Pörssiuutiset

Valikko

Pörssiuutiset

Osakkeet pinnistelevät taantumaa vastaan

Osakekurssit ovat maaliskuun puolivälin jälkeen nousseet maailman pörsseissä kymmenen prosenttia. Tuloskausi on sisältänyt enemmän hyviä kuin huonoja uutisia. Suomi on Nokia-tulospettymyksen takia jäänyt maailman hännille.
Tunnelma maailman osakemarkkinoilla on muutaman viime viikon kuluessa kohentunut selvästi. Tästä kertoo lahjomatonta kieltään osakkeiden kurssinousu ja keskeisten riskimittareiden rauhoittuminen.

Epävarmuus talouskehityksestä ja rahoitusmarkkinoita edelleen kiusaavan subprime-kriisin kestosta voi milloin tahansa suistaa osakemarkkinat uuteen laskuun, mutta toistaiseksi osakekurssit ovat yllättävän hyvin pitäneet pintansa taantumahuolien paineessa.

Viimeaikaisen kurssikehityksen perusteella vaikuttaa ilmeiseltä, että enemmistö osakemarkkinoilla toimivista sijoittajista ei ota todesta uhkakuvia vakavasta ja pitkästä taantumasta saati pankkijärjestelmän romahtamisesta.

Pohjakosketuksesta
on jo yli kuukausi


Maailman osakemarkkinoiden kehitystä seuraava MSCI World -osakeindeksi on nyt noussut melkein yhtä soittoa runsaan kuukauden. Käynnissä olevan rahoituskriisin pohjakosketus oli maailmanindeksin mukaan 17. maaliskuuta, jonka jälkeen indeksi on noussut kymmenen prosenttia.

Tähänastinen kurssikehitys ei tietenkään takaa, etteivät kurssit vaipuisi uusien huolien painosta maaliskuutakin matalammalle, mutta toistaiseksi sijoittajien suurimmat huolet näyttävät hellittäneen.

Tarkalleen kuukausi sitten ostettujen osakkeiden hinta on samaisen maailmanindeksin mukaan noussut viitisen prosenttia. Dollareissa mitaten kurssikehitys on ollut vielä vahvempaa ja euroissa mitaten hieman heikompaa. Viiden prosentin nousu perustuu paikallisissa valuutoissa laskettuihin kurssimuutoksiin.

Viime viikkojen kurssikehitys on suuresti vaihdellut maailman kansallisissa pörsseissä ja maanosienkin välillä.

Suomi jäi kehittyneen
maailman hännille


MSCI:n Suomi-indeksi on tavan mukaan maakohtaisen vertailutaulukon jommassakummassa ääripäässä. Nokian suuren indeksipainon ja viimeviikkoisen tuntuvan tulospettymyksen takia Suomi on nyt kuukauden tuottovertailussa kehittyneen maailman heikoin pörssi.

Suomi on maailman harvoja maita, joiden kurssitaso näyttää viimeksi kuluneen kuukauden aikana laskeneen. Kurssilaskua on MSCI:n mukaan kertynyt lähemmäs kuusi prosenttia, eli suunnilleen saman verran kuin muun maailman osakkeet ovat nousseet.




Euron vahvuus sävyttää kansallisten pörssien vertailua selvästi, sillä valtaosa euromaiden pörsseistä on jäänyt selvästi jälkeen koko maailman kurssikehityksestä. Ero euroalueen ja muun maailman kurssikehityksessä korostuu, jos tarkasteluaikaa venytetään.

Euron vahvistuminen
rasittaa osakekursseja


Viime vuodenvaihteen jälkeen euroalueen osakkeet ovat MSCI:n alueindeksin mukaan laskeneet runsaat 13 prosenttia.

Koko kehittyneen maailman kurssilasku on samaan aikaan ollut vain vajaat kahdeksan prosenttia – euroalue mukaan luettuna. Ilman euroaluetta laskettu kurssilasku on maailmalla ollut vuodenvaihteen jälkeen kuutisen prosenttia.

Suomen osakkeet näyttävät myös alkuvuoden tarkastelussa kehittyneen maailman surkeimmilta, sillä MSCI:n Suomi-indeksi on menettänyt arvoaan yli 17 prosenttia.

