Paljonko saisit ansiosidonnaista? Katso lista yli 1000 ammatista!

Julkaistu: 1.3.2010 6:16, päivitetty: 1.3.2010 8:05

Työttömyys on tänä talvena huipussa, jollaista ei ole nähty aikoihin. IS selvitti, kuinka paljon ammatti-ihminen saa ansiosidonnaista potkujen jälkeen.

Pohjana käytettiin eri alojen ansiotilastoja, kyse ei siis ole siitä, mikä "nimellispalkka" on. Ansiot ovat tilastokeskiarvoja.

Korotettua päivärahaa voi saada esimerkiksi työvoimakoulutuksessa oleva työtön tai yli kolme vuotta töissä ollut työttömäksi joutuva ensimmäiset 20 työttömyyspäivää. Ansiosidonnaista maksetaan 500 päivältä.

Työttömyyden uskotaan vielä lisääntyvän tänä keväänä.

- Voidaan olettaa, että työvoimatutkimuksessa luvut kohoavat yli 300 000:n, sanoo työ- ja elinkeinoministeriön erikoissuunnittelija Ilkka Nio.

Vastaavissa luvuissa oltiin viimeksi viime vuosikymmenen puolivälissä. Sitten työmarkkinat imivät tosi hyvin, kunnes vuoden 2008 lopulla tuli stoppi.

SEPPO VARJUS

Ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan suuruus eri ammateissa
Korotettua päivärahaa voi saada esimerkiksi työvoimakoulutuksessa oleva työtön tai yli kolme vuotta töissä ollut työttömäksi joutuva ensimmäiset 20 työttömyyspäivää.
Ansio = alan keskiansio (euroa), joka sisältää palkan lisäksi lisät ja ylityöt.
Korvaus = ansiosidonnainen työttömyyspäiväraha (euroa) kerrottuna 21,5:llä.
Korotettu = korotettu ansiosidonnainen työttömyyspäiväraha (euroa) kerrottuna 21,5:llä.
TEOLLISUUS (Työntekijät)Ansio/kkKorvaus / kkKorotettu / kk
Koneenhoitaja (paperi)372416952098
Ahtaaja371816932096
Lämmittäjä (paperi)351316542026
Sylinterimies (paperi)349516502020
Tuotantotyöntekijä (peruskemia)343616392000
Keitto-osaston hoitaja (paperi)342816371998
Tuotantotyöntekijä (öljynjalostus)342716371997
Hiomokoneen täyttäjä (paperi)342316361996
Rullamies (paperi)341516351993
Etumies (paperi)341116341992
Sellun valmistaja339016301985
Elementtiasentaja (talonrak.)336016241975
Päällystyskoneen työntekijä (paperi)331916161961
Pituusleikkurin hoitaja (paperi)331116151958
Torninosturin kuljettaja (talonrak.)329216111952
Nosturinkuljettaja (metalli)326516061943
Pakkaaja (paperi)325816051940
Instrumenttiasentaja (paperi)323316001932
Kolamies (tienpäällystys)313715811899
Tuotantotyöntekijä (kumi)313615811899
Rotaatiopainaja313515811899
Raudoittaja (talonrak.)312915801897
Trukinkuljettaja (paperi)310815761890
Teurastamotyöntekijä308815721883
Putkiasennus (metalli)308415711881
Kaapelinvalmistaja (metalli)308215711881
Porari (maa- ja vesirakennus)305915661873
Kuivaamon vuorovalvoja (saha- ja levyt.)305615661872
Tietoliikenneasentaja304715641869
Lihanleikkaaja303915621866
Vartija (paperi)302315591861
Tuotantotyöntekijät (kalkki- ja sementti)301915581859
Koneistaja (paperi)301215571857
Tuotantotyöntekijä (rakennusainet.)300315551854
Muurari, laattamies299715541852
Koneistusautomaattien käyttäjä (metalil)298815521849
Sähköasentaja (paperi) 298415521848
Konehuopatehtaan työntekijä297715501845
Rullaleikkurinhoitaja (paperi)297515501845
Käytön tarkkailija (paperi) 296315481841
Koneenasentaja (metalli)295415461838
Korjausmies (paperi)295315461837
Perämies (tienpäällystys)295015451836
Sähköasentaja (metalli)294815451835
Vedeneristäjä294815451835
Valaja (metalli)293415421831
Koneellahitsaaja (metalliteollisuudessa292915411829
Koneasentaja (graafinen)292015391826
Jyränkuljettaja291215381823
Kojeistoasentaja (metalli)289715351818
Koneistaja (metalli)289515351818
Panostaja (maa- ja vesirak.)288715331815
Koneapulainen (paperi)288015321813
Laitosmies (paperi)285415271804
Levyseppä (metalliteolli)285315261803
Polttoleikkaaja (metalli)283815241798
Tuotantotyöntekijä (kiven louhinta)283415231797
Hitsaaja, käsin (metalli)283315231797
Kirvesmies (talonrak.)283115221796
Sahaaja (saha- ja levyt.)282715211795
Hitsausautomaatinkäyttäjä (metalliteolli)280515171787
Autolasitehtaan työntekijä279815161785
Liimanlevittäjä (saha- ja levyt.)275014971760
Laitoshuoltaja (metalli)274614961758
Laboratoriotyöntekijä (paperi)274614961758
Levyseppähitsaaja (metalli)272415021746
Sorvaaja (saha- ja levyt.)271915011743
Elektroniikka-asentaja (metalli)271615001741
Arkkiofsetpainaja 270414981735
Panimotyöntekijä269314961728
Kuitukangaskoneenhoitaja268514941724
Trukinkuljettaja (metalli)268514941724
Postittaja (graafinen)266014891710
Varastomies (paperi)265914891710
Betonimies, sementtimies265514881707
Puristimen hoitaja (saha- ja levyt.)262214821689
Lajittelija (saha- ja levyt.)261914811687
Kehyssahaaja 258714751670
Muut sahaajat (saha- ja levyt.)256914721660
Tuotantotyöntekijä (pakkaus)256414711657
Työkaluvalmistaja (metalli)253614651641
Maalari251714621631
Pituuspaketoija (saha- ja levyt.)251614611630
Korroosionestomaalari251214611628
Muut asentajat (metalli)250414591624
Makkaratyöntekijä250414591624
Varastotyöntekijä (metalli)250114581622
Viilun leikkaaja249514571619
Eristyspeltiseppä 247014531605
Kokoonpanija (mekaaninen metsä)246214511600
Tuotantotyöntekijä (veneenrak.)245514501596
Elintarviketyöntekijä244614481591
