Airi, Aira

Yleisurheilu

Valikko

Yleisurheilu

Katso EM-kisojen avauspäivän kaikki tulokset

Miehet:

5 000 m: 1) Mohamed Farah Britannia 13.29,91, 2) Arne Gabius Saksa 13.31,83, 3) Polat Kemboi Arikan Turkki 13.32,63, 4) Yohan Durand Ranska 13.32,65, 5) Daniele Meucci Italia 13.32,69, 6) Hayle Ibrahimov Azerbaidzhan 13.36,05, 7) Dennis Licht Hollanti 13.37,99, 8) Bashir Abdi Belgia 13.39,01, 9) Sergei Lebid Ukraina 13.40,07, 10) Manuel Angel Penas Espanja 13.41,40,
11) Stefano La Rosa Italia 13.41,99, 12) Francisco Javier Alves Espanja 13.42,46, 13) Adil Bouafif Ruotsi 13.50,13, 14) Rory Fraser Britannia 13.51,05, 15) Philipp Pflieger Saksa 13.51,23, 16) Tiidrek Nurme Viro 13.51,29, 17) Brenton Rowe Itävalta 13.51,58, 18) Sindre Buraas Norja 13.51,64, 19) Anatoli Rybakov Venäjä 13.52,79, 20) Jesus Espana 13.55,98,
21) Mats Lunders Belgia 14.06,55, 22) Philipp Bandi Sveitsi 14.07,48, 23) Mitch Goose Britannia 14.21,91. Maksym Cerrone Obrubanskyy Italia hylättiin, Jesper van der Wielen Hollanti keskeytti.

10-ottelu:

Tilanne 5 lajin jälkeen: 1) Oleksei Kasjanov Ukraina 4 352, 2) Pascal Behrenbruch Saksa 4 291, 3) Mihail Dudas Serbia 4 193, 4) Norman Müller Saksa 4 173, 5) Adam Helcelet Tshekki 4 131, 6) Roman Sebrle Tshekki 4 129, 7) Gael Querin Ranska 4 118, 8) Ilja Shurenjov Venäjä 4 110, 9) Einar Larusson Islanti 4 097, 10) Mikalai Shubianok Valko-Venäjä 4 036,
11) Artem Lukjanenko Venäjä 4 032, 12) Mathias Brugger Saksa 3 991, 13) Petter Olson Ruotsi 3 981, 14) Björn Barrefors Ruotsi 3 976, 15) Jonas Fringeli Sveitsi 3 968, 16) Sami Itani Suomi 3 945, 17) Cedric Nolf Belgia 3 916, 18) Ashley Bryant Britannia 3 901, 19) Dominik Distelberger Itävalta 3 892, 20) Tarmo Riitmuru Viro 3 755,
21) Marcus Nilsson Ruotsi 3 685. Florian Geffrouais Ranska, Igor Sarcevic Serbia, Kevin Mayer Ranska, Vasili Harlamov Venäjä ja Pelle Rietveld Hollanti keskeyttivät.

100 m, alkuerät (erien 4 parasta ja 4 parasta aikaa välieriin):
1. erä (+1,4 m/s): 1) Jimmy Vicaut Ranska 10,18, 2) Sergei Smelik Ukraina 10,32, 3) Fabio Cerutti Italia 10,36, 4) Mark Lewis-Francis Britannia 10,39, 5) Rolf Fongué Sveitsi 10,53, 6) Matic Osovnikar Slovenia 10,60, 7) Eetu Rantala Suomi 10,73.
2. erä (+1,0): 1) Rytis Sakalauskas Liettua 10,23, 2) Ronalds Arajs Latvia 10,28, 3) Reto Schenkel Sveitsi 10,38, 4) Json Smyth Irlanti 10,47, 5) Amaldo Abrantes Portugali 10,49, 6) Ruslan Abbasov Azerbaidzhan 10,58, 6) Izzet Safer Turkki keskeytti.
3. erä (+0,4): 1) Christophe Lemaitre Ranska 10,14, 2) Harry Aikines-Aryeetey Britannia 10,27, 4) Julian Reus Saksa 10,31, 5) Jacques Riparelli Italia 10,42, 5) Demitri Barski Israel 10,59, 6) Catalin Cimpeanu Romania 10,65, 7) Panagiotis Ioannou Kypros 10,67.   
4. erä (0,0): 1) Lucas Jakubczyk Saksa 10,26, 2) Simone Collio Italia 10,31, 3) Jan Veleba Tshekki 10,48, 4) Richard Pulst Viro 10,57, 5) Mikel de Sa Andorra 11,26, 6) Georgi Kirilov Georgiev Bulgaria keskeytti.
5. erä (+1,7): 1) Jaysuma Saidy Ndure Norja 10,24, 2) Dariusz Kuc Puola 10,26, 3) Emmanuel Biron Ranska 10,28, 4) Stefan Tärnhuvud Ruotsi 10,35, 6) Rostislav Sulc Tshekki 10,56, 6) Rachid Chouhal Malta 10,86.
100 m, välierät (välierien 2 parasta ja 2 parasta aikaa finaaliin):
1. välierä (1,1): 1) Saidy Ndure 10,13, 2) Sakalauskas 10,23, 3) Collio 10,30, 4) Biron 10,43, 5) Tärnhuvud 10,47, 6) Abrantes 10,47, 7) Fongue 10,50, 8) Veleba 10,60.
2. välierä (0,1): 1) Lemaitre 10,14, 2) Aikines-Aryeetey 10,30, 3) Kuc 10,38, 4) Reus 10,44, 5) Schenkel 10,48, 6) Cerutti 10,50, 7) Smyth 10,52, 8) Abbasov 10,71.
3. välierä (0,8): 1) Vicaut 10,22, 2) Smelik 10,28, 3) Arajs 10,29, 4) Jakubczyk 10,32, 5) Riparelli 10,33, 6) Lewis-Francis 10,36, 7) Pulst 10,57, 8) Sulc 10,60.

