa


Supermicron emolevy pystyy myös kahden grafiikkakortin yhteistoiminaan joko Nvidian tai AMD:n teknologioilla.

Lisäksi W5580:n sisäinen muistiohjain ja ddr3-muistien tuki ovat selkeästi tehokkaampia kuin Skulltrailin puskuroidut ddr2-muistit.

Myös Intelin i7-sarja joutuu nöyrtymään Supermicron kahden prosessorin sarjalle.

Supermicron kokoonpano soveltuu hyvin graafiseksi työasemaksi varustettuna esimerkiksi kahdella Quadro CX- näytönohjaimella. Ne auttavat muun muassa kuvankäsittelyssä, 3d-mallintamisessa, videoformaattien muunnoksissa ja mekaanisessa suunnittelussa yhdessä väkivahvojen prosessoreiden kanssa.

Prosessoritehoissa suunta on selvä. W5580 on kahden prosessorin kokoonpanolla tehokkain tietokone markkinoilla tällä hetkellä.

Emme valitettavasti saaneet AMD:ltä uusimpia Opteroneja mukaan, eikä sellaista kokoonpanoa ollut saatavilla myöskään HP:ltä tai FujitsuSiemensiltä testiimme.

Ajoimme vertailuja, joiden mukaan uudet Xeon-Nehalemit jättävät Intelin entisiä tehomestareita kymmenistä prosenteista yli sataan prosenttiin. Mitä enemmän säikeellisiä ohjelmistot ovat, sitä paremmin uudet prosessorit pystyvät hyödyntämään niitä verrattuna aikaisempiin sukupolviin.

Muistit puskevat
huippunopeuteen


Kahden prosessorin kokoonpanolla Intelin sisäinen ddr3-muistiohjain QuiclPath Interconnect QPI voi toimia parhaimmillaan 25,6 gigatavun sekuntivauhdilla. Ddr2 800:lla maksimi on 6,4 gigatavua sekunnissa.

W5580 on tehty 45 nanometrin tekniikalla. Siinä on yhdessä prosessorissa neljä oikeaa ydintä ja neljä virtuaaliydintä HyperThreading-teknologian avustamana. HT tuo 15–20 prosentin lisähyödyn säikeellisissä ohjelmissa.

Se sisältää Intelin TurboBoost-tekniikan, jolla saadaan lisää kellotaajuuksia ytimiin tai otettua kaksi ydintä pois käytöstä ja lisättyä vielä enemmännopeutta kahdelle jäljellä olevalle ytimelle.

Prosessori pystyy pienentämään automaattisesti virrankulutusta perustuen reaaliaikaiselle kuormitukselle.

Intelin mukaan edelliseen Xeon 5400 -mallistoon verrattuna 5500-sarja pystyy hupputehoihin 12 prosenttia pienemmällä virrankulutuksella ja ilman aktiivikäyttöä 47 prosenttia vähäisempään kulutukseen.

Kilpailija AMD:ltä on vuoden toisella puoliskolla tulossa Opteron-sarjaan kuuden ytimen versio. Tämä Istambul-suoritin saattaa olla kilpailukykyinen W5580:n kanssa, ilmenee näistä tiedoista.

Uusi Xeon W5580 polkee muut jalkoihinsa
Prosessoritestit kertovat

Testit2 x Xeon W5580/3,22x Core 2 QX9775/3,21 x Core i7-965/3,2
3DMark Vantage CPUtest1526132852855
Sandra CPU Arithmetic Dhrystone161,61105,2984,07
Sandra CPU Arithmetic Whetstone141,8985,7875,25
Sandra CPU Multimedia Integer286,66232,11149,02
Sandra CPU Multimedia Fl. Point230,25127,65119,92
Sandra multicore Efficiency72,2721,1238,05
Cinebench R10 Rendering 1CPU374933453810
Cinebench R10 Rendering xCPU240102022415995
Geekbech 2.1.2 score1431688528655
Geekbench integer16923125949689
Geekbench fl. Point195171085110985
PCMark Vantage665057086161
Lähde: Digitoday


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Katso tästä, kun Saara Aalto ja Adam Lambert räjäyttivät Wembleyn Bohemian Rhapsodyllaan!

    2. 2

      Pirkka-Pekka Petelius paljastaa: Kuuluisa masturbointikohtaus oli vahinko – ”Mä vaan rupesin venyttelemään sitä”

    3. 3

      Lapsen tuomio Heikki Salon hirsitalo-ostosta: ”Kuinka sä isä saatoit myydä meidän kodin ja ostit tällaisen röttelön?”

    4. 4

      Nico Rosberg paljasti haaveensa täysin uudesta urasta – ”Jonain päivänä...”

