Digitoday

Valikko

Testi: Näin nopea on paras Nehalem-Xeon

Intelin maanantaina julkistama Nehalem Xeon –mallisto nostaa tehotietokoneiden ja palvelinten tehot aivan uudelle tasolle. Digitodayn testeissä Intelin Skulltrail ja i7-sarja joutuivat polvistumaan uuden mestarin edessä.


Testasimme kahta Xeon W5580 –prosessoria Supermicron kokoonpanossa. Se oli varustettu Supermicron omalla X8DA3 –tehotyöasemaemolevyllä, jossa on kaksi  PCI Express x16 2.0 –grafiikkaporttia  ja 16 ddr3-muistipaikkaa.

X8DA3-emolevylle mahtuu jopa 96 gigatavua muistia. Kaksi muistipankkia on sijoitettu emolevyllä kummankin suorittimen viereen. Testilaitteen 1366-prosessoripaikoilla oli kaksi 3,2 gigahertsin jännitteellä toimivaa W5580-Xeonia.

Tämä kokonaisuus pystyi lyömään laudalta Intelin edellisen huippukokoonpanon Skulltrailin, joka perustui  aikaisempaan Xeon-teknologiaan. Siinä tehoja haettiin kahdesta 3,2 gigahertsin QX9775-suorittimelta ja Nvidian sli-toimintoihin kykeneviltä grafiikkapaikoilta.

Nehalem-Xeon
sli-maailmassa


Supermicron emolevy pystyy myös kahden grafiikkakortin yhteistoiminaan joko Nvidian tai AMD:n teknologioilla.

Lisäksi W5580:n sisäinen muistiohjain ja ddr3-muistien tuki ovat selkeästi tehokkaampia kuin Skulltrailin puskuroidut ddr2-muistit.

Myös Intelin i7-sarja joutuu nöyrtymään Supermicron kahden prosessorin sarjalle.

Supermicron kokoonpano soveltuu hyvin graafiseksi työasemaksi varustettuna esimerkiksi kahdella Quadro CX- näytönohjaimella. Ne auttavat muun muassa kuvankäsittelyssä, 3d-mallintamisessa, videoformaattien muunnoksissa ja mekaanisessa suunnittelussa yhdessä väkivahvojen prosessoreiden kanssa.

Prosessoritehoissa suunta on selvä. W5580 on kahden prosessorin kokoonpanolla tehokkain tietokone markkinoilla tällä hetkellä.

Emme valitettavasti saaneet AMD:ltä uusimpia Opteroneja mukaan, eikä sellaista kokoonpanoa ollut saatavilla myöskään HP:ltä tai FujitsuSiemensiltä testiimme.

Ajoimme vertailuja, joiden mukaan uudet Xeon-Nehalemit jättävät Intelin entisiä tehomestareita kymmenistä prosenteista yli sataan prosenttiin. Mitä enemmän säikeellisiä ohjelmistot ovat, sitä paremmin uudet prosessorit pystyvät hyödyntämään niitä verrattuna aikaisempiin sukupolviin.

Muistit puskevat
huippunopeuteen


Kahden prosessorin kokoonpanolla Intelin sisäinen ddr3-muistiohjain QuiclPath Interconnect QPI voi toimia parhaimmillaan 25,6 gigatavun sekuntivauhdilla. Ddr2 800:lla maksimi on 6,4 gigatavua sekunnissa.

W5580 on tehty 45 nanometrin tekniikalla. Siinä on yhdessä prosessorissa neljä oikeaa ydintä ja neljä virtuaaliydintä HyperThreading-teknologian avustamana. HT tuo 15–20 prosentin lisähyödyn säikeellisissä ohjelmissa.

Se sisältää Intelin TurboBoost-tekniikan, jolla saadaan lisää kellotaajuuksia ytimiin tai otettua kaksi ydintä pois käytöstä ja lisättyä vielä enemmännopeutta kahdelle jäljellä olevalle ytimelle.

Prosessori pystyy pienentämään automaattisesti virrankulutusta perustuen reaaliaikaiselle kuormitukselle.

