Nokia syöksyy – Suomi-poika tarraa kiinni

Nokian ulkomaalaisomistus on laskenut selvästi sen jälkeen, kun yhtiö hylkäsi Symbianin. Samaan aikaan Nokiasta on tullut suomalaisten kotitalouksien suosikkiosake kurssin syöksyessä.


Matkapuhelinvalmistaja Nokian ulkomaalaisomistus on vähentynyt selvästi sen jälkeen, kun yhtiö otti vuosi sitten käyttöön Windows-strategiansa.

Suomen arvopaperirekisteriä ylläpitävän Euroclearin tilastojen mukaan ulkomaalaisten ja hallintarekisterin suojissa olevien sijoittajien osuus Nokian osakkeista oli 82,8 prosenttia viime vuoden tammikuun lopussa. Alla olevasta taulukosta käy ilmi, että kuluvan vuoden maaliskuun loppuun mennessä Nokian ulkomaalaisomistusosuus oli laskenut yli viisi prosenttiyksikköä 77,2 prosenttiin.

Nokia kertoi viime vuoden helmikuussa vaihtavansa älypuhelintensa käyttöjärjestelmäksi Microsoftin kehittämän Windows Phonen yhtiön oman Symbianin tilalle.

– Ulkomaalaiset ovat menettäneet toistaiseksi uskonsa siihen, että Windows-strategia toimii. Suomalaiset ovat ostaneet sitä mukaan, kun osakkeen hinta on pudonnut ulkomaalaisten myyntien johdosta kuvitellen, että hinta lähtee vielä ylöspäin, sanoo Osakesäästäjien keskusliiton puheenjohtaja, Vaasan yliopiston rahoituksen professori Timo Rothovius.

Nokian osakkeen arvo on laskenut noin 60 prosenttia strategiamuutoksen jälkeen. Yhtiön osakkeella käytiin tänään iltapäivällä kauppaa reilulla kolmella eurolla Helsingin pörssissä.

– Isot amerikkalaiset rahastot ovat ilmeisesti tulleet siihen tulokseen, että Nokian osaketta ei kannata pitää. Olisi voinut kuvitella, että amerikkalaiset institutionaaliset sijoittajat olisivat uskoneet strategiaan, koska Microsoftin järjestelmä on amerikkalainen, Rothovius sanoo.

Suurista osakerahastoista Nokia-omistuksia ovat myyneet viime ja kuluvan vuoden aikana ainakin Fidelityn, Goldman Sachsin, American Beaconin rahastot. Isoja Nokia-potteja ovat laittaneet myyntiin myös ranskalainen Natixis, saksalaiset Deka ja Union Investment sekä hollantilainen ING. Tiedot on koonnut eri lähteistä uutistoimisto Bloomberg.

Kotitaloudet ostivat
laskevaa osaketta


Pörssisäätiön keräämien tilastojen mukaan Nokian suomalaisten kotitalousomistajien määrä on kasvanut voimakkaasti erityisesti viime vuoden aikana. Nokia nousi vuoden vaihteessa suosituimmaksi kansanosakkeeksi pitkään paikkaan hallinneen teleoperaattorin Elisan ohi.

Nokian osakkeita omisti maaliskuun lopussa lähes 217 000 suomalaista kotitaloutta.

Suomalaiset kotitaloudet ovat ostaneet Nokian osaketta laskevin kurssein. Joidenkin akateemisten tutkimusten mukaan sijoittajien kannattaisi ostaa nousevia osakkeita ja myydä laskevia, koska osakkeen trendi jatkuu ainakin jonkin ajan.

– Tulokset eivät ole kuitenkaan selkeitä. Isoja rahoja keinolla ei pysty tekemään, rahoitusprofessori Rothovius huomauttaa.