    5. 5

      Saara upeasti jatkoon! Kilpailee huomenna koko X Factor -kilpailun voitosta

    6. 6

      Poliisi tutkii: Päiväkodin johtajan epäillään pahoinpidelleen 3-vuotiaan pojan

    7. 7

      Katso tästä Saara Aallon maagisen komea finaalibiisi – tuomaritkin ylistivät

    8. 8

      Houtskarin kaksoissurma: Mies ja nainen löytyivät autosta syrjäiseltä hiekkakuopalta

    9. 9

      Kova F1-siirto vireillä – Bottaksen Williams tekemässä jättikaappauksen Mercedekseltä

    10. 10

      Sebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen joukkuekaverilta harvinainen haastattelu – yhä tabu NHL:ssä?

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Suolistosyöpä yleistyy myös nuorilla – tunnista nämä 5 oiretta

    2. 2

      Katso tästä, kun Saara Aalto ja Adam Lambert räjäyttivät Wembleyn Bohemian Rhapsodyllaan!

    3. 3

      Mitä turmahuoneiston saunassa tapahtui? 4 avointa kysymystä Vuosaaren tragediasta

    4. 4

      IS seurasi hetki hetkeltä: Saara Aalto kisaa X Factorin voitosta! ”Olen niin kiitollinen”

    5. 5

      Saara upeasti jatkoon! Kilpailee huomenna koko X Factor -kilpailun voitosta

    6. 6

      Kruununprinsessa Victoria hurmasi Nobel-gaalassa upeassa juhlapuvussaan: ”Täydet viisi pistettä!”

    7. 7

      Kirje viipyi yli viikon postissa – Eero, 32, ei päässyt omaan ylennystilaisuuteensa

    8. 8

      Saara Aalto ja puoliso Meri saivat X Factor -tuotannolta harvinaisen poikkeusluvan – ”Ovat vanhempia kuin muut”

    9. 9

      Saara Aalto meikissä hetki ennen finaalia – Honey G paljasti kulissien takaisella videolla kasvonsa

    10. 10

      Houtskarin kaksoissurma: Mies ja nainen löytyivät autosta syrjäiseltä hiekkakuopalta

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    3. 3

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    4. 4

      Suolistosyöpä yleistyy myös nuorilla – tunnista nämä 5 oiretta

    5. 5

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    6. 6

      Raivostunut Matti Nykänen perui keikkansa Kanarialla – ravintola joutui maksumieheksi: ”V**ut minä mitään keikkaa vedä”

    7. 7

      Linnan jatkoilla nousi hässäkkä – Heikki Lampela ja Hanna Kärpänen sisään vahvassa juhlatunnelmassa: ”Haluan seikkailuja”

    8. 8

      Matti Vanhasen tyrmäävä naisystävä Heidi säväytti Linnassa – sahaperijättären mekko paljasti dekolteen

    9. 9

      Italialaisen mallikaunottaren, 42, härski alastonkuva kauhistuttaa faneja – pani isäpuolensa ja näyttelijä-äitinsä ikuistamaan itsensä jooga-asennossa

    10. 10

      Suuri lihapullatesti oli yhden pienen pyörykän ylivoimaa – ”Heittämällä paras”

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Katso tästä, kun Saara Aalto ja Adam Lambert räjäyttivät Wembleyn Bohemian Rhapsodyllaan!

    2. 2

      Pirkka-Pekka Petelius paljastaa: Kuuluisa masturbointikohtaus oli vahinko – ”Mä vaan rupesin venyttelemään sitä”

    3. 3

      Lapsen tuomio Heikki Salon hirsitalo-ostosta: ”Kuinka sä isä saatoit myydä meidän kodin ja ostit tällaisen röttelön?”

    4. 4

      Nico Rosberg paljasti haaveensa täysin uudesta urasta – ”Jonain päivänä...”

    5. 5

      Saara upeasti jatkoon! Kilpailee huomenna koko X Factor -kilpailun voitosta

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Suolistosyöpä yleistyy myös nuorilla – tunnista nämä 5 oiretta

    2. 2

      Katso tästä, kun Saara Aalto ja Adam Lambert räjäyttivät Wembleyn Bohemian Rhapsodyllaan!

    3. 3

      Mitä turmahuoneiston saunassa tapahtui? 4 avointa kysymystä Vuosaaren tragediasta

    4. 4

      IS seurasi hetki hetkeltä: Saara Aalto kisaa X Factorin voitosta! ”Olen niin kiitollinen”

    5. 5

      Saara upeasti jatkoon! Kilpailee huomenna koko X Factor -kilpailun voitosta

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      Salkkarit-kaunotar rohkeassa kuvassa – rinnat paistavat läpi henkäyksen ohuesta asusta

    3. 3

      Hänellä oli Linnan juhlien rohkein iltapuku – IS:n lukijat äänestivät illan räväyttävimmän pukeutujan

    4. 4

      Suolistosyöpä yleistyy myös nuorilla – tunnista nämä 5 oiretta

    5. 5

      Robinin, 18, Linnan juhlat -asussa mukana yksityiskohta, joka jäi monilta huomaamatta – presidentiltä erityinen pyyntö kättelyjonossa

    6. Näytä lisää