400 m, alkuerät (erien 4 parasta ja 4 parasta aikaa välieriin):
1. erä: 1) Brian Gregan Irlanti 45,63, 2) Pavel Maslak Tshekki 45,87, 3) Kacper Kozlowski Puola 46,30, 4) Mark Ujakpor Espanja 47,07. Yavuz Can Turkki, Brent Larue Slovenia ja Ville Wendelin Suomi hylättiin.
2. erä. 1) Janis Leitis Latvia 45,92, 2) Johan Wissman Ruotsi 46,43, 4) Antoine Gillet Belgia 46,62, 5) Lorenzo Valentini Italia 46,64, 6) Piotr Wiaderek Puola 46,83, 6) Roberto Briones Espanja 47,20, 7) Kristijan Efremov Makedonia 48,80. Richard Buck Britannia hylättiin.
3. erä: 1) Donald Sanford Israel 45,90, 2) Marcell Deek-Nagy Unkari 46,19, 3) Krasimir Braikov Bulgaria 46,20, 4) Daniel Nemecek Tshekki 46,61, 5) Halit Kilic Turkki 47,91. Samuel Garcia Espanja ja Luke Lennon-Ford hylättiin.
4. erä: 1) Yannick Fonsat Ranska 45,92, 2) Marco Vistalli Italia 45,98, 3) Eric Krüger Saksa 46,33, 4) Jente Bouckaert Belgia 46,37, 5) Jan Tesar Tshekki 46,75, 6) Sorin Vatamanu Romania 47,50, 7) Trausti Stefansson Islanti 48,17.
5. erä: 1) Mehmet Güzel Turkki 46,21, 2) Marcin Marciniszyn Puola 46,47, 3) Nick Ekelund-Arenander Tanska 46,78, 4) Lev Mosin Venäjä 47,39, 5) Hakim Ibrahimov Azerbaidzhan 47,47, 6) Jonathan Lavers Gibraltar 50,23, 7) Fabian Haldner Liechtenstein 50,77. Teddy Venel Ranska hylättiin.