Intelin mukaan edelliseen Xeon 5400 -mallistoon verrattuna 5500-sarja pystyy hupputehoihin 12 prosenttia pienemmällä virrankulutuksella ja ilman aktiivikäyttöä 47 prosenttia vähäisempään kulutukseen.

Kilpailija AMD:ltä on vuoden toisella puoliskolla tulossa Opteron-sarjaan kuuden ytimen versio. Tämä Istambul-suoritin saattaa olla kilpailukykyinen W5580:n kanssa, ilmenee näistä tiedoista.

Uusi Xeon W5580 polkee muut jalkoihinsa
Prosessoritestit kertovat

Testit2 x Xeon W5580/3,22x Core 2 QX9775/3,21 x Core i7-965/3,2
3DMark Vantage CPUtest1526132852855
Sandra CPU Arithmetic Dhrystone161,61105,2984,07
Sandra CPU Arithmetic Whetstone141,8985,7875,25
Sandra CPU Multimedia Integer286,66232,11149,02
Sandra CPU Multimedia Fl. Point230,25127,65119,92
Sandra multicore Efficiency72,2721,1238,05
Cinebench R10 Rendering 1CPU374933453810
Cinebench R10 Rendering xCPU240102022415995
Geekbech 2.1.2 score1431688528655
Geekbench integer16923125949689
Geekbench fl. Point195171085110985
PCMark Vantage665057086161
Lähde: Digitoday


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Timo T.A. Mikkonen on kuollut

    2. 2

      Helsinkiläismies noukki purettavasta talosta likaisen taulun – taideasiantuntijan arvio loksautti leuat

    3. 3

      Maailman seksikkäimmäksi ylistetty naispoliisi julkaisee hekumallisia alusvaatekuvia: ”Miehet eivät vastustele pidätystä”

    4. 4

      HS: Suomen vanhin ihminen on kuollut

    5. 5

      Tarja, 35, lähti norjalaiseen tehtaaseen töihin: ”Ei Suomessa koskaan maksettu noin korkeaa palkkaa näistä tehtävistä”

    6. 6

      Pasi, 60, sai aivoinfarktin – ja parkkisakon: ”Yksityisellä pysäköinninvalvonnalla ei ole mitään sympatiaa”

    7. 7

      Jyväskyläläisen kalamiehen käsittämätön päähänpisto puuroutti vesivoimalaitoksen – lähes miljoonan euron lasku

    8. 8

      Housut pois – naisjalkapalloilijat riisuivat pöksynsä paloasemalla: ”Osa joukkueestamme aliarvioi sosiaalisen median voiman”

    9. 9

      Jukka Jalonen kävi kuumana Jokerien tappion jälkeen – ”Se on ihan selvä sääntö!”

    10. 10

      Maria Veitola tiedustelee Cheekiltä homohuhuista – suora vastaus: ”Lähden aina saman miehen kanssa – kuskini”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Marit Björgenin jättihauikset taas huomion kohteena – Kike Elomaalla vahva näkemys norjalaisen hurjista lihaksista

    2. 2

      Jyväskyläläisen kalamiehen käsittämätön päähänpisto puuroutti vesivoimalaitoksen – lähes miljoonan euron lasku

    3. 3

      Sarjahukuttajan paikka vankilan hierarkiassa voi olla karu – näin toimii systeemi kaltereiden takana

    4. 4

      Tarja, 35, lähti norjalaiseen tehtaaseen töihin: ”Ei Suomessa koskaan maksettu noin korkeaa palkkaa näistä tehtävistä”

    5. 5

      Karmea tapaturma johti kokeneen työntekijän kuolemaan konepajalla Jyväskylässä

    6. 6

      Helsinkiläismies noukki purettavasta talosta likaisen taulun – taideasiantuntijan arvio loksautti leuat

    7. 7

      Kommentti: Berner-farssi voi käydä Sipilälle kalliiksi

    8. 8

      Seiska: Timo T.A Mikkonen saattohoidossa – ”Hänellä ei ole tuskia”

