Valikko

Wikipedian ja YouTuben kävijämäärät selvässä kasvussa

Googlen asema Euroopan johtavana verkkopalveluna kasvoi entisestään kun se osti itselleen YouTube-videosaitin. YouTube ja toinen sosiaalisen internetin piiriin kuuluva palvelu, Wikipedia, kasvattivat vierailijamääräänsä reippaasti syyskuussa.
ComScore Networksin tilastoinnin mukaan Wikipedia ylsi kuudenneksi suurimmaksi verkkopalveluksi lähes 60 miljoonalla eri kävijällä. YouTube veti 27,4 miljoonaa vierailijaa. YouTube kasvattaa Googlen vierailumäärää maksimissaan kuudenneksella.

Kouluvuoden alku kasvatti koulutustyyppisten palvelujen kävijämääriä 11 prosentilla. Suurinta kasvu oli Answers.comilla, jonka neljän prosentin kasvu nosti kävijämäärän viiteen miljoonaan. BBC Lerning tuplasi kävijämääränsä 2,2 miljoonaan. MSN Encartan palveluja käytti 2,1 miljoonaa vierailijaa.

Hakukoneet jylläävät Euroopan verkkopalveluissa
Euroopan 10 suurinta verkkopalvelua

Yli 15v-vierailijoitaElokuu-06, tuhansiaSyyskuu-06, tuhansiaMuutos-%
Palvelut yhteensä*215,887216,1970%
Googlen palvelut159,632160,8051%
Microsoftin palvelut144,806146,1021%
Yahoo!:n palvelut99,116100,0181%
eBay88,81090,1452%
TimeWarnerNetwork60,37160,8381%
WikipediaSites50,87759,94718%
AmazonSites42,56342,6990%
FranceTelecom27,57732,33917%
AdobeSites31,35032,1042%
AskNetwork30,46130,107-1%
Lähde: comScore World Metrix; * Ei sisällä vierailuja julkisessa käytössä olevista tietokoneista, matkapuhelimista tai pda-laitteista;

Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Suomalaiset myivät tätä juuri joukolla – nyt suositellaan ostamaan

    2. 2

      Varo perintöloukkua – ”Voi olla järkevää jopa kieltäytyä perinnöstä”

    3. 3

      Ferrari takoi uudet pohjat Milanossa

    4. 4

      5 vinkkiä – näin siirrät omaisuutta lapsille pienellä verolla

    5. 5

      Kommentti: Eurokriisin sytytyslanka palaa – Italia sanoi ”ei”

    6. 6

      Pankkiala: Asunnot eivät ole liian kalliita

    7. 7

      Terrafame-johtaja Ratia toimii myös yhtiön konsulttina – satojen tuhansien palkkiot

    8. 8

      Teslan valtava akkutehdas halutaan Vaasaan

    9. 9

      Pelko euron tuhosta voi avata Saksan rahahanat

    10. 10

      ”Ei syytä odottaa uutta eurokriisiä”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Varo perintöloukkua – ”Voi olla järkevää jopa kieltäytyä perinnöstä”

    2. 2

      SS: Myykö lapsesi sukkia päästäkseen luokkaretkelle? Yrityksille miljoonabisnes

    3. 3

      Kommentti: Eurokriisin sytytyslanka palaa – Italia sanoi ”ei”

    4. 4

      Terrafame-johtaja Ratia toimii myös yhtiön konsulttina – satojen tuhansien palkkiot

    5. 5

      5 vinkkiä – näin siirrät omaisuutta lapsille pienellä verolla

    6. 6

      20-vuotiaita autoja huristelee Suomen teillä paljon – tiedätkö, onko yleisin malli Golf, Astra vai Corolla?

    7. 7

      Suomalaiset myivät tätä juuri joukolla – nyt suositellaan ostamaan

    8. 8

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    9. 9

      Teslan valtava akkutehdas halutaan Vaasaan

    10. 10

      Näkökulma: Kapina jatkuu – Brexit ja Trump olivat vasta alkua

    11. Näytä lisää
    1. 1

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    2. 2

      Vakava varoitus Suomelle: ”Nämä kotitaloudet erityisen haavoittuvia”

    3. 3

      Nyt se on lopullista: koeaika menee uusiksi

    4. 4

      Katso, kuulutko velkaisten riskiryhmään – tämä raja ei saisi ylittyä

    5. 5

      Varo perintöloukkua – ”Voi olla järkevää jopa kieltäytyä perinnöstä”

    6. 6

      Ville, 33, kasvatti menestyvän bisneksen Kiinaan – kuukaudessa 8 000 pakettia elektroniikkaa Suomeen

    7. 7

      Keskiansio 160 000 euroa vuodessa – tämä ammattiryhmä vaatii lakoilla lisää

    8. 8

      Alkon kilpailutus hämmentää: 100-vuotiaan Suomen juhlalikööriksi virolainen Vana Tallinn

    9. 9

      Suomalaiset saavat liikaa palkkaa? ”Perheen elo muuttuu selviytymistaisteluksi”

    10. 10

      Kevytmaito, kahvi, meetwursti, konetiskiaine... Näin paljon arkisten tuotteiden hinnat nousivat 10 vuodessa

    11. Näytä lisää