Liha Suomessa jo Euroopan kalleinta – kallistuu yhä?

Lihalehti selvitti, mitä liha maksaa Euroopan eri maissa. Entä jos ruoan arvonlisävero olisi nolla?


Yksityisen teollisuuden Lihakeskusliiton lehti selvitti, mitä liha maksaa Euroopan eri maissa. Lehden otsikon mukaan Suomen lihakori on kallein, mutta aivan kaikissa lihalajeissa näin ei suinkaan ole. (Katso taulukko jutun lopusta.)

Vertailun kalleimmaksi paikaksi osoittautuu Lontoo, vaikka Britanniassa ruoan arvonlisävero on nolla. Vertailu on tehty 8.3.2012 valuuttakurssien mukaan.

Lontoon kanssa Helsingin edelle kiilaa München. Sen sijaan Tukholma ja Rotterdam ovat selkeästi Suomea halvemmat.

Liha kallistuu
EU:ssa 2012


Alan ammattilehden mukaan lihan hinta on suorastaan nousukiidossa. Hintoja vetää ylös EU-maiden supistuvat tarjonta ja samaan aikaan kasvava vientikysyntä. Heikko euro tukee vientiä entisestään.

Ranskassa sianruhojen kilohinta on noussut yli 1,70 euron, mikä on euroajan ennätys. Hollantilaisen Rabobankin mukaan ei ole ihme, jos markkinoilla nähdään jopa 1,75 euron hintoja.

Tähän asti sianlihan markkinoita on painanut Saksan ylituotanto ja 115 prosentin omavaraisuus. Lehti panee kuitenkin merkille, että sianlihan vienti Saksasta Etelä-Koreaan kasvoi yhdessä vuodessa 580 prosenttia. Sianlihan vienti EU-maista Venäjälle kasvoi tammi–lokakuussa 2011 lähes kuusi prosenttia.

Lihalehden mukaan sikakannat Euroopassa ovat pienentyneet. Itä-Euroopassa ne ovat suorastaan romahtaneet ja kasvatussikojen määrä laskenut 15–20 prosenttia. Lihalehden mukaan tarjontaa korkeampi kysyntä on johtamassa myös tuottajahintojen nousuun.

Kuluttajahinnat alv:n kanssa
LihalajiSuomiRuotsiEnglantiHollantiSaksa
Broilerin rintafilee14,9013,8414,306,298,99
Naudan paistijauheliha9,7310,3411,917,978,23
Porsaan ulkofilee12,9511,1411,918,997,99
Naudan sisäfilee39,9022,3942,9126,0045,90
Keittokinkku11,3017,4122,899,5015,90
Nakki luonnonsuolessa8,985,629,2912,4512,90
Yhteensä97,7680,74113,2171,2099,91
Yhteensä ilman sisäfilettä57,8658,3570,3045,2054,01
Lähde: Lihalehti 2/2012


Kuluttajahinnat ilman alv:tä
LihalajiSuomiRuotsiEnglantiHollantiSaksa
Broilerin rintafilee13,1912,3614,35,938,40
Naudan paistijauheliha8,619,2311,917,527,69
Porsaan ulkofilee11,469,9511,918,487,47
Naudan sisäfilee35,3119,9942,9124,5342,90
Keittokinkku10,0015,5422,898,9614,86
Nakki luonnonsuolessa7,955,029,2911,7512,06
Yhteensä86,5272,09113,2167,1793,38
Lähde: Lihalehti 2/2012


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Venäläismiljardöörin purjelaiva takavarikoitiin – jättimäinen merilelu maksoi 400 miljoonaa

    2. 2

      Näin suomalainen mies putoaa työelämästä – ”Ajatellaanko todella, että ihmiset haluavat elää tuilla?”

    3. 3

      Metalliliitto: Työpaikalla pidettiin mustaa listaa työntekijöistä – levisi vahingossa kaikille

    4. 4

      Valinnanvapautta alettiin kokeilla tänään Jyväskylässä – 174 vaihtoa ensimmäisen 8 tunnin aikana

    5. 5

      Kulta on kallistunut selvästi – sijoittajat pelkäävät osakkeiden olevan vaarallisen kalliita

    6. 6

      Wärtsilä haluaa ohjelmistotaloksi ja suunnittelee yritysostoja

    7. 7

      Bild: Kreikka tarvinnee ”kaksinumeroisen miljardisumman”

    8. 8

      SAK:n kysely: Painostus työehtojen heikentämiseen kasvanut – palkkoja halutaan alas

    9. 9

      Nyt puhuu Go! Aviationin ex-työntekijä: Syttyi käsittämätön ilmiriita

    10. 10

      Työntekijä saa jännittää nyt 2 kuukautta pidempään – koeajat pitenivät vuoden alussa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Näin suomalainen mies putoaa työelämästä – ”Ajatellaanko todella, että ihmiset haluavat elää tuilla?”

    2. 2

      Metalliliitto: Työpaikalla pidettiin mustaa listaa työntekijöistä – levisi vahingossa kaikille

    3. 3

      Venäläismiljardöörin purjelaiva takavarikoitiin – jättimäinen merilelu maksoi 400 miljoonaa

    4. 4

      Työntekijä saa jännittää nyt 2 kuukautta pidempään – koeajat pitenivät vuoden alussa

    5. 5

      Konkarisijoittaja Tom Tukiainen, 59, pani 100 000 euroa riskillä turvapaikanhakijoihin

    6. 6

      USU: Kaavailtu muutos asuntolainakattoon herätti huolen – ”Ei nuorella ole kesämökkiä myytäväksi”

    7. 7

      Nyt puhuu Go! Aviationin ex-työntekijä: Syttyi käsittämätön ilmiriita

    8. 8

      ”Alkaako miesten katoaminen työvoimasta jo lapsuudessa?”

    9. 9

      Wärtsilä haluaa ohjelmistotaloksi ja suunnittelee yritysostoja

    10. 10

      Ford pelasi uhkapeliä Venäjän markkinalla, ja se alkoi kannattaa

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Sunnuntailisät pois, työpäivän pituus 12 tuntiin? ”Tehdään työtä silloin, kun sitä on”

    2. 2

      Yle: Kirjeessä koteihin jaettu oikea seteli hämmentää suomalaisia – osa palauttaa, vaikkei tarvitsisi

    3. 3

      ABC-asemien S-bonus muuttuu – ”Aion äänestää jaloillani”

    4. 4

      50 000 miestä parhaassa iässä ei tee töitä tai opiskele – ”Mitä heille tapahtui?”

    5. 5

      ”Kesämökkejä alkaa olla riesaksi asti” – FK ei halua, että omaisuutta pantataan perinnöksi

    6. 6

      Näin suomalainen mies putoaa työelämästä – ”Ajatellaanko todella, että ihmiset haluavat elää tuilla?”

    7. 7

      Metalliliitto: Työpaikalla pidettiin mustaa listaa työntekijöistä – levisi vahingossa kaikille

    8. 8

      Sunnuntailisistä nautittu 100 vuotta – joko riittää?

    9. 9

      Katsastuksiin ehdotetaan tiukennuksia – ”Turhia kustannuksia autoilijalle”

    10. 10

      Julkkisten rahoittaman lentoyhtiön kassasta katosi satoja tuhansia euroja – hakeutuu nyt konkurssiin

    11. Näytä lisää