    9. 9

      Julkaisi rajun twiitin 10-vuotiaasta Barron Trumpista – Saturday Night Live -ohjelman käsikirjoittaja hyllytettiin

    10. 10

      Maria Veitola tiedustelee Cheekiltä homohuhuista – suora vastaus: ”Lähden aina saman miehen kanssa – kuskini”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Juo aamulla vettä tyhjään vatsaan – 8 mahtavaa vaikutusta

    2. 2

      Kahdeksan lapsen yh-äiti on ”liian kaunis töihin”: ”Miehet näkevät minut vain seksisymbolina”

    3. 3

      Ensitreffit alttarilla -tähti julkaisi kuvan vauvansa kanssa – tarkkasilmäiset fanit huomasivat kivuliaan sairauden

    4. 4

      Auervaaroja netissä jahtaava Tuula, 74, täräytti valemajurille: ”Minä en maksa penniäkään” – huijarin vastaus oli paljon puhuva

    5. 5

      Marit Björgenin jättihauikset taas huomion kohteena – Kike Elomaalla vahva näkemys norjalaisen hurjista lihaksista

    6. 6

      Serbian seksikkäin laulaja Milica, 25, purskahti korsetistaan ulos kesken keikan – yleisö villiintyi

    7. 7

      Ei herkkohermoisille: Tältä näyttää työuupumus sairaalassa

    8. 8

      Nainen synnytti salaa vessassa – raskaudesta tietämättömät vanhemmat havahtuivat pamaukseen

    9. 9

      Uimapukumalli Chrissy Teigen jakoi rehellisen kuvan reisistään – miehet hämmentyivät: ”Olen katsonut tätä jo minuutin, ja...”

    10. 10

      Kaikki irti Whatsappista! Tiesitkö jo nämä 9 kätevää kikkaa?

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Timo T.A. Mikkonen on kuollut

    2. 2

      Helsinkiläismies noukki purettavasta talosta likaisen taulun – taideasiantuntijan arvio loksautti leuat

    3. 3

      Maailman seksikkäimmäksi ylistetty naispoliisi julkaisee hekumallisia alusvaatekuvia: ”Miehet eivät vastustele pidätystä”

    4. 4

      HS: Suomen vanhin ihminen on kuollut

    5. 5

      Tarja, 35, lähti norjalaiseen tehtaaseen töihin: ”Ei Suomessa koskaan maksettu noin korkeaa palkkaa näistä tehtävistä”

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Marit Björgenin jättihauikset taas huomion kohteena – Kike Elomaalla vahva näkemys norjalaisen hurjista lihaksista

    2. 2

      Jyväskyläläisen kalamiehen käsittämätön päähänpisto puuroutti vesivoimalaitoksen – lähes miljoonan euron lasku

    3. 3

      Sarjahukuttajan paikka vankilan hierarkiassa voi olla karu – näin toimii systeemi kaltereiden takana

    4. 4

      Tarja, 35, lähti norjalaiseen tehtaaseen töihin: ”Ei Suomessa koskaan maksettu noin korkeaa palkkaa näistä tehtävistä”

    5. 5

      Karmea tapaturma johti kokeneen työntekijän kuolemaan konepajalla Jyväskylässä

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Juo aamulla vettä tyhjään vatsaan – 8 mahtavaa vaikutusta

    2. 2

      Kahdeksan lapsen yh-äiti on ”liian kaunis töihin”: ”Miehet näkevät minut vain seksisymbolina”

    3. 3

      Ensitreffit alttarilla -tähti julkaisi kuvan vauvansa kanssa – tarkkasilmäiset fanit huomasivat kivuliaan sairauden

    4. 4

      Auervaaroja netissä jahtaava Tuula, 74, täräytti valemajurille: ”Minä en maksa penniäkään” – huijarin vastaus oli paljon puhuva

    5. 5

      Marit Björgenin jättihauikset taas huomion kohteena – Kike Elomaalla vahva näkemys norjalaisen hurjista lihaksista

    6. Näytä lisää