Ulkomaalaiset vähentävät, suomalaiset ostavat
Nokian ulkomaalaisomistus ja osakekurssi 31.1.2011-31.3.2012

KuukausiUlkomaisten osuus, %Kotimaisten osuus, %Osakkeen hinta kuun viimeisenä päivänä, euroa
Tammikuu 201182,817,27,82
Helmikuu 201182,417,66,28
Maaliskuu 201181,618,46,04
Huhtikuu 201180,919,16,22
Toukokuu 201181,218,84,75
Kesäkuu 201181,418,64,47
Heinäkuu 201181,218,84,06
Elokuu 201180,719,34,50
Syyskuu 201180,719,34,25
Lokakuu 201180,319,74,87
Marraskuu 201179,120,94,27
Joulukuu 201178,121,93,77
Tammikuu 201278,721,33,82
Helmikuu 201278,221,83,94
Maaliskuu.201277,222,84,08
  3,10*
*kurssi 13.4.2012 iltapäivällä
Lähde: Euroclear, Taloussanomat


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Näin suomalaiset lorvailevat töissä: olemattomia palavereja ja harhauttavia ruutukaappauksia

    2. 2

      Asuntokaupan kahtiajako repesi entisestään

    3. 3

      Kelan ruuhkista jo lähes sata kantelua oikeusasiamiehelle

    4. 4

      Kiirettä pitää, koska kiire on statusta

    5. 5

      Vienti supistui joulukuussa kolme prosenttia

    6. 6

      Toisissa paikoissa kikytetään, toisissa ei – näin kävi Metalliliiton työpaikoilla

    7. 7

      Asuntokaupan 10 vaaran merkkiä – näin vältät astumasta miinaan

    8. 8

      Ohjelmistotalo palkkaa sata Turkuun: ”Turus on tarjol selvästen kaikkest enempi ossamist”

    9. 9

      Miljardöörisijoittaja: Pankit lypsävät sinulta rahaa turhaan – sijoita sen sijaan näin

    10. 10

      Viljelijät uivat syvissä vesissä: ”Tilanne pahempi kuin 90-luvun lamassa”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Ammattilainen heivasi Stockmannin – "Kuihtuva, syvästi tappiollinen tavaratalo"

    2. 2

      Miljardöörisijoittaja: Pankit lypsävät sinulta rahaa turhaan – sijoita sen sijaan näin

    3. 3

      Näin suomalaiset lorvailevat töissä: olemattomia palavereja ja harhauttavia ruutukaappauksia

    4. 4

      Suomeen vuokrakatto 20 euroa neliöltä? Näin se vaikuttaisi tuensaajiin

    5. 5

      HS: Useat kaapelikanavat saattavat sittenkin pimetä tiistaiyönä

    6. 6

      Asuntojen hinnoissa saattaa piillä yllätyksiä – meri voi laskea arvoa jopa -20 %

    7. 7

      Toisissa paikoissa kikytetään, toisissa ei – näin kävi Metalliliiton työpaikoilla

    8. 8

      Viljelijät uivat syvissä vesissä: ”Tilanne pahempi kuin 90-luvun lamassa”

    9. 9

      Marimekon luova johtaja lopettaa

    10. 10

      Neljäskin uhatuista kanavista näkyy vielä tiistaiyön jälkeen

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Nämä kuitit kannattaa säästää – ”Silloin kuittien on löydyttävä”

    2. 2

      Joukko tv-kanavia uhkaa pian pimentyä yli 1,5 miljoonassa kodissa

    3. 3

      Suomalaismies aikoo miljonääriksi 500 päivässä – näin hän sen tekee

    4. 4

      51 Siwaa ja Valintataloa suljetaan – tässä koko lista

    5. 5

      Asuntovelallinen, korkosi laskutapa on muuttumassa – varaudu nousuun

    6. 6

      Yhä useampi menettää kotinsa – ”Ostetaan liian iso talo tai kallis asunto”

    7. 7

      Asuntojen hinnoissa saattaa piillä yllätyksiä – meri voi laskea arvoa jopa -20 %

    8. 8

      Suomalaismies yritti saada 25 000 euron sairaalakuluja vakuutusyhtiöiltä – joutui mustalle listalle

    9. 9

      Ammattilainen heivasi Stockmannin – "Kuihtuva, syvästi tappiollinen tavaratalo"

    10. 10

      Uusi eläkemuoto houkuttelee työttömiä – hetken helpotus voi kostautua

    11. Näytä lisää