Digitoday

Valikko

Testi: Näin nopea on paras Nehalem-Xeon

Intelin maanantaina julkistama Nehalem Xeon –mallisto nostaa tehotietokoneiden ja palvelinten tehot aivan uudelle tasolle. Digitodayn testeissä Intelin Skulltrail ja i7-sarja joutuivat polvistumaan uuden mestarin edessä.


Testasimme kahta Xeon W5580 –prosessoria Supermicron kokoonpanossa. Se oli varustettu Supermicron omalla X8DA3 –tehotyöasemaemolevyllä, jossa on kaksi  PCI Express x16 2.0 –grafiikkaporttia  ja 16 ddr3-muistipaikkaa.

X8DA3-emolevylle mahtuu jopa 96 gigatavua muistia. Kaksi muistipankkia on sijoitettu emolevyllä kummankin suorittimen viereen. Testilaitteen 1366-prosessoripaikoilla oli kaksi 3,2 gigahertsin jännitteellä toimivaa W5580-Xeonia.

Tämä kokonaisuus pystyi lyömään laudalta Intelin edellisen huippukokoonpanon Skulltrailin, joka perustui  aikaisempaan Xeon-teknologiaan. Siinä tehoja haettiin kahdesta 3,2 gigahertsin QX9775-suorittimelta ja Nvidian sli-toimintoihin kykeneviltä grafiikkapaikoilta.

Nehalem-Xeon
sli-maailmassa


Supermicron emolevy pystyy myös kahden grafiikkakortin yhteistoiminaan joko Nvidian tai AMD:n teknologioilla.

Lisäksi W5580:n sisäinen muistiohjain ja ddr3-muistien tuki ovat selkeästi tehokkaampia kuin Skulltrailin puskuroidut ddr2-muistit.

Myös Intelin i7-sarja joutuu nöyrtymään Supermicron kahden prosessorin sarjalle.

Supermicron kokoonpano soveltuu hyvin graafiseksi työasemaksi varustettuna esimerkiksi kahdella Quadro CX- näytönohjaimella. Ne auttavat muun muassa kuvankäsittelyssä, 3d-mallintamisessa, videoformaattien muunnoksissa ja mekaanisessa suunnittelussa yhdessä väkivahvojen prosessoreiden kanssa.

Prosessoritehoissa suunta on selvä. W5580 on kahden prosessorin kokoonpanolla tehokkain tietokone markkinoilla tällä hetkellä.

Emme valitettavasti saaneet AMD:ltä uusimpia Opteroneja mukaan, eikä sellaista kokoonpanoa ollut saatavilla myöskään HP:ltä tai FujitsuSiemensiltä testiimme.

Ajoimme vertailuja, joiden mukaan uudet Xeon-Nehalemit jättävät Intelin entisiä tehomestareita kymmenistä prosenteista yli sataan prosenttiin. Mitä enemmän säikeellisiä ohjelmistot ovat, sitä paremmin uudet prosessorit pystyvät hyödyntämään niitä verrattuna aikaisempiin sukupolviin.

Muistit puskevat
huippunopeuteen


Kahden prosessorin kokoonpanolla Intelin sisäinen ddr3-muistiohjain QuiclPath Interconnect QPI voi toimia parhaimmillaan 25,6 gigatavun sekuntivauhdilla. Ddr2 800:lla maksimi on 6,4 gigatavua sekunnissa.

W5580 on tehty 45 nanometrin tekniikalla. Siinä on yhdessä prosessorissa neljä oikeaa ydintä ja neljä virtuaaliydintä HyperThreading-teknologian avustamana. HT tuo 15–20 prosentin lisähyödyn säikeellisissä ohjelmissa.

Se sisältää Intelin TurboBoost-tekniikan, jolla saadaan lisää kellotaajuuksia ytimiin tai otettua kaksi ydintä pois käytöstä ja lisättyä vielä enemmännopeutta kahdelle jäljellä olevalle ytimelle.

Prosessori pystyy pienentämään automaattisesti virrankulutusta perustuen reaaliaikaiselle kuormitukselle.

Intelin mukaan edelliseen Xeon 5400 -mallistoon verrattuna 5500-sarja pystyy hupputehoihin 12 prosenttia pienemmällä virrankulutuksella ja ilman aktiivikäyttöä 47 prosenttia vähäisempään kulutukseen.

Kilpailija AMD:ltä on vuoden toisella puoliskolla tulossa Opteron-sarjaan kuuden ytimen versio. Tämä Istambul-suoritin saattaa olla kilpailukykyinen W5580:n kanssa, ilmenee näistä tiedoista.

Uusi Xeon W5580 polkee muut jalkoihinsa
Prosessoritestit kertovat

Testit2 x Xeon W5580/3,22x Core 2 QX9775/3,21 x Core i7-965/3,2
3DMark Vantage CPUtest1526132852855
Sandra CPU Arithmetic Dhrystone161,61105,2984,07
Sandra CPU Arithmetic Whetstone141,8985,7875,25
Sandra CPU Multimedia Integer286,66232,11149,02
Sandra CPU Multimedia Fl. Point230,25127,65119,92
Sandra multicore Efficiency72,2721,1238,05
Cinebench R10 Rendering 1CPU374933453810
Cinebench R10 Rendering xCPU240102022415995
Geekbech 2.1.2 score1431688528655
Geekbench integer16923125949689
Geekbench fl. Point195171085110985
PCMark Vantage665057086161
Lähde: Digitoday


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Kuka on Linnan juhlien kuningatar – äänestä!