Kurssilaskusta
palautui puolet


Runsaan kuukauden kestänyt kurssinousu on nyt tuonut takaisin noin puolet maailman osakemarkkinoiden runsaan puolen vuoden aikana kärsimistä menetyksistä.

Markkinoita edelleen vaivaava rauhattomuus alkoi viime heinäkuun puolivälin jälkeen, kun Yhdysvaltain asuntomarkkinoiden ja riskipitoisimman asuntorahoituksen vaikeudet kärjistyivät. Tuolloin myös maailman pörssit painuivat laskuun.

Kurssilaskun toistaiseksi synkimpänä hetkenä maaliskuun puolivälissä maailman pörssiosakkeiden arvosta oli heinäkuun huippukurssien jälkeen haihtunut yli 20 prosenttia. Nyt laskua heinäkuun huipusta on jäljellä enää runsaat kymmenen prosenttia.

Osakeriski palasi
normaaliksi


Kurssinousun tapaan tunnelman kohenemisesta kertovat myös pörssien rauhattomuudesta kertovat riskimittarit. Kurssivaihtelun ailahtelevuudesta kertovat volatiliteetti-indeksit ovat laskeneet nopeasti ja paljon niin Yhdysvalloissa kuin Euroopassakin.

Maailman kenties laajimmin seuratun osakeindeksin, Yhdysvaltain S&P 500:n kurssimuutosten vaihtelevuutta mittaava VIX-volatiliteetti-indeksi on maaliskuun puolivälin jälkeen laskenut noin 50 prosenttia.

VIX-indeksin mukaan amerikkalaisosakkeiden volatiliteetti oli maaliskuun puolivälissä hieman yli 30, mutta nyt se on nopeasti laskenut 20:een.

Euroalueen suurimpien pörssiyhtiöiden osakkeita seuraava DJ Euro Stoxx 50 -indeksi on rauhoittunut vastaavan VStoxx-volatiliteetti-indeksin mukaan jopa vielä selvemmin.

VStoxx-indeksin mukaan suurimpien euro-osakkeiden volatiliteetti oli maaliskuun puolivälin tienoilla hetkellisesti yli 35, mutta nyt se on VIX-indeksin tavoin noin 20.

Riskitaso voi
muuttua hetkessä


Volatiliteetti mittaa osakkeen tai osakeindeksin kurssimuutosten vaihtelua, ja sen avulla sijoittajat seuraavat markkinoiden riskipitoisuuden vaihtelua. Osakemarkkinoiden volatiliteetin pitkäaikaisena keskiarvona pidetään noin 20:ta. Tämän tulkinnan mukaan osakkeiden kurssiriski olisi nyt ainakin hetkellisesti normaali.

Kurssiriskin normalisoituminen ei takaa päiväksikään, että tilanne pysyisi vakaasti ennallaan.

Volatiliteetin avulla mitattu riskitaso kävi Yhdysvaltain ja euroalueen pörsseissä jopa nykyistä matalampana viimeksi viime vuodenvaihteen molemmin puolin. Tammikuun raju kurssilasku repäisi volatiliteetti-indeksit äkkijyrkkään nousuun Atlantin molemmin puolin.

Suomi jäi jälkeen muun maailman kurssinoususta
Maailman kehittyneiden osakemarkkinoiden kurssikehitys paikallisissa valuutoissa 24.4.2008

Muutos, %
Maa/alue1 kk3 kkVuoden alusta12 kk3 v/v
Norja10,0816,55-7,81-3,5518,84
Itävalta8,735,63-9,66-23,0910,23
Japani8,47-2,76-11,69-22,937,04
Hongkong6,95-2,35-13,7314,6417,28
Italia6,23-2,94-13,47-22,330,89
Britannia5,772,61-6,47-7,017,10
Kanada5,257,102,295,5415,74
Maailma5,120,66-7,87-9,717,74
Yhdysvallat5,081,05-5,20-5,776,77
Australia5,03-1,09-11,68-9,3311,84
Singapore5,028,04-7,02-5,2616,05
Ranska4,411,66-11,75-16,837,45
Portugali4,22-5,01-16,49-14,778,07
Eurooppa4,170,64-10,90-13,128,41
Belgia4,004,59-7,05-24,783,04
Saksa3,95-0,54-15,55-8,5614,70
Euroalue3,64-0,40-13,36-14,759,26
Espanja3,373,37-10,52-5,3513,99
Uusi Seelanti3,37-6,76-15,12-19,07-2,42
Sveitsi3,24-2,87-12,18-20,808,16
Hollanti3,011,62-11,53-16,309,95
Kreikka1,54-7,09-21,14-14,6510,01
Ruotsi0,121,41-11,35-25,066,98
Tanska-0,564,20-8,93-7,0016,39
Irlanti-1,17-8,51-10,86-36,72-1,12
Suomi-5,74-15,41-22,87-10,2112,44
Lähde: MSCI