Siivooja (paperi) 242114431578
Tuotantotyöntekijä (kivit.)241714421575
Jälkikäsittelijä (graafinen)238713401559
Tuotantotyöntekijät (tiilitehdas)238213371556
Kaivuu-, pusku- yms. koneen kuljettaja 236813311548
Tuotantotyöntekijä (posliini)235013241538
Varastotyöntekijä (graafinen)234313211534
Einestyöntekijä 232913141526
Tuotantotyöntekijä (elementti- tai betoni)232913141526
Painopinnanvalmistaja (graafinen)230213031512
Siivooja (metalli)230113021511
Kuorma-autonkuljettaja228712961503
Tuotantotyöntekijä (muovi ja kemia)228612961503
Rakennusmies228612961503
Viipaloija ja pakkaaja (liha)227812921498
Linja-autonkuljettaja226112851489
Pinnoitustyöntekijä (autonrengas)225612831486
Latoja ja kokoonpanija (metalli)224512781480
Puutyöntekijä (puusepänt.)222112681467
Muu puusepänteollisuuden työntekijä 217412471440
Verhoilija (puusepänt.)212012241411
Kankaanvärjäri207912061388
Turkismuokkaaja206111981378
Pinkomo-pohjaamotyöntekijä (kenkä)195611521320
Asentaja (autonrengas)191611351297
Tuotantotyöntekijä (tekstiilinhuolto)183511001252
Viimeistelija (kenkä)182710961248
Vaiheompelija (vaativa työ)181110901239
Neuloja (kenkä)172010501189
Vaiheompelija (helppo työ)166510261158
Ompelija 165210201151
VALTIO
Akatemiaprofessori776324743462
Ylijohtaja775424723459
Laamanni689223063168
Rehtori684422973151
Verojohtaja655622413054
Kihlakunnanvouti638222082995
Hallintojohtaja609621522899
Osastopäällikkö608721512896
Ulkoasiainneuvos604821432883
Johtaja603421402878
Professori592321192840
Ylilääkäri592221192840
Poliisipäällikkö590721162835
Tutkimusprofessori589421132830
Finanssineuvos589021132829
Teknologiapäällikkö587421092824
Esittelijäneuvos566520692753
Tutkimusjohtaja560820582734
Hovioikeudenneuvos549920372697
Hallitusneuvos541020202667
Lainsäädäntöneuvos537620132656
Hallinto-oikeustuomari523519862608
Käräjätuomari522219842604
Ympäristöneuvos521819832602
Ryhmäpäällikkö519919792596
Johtava tutkija513319662573
Johtava asiantuntija511219622566
Varttunut tutkija510719612565
Osastonjohtaja507319552553
Rikostarkastaja500019412529
Laboratorionjohtaja495119312512
Asiakaspalvelupäällikkö491019232498
Apulaispoliisipäällikkö490319222496
Suunnittelupäällikkö488319182489
Neuvotteleva virkamies482019062468
Tarkastuseläinlääkäri478018982454
Henkilöstöpäällikkö476818962450
Johtava tilintarkastaja474818922443
Apulaisjohtaja472018872434
Esiupseeri470818842430
Tietohallintopäällikkö470618842429
Johtava julk. oikeusavust.468318802421
Tieinsinööri467618782419
Kihlakunnansyyttäjä466818772416
Johtava toiminnantark.466018752414
Toimialajohtaja462918692403
Hallintopäällikkö458618612389
Yli-insinööri458618612389
Rikosylikomisario454418532375
Kehityspäällikkö452918502369
Tuotantopäällikkö452618492368
Opetusneuvos452518492368
Tutkimuspäällikkö449718442359
Yksikönpäällikkö449418432358
Tietopalvelupäällikkö447618402352
Lähetystöneuvos443318312337
Ylikomisario437518202317
Vanhempi hallitussihteeri437318202317
Upseeri436818192315
Kehittämispäällikkö435618172311
Henkikirjoittaja434018132306
Toimistonjohtaja433918132305
Akatemiatutkija430618072294
Erityisasiantuntija429018042289
Toimistopäällikkö428918042288
Teknologia-asiantuntija425517972277
Yliopettaja423217932269
Kihlakunnanulosottomies422817922268
Jaostopäällikkö422617912267
Järjestelmäpäällikkö421917902265
Tutkijaopettaja421617892264
Erikoistutkija420817882261
Veroasiamies420117872259
Viestintäpäällikkö420117872259
Vanhempi tutkijainsinööri419217852256
Neuvonantaja415317772242
Maanmittausinsinööri (di)414117752238
Asianvalvoja412717722234
Opettava tutkija411817712231
Hallitussihteeri410517682226
Julkinen oikeusavustaja408517642220
Yksikön päällikkö406317602212
Rikoskomisario404317562205
Laboratoriopäällikkö403617552203
Erikoisupseeri403317542202
Komisario402017522198
Diplomi-insinööri397217422181
Toimialapäällikkö397217422181
Lehtori394417372172
Koulutuspäällikkö394317372172
Lehtori yp393217352168
Ylitarkastaja393017342167
Sivistystoimentarkastaja387617242149
Ylikonstaapeli*386217212144
Lakimies385917212143
Yliopistonlehtori385617202142
Alusliikenneohjaaja385017192140
Yliopistotutkija384517182138
Päätoim. tuntiopettaja382617142132
Talouspäällikkö380117092124
Vanhempi tutkija379117072120
Vuoromestari378817072119
Kliininen opettaja378717072119
Tutkijainsinööri378717072119
Erityisopettaja377917052116
Palvelupäällikkö376717032112
Pääsuunnittelija374716992105
Yliaktuaari372616952098
Arkkitehti371816932096
Ulkoasiainsihteeri371616932095
Veroasiantuntija370916922093
Yliassistentti367716852082
Vanhempi verotarkastaja367516852081
Apulaisopettaja366616832078
Erityisluokanopettaja366516832078
Projektipäällikkö366316832077
Lehtori ap366116822076
Opettaja**366116822076
Geofyysikko365016802073
Atk-järjestelmäpäällikkö362716762065
Tiedeasiantuntija360516722057
Meteorologi360016712056
Biologi359516702054
Erikoissuunnittelija359316692053
Viskaali358316672050
Hallinto-oikeussihteeri357716662048
Geologi355216612039
Laboratorioinsinööri354916612038
Insinööri353016572032
Opistoupseeri350916532025
Sovellusasiantuntija348016472015
Tulliylitarkastaja346216442009