    2. 2

      Matti Vanhasen tyrmäävä naisystävä Heidi säväytti Linnassa – sahaperijättären mekko paljasti dekolteen

    3. 3

      Olli Rehnin Merja-vaimolla uskalias kaula-aukko – vain tötterömäiset kupit kannattelivat povea

    4. 4

      Kansanedustaja Markku Rossi ja Matti Kaarlejärvi ensimmäistä kertaa yhdessä Linnassa – toimittajan lipsahdus paljasti salatun suhteen

    5. 5

      Kansanedustaja Tytti Tuppuraista, 40, ei ole tunnistaa – asteli Linnaan tyrmäävänä tiukassa punaisessa mekossa

    6. 6

      Poptähti Robinilla, 18, Linnan juhlien erikoisin puku ja eriparikengät – katso kuva! Aikoo maistella kuuluisaa boolia

    7. 7

      Linnan juhlissa uusi nännikohu – Jonna Järnefeltin rohkea asu kuin Jonna Tervomaalla vuonna 2004

    8. 8

      Patrik Laine syö legendoja aamupalakseen – tämä kuva tekee hänelle kunniaa

    9. 9

      Upeaa pukuloistoa Linnassa – katso päivittyvä kuvagalleria vieraista

    10. 10

      Pelaa Suomi-visaa: Vain suomalainen tietää vastauksen näihin 40 kysymykseen

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Thaimaan-lento yli 21 tuntia myöhässä – Huhut liikkuvat hermostuneiden matkustajien kesken

    2. 2

      Pelaa Suomi-visaa: Vain suomalainen tietää vastauksen näihin 40 kysymykseen

    3. 3

      Salainen sähköposti Johaugista paljastui: Norjan hiihtoliiton työntekijät käskettiin hiljaiseksi

    4. 4

      Poptähti Robinilla, 18, Linnan juhlien erikoisin puku ja eriparikengät – katso kuva! Aikoo maistella kuuluisaa boolia

    5. 5

      Cheryl, 3, siepattiin uimarannalta 46 vuotta sitten – Australian poliisi uskoo tehneensä merkittävän läpimurron tapauksen tutkinnassa

    6. 6

      Poliisi otti kiinni kolme ihmistä 612-kulkueen aikana, anarkistit yrittivät häiritä, uusnatsien kimppuun käytiin... IS seurasi mielenosoituksia

    7. 7

      Kuvat ja video rajusta välikohtauksesta: Vastarintaliikkeen mielenosoittajaa lyötiin – poliisi taltutti hyökkääjän

    8. 8

      Muistatko nämä? Linnan juhlien ikimuistoisimmat tyylit vuodesta 1960

    9. 9

      Kansanedustaja Tytti Tuppuraista, 40, ei ole tunnistaa – asteli Linnaan tyrmäävänä tiukassa punaisessa mekossa

    10. 10

      Brittimedia hehkuttaa Saara Aallon Helsingin-keikkaa: ”Eeppinen kotiinpaluu!”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    3. 3

      7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

    4. 4

      Raakel Lignellin raju painonpudotus ja tiukka ruokavalio johtivat pysyviin terveysongelmiin: ”Riistäytyi vähän käsistä”

    5. 5

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    6. 6

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    7. 7

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    8. 8

      Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

    9. 9

      Aleksi Valavuori julkaisi matkakuvan Los Angelesista: maisemaotos paljastuikin Ikean sisustustauluksi – some repesi

    10. 10

      Eija, 32, huomasi vauvansa olevan erilainen – elämä muuttui pikkuhiljaa painajaiseksi

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Kuka on Linnan juhlien kuningatar – äänestä!

    2. 2

      Matti Vanhasen tyrmäävä naisystävä Heidi säväytti Linnassa – sahaperijättären mekko paljasti dekolteen

    3. 3

      Olli Rehnin Merja-vaimolla uskalias kaula-aukko – vain tötterömäiset kupit kannattelivat povea

    4. 4

      Kansanedustaja Markku Rossi ja Matti Kaarlejärvi ensimmäistä kertaa yhdessä Linnassa – toimittajan lipsahdus paljasti salatun suhteen

    5. 5

      Kansanedustaja Tytti Tuppuraista, 40, ei ole tunnistaa – asteli Linnaan tyrmäävänä tiukassa punaisessa mekossa

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Thaimaan-lento yli 21 tuntia myöhässä – Huhut liikkuvat hermostuneiden matkustajien kesken

    2. 2

      Pelaa Suomi-visaa: Vain suomalainen tietää vastauksen näihin 40 kysymykseen

    3. 3

      Salainen sähköposti Johaugista paljastui: Norjan hiihtoliiton työntekijät käskettiin hiljaiseksi

    4. 4

      Poptähti Robinilla, 18, Linnan juhlien erikoisin puku ja eriparikengät – katso kuva! Aikoo maistella kuuluisaa boolia

    5. 5

      Cheryl, 3, siepattiin uimarannalta 46 vuotta sitten – Australian poliisi uskoo tehneensä merkittävän läpimurron tapauksen tutkinnassa

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Poliisi IS:lle: Tällainen tausta Imatran epäillyllä 23-vuotiaalla kolmoismurhaajalla on

    2. 2

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    3. 3

      7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

    4. 4

      Raakel Lignellin raju painonpudotus ja tiukka ruokavalio johtivat pysyviin terveysongelmiin: ”Riistäytyi vähän käsistä”

    5. 5

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    6. Näytä lisää