800 m, alkuerät (erien 4 parasta ja 4 aikavertailun perusteella jatkoon):
1. erä: 1) Gareth Warburton Britannia 1.45,80, 2) Andreas Bube Tanska 1.46,51, 3) Zan Rudolf Slovenia 1.46,98, 4) Ioan Zaizan Romania 1.47,31, 5) Oleh Kayafa Ukraina 1.47,56, 6) Thimen Kupers Hollanti 1.47,69, 7) Charel Grethen Luxemburg 1.53,22.  
2. erä: 1) Sebastian Keiner Saksa 1.48,09, 2) Pierre Ambroise Bosse Ranska 1.48,23, 3) Amel Tuka Bosnia-Hertsegovina 1.48,31, 4) Jakub Holusa Tshekki 1.48,54, 5) Dmitrijs Jurkevics Latvia 1.48,59, 6) Ådne Svahn Dählin Norja 1.49,34, 7) Andreas Rapatz Itävalta 1.51,79, 8) Dustin Emrani Israel 1.58,69.
3. erä: 1) Sören Ludolph Saksa 1.47,10, 2) Mukhtar Mohammed Britannia 1.47,13, 3) Josef Repcik Slovakia 1.47,41, 4) Luis Alberto Marco Espanja 1.47,42, 5) Jan Kubista Tshekki 1.47,66, 6) Ihor Davidov Ukraina 1.47,79, 7) Johan Rogestedt Ruotsi 1.48,86, 8) Tommy Granlund Suomi 1.50,12.
4. erä: 1) Juri Borzakovski Venäjä 1.47,48, 2) Antonio Manuel Reina Espanja 1.47,61, 3) Paul Renaudie Ranska 1.47,74, 4) Thomas Roth Norja 1.47,78, 5) Johan Svensson Ruotsi 1.48,21, 6) Peter Szemeti Unkari 1.49,13. Szymon Krawczyk Puola hylättiin.
5. erä: 1) Robert Lathouwers Hollanti 1.48,00, 2) Jan Van Den Broeck Belgia 1.48,35, 3) Hamid Oualich Ranska 1.48,44, 4) Kevin Lopez Espanja 1.48,46, 5) Vitali Kozlov Liettua 1.48,61, 6) Raphael Pallitsch Itävalta 1.48,84, 7) Andreas Dimitrakis Kreikka 1.49,88.   
 
400 m aidat, alkuerät (erien 3 parasta ja 6 parasta aikaa välieriin), 1. erä: 1) Tobias Giehl Saksa 49,98, 2) Periklis Iakovakis Kreikka 50,25, 3) Mikita Yakauleu Valko-Venäjä 50,47, 4) Vladimir Antmanis Venäjä 50,92, 5) Martin Kucera Slovakia 51,50, 6) Attila Nagy Romania 52,04, 7) Juan Enrique Valles Espanja 52,43.
2. erä: 1) Michael Bultheel Belgia 49,65, 2) Adrien Clemenceau Ranska 49,84, 3) Aleksandr Derevjagin Venäjä 50,32, 4) Michal Broz Tshekki 50,91, 5) Tuncay Örs Turkki 52,63. Joao Ferreira Portugali keskeytti, Brent Larue Slovenia hylättiin.
3. erä: 1) Nathan Woodward Britannia 50,02, 2) Josef Prorok Tshekki 50,57, 3) Rasmus Mägi Viro 50,61, 4) Spiridon Papadopoulos Kreikka 51,01, 5) Jacques Frisch Luxemburg 51,59, 6) Petteri Monni Suomi 51,73, 7) Ricardo Lima Portugali 53,00.
4. erä: 1) Georg Fleischhauer Saksa 50,22, 2) Thomas Barr Irlanti 50,59, 3) Emir Bekric Serbia 50,73, 4) Javier Sagredo Espanja 51,37, 5) Richard Yates Britannia 52,12, 6) Jussi Heikkilä Suomi 52,95. Öyvind Kjerpeset Norja keskeytti,
5. erä: 1) Stanislav Melnikov Ukraina 50,33, 2) Jorge Paula Portugali 50,74, 3) Diego Cabello Espanja 50,89, 4) Marek Plawgo Puola 50,96, 5) Oskari Mörö Suomi 51,59, 6) Tibor Koroknai Unkari 53,22.
6. erä: 1) Rhys Williams Britannia 50,40, 2) Vaclav Barak Tshekki 50,58, 3) Kariem Hussein Sveitsi 50,94, 4) Silvestras Guogis Liettua 51,25, 5) Jason Harvey Irlanti 51,83, 6) Denys Teslenko Ukraina 51,92. David Gollnow Saksa hylättiin.

3 000 m esteet, välierät (erien 4 parasta ja 7 parasta aikaa finaaliin):
1. välierä: 1) Mahiedine Mekhissi-Benabbad Ranska 8.31,05, 2) Nordine Gezzar Ranska 8.31,33, 3) Patrick Nasti Italia 8.34,08, 4) Lukasz Parszczynski Puola 8.35,05, 5) Antonio David Jimenez Espanja 8.35,44, 6) Hakan Duvar Turkki 8.37,40, 7) Krystian Zalewski Puola 8.37,82, 8) James Wilkinson Britannia 8.39,19, 9) Alberto Paulo Portugali 8.41,63, 10) Rob Mullett Britannia 8.48,38,
11) Alexandru Ghinea Romania 8.55,88. Halil Akkas Turkki keskeytti.
2. välierä: 1) Tarik Langat Akdag Turkki 8.27,31, 2) Ion Luchianov Moldova 8.29,28, 3) Victor Garcia Espanja 8.29,44, 4) Lukasz Oslizlo Puola 8.29,46, 5) Abdelaziz Merzoughi Espanja 8.29,51, 6) Steffen Uliczka Saksa 8.29,55, 7) Yuri Floriani Italia 8.32,63, 8) Kaur Kivistik Viro 8.36,10, 9) Noureddine Smail Ranska 8.41,11, 10) Itai Maggidi Israel 8.47,29,
11) Ildar Minshin Venäjä 8.52,84. Luke Gunn Britannia keskeytti.