Laboraattori345916432008
Järjestelmäinsinööri344716412004
Psykologi343016381998
Tutkimuskoordinaattori342916381998
Apulaistoimistonjohtaja342416371996
Opettaja342016361995
Työsuojeluinsinööri341316351993
Ylikonstaapeli340816341991
Asiantuntija338716291984
Ympäristöinsinööri338716291984
Intendentti336216251975
Tutkimusinsinööri334316211969
Kielenkääntäjä334016201968
Ylietsivä334016201968
Rikosylikonstaapeli333116191965
Verotarkastaja332816181964
Lentokonemekaanikko332116171961
Nuorempi upseeri***331516161959
Tietoasiantuntija330716141957
Suunnitteluinsinööri327516081946
Tuntiopettaja326616061943
Nuorempi upseeri325216031938
Yritystutkija325016031937
Järjestelmäasiantuntija324316021935
Henkilöstösuunnittelija322915991930
Tiedottaja322415981929
Tutkijatohtori321015951924
Ylimerivartija320615951923
Liikennepäivystäjä320015931921
Esittelijä319915931920
Taloussuunnittelija319515921919
Vanhempi suunnittelija319515921919
Aktuaari318715911916
Atk-erikoissuunnittelija318615911916
Kamreeri317415881912
Informaatikko316915871910
Korkeakoulusihteeri316915871910
Rakennusmestari314415831902
Hätäkeskuspäivystäjä313215801898
Tekninen tutkija312615791896
Tuottaja311715771893
Vankeinhoitoesimies310615751889
Ravitsemispäällikkö310515751889
Tietotekniikka-asiant.308115701880
Määräaik. reserviupseeri307615691879
Koordinaattori306715681876
Ylirajavartija306715681876
Sovellussuunnittelija305815661873
Ammatinvalintapsykologi305715661872
Kirjastonhoitaja305015641870
Osastonhoitaja304615641869
Järjestelmäsuunnittelija304415631868
Koulutussuunnittelija303715621866
Metsätalousinsinööri300015551853
Työteknikko300015551853
Ylivartija299715541852
Suunnittelija299615541852
Teknikko297415501844
Aliupseeri295315461837
Luokanopettaja293815431832
Yliopisto-opettaja293015411829
Johdon assistentti292915411829
Vanhempi konstaapeli292815411829
Amanuenssi291915391826
It-suunnittelija289215341817
Maanmittausteknikko288715331815
Palveluesimies287415301810
Vastaava tutkimusavust.286915301809
Yliopistonopettaja286615291808
Maanmittausins. (amk)286415291807
Projektikoordinaattori286015281806
Vanhempi merivartija285315261803
Vanh. rikoskonstaapeli285315261803
Tarkastaja285115261803
Tutkija284415251800
Sulkumestari284215241800
Etsivä283515231797
Suunnittelija (atk)283515231797
Tarkastusapulainen282015201792
Kouluttaja281815201792
Sairaanhoitaja280815181788
Projekti-insinööri279815161785
Hallinnollinen avustaja279615151784
Vanhempi rajavartija279215151783
Henkilöstöasiain hoitaja276915101771
Atk-suunnittelija276015081766
Toimistotarkastaja275515081763
Haastemies274815061759
Opetushoitaja273715041753
Projektisuunnittelija271415001740
Televalvoja270314971734
Korvausratkaisija268214931722
Eläkeratkaisija268114931722
Mielisairaanhoitaja268014931721
Määräaikainen aliupseeri267614921719
Hallintosihteeri266814911715
Mekaanikko266114891711
Kalastusmestari265814891709
Väylänhoitaja265014871705
Työvoimaohjaaja264914871704
Verosihteeri264914871704
Keittiömestari264014851699
Arkistonhoitaja263714851697
Johdon sihteeri263414841696
Yliteknikko263314841695
Sosiaalityöntekijä263114841694
Johtava työvoimaneuvoja263014831694
Henkilöstökonsultti262014811688
Tilastonlaatija260414781679
Sähköasentaja259714771675
Pääkirjanpitäjä258414751668
Tullitarkastaja257114721661
Assistentti (hy)256214701656
Vartija255914701654
Projektiassistentti255814691654
Tietotekniikkasuunn.254914681649
Assistentti254014661644
Projektitutkija253614651641
Yliasentaja253114641639
Suunnittelusihteeri252114621633
Yksikön sihteeri251214611628
Tiedotussihteeri250014581621
Varastomestari248514551613
Vanhempi asentaja247814541609
Henkilöstösihteeri247014531605
Julkaisusihteeri246614521603
Käytönsuunnittelija246314511601
Laskentasihteeri245314491595
Ravitsemistyönjohtaja245014491594
Kokki244314471590
Tutkimushoitaja244314471590
Osastosihteeri244114471589
Viestintäsihteeri244014471588
Huoltoasentaja243714461586
Harjoitusmestari243014451583
Kirjaaja242814441581
Ylivirastomestari242814441581
Työnjohtaja241914431576
Tutkija-opiskelija241714421575
Kirjastoamanuenssi241513521574
Toimialasihteeri241513521574
Laboratorioteknikko241413511574
Tutkimusteknikko240913491571
Kojeoptikko240813491570
Apulaistarkastaja240313471568
Tietopalvelusihteeri240213461567
Sihteeri240113461566
Apulaistutkija239613441564
Projektiavustaja239613441564
Opintoneuvoja239413431563
Viestittäjä238713401559
Läänintaiteilija238413381557
Ohjaaja237613351553
Atk-tukihenkilö237213331550
Rahoitussihteeri237213331550
Asentaja236913321549
Asiakasneuvoja236813311548
Erikoislaboratoriomestari236513301546
Erikoistyönjohtaja235313251540
Projektisihteeri235313251540
Hankkija235113241539
Tutkimussihteeri235113241539
Palkkasihteeri234713221536
Notaari234113201533
Hankintasihteeri234013191533
Kriminaalihuoltotyönt.234013191533
Taloussihteeri234013191533
Nuorempi rajavartija233913191532
Mikrotukihenkilö233713181531
Opintosihteeri233713181531
Konservaattori233013151527
Laboratoriohoitaja232213111523
Laboratorioanalyytikko231413081518
Tutkintasihteeri230813051515
Emäntä230513041513