Kommentit

    Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      SS: Myykö lapsesi sukkia päästäkseen luokkaretkelle? Yrityksille miljoonabisnes

    2. 2

      20-vuotiaita autoja huristelee Suomen teillä paljon – tiedätkö, onko yleisin malli Golf, Astra vai Corolla?

    3. 3

      HS: Koulutettuja suomalaisia kaikkoaa ulkomaille – vain harva aikoo palata

    4. 4

      Terrafame-johtaja Ratia toimii myös yhtiön konsulttina – satojen tuhansien palkkiot

    5. 5

      Näkökulma: Kapina jatkuu – Brexit ja Trump olivat vasta alkua

    6. 6

      Alkon kilpailutus hämmentää: 100-vuotiaan Suomen juhlalikööriksi virolainen Vana Tallinn

    7. 7

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    8. 8

      Wahlroos: Tässä on Suomen työttömyysongelman perimmäinen syy – ”Ihan käsittämätöntä”

    9. 9

      Näkökulma: Italian uhkapeli voi sytyttää uuden eurokriisin

    10. 10

      Kodin1-tavaratalon sivuille ilmestyi viesti: ”Pian täällä taas...”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    2. 2

      20-vuotiaita autoja huristelee Suomen teillä paljon – tiedätkö, onko yleisin malli Golf, Astra vai Corolla?

    3. 3

      Terrafame-johtaja Ratia toimii myös yhtiön konsulttina – satojen tuhansien palkkiot

    4. 4

      SS: Myykö lapsesi sukkia päästäkseen luokkaretkelle? Yrityksille miljoonabisnes

    5. 5

      HS: Koulutettuja suomalaisia kaikkoaa ulkomaille – vain harva aikoo palata

    6. 6

      Alkon kilpailutus hämmentää: 100-vuotiaan Suomen juhlalikööriksi virolainen Vana Tallinn

    7. 7

      Näkökulma: Kapina jatkuu – Brexit ja Trump olivat vasta alkua

    8. 8

      Keskiansio 160 000 euroa vuodessa – tämä ammattiryhmä vaatii lakoilla lisää

    9. 9

      Raju luku lapsilisien leikkauksista – ”Lisäävät pienituloisuutta”

    10. 10

      Leikkaukset iskivät lapsilisään – mitä menetetyllä summalla saisi?

    11. Näytä lisää
    1. 1

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    2. 2

      Vakava varoitus Suomelle: ”Nämä kotitaloudet erityisen haavoittuvia”

    3. 3

      Nyt se on lopullista: koeaika menee uusiksi

    4. 4

      Katso, kuulutko velkaisten riskiryhmään – tämä raja ei saisi ylittyä

    5. 5

      Ville, 33, kasvatti menestyvän bisneksen Kiinaan – kuukaudessa 8 000 pakettia elektroniikkaa Suomeen

    6. 6

      Keskiansio 160 000 euroa vuodessa – tämä ammattiryhmä vaatii lakoilla lisää

    7. 7

      Alkon kilpailutus hämmentää: 100-vuotiaan Suomen juhlalikööriksi virolainen Vana Tallinn

    8. 8

      Suomalaiset saavat liikaa palkkaa? ”Perheen elo muuttuu selviytymistaisteluksi”

    9. 9

      Kevytmaito, kahvi, meetwursti, konetiskiaine... Näin paljon arkisten tuotteiden hinnat nousivat 10 vuodessa

    10. 10

      Nobel-voittaja Bengt Holmström: Suomalaiset saavat liikaa palkkaa

    11. Näytä lisää