Korkeus, karsinta (karsintaraja 228 tai 12 parasta finaaliin):
A-ryhmä: 1) Sergei Mudrov Venäjä 226, 2) Jaroslav Baba Tshekki ja Mickael Hanany Ranska 223, 4) Mihai Donisan Romania 223, 5) Michal Kabelka Slovakia 223, 6) Szymon Kiecana Puola ja Samson Oni Britannia 223, 8) Dmittriy Kroyter Israel 219, 9) Dimitro Demjanjuk Ukraina 219, 10) Silvano Chesani Italia, Kyriakos Ioannou Kypros, Viktor Ninov Bulgaria, Rozle Prezelj Slovenia 215,
14) Simon Siverio Espanja 215, 15) Zurab Gogochuri Georgia ja Tom Parsons Britannia 210.
B-ryhmä: 1) Raivydas Stanys Liettua 226, 2) Robbie Grabarz Britannia 223, 3) Gianmarco Tamberi Italia 223, 4) Bohdan Bondarenko Ukraina 223, 5) Eike Onnen Saksa 223, 6) Andrei Protsenko Ukraina ja Fabrice Saint Jean Ranska 223, 8) Miguel Angel Sancho Espanja 219, 9) Konstadinos Baniotis Kreikka 219, 10) Osku Torro Suomi 219,
11) Peter Horak Slovakia 219, 12) Karl Lumi Viro 215, 13) Marius Dumitrache Romania 215, 14) Oliver Harsanyi Unkari 210, 15) Dragutin Topic Serbia 210, 16) Eugenio Rossi San Marino 200.
Finaaliin: Stanys, Mudrov, Grabarz, Baba, Hanany, Donisan, Kabelka, Tamberi, Bondarenko, Kiecana, Oni, Onnen.

Kuula, karsinta (karsintaraja 20,30 tai 12 parasta finaaliin):
A-ryhmä: 1) David Storl Saksa 20,30, 2) Antonin Zalsky Tshekki 19,94, 3) Kim Christensen Tanska 19,69, 4) Borja Vivas Espanja 19,67, 5) Asmir Kolasinac Serbia 19,62, 6) Dmitro Savitski Ukraina 19,52, 7) Leif Arrhenius Ruotsi 19,33, 8) Carl Myerscough Britannia 19,30, 9) Maris Urtans Latvia 19,25, 10) Marin Premeru Kroatia 18,71.
11) Odinn Björn Thorsteinsson Islanti 18,19, 12) Georgios Arestis Kypros 18,16.
B-ryhmä: 1) Rutger Smith Hollanti 20,55, 2) Marco Schmidt Saksa 19,85, 3) Nedzad Mulabegovic Kroatia 19,79, 4) Marco Fortes Portugali 19,66, 5) Hüseyin Atic Turkki 19,64, 6) Lajos Kürthy Unkari 19,48, 7) Georgi Ivanov Bulgaria 19,14, 8) Hamza Alic Bosnia-Hertsegovina 19,03, 9) Mihail Stamatoyiannis Kreikka 18,95, 10) Ladislav Prasil Tshekki 18,87,
11) Bodizar Antunovic Serbia 18,69, 12) Adriatik Hoxha Albania 17,00.