Kirjanpitäjä230513041513
Apulaisverosihteeri230113021511
Tutkimusmestari229713011509
Erityisohjaaja229613001508
Erikoistyövoimaneuvoja229112981505
Autonkuljettaja227512911497
Perintäsihteeri227512911497
Tohtorikoulutettava***** 227412911496
Avustaja226712881492
Kartoittaja226512871491
Koulutussihteeri226312861490
Palveluneuvoja226012841488
Asiakaspalvelusihteeri225712831487
Matkailusihteeri225512821485
Sopimussotilas225512821485
Projektityöntekijä224912801482
Laboratoriomestari224312771479
Tutkimusassistentti223812751476
Varastonhoitaja223512741474
Lastenhoitaja223112721472
Arkistosihteeri223012711472
Kurssisihteeri222912711471
Tohtorikoulutettava221412651463
Piirtäjä220912621460
Tutkijakoulutettava220812621459
Toimitusvalmistelija220712611459
Toimistosihteeri220412601457
Tekninen avustaja219912581454
Vanh. kiinteistönhoitaja219612571453
Rekisterisihteeri217712481442
Työvoimaneuvoja217712481442
Puutarhuri217512481441
Kirjastosihteeri217212461439
Kiinteistönhoitaja216512431435
Opintoasiainsihteeri216312421434
Oikeusapusihteeri216212421434
Kalanviljelijä216112411433
Palveluasiantuntija215412381429
Verovalmistelija215312381429
Hoitaja214412341424
Keittäjä214012321422
Palvelusihteeri213112281417
Tutkimusavustaja212912281416
Tutkimustyöntekijä212512261413
Virastosihteeri212412251413
Virastomestari211612221408
Klinikkaeläintenhoitaja211312211407
Virastoavustaja211112201406
Laborantti210912191404
Huoltomies210312161401
Korjaamotyöntekijä210212161401
Preparaattori209712141398
Vahtimestari208312081390
Ravitsemistyöntekijä207512041386
Lataamotyöntekijä206912021382
Sairaala-apulainen204011891366
Työnsuunnittelija202911841360
Erikoissiivooja202311821357
Huoltolatyöntekijä202211811356
Laitoshuoltaja201111761350
Museovalvoja200111721344
Varastomies199111681339
Laitossiivooja198811661337
Kirjastoavustaja197411601330
Koulunkäyntiavustaja197411601330
Diplomityöntekijä194711491315
Tutkimusapulainen194611481314
Varastotyöntekijä194611481314
Toimistovirkailija193811451310
Välinehuoltaja193611441308
Siivooja189411261285
Mittamies14449301035
* Ylikonstaapeli, vuoromestari
**Opettaja, alipoliisipäällystö
***Määräaikainen
****Tutkijakoulutus
KIRKKO
Kirkkoherra394617372173
Kappalainen325916051941
Perheneuvoja312015781894
A-kanttori307015681877
Seurakuntapastori288215321813
Talouspäällikkö278415131779
B-kanttori268314941723
Seurakuntapuutarhuri237513341552
Lapsityönohjaaja236313291545
Diakoni/diakonissa229112981505
Nuorisotyönohjaaja*223812751476
C-kanttori220412601457
Toimistonhoitaja215412381429
Seurakuntasihteeri211612221408
Haudankaivaja207812051387
Emäntä206512001380
Toimistosihteeri20561196, 1375
Erityisammattimies205111941372
Seurakuntamestari202411821357
Kanslisti201611791353
Suntio200011721344
Keittäjä196911581327
Vahtimestari-siivooja196211551323
Kiinteistötyöntekijä194611481314
Vahtimestari191111331295
Siivooja188511221280
Lastenohjaaja187411171274
Keittiöapulainen180110851234
Hautausmaan kesätyönt.15219641078
*Nuorisotyönohjaaja / nuorisonohjaaja
KUNNAT
Varatoimitusjohtaja1169732334790
Apulaiskaupunginjohtaja833225843654
Osastonylilääkäri829625773642
Maakuntajohtaja815125493593
Ylilääkäri803025263552
Kaupunginjohtaja781224843478
Apulaisylilääkäri746224163360
Erikoislääkäri717323603262
Toimitusjohtaja707723423230
Terveyskeskusylilääkäri702623323213
Rahoitusjohtaja693523143182
Osastonlääkäri677022823126
Kuntayhtymän johtaja669122673100
Ylihammaslääkäri664122583083
Erikoishammaslääkäri635122022985
Salkunhoitaja627021862957
Terveyskeskuslääkäri588921122829
Toimialajohtaja579220942796
Työterveyslääkäri576420882787
Apulaisylihammaslääkäri574820852781
Pelastusjohtaja573320822776
Kunnanjohtaja567120702755
Henkilöstöjohtaja567020702755
Terveysk.hammaslääkäri560520582733
Satamajohtaja557520522723
Ylikemisti538720152659
Sairaalalääkäri535120092647
Viestintäjohtaja531520022635
Lukion rehtori525019892613
Avohoidon erikoislääkäri520819812599
Erikoistuva lääkäri519919792596
Pelastuspäällikkö512019642569
Ympäristöterv.päällikkö502819462538
Talous- ja hallintojohtaja501719442534
Elinkeinojohtaja498019372522
Ympäristöjohtaja497619362520
Johtaja493419282506
Talousjohtaja486519152483
Yliopettaja483519092473
Kaupunginlakimies481719052467
Kaupungininsinööri478518992456
Peruskoulun ya rehtori476418952449
Koulutusjohtaja475118932444
Ammattikoulun rehtori474918922444
Kaupunginsihteeri474418912442
Erityiskoulun rehtori473718902440
Apteekkari468618802422
Osastopäällikkö466418762415
Aluepalopäällikkö463118702404
Kaupungingeodeetti461718672399
Hallintojohtaja459418622391
Perusopetuksen rehtori458418612388
Ammattikk yliopettaja456918582383
Apulaisrehtori455018542377
Sivistystoimen johtaja453918522373
Kaupunginarkkitehti452818502369
Johtava ylihoitaja445718362345
Aikuislukion lehtori442818302335
Terveysvalvonnan johtaja441618282331
Ympäristötoimenjohtaja439818252325
Henkilöstöpäällikkö436618182314
Aikuiskoulutusjohtaja436318182313
Kaupunginkamreeri436018172312
Ala-asteen koulun rehtori433918132305
Tekninen johtaja433018112302
Perusk. ala-asteen rehtori428518032287
Työväenopiston rehtori422717922267
Kehittämispäällikkö420717882261
Palopäällikkö420517872260
Kulttuurijohtaja418517842253
Koulutuspäällikkö417317812249
Lukion vanhempi lehtori415517782243
Yleiskaava-arkkitehti415217772242
Asemakaava-arkkitehti414617762240
Perusk. ala-asteen joht.409017652221
Erityisasiantuntija403817552204
Sosiaalijohtaja401917512197
Aikuiskoulutuspäällikkö401217502195
Ammattikorkeak. lehtori400117482191
Viestintäpäällikkö399817472190
Hallintopäällikkö399417472189
Lakimies398717452186
Apulaispalopäällikkö398017442184
Sairaalainsinööri397117422181
Perusk. johtaja-opettaja396117402178
Musiikkiopiston rehtori394517372172
Kauppaoppil. lehtori394317372172
Kunnankamreeri393617352169
Ylihoitaja392217332164
Lukion lehtori391717322163
Vanh lehtori391717322163
Lehtori*391117312161
Kunnaninsinööri385117192140
Kiinteistöpäällikkö383517162135
Sosiaalip. johtaja382117132130
Mat.,fys. ja kemian lehtori375817012109
Atk-päällikkö372516952098
Palomestari372516952098
Talouspäällikkö371116922093
Kunnansihteeri370816912092
Arkkitehti366716842078
Äidink.- ja kirjall. lehtori366516832078
Lehtori366116822076
Hoitotyön johtaja365816822075
Controller365116802073
Ammattikk tuntiopettaja364516792071
Kaavoitusarkkitehti364416792071
Aluearkkitehti360316712057
Diplomi-insinööri360216712056
Äidinkielen lehtori360216712056
Englanninkielen lehtori358316672050
Toimistopäällikkö358216672050
Perusop. ja lukion lehtori356416642044
Lehtori**356316632043
Erikoissuunnittelija356216632043
Ammattikoulun lehtori355216612039
Perusk. aineenopettaja354616602037
Atk-pääsuunnittelija353816592035
Opinto-ohjaaja353416582033
Perusop. erityisluokanop.353116572032
Biol. ja maant. lehtori352916572032
Aikuiskk.opettaja351916552028
Erityisluokan opettaja350516522024
Engl. ja ruotsink. lehtori349516502020
Terveysk. johtava hoitaja349316502020
Palvelupäällikkö348616492017
Peruskoulun lehtori348516482017
Tiedotuspäällikkö347816472014
Aikuiskoulutusopettaja347316462013
Projektipäällikkö346716452011
Perusopetuksen lehtori344716412004
A-klinikan johtaja343116381999
Tiemestari340216321989
Asemakaavasuunnittelija340016321988
Insinööri338616291983
Asiakaspalvelupäällikkö338316291982
Tarkastusinsinööri338316291982
Elinkeinoasiamies338016281981
Kouluttaja337516271980
Aluepalomestari334916221971
Kaupungineläinlääkäri332716181963
Kotitalouden lehtori332516181963
Oppilaanoh. lehtori332216171962
Johtava sosiaalityöntekijä332116171961
Erityisopettaja pk331616161960
Suunnitteluinsinööri330316131955
Perusop. erityisopettaja329216111952
Rakennustarkastaja329216111952
Erityisopettaja (ei pk.)329016111951
Kunnanrakennusmestari324916031937
Paloesimies324116011934
Kaupunginpuutarhuri322715991930
Osastonh., sairaalassa321615961926
Perusop. luokanopettaja320115941921
Liikuntatoimenjohtaja319415921919
Aluepäällikkö317815891913
Satamavalvoja317615891912
Arkistopäällikkö317415881912
Luokanopettaja314415831902
Tuntiopettaja313115801897
Intendentti312115781894
Perusk. luokanopettaja311815781893
Laboratorioinsinööri309915741886
Terveyskeskuspsykologi308515711882
Huoltomestari306015661873
Työsuojeluvalt. (päätoim.)304015631867
Elintarviketarkastaja303815621866
Projekti-insinööri303715621866
Rakennusmestari303515621865
Psykologi302315591861
Kirjastotoimenjohtaja301715581859
Työväenopiston opettaja301615581858
Apulaisosastonhoitaja301415581858
Pääluottamusmies298715521849
Tutkija298615521848
Kotihoidon esimies298515521848
Osastonh., hoitolait.297115491843
Tuntiopettaja (päätoim.)296315481841
Vanhainkodin johtaja296215471840
Lääkintävahtimestari***296015471840
Palotarkastaja294915451836
Henkilöstökonsultti294315441834
Projektiteknikko294115431833
Ruokapalvelupäällikkö293415421831
Kätilö292715411828
Ympäristötarkastaja292115401826
Järjestelmäasiantuntija291415381824
Sos.työntekijä - lastenv.291315381824
Koulupsykologi290415361821
Ensihoitaja290315361820
Apulaisosastonh. sairaala289815351819
Koordinaattori289415341817
Projektikoordinaattori288615331815
Vanhustyönjohtaja287915311812
Isännöitsijä287815311812
Esimies287715311812
Suunnittelija287615311811
Atk-suunnittelija286615291808
Ylipalomies286515291807
Toimitusjohtajan sihteeri284715251801
Mittausteknikko284615251801
Maanmittausteknikko283615231798
Puheterapeutti283315231797
Eläkeratkaisija282415211794
Päiväkodin johtaja281315191790
Tiedottaja280315171787
Kunnanpuutarhuri279415151783
Mamu koordinaattori278815141781
Sosiaalityöntekijä278715141781
Kansliasihteeri278515131780
Raitiovaununkuljettaja278515131780
Palomies - sairaankulj.278015121777
Palveluesimies277815121776
Henkilöstösihteeri277715121775
Kotihoidon ohjaaja276315091767
Atk-asiantuntija275515081763
Päivähoidon ohjaaja274115051755
Vastaava hoitaja274115051755
Ympäristöterveystark.273515041752
Äänenjohtaja273415031751
Kuluttajaneuvoja271815001742
Lastenkodin ohjaaja271314991740
Aluejohtaja270414981735
Eläinlääkäri270114971733
Röntgenhoitaja269814971731
Osastonjohtaja269714961731
Projektisuunnittelija269514961730
Vastaava sairaanhoitaja269214951728
Ensiviulun soittaja268614941725
Musiikkiopiston opettaja267814931720