Keihäs, karsinta (karsintaraja 83,00 tai 12 parasta finaaliin):
A-ryhmä: 1) Ari Mannio Suomi 84,31, 2) Igor Janik Puola 82,37, 3) Risto Mätas Viro 79,34, 4) Vitezslav Vesely Tshekki 79,09, 5) Pawel Rakoczy Puola 79,02, 6) Gabriel Wallin Ruotsi 78,89, 7) Thomas Röhler Saksa 78,89, 8) Fatih Avan Turkki 78,31, 9) Ainars Kovals Latvia 76,32, 10) Oleksandr Nitshiportshuk Ukraina 74,91,
11) Marko Jänes Viro 74,74, 12) Melik Janoyan Armenia 72,59, 13) Matija Kranjc Slovenia 72,49, 14) Zigismunds Sirmais Latvia 72,42, 15) Yervasios Filippidis Kreikka 72,39.
B-ryhmä: 1) Oleksandr Pianitsja Ukraina 82,37, 2) Valeri Jordan Venäjä 82,32, 3) Kim Amb Ruotsi 80,69, 4) Tero Pitkämäki Suomi 80,66, 5) Tim Häber Saksa 79,86, 6) Andreas Thorkildsen Norja 79,34, 7) Mark Frank Saksa 75,55, 8) Bartosz Osewski Puola 75,26, 9) Dejan Mileusnic Bosnia-Hertsegovina 73,84, 10) Tanel Laanmäe Viro 71,87,
11) Martin Benak Slovakia 70,60, 12) Petr Frydrych Tshekki 68,88. Vadims Vasilevskis Latvia, Teemu Wirkkala Suomi ei tulosta.

Naiset:

100 m, alkuerät (erien 3 parasta ja 4 parasta aikaa jatkoon):
1. erä (-0,3 m/s): 1) Olesia Povh Ukraina 11,30, 2) Anne Cibis Saksa 11,40, 3) Nimet Karakus Turkki 11,48, 4) Katerina Cechova Tshekki 11,53, 5) Christine Arron Ranska 11,55, 6) Martina Amidei Italia 11,60, 7) Eleni Artymata Kypros 11,64, 8) Sonia Tavares Portugali 11,65.
2. erä (+1,7): 1) Ivet Lalova Bulgaria 11,06, 2) Olga Belkina Venäjä 11,26, 3) Ezinne Okparaebo Norja 11,27, 4) Audrey Alloh Italia 11,53, 5) Andreea Ograzeanu Romania 11,55, 6) Maria Belibasaki Kreikka 11,56, 7) Amy Foster Irlanti 11,58, 8) Cristina Llovera Andorra 13,01.
3. erä (-0,3): 1) Lina Grincikaite Liettua 11,38, 2) Tatjana Lofamakanda Pinto Saksa 11,41, 3) Daria Korczynska Puola 11,46, 4) Julia Nestsiarenka Valko-Venäjä 11,52, 5) Hanna-Maari Latvala Suomi 11,67, 6) Gabriela Laleva Bulgaria 11,79, 7) Jeanette Kwakye Britannia 11,98, 8) Ivana Rozman Makedonia 12,86.
4. erä (+1,0): 1) Verena Sailer Saksa 11,14, 2) Julija Balkina Valko-Venäjä 11,39, 3) Ashlee Nelson Britannia 11,43, 4) Natalija Pohrebnjak Ukraina 11,50, 5) Jevgenija Poljakova Venäjä 11,55, 6) Folake Akinyemi Norja 11,62, 7) Mujinga Kambundji Sveitsi 11,68, 8) Diane Borg Malta 12,14.
100 m, välierät (välierien 3 parasta ja 2 parasta aikaa jatkoon):
1. välierä (0,0): 1) Lalova 11,23, 2) Belkina 11,30, 3) Grincikaite 11,34, 4) Okparaebo 11,39, 5) Lofamakanda Pinto 11,39, 6) Pohrebnjak 11,52, 7) Karakus 11,61. Nestsiarenka ei startannut.
2. välierä (2,0): 1) Povh 11,13, 2) Sailer 11,17, 3) Cibis 11,36, 4) Balkina 11,42, 5) Korczynska 11,43, 6) Nelson 11,43, 7) Cechova 11,45, 8) Alloh 11,51.