Sairaankuljettaja266814911715
Mielenterveyshoitaja266414901712
Kirjaston johtaja266314901712
Mielisairaanhoitaja266014891710
Palomies264714871703
Informaatikko262914831693
Esiluokan opettaja262114821689
Ravintolapäällikkö260014781677
Terveystarkastaja259614771675
Koulukuraattori259214761672
Kuraattori259114761672
Laboratoriohoitaja258414751668
Kansalaisop. opettaja258314741667
Kunnaneläinlääkäri257914741665
Farmaseutti257614731664
Erikoissairaanhoitaja257514731663
Vastaanottokesk. ohjaaja257114721661
Työnjohtaja256814711659
Lääkintävahtimestari256714711659
Vastaava ohjaaja256714711659
Avopalveluohjaaja255514691652
Kotipalveluohjaaja255414691651
Varaäänenjohtaja255414691651
Apulaiskaup.joht. sihteeri254414671646
Yleinen edunvalvoja253614651641
Sairaanhoitaja****253514651641
Näyttelijä253214641639
Johdon sihteeri253014641638
Erit.lastentarhan opettaja252914641637
Erikoiskirjastonhoitaja252014621632
Hallintosihteeri251814621631
Soittaja251014601627
Asumispalvelujen ohjaaja250714601625
Viestintäsihteeri249714581620
Pääkirjanpitäjä249414571618
Kaupunginjoh. sihteeri249214571617
Perushoitaja249014561616
Työnjohtaja sairaalah.249014561616
Hoitaja (kehitysv.lait.)246414511601
Asuntosihteeri245914501599
Apuhoitaja245514501596
Atk-yhdyshenkilö244414471590
Vesi- ja viemäril. hoitaja243414461585
Erikoisammattimies243314451584
Linja-autonkuljettaja243214451584
Tiedotussihteeri242614441580
Kulttuurisihteeri241614421575
Työterveyshoitaja241614421575
Taloussihteeri240013451566
Siivoustyönjohtaja239613441564
Keittiöpäällikkö239513431563
Metrojunankuljettaja239213421561
Asuntolaohjaaja239113411561
Arkistosihteeri239013411560
Kuntoutusohjaaja238713401559
Kehitysvammahoitaja238513391558
Suuhygienisti238113371555
Vammaishoitaja237613351553
Työfysioterapeutti237413341551
Järjestelmätukihenkilö237313341551
Urheiluhallin hoitaja236913321549
Terveydenhoitaja236413301546
Sihteeri235813271543
Hoitaja235713271542
Projektityöntekijä234713221536
Ohjaaja233213161528
Laboratoriomestari232413121524
Laitosmies232213111523
Vanhustyöntekijä231313071518
Erikoishammashoitaja231113071517
Kirjastonhoitaja231113071517
Palveluohjaaja230813051515
Ammattimies229913011510
Kodinhoitaja229913011510
Fysioterapeutti229713011509
Lähihoitaja229713011509
Sosiaaliohjaaja229412991507
Matkalippujen tarkastaja229312991507
Lastentarhanopettaja227512911497
Toimintaterapeutti226912881493
Laskentasihteeri226412861490
Puutarhuri226312861490
Mikrotukihenkilö226112851489
Toimistonhoitaja226012841488
Kirjanpitäjä225412821485
Lääkintävoimistelija225312811484
Vanh ammattimies224512781480
Osastosihteeri224412781479
Erikoiskirjastovirkailija223712741475
Projektisihteeri223212721473
Palkanlaskija222512691469
Talonmies-vahtimestari222412691468
Atk-tukihenkilö222312681468
Kiinteistösihteeri222012671466
Palkkakirjanpitäjä222012671466
Palkkasihteeri221412651463
Asentaja221112631461
Erityisnuorisotyöntekijä220812621459
Kartoittaja220712611459
Kehitysvammaohjaaja220512611458
Johtava maatalouslom.220312601457
Arkistonhoitaja219012541449
Kiinteistönhoitaja218412511446
Maatalouslomittaja218112501444
Päiväkodin opettaja218112501444
Asuntolanhoitaja217712481442
Assistentti216912451438
Liikuntapaikanhoitaja215712401431
Amanuenssi215612391431
Emäntä214912361427
Osastonsihteeri214912361427
Työnohjaaja214812361426
Kassanhoitaja213712311420
Kehittäjä213412301418
Nuoriso-ohjaaja213212291417
Toimistosihteeri213212291417
Ruokapalveluesimies212312251412
Kirjastosihteeri212212251412
Elatusturvakäsittelijä212112241411
Terveyskeskusavustaja212012241411
Osastoapulainen211512221408
Suunnitteluavustaja211412211407
Talonmies211312211407
Eläintenhoitaja211012191405
Perhetyöntekijä210812181404
Hoitotyöntekijä210712181403
Etuuskäsittelijä210612181403
Askartelunohjaaja210512171402
Asiakasneuvoja210212161401
Työterveysavustaja210112151400
Asiakaspalvelusihteeri209712141398
Koulutussihteeri209112111394
Kuntohoitaja209112111394
Emäntä-keittäjä209012111394
Huoltomies208512081391
Kanslisti208312081390
Ravitsemishuoltaja208312081390
Hammashoitaja208012061388
Työn- ja askartelunohj.208012061388
Puhelunvälittäjä207612051386
Erityisliikunnanohjaaja207412041385
Asiakaspalveluvastaava207312031384
Laborantti207112021383
Edunvalvontasihteeri206912021382
Lastenhoitaja206812011382
Varastonhoitaja206712011381
Asiakaspalveluvirkailija206612001381
Liikunnanohjaaja206612001381
Palvelusihteeri206211981378
Tutkimusapulainen206011981377
Palveluneuvoja205811971376
Koulusihteeri205311951373
Hoitoapulainen205211941373
Opintosihteeri204411911368
Keittäjä204311901368
Palveluvastaava204111891367
Piirtäjä203911891366
Sairaala-apulainen203911891366
Kotiavustaja203511871363
Asiakassihteeri203311861362
Dieettikokki202811841359
Suurtalouskokki202511821358
Ravintotyöntekijä202411821357
Apulaiskanslisti202111811356
Kokki201811791354
Päivähoitaja201711791353
Pysäköinninvalvoja201511781352
Nuorisotyöntekijä201111761350
Sairaalahuoltaja200411731346
Työnsuunnittelija200311731346
Työvalmentaja200311731346
Tekstinkäsittelijä200111721344
Erityiskoulunk.avustaja199011671338
Toimistovirkailija197911621332
Kirjastovirkailija197111591328
Kirjastoautonkuljettaja196811581326
Uinnin valvoja196311561323
Vahtimestari195711531320
Välinehuoltaja195411521318
Autonkuljettaja195311511318
Internet-ohjaaja195211511317
Urheilukentän hoitaja195111501317
Laitoshuoltaja194411471313
Asuntoneuvoja194311471312
Konekirjoittaja194311471312
Lääketyöntekijä194311471312
Pysäköinnintarkastaja194311471312
Keittiötyöntekijä193911451310
Ruokapalveluvastaava193311421307
Laitosapulainen192611391303
Arkistonsihteeri192111371300
Kylvettäjä191711361298
Keittiöapulainen189911281288
Päiväkodin lastenhoitaja189711271287
Keittäjä-siivooja-talonm.189611261286
Ravitsemustyöntekijä189611261286
Virastoavustaja188111201278
Keittäjä-siivooja187211161273
Ammattityöntekijä186611131270
Kouluisäntä186311121268
Ruokapalvelutyöntekijä186311121268
Koulunkäynnin ohjaaja185711091265
Koulunkäyntiavustaja185311081262
Ryhmäperhepäivähoitaja184911061260
Päiväkotityöntekijä184311031257
Kuljetustyöntekijä183410991252
Kirjastoapulainen183110981250
Ravintolatyöntekijä182710961248
Kerho-ohjaaja182510961247
Kouluavustaja182110941245
Lähihoitajaharjoittelija182010931244
Erityisavustaja181710921242
Perhepäivähoitaja181510911241
Toimistotyöntekijä181010891239
Varastotyöntekijä180110851234
Henkilökoht. avustaja178410781224
Kolmiperhehoitaja178410781224
Päiväkotiavustaja177810751221
Ryhmäavustaja177810751221
Laitossiivooja177210731217
Siivooja176610701214
Toimistovahtimestari176410691213
Päiväkotiapulainen175910671210
Toimitilahuoltaja175410651207
Päivähoitoavustaja175310641207
Tilahuoltaja174810621204
Avustaja173010541194
Ympäristötyöntekijä161410041130
Lähetti16029991123
*Lukion ja peruskoulun yht. vanh. lehtori
**Peruskoulun ja lukion yht. lehtori
***Lääkintävahtimestari - sairaankuljettaja
****Sairaanhoitaja - terveydenhoitaja
PALVELUALAT
Pankinjohtaja703523343216
Ylilääkäri672822743112
Erikoislääkäri629721912967
Osto- tai myynt johtaja606821472889
Lääkäri602621392875
Talousjohtaja596421272854
Hallintojohtaja577120902789
Lennonjohtaja559820562731
Atk-johtoja550720392700
Henkilöstöjohtaja540520192665
Markkinointijohtaja526519922618
Ylihoitaja449518432358
Oikeudellinen esimies445218352343
Esimies ja asiantuntija (pankki)442618302335
Atk-suunnittelun esimies437318202317
Luotsi434518142307
Laskennan esimies404417562206
Proviisori401917512197
Ostoesimies399917482190
Myynnin esimies398017442184
Yleishallinnon esimies392317332165
Markkinoinnin esimies387217232148
Veturimies384217172137
Liikenne-esimies381117112127
Huolintaesimies379317082121
Atk-huollon esimies377217042114
Atk-käytön esimies375317002107
Tutkimus- ja suunnitteluesimies372216942097
Systeeminsuunnittelija370716912092
Henkilöstöesimies363816782069
Koulutusesimies355316622040
Metsätalousesimies351116532026
Kenttämyyjä345316422006
Hotellipäällikkö341516351993
Atk-suunnittelija340116321988
Psykologi322415981929
Agronomi (MMK)313015801897
Controller309115721884
Konttoripalvelun esimies304715641869
Kouluttaja302615601862
Osastohoitaja, apulaisylihoitaja299815541852
Tukkumyyjä299515541851
Ajojärjestelijä297115491843
Käytön suunnittelija296915491843
Tiedottaja, toimittaja295915471839
Ohjelmoija292315401827
Apulaisosastonhoitaja290015351819
Operaattori289915351819
Huoltoaseman hoitaja288715331815
Ravintolapäällikkö287015301809
Tutkija ja suunnittelija283515231797
Terveydenhoitaja283415231797
Keittiöpäällikkö282915221795
Varastoesimies282815221795
Atk-yhdys-, tukihenkilö278315131778
Myymälänhoitaja276915101771
Ostaja276315091767
Informaatikko276315091767
Konemyyjä275215071761
Tullaaja, huolintatyönjoht.273615041752
Vakuutusten hoitaja272915021748
Farmaseutti268114931722
Atk-huoltaja267914931721
Metsänparannusesimies266914911715
Pankkitoimihenkilö266014891710
Mainosalan työntekijä263014831694
Vakuutustapahtuman käsittelijä263014831694
Rahdittaja, laskuttaja259114761672
Liikenneopettaja259014761671
Sosiaalityöntekijä257414731662
Markkinoija257114721661
Liikenteenhoitaja256714711659
Vastaanottopäällikkö255314691651
Sosiaalikasvattaja255314691651
Keittiömestari254914681649
Henkilöstötehtävät252714641636
Laivanselvittäjä251814621631
Kirjanpitäjä250314591623
Liikematkojen myyjä249814581620
Metsäsuunnittelija249414571618
Huolitsija247514531608
Röntgen-, erikoisröntgenhoitaja244614481591
Sihteeri243514461585
Ryhmämatkojen myyjä243414461585
Hovimestari243314451584
Kielenkääntäjä242914451582
Kotitalousneuvoja242814441581
Sosiaaliohjaaja241714421575
Vakuutusmyyjä241413511574
Bioanalyytikko, lab.hoitaja238713401559
Tullitariffioija237313341551
Baarimestari235513261541
Agrologi234513211535
Ravintolaemäntä234413211535
Toimintaterapeutti233013151527
Tilausten vastaanottaja232513131524
Lähi-, perus-, apuhoitaja231013061516
Fysioterapeutti, lääkintävoimistelija230113021511
Vuoromestari, vuoropäällikkö229012981505
Vahtimestari227112891494
Varastoterminaalityöntekijä226512871491
Kalatalouskonsulentti225812841487
Nuoriso-ohjaaja225512821485
Kuntoutusohjaaja225012801483
Kodinkonemyyjä224512781480