400 m, alkuerät (erien 3 parasta ja 4 parasta aikaa välieriin):
1. erä: 1) Ksenija Zadorina Venäjä 52,18, 2) Moa Hjelmer Ruotsi 52,33, 3) Daria Pristupa Ukraina 53,16, 4) Aauri Lorena Bokesa Espanja 53,23, 5) Magdalena Gorzkowska Puola 53,74, 6) Kelly Massey Britannia 54,44, 7) Anita Banovic Kroatia 55,50, 8) Birsen Engin Turkki 55,82.
2. erä: 1) Olga Zemljak Ukraina 52,48, 2) Esther Cremer Saksa 52,76, 3) Agne Serksniene Liettua 52,89, 4) Libania Grenot Italia 53,09, 5) Agata Bednarek Puola 53,22, 6) Sanda Belgyan Romania 53,32, 7) Meliz Redif Turkki 53,99.
3. erä: 1) Marie Gayot Ranska 52,46, 2) Lee McConnell Britannia 52,58, 3) Pinar Saka Turkki 53,13, 4) Maria Enrica Spacca Italia 53,26, 5) Olesea Cojuhari Moldova 53,52, 6) Justyna Swiety Puola 53,68, 7) Adelina Pastor Romania 54,35. Maris Mägi Viro hylättiin.
4. erä: 1) Ilona Usovitsh Valko-Venäjä 51,98, 2) Muriel Hurtis Ranska 52,11, 3) Jitka Bartonickova Tshekki 53,15, 4) Chiara Bazzoni Italia 53,92, 5) Ella Räsänen Suomi 54,52, 6) Josefin Magnusson Ruotsi 55,01. Joanne Cuddihy Irlanti hylättiin.
400 m aidat, alkuerät (erien 3 parasta ja 4 parasta aikaa välieriin):
1. erä: 1) Angela Morosanu Romania 55,37, 2) Elodie Ouédraogo Belgia 55,39, 3) Vera Barbosa Potugali 55,80, 4) Hanna Titimets Ukraina 56,30, 5) Nikolina Horvat Kroatia 57,74, 6) Elif Yildirim Turkki 59,43.
2. erä: 1) Zuzana Hejnova Tshekki 55,24, 2) Anna Jaroshtshuk Ukraina 55,73, 3) Jessie Barr Irlanti 56,30, 4) Egle Staisiunaite Liettua 56,58, 5) Axelle Dauwens Belgia 57,19, 6) Emma Millard Suomi 57,61, 7) Phara Anacharsis Ranska 58,02.
3. erä: 1) Denisa Rosolova Tshekki 55,98, 2) Jelena Tshurakova Venäjä 56,08, 3) Tina Matusinska Puola 56,33, 4) Tina Kron Saksa 57,61, 5) Frida Persson Ruotsi 57,83, 6) Stine Tomb Norja 58,24, 7) Sema Apak Turkki 58,93.
4. erä: 1) Irina Davidova Venäjä 56,00, 2) Sara Petersen Tanska 56,58, 3) Zuzana Bergrova Tshekki 56,59, 4) Manuela Gentili Italia 57,10, 5) Meghan Beesley Britannia 57,18, 6) Amalija Sharoian Armenia 58,27, 7) Özge Akin Turkki 58,90.

Korkeus, karsinta (karsintaraja 192 tai 12 parasta finaaliin):
A-ryhmä: 1) Irina Gordejeva Venäjä 190, Emma Green Tregaro Ruotsi 190, Olena Holosha Ukraina 190, 4) Venelina Veneva-Mateeva Bulgaria 190, 5) Öyunn Grindem Norja 187, Marie-Laurence Jungfleisch Saksa 187, Austra Skujyte Liettua 187, 8) Oldriska Maresova Tshekki 183, 9) Eleriin Haas Viro 183, 9) Izabela  Mikolajczyk Puola 183,
11) Ana Simic Kroatia 183, 12) Isobel Pooley Britannia 178.
B-ryhmä: 1) Burcu Ayhan Turkki 190, Ruth Beitia Espanja 190, Mirela Demireva Bulgaria 190, 4) Melanie Melfort Ranska 190, 5) Tonje Algelsen Norja 190, 6) Arine Palsyte Liettua 190, 7) Ebba Jungmark Ruotsi 190, 8) Adonia Steryiou Kreikka 18, 9) Anna  Iljustsenko Viro 187, 10) Elina Smolander Suomi 178,
11) Monika Gollner Itävalta 178, 12) Ma'Ayan Furman Israel 178.

Pituus (karsintaraja 665 tai 12 parasta finaaliin):
A-ryhmä: 1) Karen Melis Mey Turkki 666, 2) Margrethe Renström Norja 666, 3) Sosthene Taroum Moguenara Saksa 662, 4) Svetlana Deniajeva Venäjä 653, 5) Marharita Tverdohlib Ukraina 653, 6) Melanie Bauschke Saksa 643, 7) Jana Veldakova Slovakia 641, 8) Concepcion Montaner Espanja 639, 9) Lauma Griva Latvia 637, 10) Teresa Dobija Puola 636,
11) Ivana Spanovic Serbia 633, 12) Viorica Tigau Romania 629, 13) Cristina Sandu Romania 622, 14) Kristina Hrishutina Ukraina 608, 15) Mara Griva Latvia 600.
B-ryhmä: 1) Eloyse Lesueur Ranska 666, 2) Volha Sudarava Valko-Venäjä 644, 3) Irene Pusterla Sveitsi 644, 4) Ineta Radevica Latvia 644, 5) Nektaria Panayi Kypros 631, 6) María Del Mar Jover Espanja 627, 7) Oksana Zhukovskaja Venäjä 626, 8) Alina Rotaru Romania 619, 9) Abigail Irozuru Britannia 619, 10) Anna Jagaciak Puola 616,
11) Sinje Florczak Saksa 615, 12) Viktorija Moltshanova Ukraina 612, 13) Renata Medgyesova Slovakia 595, 14) Maiko Gogoladze Gerogia 571, 15) Anna Sirvent Andorra 443.