Seura- ja yks. matkojen myyjä 224312771479
Reskontra221712661464
Päivähoitaja220512611458
Lähihoitaja220212591456
Hinnoittelija220012581455
Kodinhoitaja218812531448
Kassanhoitaja217912491443
Kortiston ja arkiston hoitaja215312381429
Kokousjärjestelijä214112331422
Vapaa-ajanohjaaja213912321421
Huonekalu- ja mattomyyjä212712271414
Kuntohoitaja212112241411
Somistaja211612221408
Laskuttaja210712181403
Vahtimestari210612181403
Rauta- ja rakennustarv.myyjä208812101393
Lastentarhanopettaja208312081390
Huolitsijan apulainen207912061388
Liha- ja leikkelemyyjä206912021382
Optisen alan myyjä206612001381
Vastaanottoavustajahoitaja205811971376
Varastotyöntekijä205011931372
Puhelinvaihde203511871363
Liikenneapulainen203411861363
Tekstinkäsittelijä202011801355
Vastaanotto-, osastoavust.202011801355
Portieeri201911801354
Tarjoilija200511741347
Kunto-, lastenhoitaja199611701342
Kuvavalmistamotyöntekijä198611651336
Urheiluvälinemyyjä197411601330
Postittaja, monistaja197011591327
Kokki196411561324
Kioskimyyjä195911541321
Huoltamotyöntekijä195811531321
Hieroja191211331295
Elintarvikemyyjä191011321294
Kirjakaupan myyjä190811321293
Seminologi190311291290
Lastenhoitaja190111291289
Vastaanottoapulainen188811231282
Kosmetologi188511221280
Jalkinemyyjä188411211280
Kemikalimyyjä188011191277
Valokuvaustarvikemyyjä187911191277
Taloustarvikemyyjä187211161273
Kangasmyyjä185911101266
Myymäläkassanhoitaja185611091264
Asustemyyjä185311081262
Käsi- ja taideteollisuusneuvoja185211071262
Kahvilan tarjoilija ym.184511041258
Paperitarvikemyyjä183110981250
Autotarvikemyyjä182910971249
Kahvilan keittäjä182510961247
Lähetti181510911241
Piccolo181110901239
Korjausompelija180310861235
Henkilöstöravintolan keittäjä180310861235
Lääketyöntekijä179710831231
Myymälätavaroiden täydentäjä179010801227
Tekninen apulainen (apteekki)175110631206
Kerroshoitaja174210601201
Kahvilan kassanhoitaja172710531192
Ravintolan annostelija172110501189
Siivooja15549781096
TEOLLISUUS (Toimihenkilöt)
Lakijohtaja 773624693453
Markkinointijohtaja 624821822950
Tietohallintojohtaja 604221422880
Vientijohtaja 601521372871
Myyntijohtaja 586421082820
Lakimies526219912617
Rahoituspäälllikkö512419652570
Tuotantojohtaja 508519572557
Sisäisen tarkastuksen päällikkö460818652396
Vientipäällikkö458018602387
Tutkimuspäällikkö 451118462363
Talouspäällikkö447818402352
Henkilöstöpäällikkö443218312337
Ympäristöpäällikkö441018272329
Tiedotuspäällikkö437918212319
Tietohallinnan päällikkö430018062292
Tuotantopäällikkö406517602213
Suojelupäällikkö 362816762065
Myyntipäällikkö 347616472014
Tutkimuspäällikkö341016341992
Sihteeri (erityisasiantuntijatehtävät)333916201968
Tuotekehityspäällikkö333216191965
Atk-, tieto-ja teleliikenteen tukipalvelujen asiantuntija333016181965
Atk- tieto-ja teleliikenteen käyttö- ja ylläpidon asiantuntija327416081946
Työnjohtaja 324716021936
Toimittaja319715931920
Laadunvalvoja ja -tarkastaja309615731885
Laskentatoimen asiantuntija307915701880
Ostaja302515601861
Työterveyshuoltaja 299015531850
Sihteeri (asiantuntijateht.)281015181789
Huolitsija279415151783
Palkanlaskija271314991740
Henkilöstöasiainhoitaja262214821689
Kassa, laskuttaja, perijä 259814771676
Vartija255614691652
Sihteeri (asiainhoitajateht.)254214661645
Jakelija ja käsittelijä 249814581620
Asiakaspalvelija228512951502
Puhelinvaihteenhoitaja211912231410
Kopioija, postittaja, lähetti204311901368
KOKONAISANSIO valtiolla ja kunnissa kuvaa säännölliseltä työajalta sekä muulta työajalta, kuten yli- ja lisätyöajalta, maksettua palkkaa. Kokonaisansioon luetaan kultakin palkanmaksujaksolta peruspalkka tehtävän, ammattitaidon, palvelusvuosien yms. perusteella maksettavat lisät, työpaikan sijainnin ja olosuhteiden perusteella maksettavat lisät, työaikalisät, toimihenkilöiden tulos- ja suoritusperusteinen palkanosa, työntekijöiden suoritusperusteiset ansiot, luontoisetujen verotusarvo, lisä- ja ylityön ansio, osin myös mahdolliset varallaolo-, päivystys- ja hälytyskorvaukset sekä muut epäsäännöllisesti maksettavat lisät. Kokonaisansio ei sisällä kertaluonteisia palkkaeriä, kuten lomarahaa ja tulospalkkioita.
KIRKON ansioissa ovat mukana säännölliset palkan lisät, kuten palvelusaikaan perustuvat kokemuslisät, muttei epäsäännöllisiä lisiä.
TEOLLISUUDEN ja palvelualojen kuukausipalkkaisilta työntekijöiltä ja toimihenkilöiltä on taulukossa esitetty vuoden 2008 lokakuun säännöllisen työajan ansiotaso pois lukien tulospalkkiot. Luku sisältää säännölliseltä työajalta maksetut vuoro- ja sunnuntaityölisät. Tuntipalkkaisten työntekijöiden kuukausiansio on laskennallinen eli 170 x tehdyn työajan tuntiansio. Se sisältää vuorotyö- ja olosuhdelisät sekä yli- ja sunnuntaityön korotusosat mutta ei tulospalkkioita. Luvut ovat vuoden 2008 viimeiseltä neljännekseltä.
ENTÄ PÄTKÄTYÖ? Tilastot eivät kuvaa osa-aikaista tai pätkätyötä tekevien ansioita. Kokonaisansio on laskettu kunkin alan työehtosopimuksen normaalin viikko tai kuukausityöajan mukaan.
Lähteet: Tilastokeskus, Elinkeinoelämän keskusliitto, Kirkon työmarkkinalaitos ja Työttömyyskassojen Yhteisjärjestö ry

Tuoreimmat