Kolmiloikka (karsintaraja 14,20 tai 12 parasta finaaliin):
A-ryhmä: 1) Olha Saladuha Ukraina 14,77, 2) Athanasia Perra Kreikka 14,22, 3)  Marija Sestak Slovenia 14,17, 4) Simona La Mantia Italia 14,14, 5) Niki Panéta Kreikka 14,08, 6) Susana Costa Portugali 13,99, 7) Patricia Sarrapio Espanja 13,90, 8) Hanna Demidova Ukraina 13,72, 9) Olesia Zabara Venäjä 13,69, 10) Adelina Gavrila Romania 13,61,
11) Katja Demut Saksa 13,31. Petia Dacheva Bulgaria ei tulosta.
B-ryhmä: 1) Patricia Mamona Portugali 14,41, 2) Françoise Mbango Ranska 14,38, 3) Dana Veldakova Slovakia 14,36, 4) Paraskevi   Papahristou Kreikka 14,35, 5) Jana Borodina Venäjä 14,28 6) Ksenija Dzjatsuk Valko-Venäjä 14,20, 7) Svetlana Bolshakova Belgia 14,09, 8) Jenny Elbe Saksa 13,98, 9) Snezana Rodic Slovenia 13,95, 10) Ruslana Tsyhotska Ukraina 13,87,
11) Cristina Bujin Romania 13,34. Andriana Banova Bulgaria ja Kristiina Mäkelä Suomi ei tulosta.

Keihäs, karsinta (karsintaraja 60,00 tai 12 parasta finaaliin):
A-ryhmä: 1) Vira Rebryk Ukraina 61,84, 2) Katharina Molitor Saksa 58,34, 3) Savva Lika Kreikka 57,60, 4) Madara Palameika Latvia 57,24, 5) Zahra Bani Italia 56,67, 6) Oona Sormunen Suomi 54,66, 7) Indre Jakubaityte Liettua 54,39, 8) Raine Kuningas Viro 53,65, 9) Laura Whittingham Britannia 52,82, 10) Martina Ratej Slovenia 51,69,
11) Xenia Nagy Unkari 51,63, 12) Kristine Harutyunyan Armenia 45,83.
B-ryhmä: 1) Goldie Sayers Britannia 60,90, 2) Linda Stahl Britannia 59,65, 3) Christina Obergföll Saksa 59,49, 4) Sinta Ozoline-Kovale Latvia 59,41, 5) Sanni Utriainen Suomi 58,70, 6) Lina Muze Latvia 57,51, 7) Tatajana Jelaca Serbia 57,29, 8) Asdis Hjalmsdottir Islanti 55,29, 9) Nora Bicet Espanja 53,80, 10) Vanda Juhasz Unkari 53,65,   
11) Maria Negoita Romania 51,96.

Kommentit

    Näytä lisää
    Kommentointi on päättynyt

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Imatralla ampumavälikohtaus: Yle: Kolme ihmistä kuollut

    2. 2

      Imatran ampumavälikohtauksen silminnäkijä kertoo IS:lle: ”Näin kuinka joku vietiin raudoissa poliisiautoon”

    3. 3

      Saara Aallon uskomaton esitys lumosi jopa Simon Cowellin: ”Olit sensaatiomainen”

    4. 4

      Uutisvuodon Sipilä-vitsi hämmensi lauantai-iltana – Mitä lähetyksessä tapahtui?

    5. 5

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    6. 6

      Arvostettu brittilehti povaa Saara Aallolle koko kisan voittoa – katsojat häkeltyivät huikeista esityksistä: ”Jos tämä olisi ollut finaali, olisit voittaja”

    7. 7

      IS seurasi hetki hetkeltä: Saara Aalto onnistui semifinaalin esityksissään täydellisesti – villitsi tuomarit: ”Ansaitset olla finaalissa”

    8. 8

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    9. 9

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    10. 10

      Näin leveästi elää Pohjois-Korean rahaeliitti – kännyköitä, autoja ja muotivaatteita

    11. Näytä lisää
    1. 1

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    2. 2

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    3. 3

      New York Times kertoo 44-vuotiaan suomalaismiljonäärin uskomattoman tarinan: luksuselämää ja satojen miljoonien avioerotaistelu

    4. 4

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    5. 5

      Huoltomiehet yllättyivät suomalaisten nuorten aikuisten uusavuttomuudesta – eivät omista edes ruuvimeisseliä

    6. 6

      Vappu Pimiältä roisi paljastus MTV:lle – rinnat täysin paljaana Tanssii Tähtien Kanssa -kulisseissa: ”Mikko repi puvun auki”

    7. 7

      Beth, 22, nukahti sohvalle marraskuussa – heräsi vasta toukokuussa

    8. 8

      Kurveistaan tunnettu matkabloggaaja vietti kolme viikkoa Suomessa – upeat kuvat villitsevät netissä: ”Mieletön paikka”

    9. 9

      IS seurasi hetki hetkeltä: Saara Aalto onnistui semifinaalin esityksissään täydellisesti – villitsi tuomarit: ”Ansaitset olla finaalissa”

    10. 10

      MTV:n teiniäiti poseerasi uhkeana uusissa kalenterikuvissa – muistatko vielä kohut? Tienasi 1,5 miljoonaa seksivideolla vuonna 2013

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Raju huhu Lewis Hamiltonista – ”Se on yksityisasia”

    2. 2

      Sorrutko sinäkin aina näihin virheisiin? 4 asiaa, jotka kannattaa jättää väliin ennen seksiä

    3. 3

      7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

    4. 4

      Raakel Lignellin raju painonpudotus ja tiukka ruokavalio johtivat pysyviin terveysongelmiin: ”Riistäytyi vähän käsistä”

    5. 5

      Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

    6. 6

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    7. 7

      Aleksi Valavuori julkaisi matkakuvan Los Angelesista: maisemaotos paljastuikin Ikean sisustustauluksi – some repesi

    8. 8

      Eija, 32, huomasi vauvansa olevan erilainen – elämä muuttui pikkuhiljaa painajaiseksi

    9. 9

      Saara Aalto teki historiallisen tempun – kukaan muu brittien X Factorissa ei ole kyennyt samaan

    10. 10

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    11. Näytä lisää

    Näitä luetaan!

    1. 1

      Imatralla ampumavälikohtaus: Yle: Kolme ihmistä kuollut

    2. 2

      Imatran ampumavälikohtauksen silminnäkijä kertoo IS:lle: ”Näin kuinka joku vietiin raudoissa poliisiautoon”

    3. 3

      Saara Aallon uskomaton esitys lumosi jopa Simon Cowellin: ”Olit sensaatiomainen”

    4. 4

      Uutisvuodon Sipilä-vitsi hämmensi lauantai-iltana – Mitä lähetyksessä tapahtui?

    5. 5

      Todelliset syyt, joiden vuoksi naiset voihkivat seksin aikana

    6. Näytä lisää
    1. 1

      WhatsApp katoaa miljoonista puhelimista – katso, onko omasi listalla

    2. 2

      Tuulenvire paljasti Donald Trumpin omituisen ”asumokan” – netti sekosi lentokentältä napatusta kuvasta

    3. 3

      New York Times kertoo 44-vuotiaan suomalaismiljonäärin uskomattoman tarinan: luksuselämää ja satojen miljoonien avioerotaistelu

    4. 4

      Perhesyyt eivät painaneet? Mika Salolla teoria Nico Rosbergin lopettamisesta: ”Kukaan ei tajua sitä…”

    5. 5

      Huoltomiehet yllättyivät suomalaisten nuorten aikuisten uusavuttomuudesta – eivät omista edes ruuvimeisseliä

    6. Näytä lisää
    1. 1

      Raju huhu Lewis Hamiltonista – ”Se on yksityisasia”

    2. 2

      Sorrutko sinäkin aina näihin virheisiin? 4 asiaa, jotka kannattaa jättää väliin ennen seksiä

    3. 3

      7 yleisen syövän varhaiset varoitusmerkit – tunnista ajoissa

    4. 4

      Raakel Lignellin raju painonpudotus ja tiukka ruokavalio johtivat pysyviin terveysongelmiin: ”Riistäytyi vähän käsistä”

    5. 5

      Nainen teki ”pettämistestin” poikaystävälleen – lopputulos ei ilahduttanut, videolla jo 6 miljoonaa katselukertaa

    6. Näytä lisää